Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

patici/k/ silah topiği

Bone

Öne çıkan mesajlar

µh said:

Feamer said:

aynı "panzerleri" bularak tank sınıfını baştan yaratmaları gibi...

"yassı ucak" mevzuda aynı, almanlar sonraki nesil ucaklar için bedava arge yapmış oldular...

ya bunlar pahalı şeyler, jet olsun, gece görüşü olsun... bunların araştırılmasının emrini vermek ve başarı ile kotarmak için hitler gibi biri olması lazım...

"panzer" leri almanlar bulmadı. almanlar sadece zırhlı tümen kavramını oluşturdu.

devamlı almanların savaş için geliştirdiği şeyleri gösterip aha bak ne kadar diyorsak eğer diger yandan başkalarına da bakmamız lazım. örneğin savaş sırasında müttefiklerin radarı geliştirmesi alman denizaltılarını bitirdi ya da sırf abd nin nükleer bomba için ayırdığı ödenek, kurduğu tesis, topladığı bilimadamıyla bile bin tane proje ortaya konabilirdi.

yani uzun lafın kısası almanların başlattığı önemli ama üzerine konulanlar ve insanların kendi yaptıkları da önemli. ilk balistik füzeden ok çıkarıp satürn 5 gibi aya insan taşıyan bir rokete işaret etmek güncel jargonla fanboyluk olarak ifade edilir ancak.

nasıl diyelim, evet "tank" ı almanlar bulmadı, ama "tankları" "zırhlı tümen kavramı" ile efektif olarak kullanmayı, almanlar buldu, ki biz buna "panzer" diyoruz

sonardan bahsediyorsun galiba radar diyerek,

ayrıca iyi diyeceğiz ya nediyem mahmut mu diyem,

adamlar savaş kavramını yürürken vurulup ölen milyonların savaşlarından nerelere getirdiler. polonya işgalinde ölen almanların sayısı nerdeyse 1. dünya savaşının bir cephesinde ölen adamlara eşit...

sevin yada sevmeyin, 2. dünya savaşı ve sonraki savaşlar adamlar sayesinde, yıkım ve boyuta oranla en az sayıda insanın öldüğü savaşlardır insanlık tarihinde
Sosyal ağlarda paylaş

o resmi yapan adam elektrikli deniz altıyı es geçmiş mesela, o da nükleer deniz altıların önünü açan bir buluş...

diğer taraftan dr mengele nin sadist deneyleri sayesinde tıp bir çok veriye ulaşmıştır acı ama gerçek.

ayrıca atlana bir mevzu daha var, mesele von braun un alman olması değil, alman eğitim sisteminin belli bir plan dahilinde gelişerek von braun ları yaratmasıdır...

başka gözede kaçırılan bir mevzuda, öyle v1 yaptım, jet uçak yaptım, hızlı tank yaptım, saldırı tüfeği geliştirdim alın bunları kullanın diye bir dünya yok, savaşta ve barışta askeri satın almacılar ve bu işe para ayıracak devlet, ucuz, efektif ve sade olmasına bakar. bildiğiniz gibi karmaşık, sorun çıkartacak ve devrimci fikirlere büyük bir çoğunlukla sıcak bakılmaz.

diğer taraftan, buhar gücünün ve motor olarak kullanılabileceğinin fikiri antik yunandan beri bilinen bir şeydir ama kimse kalkıp "buhar motorunu yunanlılar buldu" demez, diyemez niye buldun da ne yaptın derler adam

özetle, başında da dediğim gibi, ilk bilmek ve bulmak da önemli değildir, onunla ne yaptığın önemlidir
Sosyal ağlarda paylaş

liddel hart, yanlış hatırlamıyorsam guderian anılarında övgü ile bahsediyor kendisinden ve öncüsü olarak

ama işte adam ingiliz kurmaylarına anlatamamış derdini, hitler gibi bir adam olmasaydı guderian da anlatamazdı.

gerçekten böyle köklü değişikliklere gitmek kolay ve ucuz şeyler değil, tarihte az zaten, bir romalılar yapmış, bir makedonlar yapmış, tek seferde keskin geçişleri, dönemin yaygın tekniklerinden farklılaşarak
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

yok valla mengele nin deneyleri tip dunyasina hicbir halt kazandirmamistir.sadece biraz hipotermi de bakilmis o kadar..yani mengelenin sonuclarindan cikan bir tedavi icat vs yok

doğru.
sadece işkence yöntemlerine yeni yöntemler eklenmiştir.
adam insanların göz rengini değiştirebilir miyim diye pigment boya zerk ettirmiş!
hayvan yaaa!!!
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

"Tatar Ramazan" said:

Cuce said:

yok öle bişi abijim öle bişi. nazileri ynen milletler o lanet olası ırkcı faşistler kadar hatta bazı konularda daha ileri teknlojiye sahipti.
paniğe gerek yok , insanlığın ilerlemesi icin pislik kaka olması falan şart deil.

sen tamamen siyasi düşüncene göre konuşuyorsun kötülüyorsun, biz nazilerin hatta daha doğrusu Almanların siyasi düşüncesini değil teknolojilerini övüyoruz sadece.

nedense siyasi
görüşümün komunizim falan olduğu gibi bir yanılgın var. hadi onu gectim yazdığımı okursan ak 47 dısında zaten amerikayı övmüşüm.
ben gercekler üzeriden konuusyorum siz fetişizim.
"ilk yapsanda yaranamıyosun ehiehiehi" demek boş cünkü daha kullanıma adam gibi kullanıma hazır olmasına en az 5 sene olan tasarımları erkenden halfbaked cıkarmak en fazla patent almana yarar.

Görüşün sol mudur yoksa çok daha ileri boyutlusu mudur bilemem, ama bir Sovyet sevgin olduğunu görebiliyorum. Daha önce dediğim gibi sen adamları siyasi yönlerinden dolayı "o lanet olası ırkcı faşistler pislik kaka" olarak görüyor ve başarılarını da bunlan beraber gömüyorsun, küçültüyorsun.
Ayrıca evet ABDyi de Almanları kötülemek için arada övmen normal şu düşüncedeyken.

Bense sadece teknolojik farklarına dikkat çekiyorum, zamanın ne kadar ötesinde dizaynlar ve fikirler çıkardıklarını söylüyorum. Zaten Almanların mekanik konusunda dünya lideri olduklarını kimse yadsıyamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
RPG-29:

said:
PG-29V roketi tepkimeli zırha sahip olan zırhlı araçları delmek için ikili patlayıcı savaş başlığına sahiptir(ERA).

Savaş başlığı müthiş bir güce sahiptir. T-90 ve T-80 üzerinde yapılan testlerde her iki tankında ön zırhlarını delebildiği gözlemlenmiştir.

http://i.imgur.com/IgPx6Ce.gif
http://i.imgur.com/TI3clVE.gif
http://i.imgur.com/Yf6XxGs.gif

http://www.youtube.com/watch?v=8pwmdAjePLY
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...