Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ODTÜ'de olaylar

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

KuddusiMavra said:

calimeroya ben de katılıyorum....19 Mayıs taksim, 29 ekim ankara, 10 kasım ankara, 13 aralık silivri, odtü-sanatçıların haykırışı-kubilay için menemen buluşması(50 biğn kişi)-hatay kadınların toplanması gibi medyanın genelinde yer almamasına rağmen hatırı sayılır kalabalıkların toplandığı eylemler-protestolar yapıldı, yapılıyor...bence bu uyanıştır...yanlış anlaşılmasın,bu milletin genelinin koyun olduğundan şüphem yok, kaypaktır bu milletin çoğunluğu an itibariyle çünkü kaypaklık öğretilmiştir, zekası köreltilmiştir ancak durum budur. bu şartlar altında bile insanların kıpırdanmaya başladığına inanıyorum. şu an için bu kıpırdanma akpyi demokratik yollardan indirmeye yetmez ama galiptir bu yolda mağlup...tepki göstermek lazım. insan olduğumuzu hatırlamamız lazım...

cumhuriyet mitinglerinden sonra bile bişey olmadıysa bu ülkenin çok büyük ekonomik kriz vs olmadan akpden başka partiye oy vermesi mümkün değil abi uyanın artık
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

KuddusiMavra said:

calimeroya ben de katılıyorum....19 Mayıs taksim, 29 ekim ankara, 10 kasım ankara, 13 aralık silivri, odtü-sanatçıların haykırışı-kubilay için menemen buluşması(50 biğn kişi)-hatay kadınların toplanması gibi medyanın genelinde yer almamasına rağmen hatırı sayılır kalabalıkların toplandığı eylemler-protestolar yapıldı, yapılıyor...bence bu uyanıştır...yanlış anlaşılmasın,bu milletin genelinin koyun olduğundan şüphem yok, kaypaktır bu milletin çoğunluğu an itibariyle çünkü kaypaklık öğretilmiştir, zekası köreltilmiştir ancak durum budur. bu şartlar altında bile insanların kıpırdanmaya başladığına inanıyorum. şu an için bu kıpırdanma akpyi demokratik yollardan indirmeye yetmez ama galiptir bu yolda mağlup...tepki göstermek lazım. insan olduğumuzu hatırlamamız lazım...

cumhuriyet mitinglerinden sonra bile bişey olmadıysa bu ülkenin çok büyük ekonomik kriz vs olmadan akpden başka partiye oy vermesi mümkün değil abi uyanın artık

birde şöyle düşünelim bir parti seçildi iktidara ekonomi kötüye gitmeye başlayınca ne olacak ? Mesela medya'ya peşkeş çekmedi, ihaleler verilmedi, patronlara kıyaklar yapılmadı. Ne olacağını gözünüze kestirildiğinde akp'yi devirmenin ne kadar zor olacağı anlaşılacaktır. Muhalefeti her yönden sıkıştırıyorlar, memleket iyiye gidiyor elhamdülillah diyen adama bak akp döneminde böyleydi o yüzden böyle oldu diye anlatabilmek mümkün mü ? Değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

KuddusiMavra said:

cumhuriyet mitinglerini bizler bir bok sandık. değilmiş. milyonlarca kişi bir araya gelip hükümeti protesto edince olay bitti sandık. evlerimize çekildik. olan biteni seyrettik. çünkü katıldık ya mitinglere. ne ergenekon tutuklamalarına tepki gösterdik, ne balyoza, ne oda tvye. askerin anasının ağlatılmasını izledik, gazetecilerin içeriye tıkılmasını izledik. üniversitelerin ele geçirilmesini izledik. referandumda bile uyuduk...(burada <> diyorum, yanlış anlaşılmasın, genel için konuşuyorum,kendi adıma her türlü demokratik tepkiyi türkiyenin dört bir yanında gösterdim, göstermeye devam ediyorum)...ama şimdi durum farklı. insanlar her türlü baskıya rağmen cumhuryet bayramı kutlaması için türkiyenin dört bir yanından ankaraya gittiler. cumhuriyet mitinglerinin yapıldığı dönemde faşizmi bu kadar derinden kimse hissetmemişti....aynı şekilde sadece ulusal kanalın; aydınlık-yurt,azıcık da sözcü gazetelerinin duyurduğu silivri buluşmasına 100 binden fazla kişi katıldı. bu faşist ortamda bu gösteriler cumhuriyet mitinglerinden kat be kat anlamlıdır. ben cumhuriyet mitinglerinde de bulundum, ankarada ki bayram kutlamasında da, silivirideki son buluşmada da. özellikle ankarda polisin sıktığı biber gazı ve tazyikli su çok önemliydi. kritik eşikti o su-gaz sıkıldığı anlar. şimdi daha iyi anlıyorum. orada onbinlerce kişinin polisin <> ve <> amaçlı hareketlerine karşı geri adım atmamaları ve hükümet-yandaş medya ve hatta ana muhalefet partisinin sanki barikatı polis kendisi kaldırmış gibi göstermeye çalışmalarına rağmen bizzat orada olan bir kişi olarak polisin barikatının nasıl kararlılıkla yarıldığını gördüm. bunlar önemli şeyler.

