Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Taraf kapanıyor.

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

Adama boşuna elitist demedim bak alt tabaka görmüş bizi ,ne enikliğimiz kaldı nede boş beleş tartışmamız ,ekleyip ekleyip yazıyo ,arada kitaplardan bakıyo ne yazması gerektiğine filan :D

Onun kitaplarında yazmayan bir konuda bişiler yazmayın takılıp kalıyo ve hakaret etmeye başlıyo yada tartışmayı kesiyo :D kendi fikirleri yok zavallının üç tane kuram öğrenmiş bütün hayatı bunun içinde geciyo ,eylem yaptık dediğide gidip pankart acıp bağırmak ,toplasan 20 kişi bişiler yapıp sonra bara içmeye teori üretmeye gidiyolar yoksa işci sınıfı filan umurlarında değil dostlar alışverişte görsün :D hatta şimdiden 1 mayısta gençlere giydirecekleri kostümler hakkında konuştuklarına adım gibi eminim yok kırmızı fular taktıralım kafaya siyah bere üstünde kırmızı yıldız olsun :D

Adamı biraz tahrik ettim gazı alıp yaptığı eylemleri sıraladı ne kadar şekilciymiş senin sosyalistliğin :D vay benim sosyalist kardeşim öle pankartla filanla eylem olmaz sadece gazını alırsın halkın yada gaz çıkarır rahatlarsın :D diğer eylemler için biraz yürek lazım .

Teoride takılıp kalmışsınız pratik desen komediden başka bir şey değil ,pratiğiniz teoriye uymadığında mal gibi kalıyosunuz çünkü beyindeki hücreler gitmiş o kadar şeyi ezberleyecem diye ,kuran kurslarında kuran ezberletilen gençlerden farkınız yok hepiniz bu ülke için tehlikelisiniz

Durmak yok yola devam ,halkların kardeşliği yaşasın sosyalizm :D
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:
Türkiye özelinde 20 milyon Kürt çoğunluk olan Türk toplumu tarafından ötekileştirilip, ezilirken...

wat?

geçenlerde de akp'nin türk milliyetciliğinden dem vurdu. milliyetciliğe karşı duracağım diye kafanıza göre bilgi yaratıyorsunuz.

hayli başarılısınız bu konuda, evet ehueh
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Marty said:

ehehe en guzeli ya, bos bos teorik laflar et. milletin %90 i bayip kacsin, birisi EEEE? dediginde de SONUCA DA KENDIN ULAS de.

Siyaset tartışmayı sen boş boş teorik laf zannediyorsan, kendine gösterilenin gerçekliğini reddedemeyip kendi meşruiyetini sağlamayı bana abuk subuk saldırmakta buluyorsan o senin zavallılığın.

Genç misin, öğrenci misin? Eğitimsiz kitleden bir farkın var mı? Göster o farkı, sanki ben sana burda uzun uzun partileşme süreci, devrim teorisi onu anlatacağım. Kafana niye burda kuru lafla bi şey yapamayacağın girsin, kapitalizmi savunarak akpye karşı duramayacağın, halkı suçlayamayacağın girsin bana yeter. Bir anda o kadar büyük gelişme beklemiyorum.

siyaset tartisiyoruz burda zaten. insanlarin birilerini elestirmesine bos laf diyosun, hic kimseyi elestirmeden, her cumlede burjuva, emperyalizm, kapitalizm kelimelerini koyarak yazdigin wotlari dolu saniyosun.

gencim, ogrenciyim, calisiyorum. egitimsiz kitleden fark olarak da birilerinin gudumunde saga sola saldirmamam veya kagit ustundeki teoriler uzerinde memleketi kurtarmaya calismamam yeterli zaten.

hala polisle catismaktan falan bahsediyo bi de ya ahah
Sosyal ağlarda paylaş

@kollektifinsan...
öncelikle milliyetçilik-faşizm arasındaki farkı vurgulamak istiyorum. belli ki pek çok sosyalist gibi sen de kemalist milliyetçilik ile ırkçı milliyetçiliği aynılaştırıyorsun. oysa birbirleri ile çok uzaklar. hal böyle iken her iki milliyetçiliğin de senin söylediğin gibi dinle birlikte yürümediğini ispatlamak kolay.

