Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

'Üniversiteler fizikçi değil pastacı yetiştirsin'

zeper

Öne çıkan mesajlar

"nutella yerim" said:

makina müh,fizikci,kimyacı,doktor allah ne verdiyse artık beraber calısıyorlar, zaten genis kapsamlı her calısma multidisipliner olur

Doğru söylüyorsun ama medikal amaçlı kullanılan ve ışıktan faydalanılan aletlerin çoğunluğunun tasarımını fizikçiler yapıyor, hatta türkiyede fizik mühendisliği diye bir bölüm icat edildi sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiyede o mentalite yok malesef, yani kaliteli insanlara güvenme, insiyatif verme yok. 20 tane iyi üniversiteyi salayım kendi halinde 15i kaynak kaybı olsun ama 5i dünya standartlarında üniversite haline gelsin mentalitesi yok. onun yerine bütün üniversitelere yüksek lise muamelesi yapan aynı programı herkese uygulama, bütün üniversiteleri vasat seviyesine çekme ve kolayca denetleme etme kafası var. tam memuriyet kafası yani, kolay denetleyebildiğim standart işleri yerine getiren eğitim kurum olsun üniversite.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

son zamanlarda açılan ünileri gördün mü bay alıngan?

istediği kadar teknik üniversite olsun, olmasın. iş öğrencide bitiyor. ingilterede sadece cambridge öğrencilerinin projelerini yaparak geçinen statik büroları var. sene olmuş 2013 hala okul edebiyatı yapmayın ya! istesem ben boğaziçinde de odtü de de itü de de doktora yaparım. ege de yaptığımdan hiç bir farkı olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

üniversite açmanın bir kriteri yok mu ?

şimdi ben parayı basıp iş hanımsı üniversitelerden bi tane açabiliyor muyum ?

ayrıca bunun istatistiği mevcut mu bilmiyorum da üniversite mezunlarının kaçta kaçı istediği bölümde okumuş ve mezun olduktan sonra bu alanda ilerlemiş acaba.
Sosyal ağlarda paylaş

chrome said:

dasaaa said:

son zamanlarda açılan ünileri gördün mü bay alıngan?

istediği kadar teknik üniversite olsun, olmasın. iş öğrencide bitiyor. ingilterede sadece cambridge öğrencilerinin projelerini yaparak geçinen statik büroları var. sene olmuş 2013 hala okul edebiyatı yapmayın ya! istesem ben boğaziçinde de odtü de de itü de de doktora yaparım. ege de yaptığımdan hiç bir farkı olmaz.

doğru değil. şu an doktora yapan biri olarak hocalarımın sahip olduğu sağlıklı matematik ve fizik nasıl yapılır algısının beni çok şekillendirdiğini bizzat tecrübe ettim. başka üniversitelerden akademisyenlerle de karşılaştım. onlarla olmazdı o iş. kaldı ki malesef ege bölgesinin en iyi üniversitelerinden biri olan ege üniversitesinin bile matematik bölümünde seçmeli derslerin lise kafasıyla verildiğini dinledim ordaki öğrenciler tarafından bizzat. boğaziçi vs gibi üniversiteler müfredatta verecekleri seçmeli ders sayısını mümkün olduğu kadar arttırmak için yökle kavga ederken ege matematiğin verilen minimal programa kanaat getirdiğini öğrendim. matematik kitapları sana bilgiyi verir ama matematiksel olgunluğu ve bakış açısını hocalarından alırsın. bunu tek başına da almayı deneyebilirsin ama sen 10 verip 2 aldığında iyi hocaların olduğu yerde senin kapasitende bir öğrenci 10 verip 5 alır hatta 7-8 alır. kısacası sen zamandan ve verdiğin emekten kaybedersin kötü bir üniversitede. iyi ve potansiyeli olan bir öğrenci illa uğraşıp bir yerlere gelir ama belirli bir zaman diliminde ne kadar verimli şeyler üreteceği çevresine ve üniversitesine bakar. iş sadece öğrencide biter demek kendini kandırmak.
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

üniversite açmanın bir kriteri yok mu ?

şimdi ben parayı basıp iş hanımsı üniversitelerden bi tane açabiliyor muyum ?

Bildiğim kadarıyla yakın zamana kadar üni açana teşvik bile vardı. Belli sayıda öğretim görevlisi bulup açabiliyordun. Apartman katlarına bile dandik dandik üniler açtılar böyle. Şu an nedir, bilemem.
Sosyal ağlarda paylaş

buluştuğumuz ortak payda bu ülkenin gerektiğinden fazla akademik üniversitesi var. insanlarda var olan yanlış "oğlumu üniversiteye sokayım da adam olsun" algısını düzeltip inşa edecekleri adam gibi teknik okullara kanalize etmek yerine bu algıyı sömürüp burdan oy topluyorlar, ülkenin eğitim seviyesini dibe çekmek pahasına. hayır bir de 5 çocuk yapılacakmış bundan sonra padişah buyurmuş. bunların da hepsini sokacak üniversite yapmaya kalkarlarsa artık yüksek lise bile diyemeyiz üniversitelere.
Sosyal ağlarda paylaş

çöp üni doldu
averaj olanlarda bok oldu
benim zamanımda giremiyordu herkes üniversiteye bu yaz bi 10 günlük stajım kaldı diplomayı almadna önce aradan çıakrayım dedim
oryantasyonda böyle millet geldikleri okulları falan söyledi ahahah
lan google bile bulamıyor yarısını
Sosyal ağlarda paylaş

Fizik okuyanların %85'i öğretmenlik yapıyor, okullarda, dersanelerde vs. Kontenjan olarak da her fen-edebiyat fakültesi olan üniversitenin yaklaşık ortalama 75 kişilik fizik bölümü kontenjanı var. Ve sadece Türkiye'deki bu adamların hepsi mezun olup hepsi bilimadamı olsalardı Dünya'nın fizikçi ihtiyacını ülke olarak sağlayabilirdik. Ama adamların kalitesi düşük, ÖSS'de barajı geçen herkes girebiliyor artık fiziğe ve o tarz bölümlere, adamlar mezun olamayıp okulu bırakıyor vs. En dandik okulda bile var fizik bölümü.

