Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ODTÜ'de olaylar

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

wastyrx said:

Rewendor said:

wastyrx said:

Tabi ki orada olmayacağım abi ne işim olur çatışmanın içinde?

E orada değildin madem, yorum yazmadan önce youtube'da biraz bakınsaydın videolara?

Neye bakacağım abi videoda? Ben diyorum ki ''insan gibi insan güzel güzel yapıyordu yapacağını'' gel gör ki öküzler yüzünden herkes cezalandırıldı. Polis haklı oh iyi yaptı demiyorum ben.

Bir de ne yapacaktım pardon gidip ben de mi taş atacaktım oraya buraya?

Hayır, orada olmana taş atmana gerek yok, bilmeden yorum yapmak yerine dediğim gibi videolara bakman yeterliydi.

Neye bakacağını da madem kendin bulamadın, söyleyeyim: yolda sakince yürüyen üniversite öğrencilerine durup dururken birbiri ardına patlatılan bombaların videosuna bakabilirdin mesela. Böylece "taş atanlar olayları başlattı, tahrik etti" demeye biraz utanırdın en azından. Yani heralde utanırdın...
Sosyal ağlarda paylaş

buarada kinama yapan GS ve mimar sinan gibi universitelrin ogretim gorevlileri kinamadan haberleri olmadiklarini ve rektorlerinin kimseye soylemedne kinama verdigini soylemis heh

said:
"GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNDEN AÇIKLAMA:
GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİ VE GÖREVLİLERİNDEN AÇIKLAMA:

Basına ve Kamuoyuna,

ODTÜ'de yaşanan üzüntü ve kaygı verici olaylarla ilgili olarak üniversitelerimiz tarafından bir açıklama yapıldığını gazetelerden öğrendik. Biz, aşağıda imzası bulunan ve Galatasaray Üniversitesi’nde görev yapmakta olan öğretim elemanları olarak bu açıklamaya hiçbir şekilde katılmadığımızı beyan ediyoruz.
ODTÜ'de yaşanan olaylarda öğrencilerin maruz kaldığı polis şiddetini kınıyoruz. ODTÜ’lü meslektaşlarımızın tüm ifadelerine rağmen, söz konusu açıklamayı yapan üniversite yönetimlerinin, polisin olayları başlattığı, olayların ilk aşamasından itibaren iyi niyetli davranmadığı ve orantısız güç kullandığı gerçeğini gözardı etmelerini manidar buluyoruz. Polis şiddeti karşısında tek vücut olarak tepki gösteren ODTÜ’lü meslektaşlarımızın ve öğrencilerin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.
Üniversitenin özgürlüğü sadece öğretim elemanlarının araştırma ve ifade özgürlüğünden ibaret değildir. Öğrencilerin düşünce, ifade ve protesto özgürlükleri de üniversite ortamının ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye’de son yıllarda öğrenciler üzerinde artan baskılara sessiz kalan, akademik özgürlüklere yapılan müdahaleler karşısında susan üniversite yönetimlerinin, iktidarı elinde tutanlara hoş görünmek maksadıyla yaptıkları açıklama, akademi tarihine kara bir leke olarak düşmüştür.
Üniversiteler, iktidarların böbürleneceği projeler üreten, şirketlerin taşeronu gibi çalışan, kâr hedefine odaklanan imalathaneler değildir. Akademinin vazgeçilmez görevlerinden biri de, hiçbir baskı altında kalmadan, toplum ve iktidarı sorgulamak, bunlar hakkında bilimsel ve eleştirel görüşlerini dile getirmektir. Üniversiteler, güçlünün karşısına bilgi, bilim ve özgürlükçü düşünce ile çıkabilmelidir. Araştırma alanı fark etmeksizin akademik özgürlükler bir bütündür. Akademik özgürlüklere saygı gösterilmeyen kurumlarda, nasıl kullanılacağı ve neye hizmet edeceği sorgulanmaksızın üretilen bilginin, toplumlar üzerinde yıkıcı etkileri olabileceğini tarih bizlere birçok defa göstermiştir.
Bugün, baskıcı politikaların ana hedefi haline gelmiş olan ODTÜ’lü akademisyen ve öğrencilerin yanında yer almak, akademi ve demokrasi tarihi açısından vazgeçilmez bir sorumluluktur. Basit iktidar hesapları ve ikbal kaygıları ile ODTÜ’ye karşı tavır alan üniversite yönetimleri ve bu yönetimleri destekleyenler veya bu politikalar karşısında sessiz kalanlar, bu davranışlarının hesabını, akademik özgürlükler ve demokrasi tarihi önünde vermek zorunda kalacaklardır."
Sosyal ağlarda paylaş

