Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kendi dilinizden utanıyor musunuz?

bucurukunannesi

Öne çıkan mesajlar

bucurukunannesi said:

Yüzyıllar önce (700 ya da farklı rakam araştırmadım)Araplarla, Acemlerle bir arada yaşarken dilimize giren dillere 'yabancı' denmez. O artık Türkçe'ye aittir.

Zeka düzeyiniz benim ne demek istediğimi pekala anlıyor kanaatindeyim ancak anlamazlığa geliyorsunuz. "fit" kullanılmaya başlanalı kaç yıl oldu? Ben diyeyim bir, siz deyin iki. Ya da evcil hayvan demek yerine 'petiniz var mı?" diye sormalar. Sanki molped'den sözediyor.

o zaman biz böyle konuşmaya 500 sene devam etsek şimdiki bu boş bagırışların geçersiz olacak. bence hiç ugraşma teyze, zamana bırak. saçları da agartmışsın zaten, takıl sen kedinle.
Sosyal ağlarda paylaş

bucurukunannesi said:

Yüzyıllar önce (700 ya da farklı rakam araştırmadım)Araplarla, Acemlerle bir arada yaşarken dilimize giren kelimelere 'yabancı' denmez. O artık Türkçe'ye aittir.
ozamanlar da senin gibi teyzelerin aglamasına kanıp cocuklar o kelimeleri almasaydı bugun ne kullanacaktın teyze?
Sosyal ağlarda paylaş

screwy said:

bucurukunannesi said:

Yüzyıllar önce (700 ya da farklı rakam araştırmadım)Araplarla, Acemlerle bir arada yaşarken dilimize giren kelimelere 'yabancı' denmez. O artık Türkçe'ye aittir.
ozamanlar da senin gibi teyzelerin aglamasına kanıp cocuklar o kelimeleri almasaydı bugun ne kullanacaktın teyze?

Arapla, Acemle içiçe yaşıyorsun, " mersiii şekerim" demek için Fransızlarla kaç yüzyıldır içiçe yaşıyorsun? (Hani Cezayir'li olsan işgal mişgal diyeceğim ama Atatürk sayesinde Fransız işgalinde fazla kalmadık)
Sosyal ağlarda paylaş

bucurukunannesi said:

screwy said:

bucurukunannesi said:

Arapla, Acemle içiçe yaşıyorsun, " mersiii şekerim" demek için Fransızlarla kaç yüzyıldır içiçe yaşıyorsun? (Hani Cezayir'li olsan işgal mişgal diyeceğim ama Atatürk sayesinde Fransız işgalinde fazla kalmadık)

Saeros said:

bucurukunannesi said:

Anlamıyorsun di mi çocuğum ben sana anlatayım:

700 yıl (hesaplamadım şimdi oturup daha çok, daha az olabilir)Araplarla, Acem (İranlılar ki Farsça konuşur)içiçe yaşamışız, yüzyıllar içinde onlardan dilimize geçen sözcükler kanıksanmış. (mesela Şemsiye, şems güneştir, Türkçe değildir ama şemsiye o şekilde kalmış.)
Ama biz İngiltere değiliz ki, çocuğum 100 yıl Romalılar işgal etmiş, bilmem kaç yıl Vikingler işgal etmiş, bizi İngilizler 100 yıl işgal etseydi o zaman sağlıklı yerine "fit" demenin mantığını anlardım. Anladın mı?

şimdi de ingilizlerle fransızlarla amerikalılarla içiçe yaşıyoruz, çünkü internet
senin cevabın sayfa 4te verilmisti ama hala aynen devam.
Sosyal ağlarda paylaş

Lale Belkıs 'mersiii şekerim' derken internet mi vardı?
(1965'li yıllarda çekilen filmler)

Çalıkuşu romanında bazı kendini aydın sananlar konuşurken karşılarındaki adama 'ah monşer ah bu Anadolu halkı cahil, görgüsüz ah Avropaa " derlerken Reşat Nuri dönemin özentisini dile getirmişti, o zaman internet mi vardı?

İnterneti minterneti bahane etmeyin çocuğum, internette sürekli İngilizlerle mi yazışıyorsunuz ya da 7/24 Washington Post ile BBC mi okuyorsunuz? Ay valla aşağılık kompleksi gelecek bana...
Sosyal ağlarda paylaş

bunu hiç dinledinizmi mesela?

şarkının yarısını anlamayacaksınız,doğu türkistandan başlasak,bosna ya kadar gitsek türkçe tamamen evrilerek birbirleriyle alakasız lehçelere dönüşüyor fakat temeli korumak çok önemli,bugün ''eziz dostum'' türküsüne ''ıyy kıroca'' diyenlerin dinlediği türkçeyle alakası olmayan müzikler,reklam panoları,terimler,en basiti hela,tuvalet'in yerini alan Wc bile daha dimağları taze olan bebeleri,başka bir kültürle,dille yetiştiriyor,sağcısı,solcusu,islamcısı,ateisti ne olursa olsun,anadoluya dönüş beyinlerde ruhlarda,bedenler de yapmalıyız,yoksa sanmıyorum 100 sene daha öz kültürümüzü koruyabileceğimizi...