Bilimi zaten geç ama sanırım artık öğretmen yetiştirmek için bile istenmiyor adamlar, nasıl bir ülke lan bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Dip not: Yeni açılan üniversitelerin veya bölümlerin %60'ında falan öğrenci ya da hoca yok zaten. Hani okutulan fizik vs. diyorsunuz ya işte o yok. Kimse bir şey okutmuyor ya da okumuyor. Sadece var onlar.

Bu akşam birisi "ODTÜ kimya kapanmış duydun mu?" Dedi üstüne bakanın söylediklerini anlattım, "doğrudur kapanır" dedim. Meğer şaka yapıyormuş; "ODTÜ'nün kim olduğunu öğrenince ODTÜ KİM YA'ya gerek kalmamış hihi" diyecekmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

chrome said:

ardeth buna tam olarak katılıyorum. bence ileride doktora şu anki üniversite diploması ile aynı değerde olacak.

Aksine tam zitti. Suan bile büyük firmalar calistiricaklari elemanlari okuldayken alip yetistirmeye calisiyor, y,lisanstir, doktoradir ögretim üyeligi yapmiyacaksan baya kullanissiz bisey piyasada. O üst düzey diplomanin kalite bi staj kadar kiymeti yok malesef...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
“Üniversiteler piyasanın ihtiyaçlarına göre eğitim verecek”
Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) “Türkiye’nin İnsan Kaynağının Belirlenmesi’’ programında konuşan Ergün, bazı fakülte ve yüksekokulların piyasada işgücünü karşılamadığını, Ekonomi Koordinasyon Kurulu ile bu okulları gözden geçirerek kapatmayı öngördüklerini açıkladı. Ergün, “Üniversitelerle ilgili yeniden yapılanma süreci var. Piyasaya duyarlı bir eğitim verip vermediği konusunda bir değerlendirme yapacağız” dedi.

Uzun lafın kısası amaç üniversitelerden rant elde etmek.

Bu ranta, piyasa işgaline meşruiyeti de "fazla mezun veriyoruz" saptırmasıyla sağlamaya çalışıyorlar.

Temel bilimleri geliştirmenin yolu, genel olarak bilimi geliştirmenin yolu rant sağlamıyor diye fizik, kimya vs fakülteleri kapatmaktan değil, bu bilim dallarının gelişimi için gereken altyapıyı kurmaktan geçiyor.

Altyapı da rant kapısının ta kendisi olan sermaye-üniversite işbirliğiyle değil ancak üniversitelerin devlet, sermaye ve din baskısından özerkliği yoluyla gerçekleşebilir.

Özerklikten kasıt "mali özerklik" denen üniversitenin kendi yağında kavrulması yani piyasanın tam hakimiyeti altına girmesi, anonim şirketine dönüşmesi değil elbette. Nitekim bu rant saldırısıyla "üniversitelerin özerkleştirildiğini" de söylüyorlar utanmadan.

Temel bilimleri gerçekten geliştirmek ancak demokratik, özerk bir üniversitenin kuruluşuyla olabilir.

Bu noktada da "milletin parasını üniversitelere mi yedireceğiz" saptırması gelir. Bu laf salatasına karşılık ekonomi büyüdüğü halde niye halkın ekonomisi küçülüyor, eğitim, sağlık kamusal hak olmaktan çıkıyor, cari açık büyüyor diye sormak gerekir. Hırsızdan dürüstlük beklenmez ya, dürüst olsalar "insanlık tarihinin gördüğü en büyük halkı, emeği ezme, sömürme projesi olan neoliberalizmden, üstelik bu neoliberalizmin siyasal islamla evlenmiş, devletleşmiş AKP rejimiyle yenisömürge ülkesi Türkiye'de uygulanmasından başka ne bekliyorsunuz?" diye cevaplarlar.

ek: Konuşup dursunlar, itibar etmeyin, hevesleri gırtlaklarında kalacak, üniversiteye saldırdıkça da ODTÜ'deki gibi olaylarla yeni yök yasalarının gerçek yüzünü ayyuka çıkaracak, kendilerine yönelik muhalefeti besleyecekler
Sosyal ağlarda paylaş

Bakan hakli, misal her sene bu kadar muhendis mezun veriyoruz, bu kadar tesvik bu kadar odenek ama patent basvuru sayilari ortada, mohendislerin cogu imzamatik olmus, fizik vs okyanlarin butun derdi hoca olmak, e bide abiler kafasi ile bilimin yurumedigi gercegi var, bilimsel breakthrouglar maklubeli hos sohbet sonrasi oss kafasi ile soru ezberle olmuyor, ozgur dusunce lazim

Universiteyi lisenin uzatmasi haline getirdiler yok ile, 4 senelik okullari teknik meslek lisesi kivamina getirdiler zaten, tabuta son civiyi cakip hastayi mezara yollamak en iyisi. Turk mantigi ile universite bagdasmiyor, universite aktivizm yapip devrimigetirme yeri veya her girene is veriyoruz yeri degil, liseye kadar okuduk bunuda okuyalim yeride diil
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...