bu ülke ne yazık ki 2ye bölünme tehtdi yaşarken artık 3 kutuplu hale geldi. ve tepkilerimizi demokratik yollardan göstermekten asla tırsmamalıyız, asla yılmamalıyız...hiçbir ülke milyonlarca kişiyi hapsedemez. bizleri yıldırmak için içeriye tıkılan aydın-gazeteci-subay kişiler aksine bize ilham vermeli. bunu bilir, buna inanır, bunu savunurum...
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

şu yoruma bakarmısınız. millet kaypak,koyun,zekasız,insan olduğunu unutmuş...bu arkadaş ise müthiş zeki,uyanık ki duruma vakıf olmuş. hah işte bunun zihniyeti muhalif insanlarda olduğu sürece akp iktidardan inmez, tayyip %40'ların altını görmez. nasıl kaba bir kibir, halkı hakir görmeler.

bu tür eylemler protestolarla tayyip sürekli iktidarda kalır.nedeni basit. bu ülkede çoğunluk sağ görüşlüdür. iktidarı almak isteyen siyasi hareketin sağ ve muhafazakar görüşlü insanların dilinden anlaması,hayat tarzının uyması, onları ikna etmesi gerekir. M. Sarıgül gibilerin- ki hazzetmem- anketlerde yüksek olmasının nedenide budur. bu tür eylemler merkezde yeralan insanları korkutur, tedirgin eder. Uydunun fırlatılacacağı gün yapılan eylemlerin, esasen sadece başbakanın genel siyasetine yönelik olduğunu anlatamazsınız.

Anamuhalefet nerde hata yapıyor. Bir kere sen odtüdeki kontolsüz eylemlere aranda mesafe bırakmadan destek verirsen, oradaki eylemcileri "yörük ali"'ye benzetir ve olumlarsan, bu eylemlerden zerre hazzetmeyen sağ oyları kazanamazsın. tayyip de sürekli oynar, "bakın ben gidersem ülkeye anarşi gelir, işte görüyorsunuz, bunların tek anladığı dil şiddettir, sol gelirse ortalık toz duman olur, huzursuz olur, huzursuzluk olursa ekonomi kötüye gider vb." der, oyları kapar.

akıllı bir anamuhalefet ise, "üniversiteler bilim yuvasıdır, kimsenin protesto niyetiyle bile olsa şiddet uygulama, etrafa molotof atma, diğer öğrencilerin eğitimini engelleme hakkı yoktur, biz chp olarak şiddet eylemini demokratik hak olarak görmeyiz" der, sonrasında " ama bu polisin bu derece kaba şiddet kullanmasını haklı çıkarmaz, bu çocuklar insan öldürmedi, bu derece şiddet, kin ancak akp zihniyetindeki rejimlerde olur" deseydi, hem olayı kınamış, hem ortada yeralan muahafazakarların da hoşuna gidecek şekilde hükümete bindirmiş olurdu.

yoksa, böyle giderse daha çook tayyipli günler göreceğiz.
Sosyal ağlarda paylaş

abi hiç bir zaman solcu bir ülke/halk olmadı burası, yani tahmin ediyorum akpden önce sen de solcu değildin, demokratik tepkiyle vs olcak işler değil bunlar, sen burda üniversite mezunu adama bile anlatamıyosun birşey, ilkokul mezunu muhafazakar/milliyetçi halka ne anlatacaksın?

demokratik tepki veriyoruz kazanacaz diye vicdan mastürbasyonu yapmaya devam edebilirsin, yada gerçekçi olup bu milletten hiç bir bok olmayacağını kabul edip hayatına daha mutlu devam edebilirsin bence
Sosyal ağlarda paylaş