milliyetçilik dinle yürüyen bir olgu olsa idi benim gibi binlerce Kemalist "dinsizliği" seçebilir miydi?

bu ülkenin gelmiş geçmiş en büyük Türkçüsü(ülkücülüğün fikir babasıdır, her ne kadar MHP, BBP şimdi adını ağızlarına almaktan çekinseler de bu durum böyledir) Nihal Atsız dinsizliği seçer miydi, dinle ilgili dalga geçen bir çok yazıyı, şiiri kaleme alır mıydı?

kapitalizme karşı çıkmadan emperyalizme karşı çıkılmaz demişsin. hem doğru ve hem de yanlış. sosyal bilimlerde matematik,fizik,kimya gibi kesinlik yoktur dostum. zamana, şartlara, içinde bulunduğun ortama, topluma göre benzer olgular değişik sonuçlar verebilir. kapitalizmin vahşi olanına insan olanın karşı çıkması lazım. ancak herkes 40 metrekare evde yaşayacak,altlarına da lada otomobil verilecek, çöpçü ile makine mühendisi aynı ücreti alacak saçmalığına da yine insan olanın karşı çıkması lazım.

buna herkesin anlayacağı bir örnek vermek gerekirse...
Türkiye'de asla örgütlü ve bilinçli bir işçi-köylü sınıfı olmadığı, oluşmadığı ve bu gidişle de oluşamayacağı için senin savunduğun manada da bir sosyalizmin (komünizmden önce sosyalizm şart) bu ülkeye gelmesine imkan yok. Bu nedenle senin sayfalarca savunabileceğine emin olduğum sosyalizmi ancak işte böyle forum köşelerinde savunabilirsin(iz)veya aynı kafadan 4-5 kafadar içki sohbetlerinde konuşabilirsiniz. Yoksa son derece kuvvetli olduğunu senin de kabul edeceğine emin olduğum din olgusu Türkiye'de her zaman senin gibi adamların savunduğu sosyalizmi etkisizleştirecektir, marijinalleştirecektir. çünkü senin gibi sosyalistler; Atatürk'ü ve yaptıklarını bile küçümseyip <> çoğunluğu cahil ve hem de zır cahil olan bu ülke insanı ile birlikte sosyalizmi getiremezsiniz. olmaz. önce halkın seviyesine ineceksiniz. sonra bu toprakların halkının dini, kültürel, milli değerlerini göz önüne alarak bu topraklara özgü bir sosyalist anlayış geliştireceksiniz. ve işte ondan sonra da halk için halkla birlikte mücadelenizi yürütebileceksiniz. aksi takdirde sadece laf kalabalığı olmaktan öteye gidemeyecektir sen ve senin gibi arkadaşların savunduğu sosyalizm.

Atatürk sıradan bir adam değil. böyle olmadığı için sosyalizmin (sen kabul etsen de, etmesen de adamlar sorduğunda komünistim diyor, komünist parti üyesiyim diyor; bir adam ben buyum derken sen hayır değilsin lan deme hakkını kendinde görmemelisin; bu da bir çeşit faşizm değil midir?)en büyük başarıya ulaştığı küba ve çin'de okul kitaplarında taa ilk okuldan itibaren öğretilen 4 dünya liderinden birisi Atatürk olmazdı(diğerleri lenin, mao, gandi). elin kübalısı'nın, çinli'sinin gösterdikleri saygıyı sen ve senin gibi adamların da göstermeleri, savunduğunuz sosyalizm için bu ülke halkında bir bilinç oluşturmak yolunda ilk adım olduğunu umarım zamanla fark edersin.

enternasyonalizm bir ütopyadır. bunu anlayan sosyalist kat etmesi gereken yolu yarı yarıya kat etmiş demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

Çetintaş hocam yorma boşuna kendini ,nasıl bir gericiye bunu anlatamazsan bu gibi adamlarada anlatamazsın .

