Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Üniversite öğrencilerine ceza yağmuru

kolektifinsan

Öne çıkan mesajlar

Kapitalizm uluslararası bir olgu ve etkileri evrensel düzeyde değerlendirilmek zorundadır.

Metropol ülkeler dediğimiz Almanya,Fransa,İskandinavya ülkeleri vsde yenisömürge Türkiye'den elbet iyi durumda olacak halk, olacak ki sistem ona 'içerdesin' mesajı versin. Kalıcı reformlarla alakası yok olayın. O 'kalıcı' dediğin reforma da gün gelir saldırır adamlar, büyüme için halkın ezilimi aşama aşama sonuçta

Ek: Bu arada amerikada bile sosyal güvencelere saldırı var, hiçbir metropol ülkede fiili olarak eğitim hakkı yok hepsinde üniversitelerde paralı eğitim var, farklı kalitede eğitim veren liseler vs var. Ordaki halkın durumunun daha iyi olma sebebini açıkladım ve şunu diyim buna rağmen o halk da eziliyor
Sosyal ağlarda paylaş

seçim sandığında tavır koyacak da kime oy verecek? dünyanın en beceriksiz muhalefeti chp'ye mi, akp'den farksız mhp'ye mi, kürt milliyetçisi bdp'ye mi, yoksa dünyaya komünizm gelicek hayalleri kuran uç sol partilere mi?

makul bir seçenek yok ki. gerçekten yok. kimse makul bir çözüm sunmuyor. halk da herhangi bir çözüm talep etmiyor. öyle gidiyor işte.
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

O 'kalıcı' dediğin reforma da gün gelir saldırır adamlar, büyüme için halkın ezilimi aşama aşama sonuçta

işte bunu diyorum? gün gelir kahraman uzaylılar reformlara saldıran kapitalist overlortlara da saldırabilir sonuçta ne olacağı belli olmaz.

abi bak ben itiraf ediyorum, almanyada hükümet nasıl insanlardan oluşuyor, türkiyedeki gibi üç kağıtlar sürekli dönüyorda millet kıvırıyor mu tam olarak somut bir bilgim yok. sadece avrupada yaşıyor olmanın getirdiği basal seviyede bir kültürle tahminlerle konuşuyorum.

sen mesela almanyadanın hükümet ve meclis tarihini, yakın tarihini ve meclis olaylarını bu kadar yakından mı takip ediyorsun ki gün gelip de bir gün bu haklara saldıracağından bu kadar eminsin yahu.

fanatiklik bu viktor haklı üzgünüm. kafanda bazı şeylerle ilgili bazı fikirler var ve herşeyin ona %100 uyması gerektiğini düşünüyorsun tek yaptığın bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Kapitalizmin ne olduğunu ortaya koyuyorum ben ve niye reformlarla olmayacağını, Almanya'nın meclis tarihi şusu busu diyorsun da her insan her şeyi bilemez, bu dediklerimi ortaya koyup doğruluğunu ispatladıktan sonra da Almanya özelinin teferruatına gerek yok. Niye tek yol devrim ve niye devrim zorunlu(kapitalizm sınırsız ve sürekli artırdığı sömürüsüyle ya dünyayı yok olma sürecine sokacak ya sosyalizm gelecek) açıklıyorum. Bundan sonrasında devrimin yönteminin tartışması kalır. Niye kapitalizmde insan mutlu olamaz, bu insan öğüten sistemde insan vicdanı rahat yaşayamaz onun tartışması kalır. Niye ancak yüzyıllarca sonra geleceği açık olan devrim için bunca ateist insan ölüme yürümüş onun tartışması kalır.

Somut düşünceyle ortaya konmuş bir şeye de fanatiklik demenin anlamı yok dogmalardan yola çıkmıyoruz sonuçta ve bunu da ispatlıyoruz, ben bu tartışmada olabildiğince ortaya koydum bu somut düşünceyi ve yeterli olduğunu düşünüyorum, tartışma çok yüzeysel geçiyor ama yapabileceğim bir şey yok o konuya dair de forumda tartışıyoruz sonuçta ta yemekhane eyleminden yola çıkıp

Kafadakileri yıkmak zor biliyorum. Ama başka yol yok, gerçek bu.
Sosyal ağlarda paylaş

doğruluğunu ispatlamak ne demek yahu matematik mi yapıyorsun? ne yaptığını bile farkın değilsin. doğa bilimi olsun, sosyal bilim olsun, teorik modeli ve fikirleri ortaya attıktan sonra bu modeli incelemelerde ve örneklerde test eder. of modelim çok mantıklı o zaman kesin doğrudur diye dolanırsan etrafta kimse ciddiye almaz tabi. ama çatır çatır günümüzden örnekleri ile modelini desteklersen o zaman herkes hak verir. senin kafandaki teorik modelden yaptığın çıkarımlar örnek ya da modelinin test edilmesi olmuyor. ne yaptığının farkında değilsin.

