Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Temizlikçinin 5+1 ses sistemini boy sırasına sokması

Chemical

Öne çıkan mesajlar

Bizde yatılı kalan eski bir yardımcı abla vardı( Türkmen asıllı ) şimdi 3000 lira gibi maaşla sabancılardan birinin yanına geçti daha 2 ay önce.

Orda da yatılı kalıyor ve sadece yardımcı. Yemek yapmak falan yok hatta kadın " yüz verme aşçıya, şoföre, uşağa. Sem onlara emir vereceksin, kendini ezdirme rahat ol " tarzı bir yorumla çıkışıyor :).

İyisi de iyi yani. Birinci elden biliyorum işte
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Abi bi de pisliğinizi temizletiyorsunuz kısmına bitiyorum sanki askeriyede tuvalet ovduruyoruz. yaşadığımız eve geliyor lan kadın, iki toz alıp yerleri viledayla silsin diye. 2 saat çalışıyor öğle arası veriyor, yemeğini de bana ısmarlatıyor sonrasında maksimum 2-3 saat daha çalışıp gidiyor ve bunun için 70-80 kağıt alıyor. Bunun için ne vasıf gerekiyor ne eğitim ne bir şey sadece başkalarından referans bu kadar.

Yani insanlar aldığı parayı hak edecek şekilde çalışmıyor dedik diye beğenmiyorsan kendin yap diyen çıktı, onları sömürüyorsunuz diyen çıktı. nasıl iş bu

Mesela arabanı mı tamir ettiriyorsun, en azından yürüyen araba yürümez mi oldu, O zaman : "Beğenmiyorsan kendi tamirini kendin yap.". Ne bileyim arabayı da beğenmedin: "Kendi arabanı kendin yap"

İlle de ezilen olarak sembolleşmiş olanlar savunulacak ya, asıl burada ezilen evini temizleten halbuki.
Sosyal ağlarda paylaş

İnsanların vakti olmayabilir, hastalık olabilir, alerji bile imkansızlaştırır temizliğe el sürmeyi.

İnsanlar "ben temizlikçiyim" diye işlere gidiyorsa, bu bi meslek haline gelmişse, bi piyasasaı varsa, belirli bi bedel karşılığı anlaşılmışsa, ayıp da değildir sömürme de değildir bu iş.

Temizlikçilerin paralarını eksiksiz almalarına rağmen bazı noktalarda aşırı özensiz davranmalarının suçu, herhangi bi sebepten evine temizlikçi almak zorunda kalmış ve karşılığından bedeli eksiksiz ödemiş kişiye ait değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

Saeros said:

araba tamiriyle ev temizliğini kıyaslamak bence pek mantıklı değil
birinde teknik bilgi hedehöde lazım, diğerinde kıçınızı kaldırmanız lazım sadece

Teknik bilgi açısından evet, haklısın.

Ama asıl vurgulamak istediğim bir ihtiyacın var ve bu ihtiyacı karşılayacak bir meslek varsa , ben de kıçımı elimdeki tek vakit olan haftasonlarında kaldırmak için yeterli teknik bilgiye sahip değilsem, neden olmasın.

Gerçi hiç temizlikçim olmadı benim, biliyor musun :( :S
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

İnsanların vakti olmayabilir, hastalık olabilir, alerji bile imkansızlaştırır temizliğe el sürmeyi.

İnsanlar "ben temizlikçiyim" diye işlere gidiyorsa, bu bi meslek haline gelmişse, bi piyasasaı varsa, belirli bi bedel karşılığı anlaşılmışsa, ayıp da değildir sömürme de değildir bu iş.

Temizlikçilerin paralarını eksiksiz almalarına rağmen bazı noktalarda aşırı özensiz davranmalarının suçu, herhangi bi sebepten evine temizlikçi almak zorunda kalmış ve karşılığından bedeli eksiksiz ödemiş kişiye ait değildir.

Daha iyi anlatılamazdı (tu)
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

o değil de bana da lazım temizlikçi ya
evin hiç elimi sürmediğim kısımları var 1,5 yıldır. pencere içleri mesela egsoz gibi böyle sfdkg

abi şu hiç kabul edilemez bir laf ama cidden. Paticik genelde 85-87 doğumlular (hayvan gibi olduk lan) olduğundan seni de otomatikman 25+ yaş grubuna koyuyorum. Bu yaşta adamın bence şöyle bir laf etmekten utanıyor olması gerek. Dandik Amerikan sitcom da yaşamıyoruz sonuçta :)
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

bu insanlar kafanıza silah dayayıp evinizi temizleyeceğiz ve bütün paranızı alacağız mı diyorlar?

git bokunu kendin temizle madem...