Sosyal ağlarda paylaş

bucurukunannesi said:

Çalıkuşu romanında bazı kendini aydın sananlar konuşurken karşılarındaki adama 'ah monşer ah bu Anadolu halkı cahil, görgüsüz ah Avropaa " derlerken Reşat Nuri dönemin özentisini dile getirmişti, o zaman internet mi vardı?

İnterneti minterneti bahane etmeyin çocuğum, internette sürekli İngilizlerle mi yazışıyorsunuz ya da 7/24 Washington Post ile BBC mi okuyorsunuz? Ay valla aşağılık kompleksi gelecek bana...

internette sürekli İngilizler'le yazışıyorum, sürekli yabancı medyayı takip ediyorum, dogrudur.

kendi kısıtlı dünyanızı başkalarına giydirme çabanız doksan yıldır elinizde patlıyor, görmüyor musunuz?
Sosyal ağlarda paylaş

bucurukunannesi said:

e tamam lale belkıs mersi dedide noldu yau.

dil kelimelerden ibaret değildir
Sosyal ağlarda paylaş

bücürükünannesi;

insan ilişkileri ve ileitşim konusunda o kadar başarısızsın ki ve bu başarısızlığını tasdiklercesine devam ediyorsun

işte sen bu kadarsın, saçlarını ağartmışsın ama kusura bakma hiç bir halt olamamışsın anca internet köşelerinde klavye arkasndan insanlara "özentisiniz siz" diyebilecek kadar düşük bir mahluk olarak kalmışsın

oktay sinanoğlu "t,irkçenize sahip çıkın" derken karşısındakini aşağılayan bir üslupla yapmadı "lütfen türkçe karşılığı olan kelimeleri kullanmaya gayret edin" dedi

işte sen ve senin gibi diğer kompleksli (ne o? yabancı kelime koydum zoruna mı gitti taş arabası) insanlar yüzünden bu ülkede son 20 yılda çok büyük kutuplaşmalar oldu sen ve senin gibi düşünenler yüzündn "sizden bizden" muhabbeti iyice arttı çünkü siz altı doldurulmuş tavsiyelerle değil "yapın edin" diye emrederek geldiniz

topunuzun kökü kurur inşallah, tayyip ve tayfasından daha az zarar vermiyorsunuz bu ülkeye
tayyip alsın götürsün sizi bir daha da geri getriemesin
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Türk olmaktan utanıyorum mesela onu nereye yazıyoruz?

Hayır imkanım olsa sorsalar başka yerde doğardım şu boktan memleketin cahil insanları arasında harcanıp gideceğime, kendime şu anda yarattığım olanaklardan çok daha fazlasını yaratabileceğim yerlerde olmayı tercih ederdim. Trafikte kavga edip birbirini bıçaklayan, öpüşüyor diye kız erkek ayırt etmeden kafa göz dalan bir yandan da yoldan geçen kızların kıçını ellemeyi marifet sanan gelişmemiş pislik insanlardan uzak olmayı tercih ederdim. Avrupa'da yaşadım, Türkiye'ye geri döndüm, lisemi üniversitemi burada okudum, tiksiniyorum Türklerden ve de, bunun suçlusu ben değilim ben ve benim gibi belirli bir kalite standardının üstünde yetişmiş ve eğitim görmüş herkes bu durumda "mağdur". O yüzden gelip bana yok dilinizden utanıyor musunuz da bilmem neydi diyemez kimse, her şeyinden utanıyorum şu boktan ülkenin, yazın yıkanmayıp deodorant kullanmayıp sokak ortasına tüküren cahil pisliğinden de utanıyorum, kedisini insan sanan kimselerin gelip de sıkıntıdan "gençleri eğitiyorum işte ben de boş zamanlarımda" diye düşünen aslında hayatı boyunca çok da bir işe yaramadığını ilerleyen yaşında farkeden insanından da utanıyorum. Bunun adı elitizm değil, hemen o savunmaya çekilecekseniz bir üniversite daha okuyup ucundan azıcık daha aydınlanmanızı tavsiye ederim size.
Sosyal ağlarda paylaş

SNA1L said:

ya ne zararı var onu bi açıklasan yada kullanmayınca ne kazancaz

Açıklıyorum çocuğum:

Kenan Işık'ın programına çıkıp Boğaziçi filan filan bölümü bitirdim, New York'ta filan master yaptım, öss yi birincilikle bitirdim dedikten sonra daha ikinci soruda "titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime" şarkısındaki istikbal sözcüğü nedir denince bilemeyip rezil rüsva olmazsınız. (sözüm meclisten dışarı yani kişisel olarak seni kastetmiyorum)