Bu adamlar marksa lenine mao ya tapar senin Atatürkünü hor görüp beğenmezler ,kendi halkını aşağı görürler onlar için türk halkı burjuvadır faşisttir ,işçi köylü cahildir koyundur güdülmek ister iki kitap okuyup halkın anlamadığı süslü sözlerler halkı kandırıp kendilerini tatmin ederler idealleri ütopyadan ileri gecemez ,hayal kurup bar köşelerinde teori üretiler ,bunların biraz uyanıkları liberal olup parayı götürür aptallarıda eylem yaptık pankart açtık diye gelip burlarda böbürlenir.

Bak PKK ya ilk marksist leninist ayakları ile kuruldu toprakağası ile şeyh ile mücadele edeceğine halkını kurşunladı.Bir göz atın bu adamların söylemlerine hep özgürlük insan hakları ,ağızlarından düşürmezler bu lafları kimse işten ekmekten toprak reformundan bahsetmez işlerine gelmez çünkü
Sosyal ağlarda paylaş

bu tip insanların amacını pek anlayamıyorum ben. şahsen hiç bir siyasi düşünceye katılmıyorum. herhangi biri dini inancım yok.

18 yaşında üniversiteye başladığımdan beri hep çalıştım. garsonluk, barmenlik, çevirmenlik, hostluk vs. hiç bir zaman ailemden para almamaya çalıştım. ekstrem durumlar hariç almadım da. almanya'da erasmus yaparken de çalıştım; şimdi yine yurtdışında yüksek lisans yaparken de çalışıyorum. ben üniversite hayatımı bu şekilde yaşarken, solcular kampüsün bahçesinde halay çekip kampüs güvenliğine atar yaparak siyasi duruşlarını ortaya koyuyorlardı.

bir gün dönersem eminim çalıştığım yere binbir türlü katkım olacak. ama gelip tarlabaşı'nda "dernek"lerde çay, sigara ve birgün eşliğinde vaktini geçiren insanların kendilerini faal ve üstün görmelerine acayip uyuz oluyorum. bu dediğim derneklerden birinde ilk üniversiteye başladığımda bir şekilde 2-3 saat geçirmiştim. hayatımın rotasını direkt olarak aksi istikamete çevirmemde yardımcı oldukları için çok teşekkür ederim kendilerine tabii eheh.

4 senedir istanbul'dayım, hala 2. sınıf birinci dönemdeyim. siyasi aktivitelerimden vakit bulamıyorum diyen bir insanın default olarak "burjuva", "kapitalizm" falan diye konuşacağını kestirebiliyorum.

yani neyi değiştirmeyi planlıyorsunuz onu da anlamış değilim. şirketler dünyanın çoğunluğu için iyi şeyler yaparlar. maalesef herkesin iyiliğine ulaşmak gibi bir olasılık söz konusu değil. olsa bile kısıtlı hayatınızda bunu görmeniz hiç olası değil. şahsen benim hayatım bana çok değerli geliyor bu tip şeylerle uğraşmak için. sürekli kendimi geliştirip istediğim hayatı yaşamaktan büyük zevk alıyorum ve mutlu oluyorum.

her ne kadar anlamasam da vardır herhalde bir sebebi bu tarz şeyler peşinde koşmanın.

ayn rand da yazayım da tam olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

EK: Bu tartışma burda bitmiştir, koca çenenle kampüslerde, meydanlarda konuş, eylem yap. forumda enik gibi sataşma, ben de boş beleş konuşanı ezme kapsamından çıkıp senin seviyene düştüm, zavallı :D

REİS BİTTİ DİYORSA BİTMİŞTİR BEYLER!

Yazdığı her yazı ile birkaç gün önceki o samimi ve iyi niyetli halini daha da yitiriyor bu arkadaş. Giderek kendi kendine savunduğu fikirlerin neden ülkece benimsenmediğinin kanıtına dönüşüyor.