Tayyip tüm yüzüklere hükmeden tek yüzük gibi. Yıllarca sağ görüşü merkezden aşırıya taşıyamayanları tek bir çatıda buluşturdu. Bu sayede yepyeni bir nesil türedi, baş örtüsü ile jiplerde gezen ablaların fink attığı zenginler üredi. O nedenle artık Tayyip'in inmesi çok çok zor. Kılıçdaroğlu gerçekten Dar oğlu. Amerika'yı yeniden keşfetmek yerine, AKP'nin iktidara gelen yolu inceleyip uygulasalar, hayat boyu 20lerde kalan seçim yüzdesini minimum 10 15 arttırırlar. Ama ben CHP'nin bu ülkede belli bir rolü olduğunu ve yaşam boyu muhalefette bilerek kaldıklarını düşünüyorum. Bu da belli çevrelerin CHP'ye verdikleri rol. Herkes kabul etmiş. Fazlasına yürümüyorlar, yürümek isteyenlerin de yolu kesiliyor, şutlanıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

sen zaten tayyip zihniyetine özde değil sözde karşısın. yazdıkların o kadar açık ki. odtüde muhalefet nesine karşı çıkacak çocukların yaptıklarının. meşru müdafa yaptı çocuklar. durup dururken taş atmış, molotof atmış değiller ki. ayrıca halk dalkavukluğundan medet umsaydım zaten akpli olurdum, mhpli olurdum, hatta şimdiki chp yönetimi nedeniyle chpli olurdum. bu halk şu haliyle paticik deyimiyle FAIL dir güzel kardeşim. tayyip halkın bu durumundan faydalanıyor diye ben bunu söylemeyecek miyim, bu tavrımın nesini eleştiriyorsun, anlamadım? ben zaten benim gibi düşünen adamların demokratik seçimlerle iktidara gelme yolunu ancak tepkimizi ortaya koymamız ile olacağına inanıyorum. güce tapan bu milletin bizim gibi adamların da öyle tayyipin söylediği ya da yandaş medyanın gösterdiği gibi bir avuç olmadığımızı göstererek olacağına inanıyorum. heeee...diyelim ki iktidar olamayacağız, o zaman da madem bu ülkenin sistemini değiştirdiler, madem Atatürk'ü bu ülkenin gündelik hayatından, siyasetinden, sisteminden, her şeyinden çıkardılar o zaman biz de yokuz kardeşim bu ülkede. istediğiniz madem tutucu-muhafazakar bir devlet, zaten kürtlere otonomi vermeye dünden razısınız, o zaman biz de sizin gibi ilkel adamlarla yaşamak istemiyoruz diye haykırmak önemlidir. haykırabilmeliyiz.

Kendi adıma şeriatçı, türbansever, Atatürk düşmanı adamlarla daha fazla yaşamak istemiyorum. O adamların da benim gibi adamlarla yaşamak istemediği ortada. Tabi ki geldiğimiz durum acı bir durum. Hele hele (kendi adıma söylüyorum) vatanın milletin bölünmez bütünlüğüne yürekten inanan, inanmak isteyen benim gibi adamların bu şekilde düşünmeye başlamaları kötü. ancak bu ülke eğer benim gibi düşünen adamları hor görecekse, göstermelik demokratik haklar verip tüm inançlarıma-değer yargılarıma s..tir çekecekse...Benim bildiğim, inandığım, sevdiğim Türkiye olmayacaksa...Tavrımızı belli etmek zorundayız...

Belki o zaman işte her koşulda Tayyip'e oy veren o eleştirdiğim, akılsız olduklarını düşündüğüm insanlarımızın kafalarına bir şey dank eder de ülkenin bölünmeye gittiğini fark ederler ve bu akepeyi tepemizden birlikte seçimlerle indirirler.
Sosyal ağlarda paylaş