Elin Fransızı Fransızcayı korumak için özel yasalar çıkartıyor, şu an rakam aklımda değil bir avuç kişinin kullandığı Tibet dilini korumak için özel yasalar çıkartıyorlar, insanlar dillerini yabancını sözcüklerle kirletmemeye özen gösteriyorlar..git onlara sor niye yapıyorlar?
Sosyal ağlarda paylaş

bucurukunannesi said:

onu gidip lale belkısa soracaksın. paticikte de oyle aradıgın tipte insan yok "abi siz de cok feyksnisiniz valla birazdan burakla waterski yapmaya gidicez wandırful olucak alrayt?" diye gezen. senin tepkin onlara gelip buraya yazıyosun. yanlıs hedef kitle yanlıs savunma sekli. Burda yazılanların cogu terimsel olarak ingilizce olması gerektigi icin ya da ingilizce yazıldıgında ortak bir alt anlam ifade ettigi icin ingilizce yazılıyor.

Ayrıca nick meselesi acıklandı ben nickimi aldıgımda 10 yasındaydım ozaman belki ozentilikti ki kucuk bi yas olabilir ama suan "dostum bana sikruvi derler bana sikruvi diye sesleneceksin kahrolası" diye gezmiyorsam hala demekki nick rumuz falan bunların onemi yok. Aynı seyi kullanmaya devam etmenin sebebi de seni tanıyan bi insan grubu var internette ve o insan grubuna tekrar tekrar ben buyum diye anlatmamak icin aynı seyi kullanmaya devam ediyorsun.

Gidip caddedeki kızları cevirip "Türkçeye ayırabileceğiniz bir dakika var mı?" diye sorarsan ve derdini onlara anlatırsan belki aradığın şeyi bulabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

bücürükünannesi;

insan ilişkileri ve ileitşim konusunda o kadar başarısızsın ki ve bu başarısızlığını tasdiklercesine devam ediyorsun

işte sen bu kadarsın, saçlarını ağartmışsın ama kusura bakma hiç bir halt olamamışsın anca internet köşelerinde klavye arkasndan insanlara "özentisiniz siz" diyebilecek kadar düşük bir mahluk olarak kalmışsın

oktay sinanoğlu "t,irkçenize sahip çıkın" derken karşısındakini aşağılayan bir üslupla yapmadı "lütfen türkçe karşılığı olan kelimeleri kullanmaya gayret edin" dedi

işte sen ve senin gibi diğer kompleksli (ne o? yabancı kelime koydum zoruna mı gitti taş arabası) insanlar yüzünden bu ülkede son 20 yılda çok büyük kutuplaşmalar oldu sen ve senin gibi düşünenler yüzündn "sizden bizden" muhabbeti iyice arttı çünkü siz altı doldurulmuş tavsiyelerle değil "yapın edin" diye emrederek geldiniz

topunuzun kökü kurur inşallah, tayyip ve tayfasından daha az zarar vermiyorsunuz bu ülkeye
tayyip alsın götürsün sizi bir daha da geri getriemesin

budur.

bücürükünannesi ve çetintaşı özetlemişsin abi.
Sosyal ağlarda paylaş

Xaenin said:

Ben Türk olmaktan utanıyorum mesela onu nereye yazıyoruz?

Hayır imkanım olsa sorsalar başka yerde doğardım şu boktan memleketin cahil insanları arasında harcanıp gideceğime, kendime şu anda yarattığım olanaklardan çok daha fazlasını yaratabileceğim yerlerde olmayı tercih ederdim. Trafikte kavga edip birbirini bıçaklayan, öpüşüyor diye kız erkek ayırt etmeden kafa göz dalan bir yandan da yoldan geçen kızların kıçını ellemeyi marifet sanan gelişmemiş pislik insanlardan uzak olmayı tercih ederdim. Avrupa'da yaşadım, Türkiye'ye geri döndüm, lisemi üniversitemi burada okudum, tiksiniyorum Türklerden ve de, bunun suçlusu ben değilim ben ve benim gibi belirli bir kalite standardının üstünde yetişmiş ve eğitim görmüş herkes bu durumda "mağdur". O yüzden gelip bana yok dilinizden utanıyor musunuz da bilmem neydi diyemez kimse, her şeyinden utanıyorum şu boktan ülkenin, yazın yıkanmayıp deodorant kullanmayıp sokak ortasına tüküren cahil pisliğinden de utanıyorum, kedisini insan sanan kimselerin gelip de sıkıntıdan "gençleri eğitiyorum işte ben de boş zamanlarımda" diye düşünen aslında hayatı boyunca çok da bir işe yaramadığını ilerleyen yaşında farkeden insanından da utanıyorum. Bunun adı elitizm değil, hemen o savunmaya çekilecekseniz bir üniversite daha okuyup ucundan azıcık daha aydınlanmanızı tavsiye ederim size.

Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...