Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Beslenme

Killer

Öne çıkan mesajlar

Goering said:

powerliftingle alakam yok,
29 yaşındayım lisanlı olarak kayak, windsurf, snowboard vs yaptım.
bb de ufak ufak yaptım...

hiç eklem veya kas sıkıntısı/sakatlığı çekmedim...

3/4 ay geçmeden lifting/powerlifting zorlamayı düşünmüyorum.

zaten CF'de ilk 3 antreman, starter antremanıymış.
ben arkadaştan gaza gelip duvardaki WOD'lardan birini yaptım...

hayatımda hiç kilo/excess yağ almadım, ama bu sefer uyku sorununu çözüp doğru beslenicem. inançlı girdim...

61kg askerde // 6 ay önce

boşuna inançlı girme abi. olacağın maks 61 kilo 6 ay sonra sdf.

buradaki insanlar kimseye boşuna tavsiye vermiyo ama dinlemiyosunuz.

zaten ektomorfsun, crossfit ise at gibi yakıyo. senin stronglifts 5x5 ve türevlerini yapman lazım şu aşamada.

ha ben diyorum sen yapmıcaksın 6 ay sonra birebir aynı halde olacaksın. ypaacak bi şey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

3 saat elektrik kaç para biliyon mu
10dk da ızgara yapmak varken

kanka kolaya kaçmayı ben de bilirim ama sonra mikrodalgada ısıtınca tadı leş oluyo çok kuru oluyo. Her türlüsünü denedim şu saklama kabı işinin, "kişisel" olarak en iyisi didik tavuk diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ben de max 2 gün içinde tüketmeye çalışıyorum saklama kabındakileri. 3. günde tadı iyice gidiyor.

30 günlük pişirip buzluğa atıp her öğünde mikrodalgada ısıtıp yiyen adamlar var youtube'da, o iş için iyice midesiz olmak lazım bence
Sosyal ağlarda paylaş

Nekro said:

abi tavukta oyle bir gercek var maalesef. Her ne kadar pisirip sicakken yedigimde lezzeti super olsada. dolaba koyup ertesi gun cikardiginda berbat bir tadi oluyor. O yuzden yiyecegim kadar pisiriyorum hep yoksa cope gidiyor ertesi gun yenmiyor

Tavuk göğüs ince fileto şeklinde yaparsanız ilk gün sıcak sıcak yiyip ikinci gün soğuk şekilde sandviçin içinde herhangi bir sosla (mayonez olur, hardal olur, ya da halapeno olur) rahatça gömersiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de başlıkla alakasız ama, Moriarty'yi dinlemeni tavsiye ederim Goering.

Götümü yırtıp zero sum progress elde etmek yerine azıcık kıpırdanmaya başladığım zaman dilimi burada az çok bilen insanların tavsiyesini dinlemeye başlamamla oldu.

"Sporcu geçmişim var" demek bambaşka bir olay. Çok yetenekli olursun vücut veya mental yapın çeşitli sporlara uygun olur çocukluktan beri spor yapıyor olursun bunlar tamam da anabolizma, hypertrophy, doğru formlar, doğru beslenme biçimleri, doğru workout stratejileri tamamen ama tamamen tecrübe işi. Ben milyon tane şey okudum, okuduklarım doğrultusunda hareket etmeye çalıştım ama bunları o tecrübenin getirisi olan noktada harmanlamazsan bir halta yaramıyor emin ol. Wisdom > Knowledge gibi bir şey var yani.

Keşke daha önce dediklerini yapsaymışım demek istemiyorsan -ki geride bıraktığın sürede harcadığın efor ve zamanı düşünerek diyorsun- bence biraz kulak as söylenenlere.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet tam aksi daha rahat çalışıyo gibi geliyor bana sindirim sistemi. Hem vücut olarak daha iyi hissetme de cabası. Günde 3 öğün yiyorum, öğlen ya da akşamdan birinin yanına salata eklemeye çalışıyorum.

Günde 3 litre su kısmısı önemli.

