Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Babamin ameliyati icin Ab Rh (-) veya B Rh (-) kan gerekiyor

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

Çetin Allah kolaylık versin. Hastalıkla uğraşmak zor. 1 sene arayla abimi ve babamı kaybettim. 2,5 senedir hastanelerdeyim. Eczacı olmama, hastane ortamından çok rahatsız olmamama rağmen bunaltıcı bir süreç. İstanbul'da olsam koşa koşa gelirdim. Kısa zamanda şifa bulur inşallah.
Sosyal ağlarda paylaş

Sagolun arkadaslar iyi dilekleriniz icin.babamin kan grubu B Rh(-).
Kan merkezi B ve AB Rh(-) kan istiyor babama B Rh(-) kan vermek icin.
Simdi hastaneden geldim.
Vaperon...yaptigini hayatim boyunca unutmayacagim.sagol kardesim.seni gormek,tanismak isterdim.insallah su ameliyati hayirlisiyla atlatalim,gorusecegiz.tekrar tesekkurler.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi bu arada öm atıcaktım da kutun doluydu.

Twitter hesabın varsa sanatçıların, ne bileyim ünal başgan gibi, bu karikatür tiplemeleri yapan hesaplar gibi fln popüler hesaplara ulaştır bilgilerini. Onlar böyle şeyleri sürekli retweet ediyorlar ve çok kişiye ulaşmasını sağlıyorlar.

Kullanmak lazım sosyal platformların imkanlarını.
Sosyal ağlarda paylaş

1- gecmis olsun..

2- b- ab- olayina takilmis durumdayim..
tam taze kan vereceklerse babanizin kan grubunun b- oldugunu varsayarak b- istenir tam kan da es de b- olmak zorundadir.elektif cerrahide hele ab- hazirda tam taze kan yada es bulundurulmasi soz konusu bile olmaz.

3- oteki alternatif ise ab- i aciklayan tdp vermek istemeleridir. taze donmus plazma.- ki onun da ab olmasi yeterlidir acil durumlarda pozitif negatif aranmaz. ve deli gibi kullanilmadigi icin .1 sene dayanabildigi icin de her bankada istemedigin kadar tdp bulunur. ki yine altini ciziyorum elektif cerrahide .-planli kesi- hastanin crosundan baska bir kan turunun verilmesi tam kan es tdp olarak mumkun degildir.
Sosyal ağlarda paylaş

gelelim donor -kan bagiscisinin- durumuna
18 60 yas tc vatandaslik numarasi sahibi.
hb 12.5 ustunde tansiyonu kucuk 60 mmhg nin ustunde olan kendi rizasi ile kan vermeye gonullu insanlardan kan alinir..

reddedilmeniz icin 3 5 sey var..

1- kan vermeden en az 1 saat once birseyler yemis olun..cay icmek birseyler yemek sayilmamaktadir.

2- kansiz olmayacaksiniz hb nin kucuk 12.5 buyuk 18 arasi olmasi gerekmekte o yuzden genellikle bayanlarda bu sorun olabilmekte.

3- tansiyonunuzun yuksek olmasi sorun degil ama dusuk olmasin.islem -kan verme- tansiyonunuzu 20 mmhg kadar dusurebilmektedir.bu yuzden tansiyonunuz kendinizi bildik bileni dusukse bayilmaniz garantidir.

4- kendi istediginiz ile bu isi yaptiginiza emin olun.

5-alkol almis olmak red sebebi degil ama olay aninda sarhos olmamis olmaniz onemli ve tabi ki uyusturucunun her cesidine red yersiniz ..madde kullaniminiz degil sonrasinda yasadiginiz olasi eglenceli anilariniz red sebebidir.

6- kilo..ust sinir yok ama alt sinir 50 uzgunum .

7-bende seker var tansiyon var ilac kullaniyorum ..sorun degil seker hastasi olanlarin insulin kullanmiyor olmasi onemli ..tansiyon hastalarinda ise anjio olup olmadiklari yada bir kez bile kalp sıkısmasi yasayip yasamadiklari onemli.. bu sartlarda kan veremezsiniz. ama oral antidiabetik ..sorun yok hatta ilacinizi alip gelin. tansiyonum firliyor ..gel sen dusurelim onu biraz..

mola azicik devam edecegim baslamisken arada kafaniza takilan birsey varsa sorun.
Sosyal ağlarda paylaş

Baban iyileşsin başka birşey istemem. 3-5 ayda bir Kızılay'a bağışlıyorum zaten. Yardımım dokunduysa ne mutlu.

Yanlız kardeşinin yüzündeki o ifadeyi unutamayacağım. İş sebebiyle mi tanıştınız abimle diye sordu.

Dedim yok bir internet forumundan.

Hangi forum diye sordu.

Paticik dedim.

Paticik?

Evet Paticik...

O an nasıl bir wtf yaşadı kardeşin anlatamam sana :D sdfsdf
Sosyal ağlarda paylaş

8- aktif olarak enfeksiyon gecirmiyor olmaniz onemli.. nezle grip idrar yollari vs hepsi olmaz. dis tedavisi sorulur ama 1 hafta icinde cok ciddi operasyon gecirmediyseniz disten sorun olmaz..dis ted e de red verirsen de zaten kan alamazsin. genel enfeksiyondan 15 gun sonra kan verilmesi en iyisidir. ama acil durumlarda 2 3 gune kadar da inilir.