bizlere küçükken öğretilen Türkiye. yerli malı haftası kutladığımız türkiye. yan yana 7 sene okuduğum en iyi arkadaşımın kürt olduğunu üniversitede öğrendiğim türkiye. siyah önlük giydiğimiz türkiye. 10 kasımda da, bayram günlerinde de anma törenlerimizi yaptığımız türkiye. askerine, adaletine, devletne bugünden daha fazla güvendiğim türkiye. gelecektren ümitli ve umutlu olduğum türkiye. yaşça ve tecrübece pek çoklarınızdan öndeyim. benden yaşça ve tecrübece önde olan arkadaşlar da var burada. yanlışsam ya da bana katılmıyorlarsa söylesinler. ama benim şu an gelecekten umudum ve ümidim yok(edit: yanlış anlaşılmasın, evim, 2 arabam, bankada şu an işsiz kalsam 10 sene standardımızı bozmadan bizi yaşatacak kadar param var, ben bu ülkenin geleceğinden umutlu ve ümitli değilim anlamında söylüyorum, kendi çocuğumun geleceğinden endişeliyim). 20li yaşlardaki çoğu gencin de şu an bu ülkede geleceklerinden ümitli olduklarını düşünmüyorum. çoğu bu ülkeden yurtdışına gitmenin yollarını arıyorlar, diğerleri de en kısa yoldan nasıl köşeyi döneceklerini düşünüyorlar. benim kafamdaki türkiye'nin ne olduğunu anlatmaya çalıştım.
Sosyal ağlarda paylaş

Geçti o çocukluktaki Türkiye. Dünya gelişiyor, bu gelişime ayak uydurmak zorundasın. hala eski mahalle kokulu günlerde yaşamıyoruz. Dışarı çıkınca durağa gidene kadar kasapa manava bakkala selam verilmiyor, çünkü hepsi kalktı avmler geldi heryere. Sen ayak uyduramazsan kopup gidiyorsun, özlemle o günleri hatırlayıp TSM dinleyerek yaşıyorsun. Ama zamanı yakalamak istiyorsan kurallara göre oynamak zorundasın. Türkiye'nin kendi kurallarını koyduğu günleri geride bıraktık. Bugünki konjüktöre göre hareket etmezsen çarkların içinde parçalanır gidersin. Eski nesil uyanık, avantacı, götürücü, yağlayıcı olmadığı için kaybetti, ha şimdiki duruma ayak uydurmak için bunları yaparsan değerlerini de kaybedebilirsin ama beşiktaş gibi bir Feda nesli yaratmak gerekiyor artık. Sen kaybı göze alıp bunlar gibi olacaksın, senden sonrakilere hayalini kurduğun ülkeyi bırakmak istiyorsan. Yoksa ah vahlarla geçecek ömür.
Sosyal ağlarda paylaş

olm kimin troleybüsçü feyk hesabısın bilmiyorum ama tsm ve ben he?!?!lan eski metalcilerden, whiskyci, dr skullcı, pentagramcı, akmar pasajı tayfasından kim kaldı be?! B)-

o avemeleri yerim. ben hala mahallemdeki esnafımla selamlaşıyorum, hala komşularımızla hal-hatır ediyorum. insan olmakla ilgili değerlerimizi bize kaybettirecek teknoloji olmasın, yok olsun daha iyi. budur benim senin söylediklerine bakışım gözüm.
Sosyal ağlarda paylaş

otuzların ortasında olsan, benim gibi, 12 eylül sonrası çocukluğunu yaşamış birisindir. senin umut dolu olmsnın sebebi çocuk olmandı ozamanlar, çünkü ülkenin en kötü ve berbat dönemiydi seksen sonrası.işkenceler,siyasi yasaklar,sağ sol çatışması,askeri darbe,yolsuzluklar,kitlesel katliamlar.

kafan karışmış senin, hem de çok karışmış.
Sosyal ağlarda paylaş

zerobey said:

ulan hala şu fotodaki adamların barışçı protestocular olduğunu zannedenler var ya..

daha 3 ay önce açlık grevleri sırasında pkk gösterisi yapılıp, güvenlik kulübelerinin yakılıp, görevlilerinin dövüldüğü odtü'den bahsediyoruz. üniversitenin tel örgülerini kesip dışarıdan - okulun öğrencisi olmayan- birsürü adam giriyor, olay çıkarıyor, etrafı molotofluyor, bunların hepsi demokratik eylem oluyor.

Mantık şu; polis bunlara sebepsiz yere gaz bombası attı, bu arkadaşların yanında hiç malzeme yoktu aslında, sonra biranlık sinirle- yok, can havliyle diyelim- hemen o anda molotof üretip etrafa attılar, esasında mağdurlar!

adam o kadar gerizekalı ki, etrafın kibarca molotoflanmasının, okumaya gelmiş diğer öğrencilerin korkmasının sebebini polis müdahalesi olarak görüyor. Diğer üniversitelerin "okullar bilim üretilen yerlerdir, öğrenciler şiddet uygulayamaz" demesini de yağcılığa bağlıyor. azalarak bitin be..