Edit: Oski'de çok güzel yazmış yukarıda. Kendi babamdan biliyorum bu adamların yaptıklarının 10 katını yapıp ya da yapmaya çalışıp aynı zamanda hayatta da bir yerlere gelmek için çabalamışlar. Şimdi kesin "onlar parayı görünce döndü" falan der ama öyle değil o iş. Hem hiçbirşey yapma, kıl kıl takıl kendi kafandan olmayanlara cahil muamalesi yap sonra da ötekileştirme falan gibi laflar kullan. Bırakın bu işleri, beğenmediğiniz adamların sadece hayata karşı olan istek ve hırsları ile sizden daha önde olduğunu farkedin. O yüzden o beğenmediğiniz adamların savunduğu düzen hakim, siz anca onların size izin verdiği ölçüde kendinizce devrimcilik oynuyorsunuz. Kendinizden önce bu ülkede daha ağır bedel ödemiş devrimcilerin anılarına hakaret gibi duruyorsunuz ne yazık ki. 2 ayda 6 eyleme katıldım lafına da çok güldüm, puan sistemi mi getirdiniz?

Sorsan sen ne yaptın diye, etrafımdaki insanları senin gibi boş laflarla gelenlere kanmamaları, başkalarının dediklerini değil de kendi düşünceleri ile ulaştıkları fikirleri tartışmalarını sağlamaya çalışıyorum sadece. Fiilen pek birşey değil belki ama hiç yoktan iyidir.
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlız Çetintaş hocanın hakkını verin abicim ,adama demedik laf bırakmadınız hatta bu zibidiye çetintaşın fake hesabı bile dediniz .

Çetintaş bu adamın yanında kaymaklı ekmek kadayıfı gibi ,yazdığı çoğu şey kendi düşünceleri ve savunduğu şeyler yaa bu adama ne demeli okumuş iki kitap biride vermiş gazı garibana adamda gidip 2 ayda 6 eylem yapmış .
Sosyal ağlarda paylaş

Oski said:

yani neyi değiştirmeyi planlıyorsunuz onu da anlamış değilim. şirketler dünyanın çoğunluğu için iyi şeyler yaparlar. maalesef herkesin iyiliğine ulaşmak gibi bir olasılık söz konusu değil. olsa bile kısıtlı hayatınızda bunu görmeniz hiç olası değil. şahsen benim hayatım bana çok değerli geliyor bu tip şeylerle uğraşmak için. sürekli kendimi geliştirip istediğim hayatı yaşamaktan büyük zevk alıyorum ve mutlu oluyorum.

Hayır yani neresi crit, neresi fatality.? Şirket denilen mevzu binlerce yıl önce de aynıydı şimdi de aynı Roma'da da aynıydı, şimdi de aynı. Bankalar ve Tefeciler de binlerce yıl önce aynıydı şimdi de aynı.

Hayır ideoloji'den bihaber olmanızı anlarım ama ideolojiyi bilmeden ahkamlar kesilmesine anlam veremiyorum. Marx'ın kitaplarını geçtim kaç kişi Louis Althusser okudu, kaç kişi Frankfurt okulu hakkında bilgi sahibi ?, daha ötesi Bakunin, Kropotkin gibi anarşistleri kaçınız biliyorsunuz daha günümüze gelmeden geçmişte ki kitapları okumuyorsunuz.

Komünizm nedir ne değildir diye bir başlık açılmış konu baştan başa bilgisiz mesajlarla dolu. Arada tek tük mesajlar gözüme çarpıyor. Adam Smith nasıl tarihin tozlu sayfalarında yerini almadıysa, Marx'da almadı, Bakunin ve Kropotkin'de almadı. Yeni yorumlar, yeni teoriler yeni fikirler bu fikirlerin üstüne farklı şekillerde inşa ediliyor. 3 dünya teorisi yalan oldu (ben hala alışkanlıktan dolayı kullansam da ) Wallerstein reis gümbür gümbür geliyor.

Ben ekmeğimin derdindeyim gardaş yılların klasik argümanı ama lümpen bir söz, lümpenin kelime karşılığı bir ifade. İdeolojiler belli grupların tekelinde değil mesela kardeşim ben ayrı mücadele başlatıyorum diyerek bambaşka bir mücadele başlatma şansı her insanın var. Bu sosyalistler, anarşistler, komünikler hep yatıyor aga ben hayatta bunu öğrendim vs.

