Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Game of Thrones (2011) - HBO (Kitaplardan sıpouylır yasak)

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Sparkcaster said:

forumda hiçbirşey eleştirilmeyecek yani bundan sonra?

iyi peki, not alayım bir kenara.

eleştirme değil DİZİ topiğinde kitaplar hakkında konuşmanı istemiyoruz, forumda kitaplarla ilgili bir başlık vardı oraya gidebilrsin mesela?
Senin kitapla diziyi kıyaslaman gerçekten sayfalarca tartışmaya sebep oluyor ve dizi ile ilgili yorumlar okumaya gelen bizler için de sıkıcı oluyor.Mesela ben sana cvp yazdım bu bile dizi haricinde başka bir şey konuşmamıza sebep oldu şuan da.
O yüzden umarım bundan sonra alan yetkilisinin verdiği uyarılar doğrultusunda yazarsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

ben ki forumda tapılan şeyleri devamlı bombardıman etmekten kaçınmayan birisiyim, millet linç edecek neredeyse, ben bile sevmediğim birşeyi 3 yıl boyunca izleyip her hafta bombardıman etmiyorum yani. cidden o kadar kötüyse bir noktada bırakırım, daha da ilgilenmem. ister oyun olsun, ister dizi.

sen bunu DEVAMLI yapınca saçmasapan bir durum oluşuyor, dozunu, tadını kaçırıyorsun resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

e yine aynı şeyi diyosun ama. ben sana demin yazmadım mı? eleştiriler bilgi verici olursa keyifli, eleştiriler aşağılayıcı bir tavır barındırırsa sonuç işte bu. zor değil yani görmesi.

düşün yani mesela yazın içmeyi en sevdiğin içecek buzlu çay olsun. her gün içiyorsun, her gün de inatla biri yanına gelip IYYY NE BUZLU ÇAY MI EŞŞEK ÇİŞİNE BENZİYO AT KAKASINA BENZİYO gibi şeyler diyor. Bu zevk kaçırır mı? Kaçırır. Senin yaptığın da buna benziyor.

Hala inatla gelmiş ne yani eleştirmek de mi yasak diyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

zevklerinden ötürü onları aşağılamak iyi bir sosyalleşme stratejisi değil

Nasıl değil? Geek dünyasında dominantlığını, vasat ve vasatı seven avamı aşağılayarak kurup alfa geek olduğunu belli etmen gerekiyor. Survival of the geekest bir nevi. Diğer alphalarla ancak böyle sosyalleşebilirsin, ki geriye kalan pleblerle zaten neden ilişki içinde olasın?

Aynen böyle devam et sparkcım, kalite kriterlerini yerine getirmeyen ben de dahil herkese sert bi şekilde laf sokacaksın ki sıradanlık tehlikesiyle yüzleşen lümpenler, bu sınıf mücadelesinde asaletin yanındaki yerlerini alabilsinler. Aksi takdirde 16.000 yıllık kültürel gelişimimiz gerileyerek yok olma tehlikesine girecek.

Yalnız dikkat etmen gereken bir nokta var, insanları diziyi aşağılarken eleştirirken argümanlarını sağlam temeller üzerine oturt. Kitap derinliğinden sapan senaryoyu değişik ve eksik yönlerinden dolayı eleştir ama kitap ve dizinin farklı medyanlar ve farklı anlatımlara sahip olduğunu benimseyerek yap bu eleştirilerini.
Sosyal ağlarda paylaş

Üşenmedim okudum.Şu forumu 5 6 senedir takip ederim hep döngüsel mevzular.Zaten söylenenler söylenmiş de gerçekten diziyi izlerken yok King's Guard falan aklına gelmiyor insanların o kadar karakter arasında atlamalar yaşanırken o yüzden bu mevzulara bu kadar takılmayın.Zaten su anda yayınlanan en kaliteli dizilerden biri sevmiyorsan izlemezsin argümanı net işliyor burda.

Yok dizi kötü ortalama iq bunu anlamıyor tadında temellendirirsen savını bu kadar tepki görmen kadar normal bir şey yok.Hea bu kadar popüler olması dizinin illa eleştirme ihtiyacı doguruyorsa ben hata buldum tadında o daha da vahim.
Sosyal ağlarda paylaş

Spark çok haksız sayılmaz aslında da yanlış yerden eleştiriyo ya.Gayet güzel dizi.oyuncular-müzik-atmosfer hayatımda izlediğim en iyi tv şovu olmasada zevkle izliyorum her bölüm.

Tek rahatsız eden kısmı olmadık yerden tamamen alakasız şekilde dötlerinden sahne uydurup karakterlerin portrelerini değiştirmeleri.Ha kitaptakinden farklı bişey görüp acaba nolcak diyorum o sahnede de fena olmuyo benim için ama
bazı olayları iyi yansıtamayıp karakterin yaptığı eylemi neden yaptığını izleyiciye hiç hissettiremiyo adamlar.

Örnek olarak mesela Robb'un evlenmesi tamamen uçkurundan gibi görünüyo dizide.Sonra Jon'un Halfhandi öldürdüğü sahne çok yetersiz ve gene Jon'un dizide tam bir yeto olarak gösterilmesi.Jaime'nin dizide kuzenini öldürmesi.Catelyn in babasını dizide görmemiş olması(bu direk logical hata zaten).Stannis in dizide William Wallace gibi gözükmesi.vs.vs.

Biraz rahatsız ediyo şu durum çünkü kitabın en güzel özelliği her karaktere karşı empati kurdurması okuyucuyla.

eminim sonradan kitabı okuyanlar aa bu adam aslında hiçte düşündüğüm gibi değilmiş der çoğu karakter için.

kitaba en sadık karakter Tyrion sanırım.Oda hem oyuncusu hem karakteride sevdiğim için direk diziyi yönetiyo zaten benim için.
Sosyal ağlarda paylaş

kitapta sayfalarca duygularini dusuncelerini okuyosun adamlarin. dizide tabi ki farkli olucak. nasil yansitsinlar o kadar derin karakterleri.

kingsguard olayi da onceden dedigim gibi, dizi icin detay. kitapta cok onemli bi olay evet ama dizi icin ana hikayenin yaninda detay olarak kaliyo. kac tane kingsuard var, bunlar kimler, hangisi kime calisiyo, hangileri daha iyi dovuscu vs vs dizide hicbir onemi yok. dizi izleyicisi icin kralin korumalari sadece. dogru duzgun adlari bile gecmiyo cunku.
gecmesine de gerek yok, ardethin dedigi gibi "filler episode"lar cikar ortaya bu kadar detaylara girseler.

bir de yine son bolum cokgzeldi. bitince AA bitmis dedim
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...