kalıcı sosyal reform olmaz diyorsun bana kalıcı gözüken bazı sosyal reform örnekleri gösteriyorum buna cevap olarak benim modelimin şu şu çıkarımlarına göre bunlar kalıcı olamaz diyorsun. böyle mantık yürütme olmaz olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Sen benden kitaplar dolusu veri istiyorsun, bunların hepsi zaten ortaya konmuş, eğer ortaya konan fikrin doğruluğunu kabul ettiysen söylediğim her şeye dair örnekleri de eğer günlük hayatında bugüne kadar hiç görmediysen de rahatlıkla bulabilirsin.

Eğitimdeki dönüşümler örneğin, 'Gerçek, Yıkıcı ve Yaratıcı Dünyada ve Türkiye'de Üniversite, Eğitim, Gençlik Mücadeleleri' nde hepsi ortaya konmuş, kaynağı verilmiş. Bahsettiğin diğer konularda da örnekler sınırsız, doğa diyorsun, doğanın gittiği yönü gösteren 'global ısınma', 'HES'ler, çölleşme gibi dünyanın olgusu var biraz araştırmayla hepsini görebilirsin çok rahat.

Fikrin doğruluğunu kabul ettiysen mevzu bitmiştir zaten, bu kadar teferruatı sen sadece kabullenemediğin için istiyorsun ki eminim bu teferruatla ilgili bugüne dek biraz olsun bir şeyler görmüşsündür, öğrenmişsindir. Seninki artık sadece kabullenememe, ben yatıyorum sabah erkenden kalkıp milleti rahatsız edeceğim gene, edebilmek için de okuyacağım, öğreneceğim, uğraşacağım tonla teferruat var.
Sosyal ağlarda paylaş

günlük hayatımın çoğunu Türkiyede geçirdim, türkiyenin neden dediğim şeylerle uyuşmadığını daha önce açıkladım. sen hala bana Türkiyeden örnek veriyorsun.

fikrin doğruluğunu kabul etmedim zaten bütün mesele burda, hak talep eden bir toplum oldukça bu toplumun ve başa gelen hükümetlerin daha iyiye gideceğini düşünüyorum çünkü ben. sense bana hak talep etme konusundan koyundan beter bir halk gösterip bak modelim çalışıyor diyorsun.

alakasız.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

günlük hayatımın çoğunu Türkiyede geçirdim, türkiyenin neden dediğim şeylerle uyuşmadığını daha önce açıkladım. sen hala bana Türkiyeden örnek veriyorsun.

fikrin doğruluğunu kabul etmedim zaten bütün mesele burda, hak talep eden bir toplum oldukça bu toplumun ve başa gelen hükümetlerin daha iyiye gideceğini düşünüyorum çünkü ben. sense bana hak talep etme konusundan koyundan beter bir halk gösterip bak modelim çalışıyor diyorsun.

alakasız.

Kendimden Alıntı:
"Burjuva demokrasisisinde halkı ezen parti kendisini tek umut olarak ortaya koyup halkın oyunu da almayı bilir. Alamazsa diğer parti gelir onun kaldığı yerden devam eder, bu partiler arasında da bi performans yarışı tabi, hangisi sömürüden en çok nemalanacak buna göre belirleniyor.

Kapitalist saldırı ve sömürünün artışıyla beraber yaşanan üretim ilişkilerindeki değişimlerle beraber toplumun buna adaptasyonu da sağlanır gereken her türlü politikayla
Somutlarsak, Türkiye'de Keynesyen sistemden halka topyekün saldırı anlamına gelen neoliberalist politikalar uygulanırken bu politikaların AKP'nin siyasal islamıyla evlendirilmesi. "Ey halk seni ezen olarak söylüyorum kurtuluş siyasal islamda beni seç beni."

Halka topu atmakla olmaz, halkın suçu yok, sen bilinçlendireceksin, eylemle mücadeleyle, forumla gerekli ve mümkün ne varsa onunla "

O halk tabi o halde olur, 'hak talep etme' mevzusundan bahsediyorsun reformizm dediğin şey tam olarak, onla niye olmaz onu da söyledim ben gerçekten yatıyorum artık, kabullenememekten başka bir şey değil yaptığın eğer yazdıklarımı gerçekten okuyorsan, gün gelir kabullenirsin umarım.