Gerçi ben bu tarz clean eatingi haftada 4 gün yapıyorsam 2 gün azcık dirty, 1 gün de fast food abartmalı gömmeli baya pis işler yapıyorum. Keşke sürekli clean gidebilsem, weight loss amaçları sekteye uğruyor ne kadar kas yerleştirebilsem de.

RamsesII said:

ARkadaşlar bu beslenme stiliyle kabızlık, anal fissür filan oluşmuyo mu?

O sorunu yulafla filan mı çözüyonuz (yoğurda basarak)
Sosyal ağlarda paylaş

Ben liflerimi yulaf ve salatadan alıyorum galiba, oturup hesaplamadım nerden ne kadar alıyorum diye.

Yulafı yoğurta basmak kişisel. Hatta yulaf komple kişisel bir şey, nasıl bünyeye takdim edebiliyorsan öylesi güzel

Kışın sütte kaynatıyorum azcık reçel ile aroma için, sabah kahvaltıda ısıtıyor lapa olarak. Yazın ise direk üstüne süt ekleyip muz çilek falan kesiyorum ekstra tatlandırıcıya gerek yok.

Lor peyniriyle yiyen, sabah yumurtasına protein tozuna karıştırıp pancake yapan arkadaşlarımız mevcut bu forumda.
Sosyal ağlarda paylaş

moriarty said:

boşuna inançlı girme abi. olacağın maks 61 kilo 6 ay sonra sdf.

buradaki insanlar kimseye boşuna tavsiye vermiyo ama dinlemiyosunuz.

zaten ektomorfsun, crossfit ise at gibi yakıyo. senin stronglifts 5x5 ve türevlerini yapman lazım şu aşamada.

ha ben diyorum sen yapmıcaksın 6 ay sonra birebir aynı halde olacaksın. ypaacak bi şey yok.

sağol abi, tavsiyelere uyacağım ama şu şekilde:
ektomorfun önde koşanıyım,
3 ay 3/4 gun gidicem parasını verdim diye...
ama aynı CF'de powerlift yaptıran bir hoca var, anlaşıp onunla çalışırım :) [ekstra ders şeklinde ücretli]

olmadı bellevue jatomi'ye giderim ucuza bulup, powerlift+yüzme falan...
Sosyal ağlarda paylaş

moriarty said:

RamsesII said:

sürekli et yiyiyorsunuz yumurta yiyiyorsunuz abi

Sanki kuruya mercimeğe abanıyorsunuz

belki fastfood yememekten, tuz ekmek vs kullanmamaktandır bilmiyorum.

yediğimiz şeyler genelde lifli sağlıklı şeyler.

"Sürekli et tavuk yumurta" yemek korkulacak bir şey değil, "in moderation" yaptığın zaman. Vücut zaten alışıyor bir mağara adamı gibi training yapıyorsun, bir mağara adamı gibi beslenmen gerek ki bence en doğalı bu. Moderniteyi unutalım, ilk insanlar böyle yaşıyordu. Açsın, avını yakalamak için aktif ol koş zıpla ağırlık kaldır yerden kaya tut hayvana fırlat tüm enerjini öldür, sonra hayvanı ye ve mağarana dönüp uyu. Bodybuildingin özeti işte, salonda bunu simüle etmeye çalışıyoruz sistematik bir şekilde aslında hehe. Bi ara kitap yazıcam evet.

Fast foodu haftada 1 e indirmeye çalışıyorum, onu yediğim zaman bile midem kalkıyor artık kullanılan undan yağdan içinde ne olduğu belli olmayan sucuktan sosisten. Besin dediğin 100 tane 10 tane ingredient içermemeli, 1 tane içermeli.

Ben de tuzu komple bıraktım, eskisi kadar çok terlemiyorum ve terleyince kokmuyorum garip bir şekilde. 30 kilo fazlam varken partiye gitmek vs şimdi gitmek arasında dağlar kadar fark oluyor, hem dans ederken kardiovasküler strength açısından, hem ayı gibi terleyip bayanları kaçırmama açısından =)
Sosyal ağlarda paylaş

Abi powerlift de senin istediğin sonuçları doğuracak bir şey değil ki.
Powerlift sadece daha fazla ağırlığı kaldırıp "kaldırdım" demek için optimum beslenme standartlarının dışına çıkan, ideal formları yok sayan, hypertrophy ve de anabolizmadan ayrılan mekanikler üstüne kurulu bi yan dal.