Hayır, biz "ev temizleyene bu kadar para veririz" diyoruz, onlar da "ben o paraya ev temizlerim" diyorlar, karşılıklı mutlu oluyor anlaşıyoruz. Anlaşamazsak zaten onlar temizlemeye gelmiyor, biz de başkasını arıyoruz ya da hiçbirini beğenmezsek kendimiz bir şekilde hallediyoruz.

Sosyoloji 101, toplum birbirinin ihtiyaçlarını tedarik etmek için iş kolu oluşturur. Yoksa kendi yemeğini git kendin tarladan topla, bifteğini kendin ormanda avla ya da otlakta büyüt, arabanı kendin yap, kitap okuyacaksan otur kendin yaz o kitabı. Yazarları sömürme, o adam mecbur mu senden 2 kuruş para alacak diye yüzlerce sayfa yazmaya?

Nasıl saçmalıyorsunuz haddi hesabı yok.

Ha ayrıca, normal bir insan evi öyle leş bir hale de gelmiyor kısa sürede, "bokunu temizlemek" diye abartılacak bir durum olmuyor, zaten o hale gelmesin diye düzenli olarak temizlik gerekiyor. Artık sen ne kadar pis pasaklı bir insansın nasıl leş bir yerde yaşıyorsun da temizlik diyince aklına otomatik olarak boklu bir yer geliyor orasını bilemem tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

İlki referanslıydı, altınları çalan, ama annem çok geç farketti (dolabın dibinde duruyordu) bir şey yapamadık, ders oldu çelik kasa aldık eve.

İkincisinde kadın 3 senedir falan yanımızda çalışıyordu, böyle bir olayını görmemiştik. Ufak tefek miktarda para eksikleri olsa da göze çarpmıyordu ya da sağda solda harcamışızdır diyorduk, temiz birine benziyordu. Ama sonra aynı anda büyük vurgunla kardeşimin okul harcı + benim araba bakımı için çektiğim para gitti. Yakalatacak bir şey yok, kanıtlayamayız çünkü. Kadın 2 hafta daha geldi, ama bizim hırsızlığı anladığımızı farketti. Bunun üzerine "ben bankada iş buldum orada çay servisi yapacağım asgari ücret veriliyor" diye bahane sundu, peki dedik zaten yollayacaktık, gitti. Bu arada bunlar olurken anneme de borcu vardı önceden, her başı sıkıştığında büyük miktar para verir sonra azar azar maaşından keserdik. O yüzden konuyu hemen gündeme getirmemiştik, borcunu tamamen ödemesini bekliyorduk. Gidince ödemedi tabii kalanını.

Aradan 2 ay geçti, hanfendiye gerçek koşullarda gerçek iş yapmak yaramadı tabii, her gün 8 ya da 9 saat tam gün çalışmak zor geldi, geri dönmek için aradı, hayır dedik.

İkisinde de para gittiğiyle kaldı.

Viktor said:

-annem onlara ınsan muamelesı yapıyor, kahvaltı, ogle yemegı ve aksam yemegı yedırıp cay vs ıcırmeden bırakmıyor

Viktor said:

komınızmın reroro olmasının sebebı bu, ınsan olmayan kısılere ınsan muamelesı yapınca tepene cıkmakta tereddut etmıyorlar

asıl noktalar bunlar abi (seagle zaten fasulye troll onu kopyalamaya gerek yok). olay şu postlarda bitiyor. mantık bu, kafa yapısı bu. bu adamlara sonra oturuo ne anlatacaksın.

Otuz kere söylemiş olsak da sibel arna kafası. aşağıdaki karikatürdeki kafa.

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/23763_10151346070074430_983587918_n.jpg

tarihsel süreçte oturuyor işte bazı şeyler, alışmamış götte don durmuyor. bizdeki orta sınıf da anca işte bu kadar, sonradan görme olabiliyoruz anca..
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Sosyoloji 101, toplum birbirinin ihtiyaçlarını tedarik etmek için iş kolu oluşturur. Yoksa kendi yemeğini git kendin tarladan topla, bifteğini kendin ormanda avla ya da otlakta büyüt, arabanı kendin yap, kitap okuyacaksan otur kendin yaz o kitabı. Yazarları sömürme, o adam mecbur mu senden 2 kuruş para alacak diye yüzlerce sayfa yazmaya?

dostum sosyoloji yüksek lisanstayım, iki rekat marx okursan belki bişeyler kapabilirsin. sosyoloji 101 dersinin büyük kısmını kendisi kaplar zira sosyolojinin üç babasından birisi sayıldığı için..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...