9-ilaclarda kaldik ..depresyon haplari uyku haplari dogum kontrol haplari hic biri sorun degil..
2-3 ilac var tegison grubu sivilce icin 3 5 ay kullanilan agiz kurutan hap o nu kullaniyorsaniz 2 ay di sanirim su anda emin degilim ama kan veremezsiniz.bir de prostat icin bir ilac var o da red alir. bir de antibiyotik aliyorsaniz enf red yersiniz. eger trombosit susp verecekseniz de aspirin ve agrikesiciler 3 gun oncesinden kullanilmayi birakilmis olmalidir.

10- cinsel hayat..para yada uyusturucu karsiligi cinsel iliski korunmali korunmasiz iliski tarihinden 1 sene red..escinsel iliski omur boyu red.. keza formun sonundaki hic tutuklu kaldiniz mi 3 gunden fazla sorusuda bundan .istatistiki bilgi .amerikada bir tutuklu 3 gunden fazla iceride kaldi mi dunyaya daha farkli bakmaya baslar..

11-sarilik en korktugumuz olan ..gorulme sikligi cok yuksek cunku..nasil olsa bakiliyor diyorsunuz da aids ve hepatit icin pencere donemi vs mevcut ve toplumda gittikce yayginlasmakta. 12 yasindan sonra sarilik gecirdiyseniz omru hayatiniz boyunca kan vermeniz cok zor. yaninizda tahlil sonuclarinizi tasimaniz lazim. evde keza anneniz babaniz sarilik hep b c vs ise yine red alirsiniz..kr bobrek yetmezligi dializ.kan hast. kanser olanlar vs cok kan aldiklari icin yada makinelerden hepatiti kapiyorlar. aklinizda olsun.

12- talasemi tasiyicisi kansiz degilse alinir fmf de sorun yok.
romatizma hast. organ tutulumu yoksa sorun yok.

13- 1 sene icinde endoskopy ameliat kulak deldirme dovme akupunktur biopsi.. 1 sene gorusmeyelim..

14- hastanedeydim tahlil sonuclarini bekliyordum.. o sonuclar neticelenip senin saglam oldugun ortaya cikana kadar kan verme canim kardesim..

15- yurt disi. ve asilar.. kizamik kizamikcik mmr 1 ay sanirim red sebebi..tetanoz a asiysa sorun yok..her turlu immunoglobin 1 sene red. yurt disi cinsel iliski konusunda sorgulanmali..birde 90 96 birlesik krallik da bulunduysaniz 1 ay kadar omur boyu men..keza afrika orta kusagindaki ic savas ulkeleri aids acisindan riskli geldikten sonra 1 sene.
Sosyal ağlarda paylaş

aman neyse cok uzatmisim.. gecmis olsun tekrar efendim..ha bu arada..

ya kardesim ..turkiyede bu isleri kizilay organize etmekte 5 senedir...hastane istek gonderip rezerve etsin kizilaydan istenen kan grubunu.. her gun saat 5 6 civari gunluk rezerveleri girmeye basliyorlar.cok ciddi torpil yoksa arada bas vuru sirasina gore kanlari dagitiyorlar.. deneyin sansinizi.
Sosyal ağlarda paylaş

Arada mesaj atan tum arkadaslara tesekkur ediyorum.
Vaperon...kardesim paticiki hayvansever forumu saniyor,abi ne isin var ki senin hayvansever forumunda dedi bana da :) ve tekrar tesekkur ediyorum. Asla unutmayacagim bu yaptigin iyiligi.
Dana 22...kizilayin gonderdigi kani capa tip ka bul etmiyormus,"biz kontrol etmiyoruz oradan gelen kani"diyerek.ayrica dun gece babama kani baglamadan once,"hasta bu kan nedeniyle ender de olsa olebilir,aids,vs bulasici hastalik kapabilir,butun bunlarin farkindayim"diye ozetleyebilecegim bir sayfalik kagit imzalattilar.olay cikaracaktim ama hem faydasiz oldugunu gordugum ve hem de babamla annemi daha fazla tedirgin etmemek icin ses cikartmadim.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaslar, an itibari ile 8 unite kan hakkimiz kan merkezinde rezerve durumdadir.Acil durumlar icin kan isteyecegimiz 4-5 kisinin telleri de elimizde.Ilginiz ve iyi dilekleriniz icin cok tesekkur ederim. Vaperon ve theridone kardeslerime ayrica tesekkuru bir borc bilirim. Onlar benim bundan sonra gercek anlamda kardeslerim oldular.zaman icerisinde bu konudaki samimiyetimi gosterecegim. Babama haftasonunu evde gecirebilecegini ama haftaya mutlaka ameliyat olacagini soylemis doktorlari. Bugun aksam sanirim ameliyat tarihi belli olur.

Edit: hafta icinde verilen 3 unite kanla babamin kan degerleri onemli oranda duzelmis cok sukur.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...