Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mızıka

NolaxThensbane

Öne çıkan mesajlar

NolaxThensbane said:

bu sarkıların notalarını nasıl ezberliyorlar yahu

Valla ben de biraz çalıştım bu aleti, notayla değil tabla çalışıyo herkes...

garip bi şekilde üç beş baka baka çalmadan sonra oturuyo eline/kulağına...

http://www.harptabs.com/song.php?ID=164
bak bunu HİÇ bilmesen bile iki üç denemede çalarsın. Böyle böyle orta düzeye gelirsin ama sonrası bükmeler dönemi, çok emek istiyo. Bıraktım ben.
Sosyal ağlarda paylaş

bende marine band delux aldım. bend çok rahat yapılabiliyor. eskiden yeni başlayana hemen special 20 önerilirdi. hem kolay bend yapıldığı için hemde yeni çalmaya başlayan biri çok tükürük salgılayıp mızıkanın ahşap tarağını şişirebileceğinde plastik taraklı olduğu için.

ama marine bend delux hem kolay bend yapılabilen esnek reedlere sahip hemde ahşap tarağı cilalanmış yani ahşap tükürüğünüzden etkilenip şişme yapmıyor.

5-6 senelik bir geçmişim var mızıkayla. 5-6 senedir çalamıyorum yani. sebep yanlış mızıka seçimi ve nasıl çalmak için neyi yapman gerektiğini bilmediğinden. şimdi seviye seviye mızıkada gelişimin nasıl olması gerektiğini anlatcam.

öncelikle bilinmesi gereken mızıka çalarken asla hile yapamayacağınız. hile derken barlarda gece programı yapan akustik gitaristlerin otomatiğe bağlayıp hissetmeden çalsa bile müzikal birşey ortaya çıkarabilmelerinden bahsediyorum. çünkü mızıkada nefes alış verişinizdeki en ufak bir isteksizlik, bir titreme, ritimde en ufak bir bozulma anında kendini belli eder. ilkokul sıralarında not alabilmek için flüt çalan bebeye dönüşüverirsiniz birden çaldığınız şeyi içinizde yaşamazsanız. o yüzden muşmula gibi oluyor zaten surat mızıka çalarken.

neyse bugünlük bu kadar yeter. bir dahaki dersimize kadar görüşmek üzere.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 4 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...
  • 1 ay sonra ...
  • 5 ay sonra ...
10 delik yeter sdfdgh

C'yle başla, çalmayı muhtmelen youtube'da video izleyerek öğreneceksin zaten; videoların %90'ında C'dir çalınan mızıka.

He bir de her mızıkada aynı kolaylıkta değil bending falan, ki adam gibi bending yapmak çok zor ve bending yapamıyorsan mızıka çalamıyorsun demek oluyor bir bakıma. O yüzden iyi araştırmak lazım.

Bende marine band var mesela, yeni başlayacak birisine tavsiye etmem; benim ilk mızıkamdı aynı zamanda ve sesini çok seviyorum ama sıkıntılı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...