3 ay parasını verdim el mecbur diyorsan basiti var.
3 ay boyunca ağırlığını rahatça kaldırabileceğin bi salon var.
Gider kafana göre Stronglifts yapabilirsin bench'leri varsa. Sanmıyorum ki kimse tutup "burası CF salonu kardeşim kafana göre bench yapamazsın" desin.
Hiç olmadı calisthenics yaparsın mis gibi barlar vardır orada şimdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Crossfit'in zayıflatması/şişirmesi konusunda fikir verebilir belki:
https://www.youtube.com/watch?v=lgy5SIQz-XA

Goering CF yap istiyosan, hiç bir şey yapmamaktan iyidir. Belki bir zaman sonra spor kültürü oturur, vücudunu iyice tanımaya okumaya başlarsın ve bir powerlifting ya da BB split e geçmek isteyebilirsin amaçların doğrultusunda.

moriarty'nin tavsiyesine katılıyorum, o vücudu toparlayacak powerliftingdir ve bol bol yemendir bence de.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno, bence moriartynin de benim de söylemek istediğimiz şu powerlifting konusunda:

Bir powerlifter kadar kendini zorlama, ama bir bodybuilderın yaptığı kadar bench squat deadlift yaparsan toplarsın. Bunun için de PR lar ya da çok yüksek şeyler kasma, 5x5 yap yemeğini ye hypertrophy e bırak. Hatta bana kalsa 4x10 bile gidebilirsin göreceli olarak biraz daha düşük ağırlıkta, formu oturtman için en başta.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konuda kesin şeyler konuşmaktan kaçınıyorum ben açıkçası. Kişisel bir şey bu yine. Benim için çalışan şekil 3 set 8-12 arasını çıkartabilecek ağırlıklarla oluyor. Hatta günümdeysem 12 yi geçebileceksem geçiyorum failure a kadar gidiyorum, hele bi de spotter varsa mis ve kafa rahat. Halim kalmışsa 3 setten sonra bi de drop set yapıyorum çıtır tatlı niyetine.

Bence kişi o yanmayı hissettiği andan sonra forma dikkat ederek ne kadar çok ilerlerse o kadar iyi işte, ki can alıcı noktası da bu, o zorlanma noktasına gelene kadar yalandan cardio yapıyoruz aslında, o noktadan sonra tüm kazanımlar oluyor. Bu noktada fazla zorlayıp sakatlanma ihtimali artıyor diyebilirsiniz, ama bence az çok hareketlere ve vücudunun hareketlerdeki kapasitesine alıştıktan sonra kendini zorlayabiliyorsun her sette sakatlanmadan. Overtraining e inanmıyorum, tembellerin uydurduğu bir şey bu. Ha bi de bünyenin her öğünde 30 gr protein sindirebileceği de endüstrinin en büyük yalanı bence burda aklıma gelmişken yazayım =)

Masticore said:

Ben her yaptigim seyi 3x15 yapiyorum. Ister bench olsun, ister biceps
hersey...

En uygun set hangisi ?
Sosyal ağlarda paylaş

Hatta bence set repetisyonu bile o kadar önemli bir konu değil.
Doğru form ve hız, antrenman atlamamak ve her setin sonunda o yanmayı hissedip 1 adım ilerlemek comfort zone unu delip geçmek çok daha önemli.

yoksa 3x10, 4x10, 3x15 gibi sayılara pek takılmamak lazım. Hatta ağırlığa bile çok takılmamak lazım, as long as you feel the burn.

Off o CF Salonunda mis gibi olimpik barlar vardır kıskandım şimdi, ben anca dandik eşantiyon barla çalışıyorum üni salonunda kavrayınca plastik tadı veriyo, zaten max takabileceğin 100 kilo falan sonrasında yamulmaya başlıyo zımbırtı =)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...