Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Online Learning mevzularını CV'ye eklemeli mi?

roket adam

Öne çıkan mesajlar

ya sanki üniversitelerde herşey öğretiliyor da üniversitede öğrendim demekle iş bitiyor mu. illaki kişi kendisi araştırıp uğraşarak öğreniyor.
internetten okuduğu izlediği tutoriallerle XXX i biliyorum demek olur da. Lynda CSS tutorial vidyolarını izledim demek olmaz CV de.
Sosyal ağlarda paylaş

MIT Opencourse değilde EdX diye bir şey kurmuşlardır sanki Berkeley'le falan bir olup. Onlardan sertifika alıyor musun bilmiyorum ama bu konularda sertifika verilen bir Coursera var. Hatta Coursera aynı zamnada anlaşmalı şirketlere senin aldığın derslerdeki not durumunu bildiriyor(istediğin taktirde). Hani elinde somut bir sertifika olduğundan bahsedersin en azından.
(Benim elimde şimdilik Machine Learning ve Scala'ya dair 2 sertifika var örneğin. Probabilistic Graphical Models'da yolda)
Sosyal ağlarda paylaş

Phoenixlin said:

MIT Opencourse değilde EdX diye bir şey kurmuşlardır sanki Berkeley'le falan bir olup. Onlardan sertifika alıyor musun bilmiyorum ama bu konularda sertifika verilen bir Coursera var. Hatta Coursera aynı zamnada anlaşmalı şirketlere senin aldığın derslerdeki not durumunu bildiriyor(istediğin taktirde). Hani elinde somut bir sertifika olduğundan bahsedersin en azından.
(Benim elimde şimdilik Machine Learning ve Scala'ya dair 2 sertifika var örneğin. Probabilistic Graphical Models'da yolda)

hacı sen şu olayı açsana biraz ya :)
sentifikası önemli değil de derli toplu bir eğitim veriyorlar mı bahsettiğin Coursera
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

Phoenixlin said:

sentifikası önemli değil de derli toplu bir eğitim veriyorlar mı bahsettiğin Coursera

Baya sağlam senko. Scala'yı direk Martin Odersky verdi mesela.

The design of Scala started in 2001 at the École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) by Martin Odersky
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

Phoenixlin said:

Dersleri testisli amcalar veriyor en nihayetinde. Yani kalkıp da benim Stanford'a gidip Andrew Ng'den ders alma imkanım yok. Onun yerine üstümde bornozla, göbeğimi kaşıya kaşıya ekran karşısından adamı dinliyorum. Her hafta quiz+programming assignment veriyordu ki derslerini adam akıllı dinleyince; o haftaya dair her şeyi biraz da kafa yorarak yapabiliyodun. Aynı şekilde Neural Network'ün babası Geoffrey Hinton'dan geçmişten günümüze Neural Networklerin nasıl evrildiğini falan öğrenemezdim Coursera olmasaydı. Keza Scala'yı direk dili yaratmış olan elemandan almak da cabası =)

İşin en benim açımdan en önemli yanı, lisansta aldığım ML dersini hocası yüzünden yarıda bırakmıştım(not yükseltmeye çalıştığım bir ortamda salak saçma triplere katlanamadım. Withdraw kağıdını çarptım suratına kadının). Masterda da araştırma alanım ML ve Neural Networkler olunca bildiğin ilaç gibi geldi şu site =)

(Gamification aldığım en eğlenceli dersti; ama hiç bi written assignmentı yapmadım üşengeçliğimden. Toplamda 68,5 toplayıp sertifikaya yetemedim asdf :p)
Sosyal ağlarda paylaş

Scala dersi tekrar açılacak sertifika almak istersen şayet.

Dersten derse değişiyor notlandırmalar. Quizler otomatik notlandırılıyor. Kod konusunda ama 3 farklı yol var:

- ML, PGM(probabilistic graphical models) ve Scala derslerinde, yazdığın kodu upload ediyodun ve arka planda otomatik çalışan bir grader testten geçiriyordu kodunu. O test sonucuna göre not alıyodun.
- Neural Network'te yazdığın kodları upload etmiyordun; ama yazdığın kodun parametrelerini değiştirerek quiz sorularını cevaplıyordun.
- Aldığım bir Python dersinde de kodu adamların yazdığı web üstünden çalışan bir compilerda yazıyosun. Yazdığın kodun linkini kopyalıyosun sadece. Evaluation vakti geldiğinde en az 5 farklı kişi+kendin; yazdığın kodu verilen rubric'e göre notlandırıyodun.
Sosyal ağlarda paylaş

http://forum.paticik.com/read.php?5,6419460,6419460#msg-6419460

Forumu efektif kullanamayanlar çükümüzden ellerini çeksin bence =d

Örnek sertifika:
http://i49.tinypic.com/23a8ef.jpg

Quiz ve final sınavları aynı mantık işte. Test şeklinde, cevap yazdırmalı, ya da hangileri doğru/yanlış. Dersten derse değişse de quizleri birden fazla kez yapabiliyorsun. Kimisinde herhangi bir penaltı olmadan tam not alana kadar yapabilirken; kimisi belli bir denemeden sonra notunu kırıyor. Bir de quizlerde zaman sınırı yok. Finallerde tek seferlik ve uzun quizler gibi düşün. BUgüne kadar sadece probabilistic graphical models dersinin finali zamanlıydı onda da 3 saat vermişlerdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Aha, Coursera'da sertifika sisteminin olduğunu bilmiyordum. iTunes U'dan izliyordum hep, daha önceden de MIT OCWden yardırıyodum (Fizik 2'yi o yaşlı amca sayesinde geçtim diyebilirim hatta 2 sene önce, derse gitmedim adam gibi sdkljsd)

Bi sertifika olayına da bakayım.

Online learning küçük görülüyor çünkü bizim ülkede cv'ye yazılanların üçte ikisi yalan, millet 'iki video izledin diye coder mı oldun ulan it' der muhtemelen. Bizde herkes ingilizce almanca bilir upper intermediate, herkes yüzer, herkes office programlarını bilir falan, muhtemelen ne lan bu derler. O yüzden altını doldurmak önemli.

Atıyorum Intro. CS dersi alsam, sonunda C++'dan şöyle kendimce bi proje yaptım diye desteklemem lazım, ya da Quantum Physics ise onla alakalı bir şeyler karalamak lazım.

Özünde blog açmayı düşünüyorum bu mevzular için. Şu dayı gibi: http://www.scotthyoung.com/blog/mit-challenge/ biraz daha açıklayarak yapmayı düşünüyorum, işveren sorarsa ne bu diye aha al derim en kötü, hem insanlığa da yarar bir şeyler :)

Bilemedim de efsane bi olay. Bol bol yapın bence, gerçekten bizim gördüğümüz eğitimin hiç bir şey olmadığının farkına varıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...