Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Archeage Open Beta

lightNdark

Öne çıkan mesajlar

bu oyun süper grind olur zaten. 46 levelda saatte %10 civarı kasılıyormuş misal. sadece level cap'e (50) ulaşmak casual oyuncu için 4-5 ay sürebilir. craftingte gw2'nin balon craftingi gibi olmaz o da zor olur.

no lifer olanlar ve asyalılar oyunu biraz domine eder baştan söyleyeyim. biraz publisherına da bağlı olur gerçi ama 1 ev kurmak 1-2 ay (belki daha fazla) sürer zaten bence sürmeli de yoksa herkes 3-4 günde gitsin alanları doldursun olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

katılıyorum grind de gerekli yerine göre böyle bir oyunda. Şimdi çoğu insan wow'da exp ve rep grindden bıkmış olabilir ancak şöyle de bir durum var. Bu oyundaki grind sadece exp olmıycak. Odun, taş, meyve, sebze, maden vs olacak. Ama bunlarla yaptığın craftlar player vs playerde çok da fazla etkili olmıyacak biraz daha alternatif yani ve işin zevkli kısmı.

Çok zamanın mı yok grinde, ev yapma arkadaş bişeyin eksilmez. Evi olan bir arkadaşına yanaş seni ultimadaki gibi co-owner yapsın. Guilde gir onlarla birlikte kale kurulumuna zamanın olursa arada yarda et yada savunmaya. Onlarada zamanın yoksa işin rng kısmına bulaş gemi sahibi birini bul hazine avına çık belki bir kaç chestle zengin olup opsiyonel ve zaman isteyen şeyleri kısa yoldan yap.

Gw2 gibi de levelın gearın pekte birşey ifade etmediği moba gibi mmo da olmasın yani. Ki gw2 de levellamakta şaka gibi kolay ne anladım öyle mmo"rpg" den. Hatta pvp den hoşlanmayan sadece craft kasabilsin bunu bekliyor yani çoğunluk.

Şuan beklentiler büyük ve kesin konuşmak için tabi ki erken ama oyunun planları ve potansiyeli gerçekten çok şey vaat ediyor ve heyecanla beklemeye değecek bir oyun gibi duruyor.

Son olarak 3 lü kombinasyonlu talent/skill sistemide (rifttede tatmştm benzerini) bence mükemmel bir sistem. WoW'daki gibi -10 iq lu embesiller tek tuşla karakterini yaratsın mantığı yok. Ve skiller şuan beta olmasına rağmen bol ve kullanışlı gibi duruyor (tabiki daha çok değişiklik olacaktır release e kadar ancak en azından nasıl bir yol izleyeceklerini açıkça yansıtıyor).

Elder scrolls serilerindeki gibi istediğimiz gibi class yaratabilicez, heal atabilen ranged/warrior, büyü kullanabilen assassin vs ve bunu ultimanın sandboxuyla birleştirin. Bu potansiyeli hissetiriyor şuan umalımda böyle olsun.

Ayrıca ben animasyonlarıda oldukça beğendim (grafikler zaten bariz başarılı).
Sosyal ağlarda paylaş

sandbox olan her iyi oyun grind'e mahkumdur. önemli olan grind'i öyle bir konsepte sarmallamak ki oyuncu grind yaptığını fark etmeyecek. UO dediğiniz oyunda grind'in allahı vardı. risk almadan efor/kazanç aşırı düşüktü. günlerce madende kazma vurarak 1 tane set yapıyordun öldüğünde lootlanan. önemli olan o madene girdiğinde yerden golem çıkması, o golemi öldürmeye çabalarken çıkan itemın sana quest vermesi, o quest seni daha çok golem öldürmeye itmesi, gollemleri öldürürken maden kazancını arttırırken ne bileyim title vermesi veya golem boss'una yönlendirmesi, senin sürecinden geçmiş başka insanlarla o golem bossunu öldürmen.

oyuncu her türlü grind yapacak, yapmalı da. önemli olan onu süreçte baymamak. 2013 yılında kimseyi madene sokup kuru kuru maden kazdıramazsın. bunu hedeflersen pazarın 3% unu ya ele geçirirsin ya da geçiremezsin.

tabii bunu oyunun bütün aspectlerinde yakalamak gerekiyor. warrior'da grind yaparken farklı bir şeyler ile sürükleyici bir process'e girmeli, lumberjack'de.

