Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anadolu ve Fen liselerinin kapatılması

fenn

Öne çıkan mesajlar

Fen liseleri sadece nüfusu 500 bini geçen yerlerde olacak. Bunun dışındakiler akademik liselere dönüştürülecek. Böylece fen liselerinin 100'ünün kapatılması, 25'inin devam etmesi bekleniyor.

AKADEMİK liseler, meslek liseleri, fen liseleri, özel liseler ve özel statülü Anadolu liseleri olacak. Sayısı 2 bin 135 olan Anadolu liselerinin tamamı mahalle mekteplerine dönecek, giriş sınavı ise daraltılacak.

vsvsvs

http://www.memurlar.net/haber/323016/
Sosyal ağlarda paylaş

Fen liseleri tamamen ÖSS'deki at yarışına odaklı sistem üzerinden çalışan ve öğrencilere gerçek bilgi namına pek bir şey vermeyen liseler. O yüzden iyi Anadolu Liseleri her zaman gerek eğitim kalitesi, gerek vizyonu gerekse öğrenciye kattığı kültürüyle fen liselerinden kıyaslanamayacak kadar daha iyi.

Ama şu anda sorun okulların sayısından çok kalitesinde. Türkiye'de "iyi" seviyede anadolu ve fen lisesi iki elin parmaklarını geçmiyor. Kolej deseniz aynı şekilde.

Düşük nüfuslu yerleşim bölgelerinde ve doğuda öğretmeni olmayan, dersi boş geçen liseler var. İşin komiği ülkede öğretmen açığı var desen onbinlerce de atanmamış açıkta bekleyen öğretmen var.

Bu "adam"lar ise şu durumda kalkmış İmam Hatiple falan uğraşıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

vizyonluk ne olcak abi lisede
ders veriyorlar gidion dinliom işte
sonra geri gelion

kızılay kolu başkanı olunca mı vizyon kazanıcan.

Arka sırada uyudun sanıyorum bol bol.

Seninki maket üstünde kalp masajı yapmayı öğretirken ki "bunun kalbi atmıyor ki" demeye benzemiş
Sosyal ağlarda paylaş

Karakterin asıl şekillendiği yer liseye gidilen yaş aralığıdır. Bence öğretmenlerden ziyade arkadaşların daha çok etkisi var ama yine de yüksek profil bir lisede daha kaliteli insanların okuyacağı mantıklı bir varsayım. İlla Lise dö Sen Benuğa olmasına gerek yok illa, kaliteli bir öğrenci profili her zaman iyidir.
Sosyal ağlarda paylaş

liseden liseye değişir şu vizyon olayı

galatasaray, istanbul erkek, kadıköy anadolu, kabataş, vs okullara eskiden ilkokuldan girildiğinde okula giren çocuk belli bir ekolü, kültürü alarak o okuldan mezun oluyordu ki bugün bu okullardan mezun olan insanlar genellikle bulundukları ortamda tavır ve harekeleriyle hemen farkediliyor

ama bugün aynı şey kalmadı, kafası önceden doldurulmuş çocuklar bu okullara lisede girdiğinden artık o kültür birikimi neredeyse kalmadı

ben kendi okulumdan bahsedecek olursam 2004 mezunu ile 2007 mezunu arasında bile çok fark vardı, 2011 mezunlarının nasıl olduğunu tahmin edemiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'de normal okullarda yetişmiş insan için "lisede ne vizyonu olacak" ya da "ders dinliyosun işte" demek tabii ki normaldir. Zaten bahsettiğimiz sorun da tam bu, çoğu lise maalesef bu dediğiniz düzeyde. Haliyle böyle bir şey vermeyince lise diye tabir edilen kavram da bununla sınırlı yerleşiyor zihne. Yoksa aynı şey üniversite için de söylenebilir aynı mantıkla. Nitekim ülkede bu tarz kampüssüz ve vasıfsız "cep üniversiteleri" de giderek yaygınlaşıyor farkındaysanız, yakında aynı sözler üniversiteler için de söylenecek.