bu da diger universitelerle ilgili

http://www.bianet.org/bianet/insan-haklari/143064-akademisyenler-odtunun-yaninda

universitelere rektor diye Burhan Kuzu kafasinda adamlari yerlestiriyorlar siz dusunun artik bu isin sonunu. "rektorum ya herkes adina konusabilirim bu universitenin sahibi benim" kafasi tam bir rezalet.
Sosyal ağlarda paylaş

Hiç alakası yok hocam ben sizin bakış açınıza yeni boyut eklemeye çalıştım ama kapalı olduğunuz için böyle şeylere faşistler geldi biz bişi yapmamışken ezdiler biziye getirdiniz. Bende protesto ettim ama sizin gibi etmedim işte. Gidip de orada kimseye taş atmadım ya da bi yerleri yakmadım. Büyük olasılık aynı şeyleri istiyoruzdur ama benim ifade ediş biçimimle orada ki dangalakların ediş biçimleri çok farklıydı onlar yüzünden de bizim gibileri cezalandırdılar. Bunu ifade etmeye çalıştım ama başka şekilde anladınız büyük olasılık.
Sosyal ağlarda paylaş

Öğrenci falan değilim işim gücüm var iken gittim işte abi, orada arkadaşım var çalışan ona sığındım BEN POLİS HAKLI DEMİYORUM AAZIMIZA SIÇTILAR DİYORUM ama oradaki hayvanların suçu yok değil dedim. Baktım kızışıyor olaylar arkadaşın odaya kaçtım. NORMAL OLAN HER İNSANIN BUNU YAPMASI LAZIMDI BENCE dedim. Biz savaşa gitmedik oraya ki sen taş at ister molotof at her türlü ezilirsin orada. Bu bu kadar dediğim şeyler seni ezmişler sesini çıkaramıyordan polis masum insanlara gaz attı bi bak utana getirdiniz ben yapmadı mı dedim? Orantısız kuvvet ortalığı yıkanlar yüzünden oldu işte bu kadar basit. Başka da bişi yazmıyorum ne derseniz diyin uğraşamayacağım.
Sosyal ağlarda paylaş

evet, özür dilerim, haber başlığına kandım, tıklayıp içindekini hızla okuyunca kaçırmışım.

yalnız bu iktidara bakın ya...ülkede bölmedikleri üniversiteler kalmıştı...orada da ikiye böldüler....
hükümet yanlısı rektörler, karşıt rektörler.
hükümet yanlısı öğrenci konseyleri, karşıtı öğrenci konseyleri.

yaşasın ileri demokrasi he?!
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

evet, özür dilerim, haber başlığına kandım, tıklayıp içindekini hızla okuyunca kaçırmışım.

yalnız bu iktidara bakın ya...ülkede bölmedikleri üniversiteler kalmıştı...orada da ikiye böldüler....
hükümet yanlısı rektörler, karşıt rektörler.
hükümet yanlısı öğrenci konseyleri, karşıtı öğrenci konseyleri.

yaşasın ileri demokrasi he?!

ötekileştirmedikleri bir üniversiteler kalmıştı, o da oldu haklısın
Sosyal ağlarda paylaş

tek mezunlar derneği değil bu arada, öğretim üyeleri derneği, öğrenciler vs de var içinde o açıklamayı hazırlayanlar arasında.

ortak bir açıklama, hürriyet mezunlar yazmış

said:
ODTÜ'nün bileşenleri olarak, öğrenciler, öğretim elemanları, personel ve mezunlar aşağıdaki açıklamayı kamuoyu ile paylaşmaktadır:

Ayrıca güzel günler geliyor, muhalefet yükseliyor. 27 aralıkta Devrim Stadyumu'nda AKP'nin ODTÜ'deki polis terörüne karşı çeşitli sanatçıların katılımıyla ortak bir gösteri konuşma, konser vs. olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlış hatırlamıyorsam ODTÜ'de iktidarın "aday"ını seçtirmemek için tüm adaylar çekilip tek bir adayda birleştiler, iki kişi arasında o kadar büyük bir uçurum oldu ki hükümet yanlısı diğeri seçilemedi.