EK: Hak talep etme elbet istediğimiz bir şey, ama 'reform' amacıyla değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Kendimden alıntı
"Üretim araçlarının sahibi olan kapitalistler her daim maliyeti düşürmek, geliri artırmak böylece kar marjını artırmak zorundalar, bunu yapmazlarsa zaten serbest piyasanın rekabeti içerisqinde yok olur giderler. Doğanın sömürüsü, aşırı üretim, emeğin ve doğanın sömürüsünü her daim korumak ve artırmak durumundalar, savaşlar, milliyetçilik, din, cinsiyetçiliğin kullanımı böylece katmanlar oluşturarak daha üstte kalan katmana sistemin içindesin mesajı vermek ve emekçi kesimleri bölmek ve bunların korkunç sonuçlarını halkın sırtına yüklemek kapitalizmin zorunluluğu ve bu sistemin sınırsız sömürüsüyle dünyayı ve insanlığı önü alınamayacak bir yokoluş sürecine gayet sürükleyebilir.

Bugün madenler çok daha temiz hale getirilebilir, işçi yeraltına indirilmeyebilir, bunun için gerekli teknoloji var ama bunun yatırımını yapacak firma rekabet sürecinde yok olacağı için bunu asla gerçekleştirmeyecek. Her yeni teknoloji karın yani sömürünün artışı için kullanılacak ancak.

En basitinden bugün 60lı yıllara göre kişi başı üretim muazzam derecede artmış durumda, peki niçin 60larda üniversite öğrencileri tam zamanlı öğrenci olabiliyor, çıktığında hemen iş bulabiliyor, aldığı burslarla geçinip hatta bu bursları artırıp ailelerine yollayabilirdu? Bugün neden eğitim sektörü talan ediliyor, eğitim paralılaştırılıyor? Çünkü o gün mücadele halk lehine geliştiği için keynesyen sistem kullanılarak kapitalizmin devamı sağlanmaya çalışıldı, bugünse egemen lehine dönen denge neoliberalizmin kullanımını mümkün kılıyor.

Üstelik denge egemenin lehine döndüğünde daha da sömürmeme gibi bir lükse yok çünkü o yapmazsa diğeri daha fazla sömürecek ve kendisini paçalarından aşağı çekecek. Her şey bu kadar basit, bu kadar kirli."

"Mevzu halk-egemen çatışması olduğu için o reformların yapılması dengenin halkın lehine döndüğünü gösterir yalnızca. Ama reformizmle ilgili yazdığım kısımda belirttiğim sebeplerden egemen her daim verdiği reformu geri almak için savaş halindedir. Bir de Almanya vs metropol ülkeler, biz yenisömürge ülkesiyiz, elbet arada fark var, adam kendi halkını seninkinden üstün durumda yaşatacak ki ona 'sen sistemin içindesin' mesajı verecek, bu kapitalizmin halkı bölme yöntemlerinden biridir.

Reformla maalesef asla yıkılmayacak kapitalizm, biz şimdi parasız üniversite alma yolunda reformlar kapsak, işçi lehine, köylü halk lehine reformlar kapsak suriyeyle savaşı engellesek zaten devlete bağlı sivil faşizm girecek devreye, o sivil faşizm halkı ezip reformları kaldırtamazsa da darbeyle bizzat açık faşizme geçeceğiz(Devletin resmi kolluk kuvvetleri uygulayacak artık faşizmi), Neoliberalizmde büyümeye devam etmek zorundasın nitekim, etmen halkı ezme yoluyla, edemez reformlarla daha derin krize girersen baskı aygıtlarını tam gaz devreye sokarsın, işte bu yüzden arası yok bu işin, reformla olmaz. Boşuna demiyoruz tek yol devrim diye.

EK: Niye büyüme zorunlu ve niye büyümeyle halk ezilecek burada yazdım okumadıysan neoliberalizm"
Benim argümanım ortada gördüğün gibi, senin argümanın yok 'bence böyle diyorsun'. Bu sefer gerçekten yatıyorum ben

EK2: O reformlar bi gelsin de devlet destekli kontrgerilla üstümüze çökünce örgütleriz seni de faşizme karşı direniş ekseninden sdf

EK3: Yahu eğitim kamusal hak değil o ülkelerde üniversiteler komple paralı hala kültürden bahsediyorsun, kültür daha yüksek doğal olarak aydınlanmanın merkeziydi o ülkeler, bi bologna süreciyle silinmiyor koskoca toplumsal hafıza
Sosyal ağlarda paylaş

argümanının "benceden" ötürü bir değeri yok onu diyorum. sadece bazı bilindik söylemleri allayıp pullayıp sunuyorsun.

