Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

'Üniversiteler fizikçi değil pastacı yetiştirsin'

zeper

Öne çıkan mesajlar

goldbären said:

abi roket rektörlerle konuştum senden sonra çevre mühendisi almayacaklarmış, bütün bölümler kapanacakmış. en genç çevre mühendisi hep sen kalacakmışsın sdfsfssf

seagle = 'kur'an'dan alınan bilgilerle dizel jeneratör yapan adam

Ben diyorum zaten, fazla abi bu kadar çevre mühendisini ne yapacak bu memleket. Sonra işsiziz diye ağlıyolar.
Sosyal ağlarda paylaş

Litminov said:

Sistem gerçekten çok kötü.. Sınava çalışıp iyi puan alan herkes mouse'u nasıl tutacağını dahi bilmezken bilgisayar mühendisliği iyi maaş veriyor en iyisi bilgisayar mühendisi olayım mantığında.. Meslekler yeteneğe göre değil sınav puanına göre seçilmekte

daha önce sorduğum gibi bilgisayar mühendislerine özel bir takıntı yoksa, bir kişinin bilgisayar mühendisliğine girebilmesi için mouse'u kullanıp kullanmamasının ne önemi var ki?
iyi matematik kafası varsa, fizik problemlerini iyi çözüyorsa, bilgisayar mühendisliğine girmesindeki engel nedir?
öteki türlü sekreterlerden çok iyi bilgisayar mühendisi olurdu, sabah akşam solitaire oynuyorlar çünkü.

tabii öğrenci seçme ve yerleştirme sisteminde bana göre de hata var, ama yetenek değil bilgi konusunda.
mesela sınavlarda sayısal soruları eşit dağılımlı olabilir. tıbba girecek olanın biyoloji soruları ağırlık taşır, bilgisayara girecek olanın matematik soruları ağırlık taşır, mühendisliğe girecek olanın fizik soruları ağırlık taşır vs...
güzel sanatlar fakültesi değil ki bu yetenek önem taşısın.

bir de girecek üniversite seçerken çoğumuz saçma sapan nedenlerle seçeriz. kiminin çocukluğunda hayalidir, kimi mesleğin parası daha iyi diye seçer, kimi de onu seçmeye zorunda kalır. 18 yaşındaki bir kişinin 55 yaşındaki zevklerini ve isteklerini bilmesi mümkün değildir.
bilgisayar mühendisliği iyi maaş veriyor diye seçmesinde bir yanlış göremiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Litminov said:

Sistem gerçekten çok kötü.. Sınava çalışıp iyi puan alan herkes mouse'u nasıl tutacağını dahi bilmezken bilgisayar mühendisliği iyi maaş veriyor en iyisi bilgisayar mühendisi olayım mantığında.. Meslekler yeteneğe göre değil sınav puanına göre seçilmekte

daha önce sorduğum gibi bilgisayar mühendislerine özel bir takıntı yoksa, bir kişinin bilgisayar mühendisliğine girebilmesi için mouse'u kullanıp kullanmamasının ne önemi var ki?
iyi matematik kafası varsa, fizik problemlerini iyi çözüyorsa, bilgisayar mühendisliğine girmesindeki engel nedir?
öteki türlü sekreterlerden çok iyi bilgisayar mühendisi olurdu, sabah akşam solitaire oynuyorlar çünkü.

tabii öğrenci seçme ve yerleştirme sisteminde bana göre de hata var, ama yetenek değil bilgi konusunda.
mesela sınavlarda sayısal soruları eşit dağılımlı olabilir. tıbba girecek olanın biyoloji soruları ağırlık taşır, bilgisayara girecek olanın matematik soruları ağırlık taşır, mühendisliğe girecek olanın fizik soruları ağırlık taşır vs...
güzel sanatlar fakültesi değil ki bu yetenek önem taşısın.

bir de girecek üniversite seçerken çoğumuz saçma sapan nedenlerle seçeriz. kiminin çocukluğunda hayalidir, kimi mesleğin parası daha iyi diye seçer, kimi de onu seçmeye zorunda kalır. 18 yaşındaki bir kişinin 55 yaşındaki zevklerini ve isteklerini bilmesi mümkün değildir.
bilgisayar mühendisliği iyi maaş veriyor diye seçmesinde bir yanlış göremiyorum.

Benim demek istediğim insanın bir ideali, bir hedefi olmalı.. Geçen sene akrabamız bilmem kaç puan yapmış nereye giriyim diye soruyor. Bana bu soru resmen şaka gibi geliyor. Şunun maaşı iyidir bu bölümü yaz demek çok saçma ve abestir. İnsan sevdiği, yeteneği olduğu şeyi yapması gerek.. Bak Kenan Sofuoğlu'na çocukluğundan beri hayali motorsikletti şimdi bu hayalini en uç noktaya taşıdı. İnsanın bir hedefi olursa bu onu çalışmaya teşvik eder. Ancak öyle rezil bir sistem var ki herşeyi sınırlıyor. Ortalık mühendisten geçilmiyor. Pire testindeki gibi çocuklar da aynı şekilde sınırladırılıyor. Pek çoğu bu yüzden başarısız oluyor ya da bu yüzden farklı alanlarda başarı elde edemiyoruz. O yüzden bir bakıma da bu görüşü doğru buluyorum. Misal çocuk ben diyetisyen olacağım diyor çocuğa bön bön bakıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...