Zaten bunun sonucunu bugün ODTÜ'nün tutumundan ve onu bir tek Boğaziçi'nin desteklemesinden çok güzel görüyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

tek mezunlar derneği değil bu arada, öğretim üyeleri derneği, öğrenciler vs de var içinde o açıklamayı hazırlayanlar arasında.

ortak bir açıklama, hürriyet mezunlar yazmış

said:
ODTÜ'nün bileşenleri olarak, öğrenciler, öğretim elemanları, personel ve mezunlar aşağıdaki açıklamayı kamuoyu ile paylaşmaktadır:

Ayrıca güzel günler geliyor, muhalefet yükseliyor. 27 aralıkta Devrim Stadyumu'nda AKP'nin ODTÜ'deki polis terörüne karşı çeşitli sanatçıların katılımıyla ortak bir gösteri konuşma, konser vs. olacak.

Muhalefetin pek yükseldiğini zannetmiyorum, çünkü ortalama Türk halkı bu olayları TV'den takip ettiği kadarıyla biliyor, ve bu olayda bile mağdur edebiyatı yapan başbakanı destekliyor.

Dahası bugün güçlü kişiler arasında "kendi yaratmadıkları" zenginlerden Koç grubuyla da arayı düzeltti iktidar mesela köprü ve otoyol ihalesiyle. Adımlarını sağlam atıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ya muhalefet yükseliyor dediğim gündemde en azından dişini geçiremediği bir nokta oluştu. salt odtü'den bahsetmiyorum bu arada, tümüyle öğrenci hareketinden bahsediyorum. Odtü'de mezunlar, öğretim üyeleri idare vs de kenetlendi bu olayda ama genel olarak akp'nin bu kadar yırtınmasının sebebi yeni yök yasası arefesinde ağzının ortasına yumruğu yemiş olması (fiziki olarak değil tabi, gazı biz yedik ama günden tersine döndü). o yüzden kazanılan bir cephe olabilir, günden sıcak tutulursa ki tutulacak gibi duruyor 2 gündür yine haberlerde odtü bugün de yürüyüş ve bir amfide bütün gün toplantı vardı, yarın da var. ertesi gün devrimde konserler vs..
Sosyal ağlarda paylaş

calimeroya ben de katılıyorum....19 Mayıs taksim, 29 ekim ankara, 10 kasım ankara, 13 aralık silivri, odtü-sanatçıların haykırışı-kubilay için menemen buluşması(50 biğn kişi)-hatay kadınların toplanması gibi medyanın genelinde yer almamasına rağmen hatırı sayılır kalabalıkların toplandığı eylemler-protestolar yapıldı, yapılıyor...bence bu uyanıştır...yanlış anlaşılmasın,bu milletin genelinin koyun olduğundan şüphem yok, kaypaktır bu milletin çoğunluğu an itibariyle çünkü kaypaklık öğretilmiştir, zekası köreltilmiştir ancak durum budur. bu şartlar altında bile insanların kıpırdanmaya başladığına inanıyorum. şu an için bu kıpırdanma akpyi demokratik yollardan indirmeye yetmez ama galiptir bu yolda mağlup...tepki göstermek lazım. insan olduğumuzu hatırlamamız lazım...
Sosyal ağlarda paylaş

Deathblade said:

Hatırladığım kadarıyla atamalarda kurulun önerdiği isimlerden ilk sıradan direkt kabul edilen Odtü ve Boğaziçi vardı. Neredeyse hepsinde 2. ya da 3. tercihler atanmıştı.

İtü'nün bir suçu yok. Seçilen rektör, yağcılığını yapacak. Şansı yok.

Boğaziçin'de böyle olmasının sebebi,üniversitede 1. seçildikten sonra diğer tüm adaylar adaylığıktan vazgeçer dolayısla cumhurbaşkanı, tek adayı onaylamak durumnda kalır.Güzel bişi tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...