2004'deki oyuncunun beklentileri ile 2013'deki oyuncuların beklentileri çok alakasız. eskiden iyi oyun yapmak 3 efor gerektiriyorsa şu an 60 gerektiriyor. insanlar tatminsiz. deal with it.
Sosyal ağlarda paylaş

valla eskiden iyi oyun 3 efor gerektiriyordu şimdi 60'a katılmıyorum ben. Eski oyunlara bakıyorsun içerik olarak mükemmel oyunlar, dinamik olarak mükemmel oyunlar. Ama konuda gördüğüm genel olarak insanların benden farklı düşündüğü, suçu firmalara atan bir tek ben varım sanırım =/
Sosyal ağlarda paylaş

valla eskiden oynadığımız oyunlara bakıyorum, kiminin güçlü olduğu noktalar var kiminin zayıf. şimdi yapılan oyunlarda oyuncu herşeyi istiyor. HERŞEYİ. yani oyunun pve'si olmuş pvp'si neden iyi değil diyor. denge istiyorum diyor. pve, pvp'si iyi - neden craft iyi değil, craft istiyorum diyor. ondan sonra neden open world yok diyor, neden open world pvp* yok diyor. neden instanced diyor. sonu yok abi. belli bir standart var, onu her aspect'te yakalaman gerek. en basitinden bir ekonomi yaratmak ne kadar zor her türlü aspect'i olan bir oyunda. ayrıca piyasa şartları değişti? F2P furyası kasıp kavuruyor? in-game satışlardan oyunu bozmadan ve oyuncuları mağdur etmeden entegre etmen gerek. o kadar derine inersin ki bir düşünmeye başladığında.

oyuncu değişti. piyasa değişti.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla bende XSplit var baglantı da 50Mb Fiber stream yaptım gecen gece paticik'den Mina izledi ama şöyle bir sorun var yüksek grafik ayarı bir de yayın yapınca biraz kasıyor. Grafiklerden biraz ödün vermek gerekiyor... Serverlarda Kore'de malum

Yine de bize uyar diyorsanız bu gece bir saat belirleyip size stream yapabilirim bir süre (şuan karakterim 20 lvl)

Hatta Paticik diye char açıyım bi tane eheuh

Bu arada 20 lvl hiç kasmadan geldik questler basit leveling kolay şuan için ama bildiğiniz üzere yapımcı LineAge'in yaratıcısı :) LineAge oynayanınız varsa bilir 35 level sonrasında neler çekeceğini

Serverlarda Rus ve Avrupalı oyunculara ara ara rastlıyorsunuz zaten isimlerden belli oluyor ama en büyük sorun instance yapamıyorsunuz. Questler de gerektiğinde party bulmak çok kolay zaten gerekliyse hemen millet birbirine invite atıyor ama 19-20 lvl Dungeon görevi geldi Cape veriyor (pelerin) grup bulmak neredeyse imkansız

Bir de Koreli arkadaşlar çok yardımsever olurda bir quest de takılırsanız (yapamamak degil de questi anlayamamak gibi bir durum yaşarsanız) size aöıklayacak birini bulmanız 1 saat sürebiliyor :) asıl sorun salla questi geç diğerine durumu yok oyunda questler chain, birini yapmazsan levelin kaç olursa olsun diğer camp yada kasabadaki questleri alamıyorsun.

Twitch'de izliyorum ben de şuan elemanlar da grafikden baya kısmış, ama bunlar Rus community sanırım baya kalabalıklar...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...