mesela ben kendi çevremden örnek vereyim, ben mümkün olduğunca işten atılan, parası verilmeyen, sendikaya üye olduğu için işten çıkartılan işçilerin mücadelelerine aktif olarak katılıyorum bu eylemler bütününe katılmam benim işimi aksatmama engel olmuyor. Arkadaşım avukat işçi davaları ile ilgileniyor 2 - 3 ay parası verilmeyen bir işçinin parasını alması için uğraşıyor, fabrika kapandığı için geriye dönük ödenmeyen paralarını tahsil etmek için o dava benim şu dava senin koşuyor, davalar birikiyor duruşmalar erteleniyor, çocuk uğraşıyor bu sırada işçi mecburen yaşamını idare ettirebilmek için bankadan kredi alıyor, ödeyemiyor ancak banka güçlü olan olduğu için parasını haciz yoluyla cart diye alıyor, işçinin davası ise 1 yıl bazen daha da fazla sürüyor. Bir diğer arkadaşım öğretmen güneydoğu'da bir okulda öğretmenlik yapıyor, okulda kütüphane yok, çocukların okuyabileceği kitaplar yok kampanya yapıp 2 günde kolilerce kitabı çocuklara yolluyoruz. vs. Hiçbirimiz bir partiye üye değiliz, belli bir gruba ait değiliz ama ideolojimiz var, sınıfımız belli elimizden geleni bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Ekmeğimin derdindeyim gardaş da diyebilirdim mesela öğrencilik yıllarımda yaptığım garsonluk, anketörlük, barmenlik vs gibi geçici meslekler bana engel olmadı her türlü mücadeleye eğer uygunsam katılmaya çalıştım, ben biraz etliye sütlüye karışmadım göze hoş görünen taraflarıyla uğraştım, 1 mayısta partiler yerine sendikalar ile odalar ile yürümeyi tercih ettim. Bazı arkadaşlarım ise gözaltına alındı, kimisi hapis yattı, onlar daha aktif olarak mücadele de yer aldılar. Elbette ki şimdilerde sol görüşlü olmak kızları tavlama aygıtı, ortam yapma aracı olarak görünüyor olabilir ama orası da beni ilgilendirmiyor. Ben mücadelenin kendisine bakıyorum. Öyle proletarya'nın gücü adına gibi bir görüşte de değilim ama insanların emeklerinin çok ucuza satın alındığını, 12 saatlik çalışmanın ürünü olarak asgari ücret gibi komik bir rakamın reva görülmesine karşıyım, sırf sendikalı oldukları için işçilerin işlerinden olmasına hiç sıcak bakmıyorum, 1912'lerin Amerikasına geri dönme niyetinde hiç değilim. Madenlerde gerekli önlemlerin alınmamasından, bu kadar ağır bir işte insanların emeklerinin bu kadar ucuz olmasına karşıyım. Ve daha sıralayabileceğim bir yığın sorun var.
Sosyal ağlarda paylaş

"Ben çalışıyorum yaa, iyi ki sosyalist değilim" diyip işi drama bağlayanınız da
"Siz cahilsiniz apolitiksiniz" diyip oyun forumundan adam örgütlemeye çalışanınız da

tatava.
Yazık abi wotlarınıza, arkasında ministiri of vor reklamı olan bir platformda kalkmış neler konuşuyosunuz :D
Sosyal ağlarda paylaş

@paparnoz

hacı sendika ne ya ,türkiyede adam gibi kaç tane sendika var hala aynımı bilmiyorum ama bir zamanlar işciden sendika için para alırlardı adamların işi gücü o parayı almak gerisi hikaye türkiyede sendikalı kaç tane işci var hepside üç otuz paraya çalışıyo sendika ne yapmış adam gibi toplu sözleşmemi yapmış enayiyi bulunca sövüşleyen çok olur olan yine bizim gariban işciye oluyo

Aha işte türkiyedeki sendikaların hali

said:
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de işçi sendikalarına üye olabilecek kayıtlı işçi sayısı ise 4 milyon 900 bin. Bunlardan 2 milyon 850 bini resmi olarak sendika üyesi. Ancak düzenli aidat ödeyen işçi sayısı 600 bin civarında.

