Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

35 Dakikadır askerim gençler.

Madcat

Öne çıkan mesajlar

sizin en fazla karsılasacagınız rrutbeler uzmanlar ve astsubaylar olucak.
rutbeler takıldıkları yerlere gore 2 ye ayrılı kolda olanlar ve omuzda olanlar.

kolda olanlar uzman,astsubay,cavus,onbası

omuzdakiler ki onlarla fazla muhattab olmazsnz subay oluyorlar.

soyle bi sıralama yapayım

subay>astsubay>uzman>cavus>onbası>er
sorunuz olursa pm atın abi yardmcı olmaya calısırım.
Sosyal ağlarda paylaş

aslında guzel bi tuto lazım bu askerlik konusunda.bi ara bos vaktim olursa hazırlayayım.

abi 4 senelik uni bitirdiysen.yedek subay statusunde yapıyosun.
yedek subay ne dersen ihtiyac geregi tsk nın uni mezunlarından karsıladıgı personellerdir.

simdi her celbde belli bi sayıda yedek subay ihtiyacı oluyo.atıyorum 1000 diyelim.bu 1000 kisi o donem askerlige basvuran lisans mezunu aday arasından seciliyor.

diyelim ki 5k kisi basvurdu bu donem 1k sı yedek subay statusunde uzun donem olarak 12 ay yapıyorlar.
geriye kalan 4k adam da yine yedek subay statusunde fakat ihtiyac fazlası oldugu icin 5 bucuk ay kısa donem er statusunde askerlik gorevlerini ifa ediyorlar.

olay bu.
Sosyal ağlarda paylaş

@hamsili genelde babayı veriyolar.ahahah
abi bu rutbeler ankaradan geliyo.orada rutbe atanmayınca(goz ardı ediliyor,sallanmıyor vs.)o yuzden pırpırsız takılıyosun fazla bi farkın olmuyo ama yne de pırpır da olsa bi serefi var.sdf

bi de er maasıyla onbası,cavus maası farklı.

yalnız rutbelerin nereden geldigi konusunda tam emin degilim yanlıs olabilir.muhtemelen ankaradan alaya yazı geliyo oradan da dagılıyo diye hatrlıyorum ama yanlıs da olablr.saat de baya olmus oradan yanlıslık olabilr.
Sosyal ağlarda paylaş

abi her durumda sen yedek subay statusundesn.yani cavuslugun gelmesse komutanlarına soyle.muhtemelen tassak gecerler ama soylersin belki ciddiye alan olur.sdf

ben kacar.sorunuz olursa pm atın abi yardımcı olmaya calısırım.

kıdemine gore maasın.he he

eger doguda yaparsanız askerlignzi tazminat olarak aylık 200 lira civarı para elnze gecer.maas da 42 lira mı ole bisi idi.sdf
Sosyal ağlarda paylaş

viva abi o cobralari cenderme de rutbeliler suruyor.asker kulede olur genelde.bide iğdir canderviş karakolu 2450 mt rakimdakilere selamlar.8 ay tipi ,3 metre kar v.s v.s

gunduz -30 oldugunda atletle sigara icmeye cikiyoduk :)

bide pyadeden koca olmaz,olacaksan jandarma ol tak tak vurur ,hic yorulmaz marsi hala ruyalarimda :0
Sosyal ağlarda paylaş

Komm said:

vivavale said:

Komm said:

Üni bitirince;

Kısa dönem, 6 ay , Çavuş rütbesinde,

abi yalnız milleti gaza getirme cogu zaman vermiyolar cavusluk rutbesini.sdf

:D Verilmeyen yer görmedim ama almayan adamlar biliyorum sorumluluktan kaçmak için :D

biz karakola gittiğimizde, bölük komutanı onbaşı olarak kalmamız gereken süre dolmadan çavuş yaptı bizi, üstelik 8 kişi kadardık kısa dönem olarak, sonra bizden sonra gelenlerin yarısını yapacağım demiş, iş yapacak adam kalmıyor diye öyle duyduk biz giderken
Sosyal ağlarda paylaş

NolaxThensbane said:

ilk gün gitmeyin hayvan sıra oluyor birde uzun dönemler secilir gibi hurafeler var sürekli bunlara kulak asmalı mı. özellikle uzun dönem beni rahatsız etti kısa olsun benim olsun

bize korgeneral falan o civarlardan bir rütbeli teftişeşe gelmişti acemilikte e, adamın dediği eğer senin mesleğine ihtiyaç varsa seni direk alıyorlar, sınav gün falan hikaye,ihtiyaç fazla değilse bu sefer sınavda aldığın puana göre tercihin ne ise ona göre alım yapıyorlarmış, adamın dediği böyleydi aşıyukarı
Sosyal ağlarda paylaş

Cendermede bizim devreden çavuş rütbesi verilen çıkmadı. Onbaşı bile yok. Tabi bi dönem yazıcılık yaptığımdan baktım evraklara, kısa dönemlere rütbe verilmeyeceği yazıyordu. Ya zaten bi naneye de yaramıyor. Hele piyade de bi olayı yok. Jandarma olsan çavuşluğun ederi var az biraz.

@Viva 1k ile ucuz yırtmışın hacı. :D Valla bizde cobra ile kaza yapsan oyarlardı herhalde. Gerçi yoktu ki lan bizde. Karşı piyade de vardı. Maaşım 160 lira mıydı neydi öyle bişiydi. Harcayacak bir olayda yoktu zaten. Çarşımız yoktu. Sigara desen cendermeyiz, para versek millet kıçıyla güler. :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...