İyi liselerde çocuğa çok sağlam altyapı verilir, dersin ötesinde bir duruş, bir yol yordam gösterilir. Bir kere çok sağlam yabancı dil altyapısı verilir, bu altyapı öyle üniversitede kur kur alınan ya da oradan buradan kursla alınan almancaya fransızcaya italyancaya benzemez. Çoğu uluslararası şirket için seçim kriteridir. Bunun dışında getirttikleri yabancı hocalarla çocuğa çok daha global bir bakış açısı sağlarlar, dünyayı daha iyi öğretir farklı kültürleri tanıtırlar. Bu yüzden bu liselerden çıkan çoğu öğrenci üniversite için direkt olarak yurtdışını dener, ülkede pek kalmaz. Elindeki seçenekleri daha iyi bilirler, hangi ülkede hangi okulda ne vardır daha bilinçli bir şekilde geleceklerini planlarlar.

Matematiği, fiziği üniversitenin at yarışı sistemine göre değil mantığa dayalı ve sağlam temelli öğrenirler, ingilice Shakespeare, almanca Göthe, fransızca de Troyes okurlar, daha da önemlisi bunları okumuş olmak için okumaz, üzerine kompozisyonlar yazıp irdeler ve tartışırlar. Özellikle dışarıya yönelik okullarda bu ülkelerin standartlarında bitirme sınavları olur, ve bu sınavlara hazırlanmak için temellerini sağlam tutmaları gerekir, haliyle üniversitede de ilk yıllarda rahat ederler. Daha lisede çeşitli spor aktiviteleri, kısa film yarışmaları, edebiyat günleri, kültür haftalarıyla öğrencileri derslerin ötesinde hayatla ve gelişimi sağlayan etkinliklerle tanıştırır, gelişimini sağlarlar.

Dahası bahsi geçen iyi liseler, öğrencilerini birey olarak yetiştirir, hak ve sorumluluklarını öğretir, kafalarını doldurmak için elinden geleni yapar.

Bununla da kalmaz, öğrencilerini yurtdışına yollayanları, çeşitli organizasyonlara katılmaya teşvik edeni, bu konuda destek olanı da görebilirsiniz.

Lise bir eğitim kurumudur, ve eğitim ve öğretim aynı şey değil. Maalesef bizde çoğu lise öğretimden öteye geçemiyor. Bahsettiğim şey bu.
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

liseden liseye değişir şu vizyon olayı

galatasaray, istanbul erkek, kadıköy anadolu, kabataş, vs okullara eskiden ilkokuldan girildiğinde okula giren çocuk belli bir ekolü, kültürü alarak o okuldan mezun oluyordu ki bugün bu okullardan mezun olan insanlar genellikle bulundukları ortamda tavır ve harekeleriyle hemen farkediliyor

ama bugün aynı şey kalmadı, kafası önceden doldurulmuş çocuklar bu okullara lisede girdiğinden artık o kültür birikimi neredeyse kalmadı

ben kendi okulumdan bahsedecek olursam 2004 mezunu ile 2007 mezunu arasında bile çok fark vardı, 2011 mezunlarının nasıl olduğunu tahmin edemiyorum

Bu maalesef doğru, yeni düzende bu bayağı bir yontuldu. Eski iiisistemde ortaokul ve lise beraberken çok daha iyi bir ekol verebiliyordu bu liseler öğrencilerine.
Sosyal ağlarda paylaş

%0001'lik bir kesimden bahsettiğinin farkındasın demi

rusca tolstoy, sonra fransizca bilmemne almanca göethe okuyacakmış
kaç adam var yahu böyle.

hani bu adamlar vizyonlu, geri kalanını at çöpe de demek, nası bi mantık anlayamadım.

ha dediğin gibi adamları da tanıdım ama, 3 dil bilen evlerinde özel hizmetçileri olan insanları

yine de onlarla aramda "vizyon" dediğiniz şeyde bir uçurum olduğunu sanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...