İşçi sendikaları sahip oldukları mal varlıklarıyla adeta dev holdingleri hatırlatıyor. Sendikaların otelcilikten televizyon yayıncılığına, akaryakıt bayiliğinden oto tamirciliğine kadar pek çok sektörde büyük yatırımları bulunuyor. İki adet 5 yıldızlı otel ve çok sayıda misafirhane işleten Türk Metal Sendikası’nın ticari yatırımları 1 milyar YTL’nin (1 katrilyon TL) üzerinde. Tes-İş, Yol-İş, Şeker-İş ve Haber-İş de ticari faaliyette bulunan sendikalar arasında. Geniş maddi imkanlara sahip olan işçi sendikaları, lüks binalarda faaliyet gösterirken, yöneticileri de son model makam araçlarıyla seyahat ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi deadly verdiğin tüm örnekler türk- iş'e bağlı sendikalar, genel itibari ile sol görüşlü insanların üye olduğu sendika konfederasyonları disk ve kesk. türk-iş her zaman sağ güdümlü bir sendika oldu zaten amaç sendikal direnci kırmak keza hak-iş'de öyle.

Bu sendikalar mevcut direnci kırmak, sendikal hareketi baltalamak üzere kurulu. En güzel örneği Hak-iş veriyor Kesk açıklama yapıyor işte enflasyon şudur, şu şudur, bu budur, maaş zammı şu olmalıdır vs. diye. Hak - iş %1 zam istiyoruz diyor (akp'ye bilerek ve isteyek pası atıyor), Akp'de %1.5 zam açıklıyor. Beklediğimizden de çok verdi diye açıklama yapıyor,televizyonlarda Hak-iş üyeleri ve başkanı görüntüleniyor.

Sonra vatandaş sendikalara bak allasen bunların hepsi zırto diyor. Yani adam sendikal hareketi bilmeden, sendikaların işlevini bilmeden yaşayıp gidiyor, sonra hee bu sendika muhafazakar ben buraya katılayım, burada sağcılar yoğunlukta ben buraya gideyim diyor e haliyle sendikanın anlam ve önemini kavrayamıyor, aidatının da bir anlamı olmuyor. Zaten mevcut sistemde hükümetin istediği de tam da bu.

Yayınladığın o yazının ana kaynağı da büyük ihtimal zaman'dır. Bakma gereği dahi hissetmiyorum, klasik baltalama, insanları sendikalardan soğutma haberleri.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir begesel gibi birşey izlemiştim ( hayal meyal hatırlıyorum ). Bir kaç kişiyi asıyorlardı. 1 tanesi son söz olarak '' Çocuklarıma söyleyin, hayatları boyunca siyasete bulaşmasınlar. Bu onlara benim vasiyetimdir. '' demişti. Adamın söylediği çok mantıklı geliyor bana. Zaten yazdığınız yazılardaki bir çok terimi bile anlamıyorum. Insanların niye bu kadar birşeyleri değiştirmeğe çalıştığını yada değişmesi gerektiğini söylediğini de anlamıyorum.

Yok toplandık, eylem yaptık polis bizi dövdü, yada yumurta attık gözaltına alındık. Ya işiniz gücünüz mü yok ? Gidin doğru düzgün yaşamaya bakın. Benim elimden bu geliyor, benim de katkım böyle olsun diye küçük düşüncelerle birşeyler değişmeyeceği kesin. Önce kendiniz çok güçlü olun ki sonra bir şeyler değiştirmeğe çalışın.

Başbakana yüklenenler, akp ye politikalarına eleştirenleri de anlamıyorum. Eleştirsen ne olur eleştirmesen ne olur. Adamlar çatır çatır istediklerini yapıyorlar vede yapacaklardır. Bunları kabullenin artık. Sizde bunları bile bile yaşayın. Ona göre istediklerinizi şekillendirin. Kasmayın fazla.

Kimsenin aklı diğerinden üstün degil. Zengin zengin fakir fakirdir. Zengin olan, parası olan her zaman güçlüdür ve güçlü olacaktır. Çatır çatırda fakir olan insanlardan daha iyi yaşayacaktır. Biraz aklı olan da, zengin insanları görüpte kıskanmasın bence. Adam yapmış ve yaşıyor.

Uzun lafın kısası, güçlü olun. O zaman size ne başbakan karışabilir nede çıkan yasalar sizi etkiler. Nede polisten dayak yersiniz yada yumurta atmak için kafa yorarsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...