Konunun başlarında da böyle bilgisiz bilgisiz konuşmuştun, cevabını alınca bir süre ortadan kaybolmuşsun. Etkisi geçmiş heralde, geri dönüp sıfır bilgiyle konuşmalarını sürdürmüşsün.

ODTÜ'de güvenlik ile gerilimi bir araştırırsan konunun eylemle bile alakalı olmadığını görebilirsin, sebebini de öğrenmiş olursun ki bilgisizce bundan dolayı şundan dolayı diye atıp tutmazsın.

Herhangi bir molotof konuyla ilgili hiçbir fotoğraf ve videoda gözükmediği gibi (çünkü çok büyük ihtimalle medyanın uydurması) senin fotoğrafında bile öğrencinin elindeki molotof değil polisin atmış olduğu biber gazı, adam yerden almış, geri atıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu tür konularda düşüncem hep aynı, 21. yüzyılda yaşıyoruz, hayvanlığın hiç kimseye faydası yok, devlet/hükümet böyle şeylere müsaade etmeyecek. Onlarca general yüzlerce subay , öğretim üyesi gazeteci yazar tutuklandı son yıllardı, büyük kısmı da tutuklamayı gerektirmeyecek sebeplerden.
Peki yıllardır merak ederim, bir insan üniversite öğrencisi olunca dokunulmaz mı oluyor, neden okuldan atıp gerekirse cezaevine atılmıyor ?
Caydırıcı ceza vermek varken, öğrencileri polisle karşı karşıya getirip ortalığı savaş alanına çevirtmenin kaostan başka bir şeye faydası yok.
Bu tür gösterilerde hayvanlık yapan öğrencilere hiç sempati duymuyorum, çünkü orta çağda yaşamıyoruz, siyasi bir hedefiniz varsa buna akılcı demokratik bir şekilde ulaşmanız lazım, kaos un şu ülkede yaşayan en ufak bir canlıya faydası olmaz..
Sosyal ağlarda paylaş

demokratik olarak yürüyüp sloganını atarken bi tarafına jop soktuklarında görürüm demokrasi çığlığını.

yada şöyle düşün sevgilin vs. kardeşinle beraber orda protesto ederken onun gözünün önünde yerlerde sürüklendiğini gördüğünde dersin polise , ama demokratik hak?

evet bu iş iki tarafından aşırılıkları var. ama burda ilk adımı atması gereken polis,siyasi iradedir.

orda ağzı burnu kırılan öğrenciler, bireyler için 1 tane polis bile cezalandırılmıyorken

polisin gömlek düğmesi koptu diye hastaneden çıkamayan öğrenciye 2 yıl hapis cezası verilebiliyor.

o yüzden ilk adımı polis vs. atıp daha makul tavırlarda kalmalı, şiddete şiddetle karşılık vermek yerine daha insancıl çözümlere yönelinmeli falan filan ki bu baya ütopik bişey.
Sosyal ağlarda paylaş

loop said:

Bu tür konularda düşüncem hep aynı, 21. yüzyılda yaşıyoruz, hayvanlığın hiç kimseye faydası yok, devlet/hükümet böyle şeylere müsaade etmeyecek. Onlarca general yüzlerce subay , öğretim üyesi gazeteci yazar tutuklandı son yıllardı, büyük kısmı da tutuklamayı gerektirmeyecek sebeplerden.
Peki yıllardır merak ederim, bir insan üniversite öğrencisi olunca dokunulmaz mı oluyor, neden okuldan atıp gerekirse cezaevine atılmıyor ?
Caydırıcı ceza vermek varken, öğrencileri polisle karşı karşıya getirip ortalığı savaş alanına çevirtmenin kaostan başka bir şeye faydası yok.
Bu tür gösterilerde hayvanlık yapan öğrencilere hiç sempati duymuyorum, çünkü orta çağda yaşamıyoruz, siyasi bir hedefiniz varsa buna akılcı demokratik bir şekilde ulaşmanız lazım, kaos un şu ülkede yaşayan en ufak bir canlıya faydası olmaz..

Şu koyu olan yerleri bir 10 kere oku ondan sonra yalakalığına devam et. Belediye de iş çok nasıl olsa
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...