neden avrupada iyi oturmuş bir devlet eğitim geleneği var ve bu konuda reformlar yapılmaya devam ediliyor diyorum, halkı kandırıyorlar diyorsun. ardından kapitalistlerin niye her zaman maliyeti düşürmek istemesinden falan bahsediyorsun. sosyal güvenceleri daha iyi olan ülkeler var diyorum halkı kandırmak için öyle yapıyorlar diyorsun. Herhangi bir hak talep etme kültürüne sahip olmayan Türkiyede eğitimin nasıl kötüye gittiğini göstermek zaten baştan hata çünkü konumuz hak talep etmesini bilen ülkeler. Almanyada politikacıların kendilerini halka karşı daha sorumlu hissetmesinden yola çıkarak Almanyayı örnek aldım. Yok iyi bir örnek olmadığını düşünüyorsan sebeplerini açıklayabilirsin. Yok iyi bir örnekse neden o ve benzeri ülkelerin sosyal hak konusunda gün geçtikçe daha geliştiğini bana "onları kandırıyorlar"dan öte bir argümanla açıklayamıyorsan bu argüman değildir. Norveçte 14 yaşındaki bir kız Breviki savunacak avukatı medeni cesareti sebebiyle kutlayabilecek kadar bir medeniyet bilincine sahip. Bu bilinci kendini kandırmak isteyen kapitalist lortlardan mı alıyor bu insanlar? Argüman mı bu şimdi?
Sosyal ağlarda paylaş

ki bana sorarsan kapitalist lortların ülkelerin halklarına verdikleri sosyal haklarla çok ilgilendiklerini sanmıyorum. onlar muhtemelen daha çok global serbest ekonomiye katkıda bulunuyorlar mı bulunmuyorlar mı ona bakıyorlardır. hatta sosyal hakları, daha bilinçli halkların bu sisteme karşı ayaklanmaması için verilen bir taviz ya da yapılan bir anlaşma olarak bile görüyor olabilirler. ama en nihayetinde bu talep eden halkarın sosyal haklara ulaşamayacağı anlamına gelmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

simdi bide gelelim gerceklere

sistem bu kadar guclu, zalim ve komplo kurmayi seviyor ise neden protesto eden guruhlardan kurtulmuyorlar? neden sizi kendilerine tehdit olarak gorup eyleme gecmiyorlar?

cevabi cok basit, varolmaniz sistemin isine geliyor cunki, sizi bizzat organize edip toparliyorlar, her anfide sivil polis oldugu gibi her orguttede bir tane mitci mevcut, eylemlerinizi bizzat sekillendirip hedef gosteriyorlar

aktivizm bir ihtiyac universite gencligi icin, sistemde size guvenli bi sekilde aktivizminizi yapicaginiz ve kendisine zarar vermiyeceginiz bir ortam hazirliyor, yarin git kollektifine de bakalim surda molotof kokteyli aticam diye, 3 saat icinde kiskivrak yakalarlar seni

kres gibi bisi bu orgutler, universite ile beraber mezun oluyorsunuz iste
Sosyal ağlarda paylaş

abi bu ünversiteli ergen solcular doğru düzgün beslenseler aslında bak böle salak argümanlarla gelmeyecekler.

hatta bi senelik bi düzgün beslenmenin ardından "ulan ne gerizekalıca laflar etmişiz ya. uhuhuhahahah 75 kuruşa okul mâl eder demişiz! lan matematikten haberimiz yokmuş. çok şükür gerekli vitamin, mineral ve proteinler ile artık daha net düşünebiliyorum" falan demeleri muhtemel geliyor bana.

üniversitelerde yemek mevzundan eğitim hakkı bilmem nelere geçilmiş ki zaten -aslında geçilmemiş. millet iplememiş- bu durum da bariz "TAMAM O KONUDA CEPHANEM VE SINIRLI BİLGİM BİTTİ! LÜTFEN BAŞKA Bİ KONUYA GEÇELİM Kİ O KONUDA DA SINIRLI VE YETERSİZ CEPHANEMİ SERGİLEYEBİLEYİM" demek yani.

hakikaten 2-3liralık yemek tüketselerdi keşke.
bakın, beslenme önemli çocuklar...

düzgün beslenmeyince ne oluyor görüyorsunuz işte. sonra "75kuruşa okulumuz mal eder yeeea" falan diyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

sovyetlerde elektrik, su, gaz, barınma toplu taşıma beleşti. çünkü maliyeti sıfırdı demek değildir bu. devletin görevi vatandaşına temel ihtiyaçları sağlamaktır. burada parmak hesabı yapmıyoruz, zira hacettepe'de 1 lira örneğin. bu yemek 1 liraya mal oluyor demek değil, okul sübvansiyonu fazla demek. üniversitelerde harçlar kalktı örneğin, bu da okullar bedavaya dönüyor demek değil.

dersteyim şu an, çıkınca sovyetlerle ilgili yurttaki azeri arkadaşlarla yaptığım bir muhabbeti anlatayım..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...