Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı cumhuriyeti sevenlere kutlu olsun

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

sam, demek istediğini cidden anladım ama cümle çok anlamsız yahu.

cumhuriyetin zaten kendisi politik bir olay. ben mi yanlış biliyorum tdkya siyaset yazdım

1. isim Politika
2. Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış

yani zaten partiler cumhuriyeti politik olarak ele almak zorundalar. sonuçta bir davranış biçiminin tanımlanması ile hareket ediyor partiler.

tekrar söylüyorum ne demek istediğini anlıyorum, insanları bir huzursuzluk uğruna gruplaştırmamalılar demek istemişsin. katılıyorum. ancak örnek olayımızda huzursuzluk çıkaran, insanları toplayanlar da değil.

o açıdan zannediyorum iğnelemek istediğin taraf konusunda haksızsın.

ps: en azından bu bayram için

ps2: gerçi gidenler arasında bu niyetle giden bir kaç kişi olabilir, belki o açıdan dileğinde haklı olabilirsin ama ben yine de haksız olduğunu düşünüyorum :P
Sosyal ağlarda paylaş

ren, 29 ekim cumhuriyet bayramı milli bir bayram. politik görüş farketmeksizin, bütün türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının ortak bayramı. bunu siyasi partilerin gündelik çıkar çatışmalarına alet etmesi yanlış olduğu gibi, vatandaşların da aynı hesaplarla hareket etmesi gene yanlış olur. bunu yapanlar bu bayramın birleştirici temel doğasına aykırı hareket ederek zaten niyetlerinin bayramı kutlamak olmadığını belli ediyorlar. dolayısıyla onları da bu bayram tebriğimde hariç tutmayı onlara bir haksızlık olarak saymıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

abi şimdi uç bir örnek vermeye çalışayım. ben bir sakız partisi kursam, ülkede de sakız günü olsa. böyle vatandaşlar sakız alıp çiğneseler. benim partim sakız dağıtmak için organizasyon yapamayacak mı. hmm bu resmi sakız bayramı o yüzden herkes sakızını kendi getirsin mi diyeceğim.

niyetleri bayram kutlamak değil savunması da yanlış değil mi? giderken slogan mı attılar? ne bileyim meclis mi basacak abi bunlar? maske mi götürmüşler ceplerinde?

kaldı ki

istanbul barosu

ANKARA VALİLİĞİNİN CUMHURİYET KUTLAMALARINI YASAKLAMA KARARI HUKUKA AYKIRIDIR, HALKIN CUMHURİYETİ KUTLAMASI YASAKLANAMAZ !

Basına yansıyan haberlere göre Ankara Valiliği, 29 Ekim yürüyüş ve kutlamasının yasal olmadığı gerekçesiyle engelleneceğini duyurmuştur. Valilikçe yapılan açıklamada kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmek istenildiği, yapılmak istenen yürüyüş ve kutlamanın 2911 Sayılı Toplantı Ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa aykırı olduğu, kanunsuz eylemin güvenlik güçlerince engelleneceği ve eylemi organize edenler ile katılanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağı ifade edilmektedir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki 29 Ekim 2012 günü Ankara’da yapılacağı ifade edilen buluşma, 2911 Sayılı Kanun kapsamına giren bir toplantı ve gösteri yürüyüşü değildir. Nitekim anılan Kanunun 2.maddesine göre Toplantı; belirli konular üzerinde halkı aydınlatmak ve bir kamuoyu yaratmak suretiyle o konuyu benimsetmek için gerçek ve tüzelkişiler tarafından bu Kanun çerçevesinde düzenlenen açık ve kapalı yer toplantılarını, Gösteri yürüyüşü ise; belirli konular üzerinde halkı aydınlatmak ve bir kamuoyu yaratmak suretiyle o konuyu benimsetmek için gerçek ve tüzelkişiler tarafından bu Kanun çerçevesinde düzenlenen yürüyüşleri ifade etmektedir. Oysa gerçekleştirilecek olan buluşma Kanundan açıkça anlaşılacağı üzere 2911 Sayılı Kanun kapsamında bir toplantı yahut gösteri yürüyüşü olmayıp, 89 yıllık bir geleneğe dayanan Cumhuriyet kutlaması, töreni, şenliğidir.

Kaldı ki, anılan Kanunun 4.maddesinde, “istisnalar” başlığı altında maddede belirtilen toplantı ve faaliyetlerin 2911 Sayılı kanunun hükümlerine tabi bulunmadığı açıkça belirtilmektedir. Maddenin (b) bendinde Kanunlara uymak, kendi kural ve sınırları içinde kalmak şartıyla kanun veya gelenek ve göreneklere göre yapılacak toplantı, tören, şenlik, karşılama ve uğurlamalar’ın bu Kanun kapsamında olmadığı yoruma ihtiyaç göstermeyecek şekilde belirtilmektedir. Cumhuriyet kutlamalarının 89 yıllık bir gelenek kapsamında yapılan tören ve şenlik olduğu tartışmasızdır. Nihayet her durumda 2911 sayılı Kanunun 3.maddesine göre “Herkes, önceden izin almaksızın, bu Kanun hükümlerine göre silahsız ve saldırısız olarak kanunların suç saymadığı belirli amaçlarla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir”.

Bu Kanuni düzenlemeler dikkate alındığında, yasaklama kararının kanuni bir dayanağı ve makul/meşru bir sebep ve gerekçesinin bulunmadığı, dolayısıyla kararın kanuna, hukuka aykırı olduğu açıkça görülmektedir.

Emperyalizme karşı Türk Ulusunun yazdığı bir destan, ulusal varlığımızın ve bütünlüğümüzün harcı, olan Cumhuriyetimizin kitlesel bir coşku içerisinde kutlanmasının bu şekilde yasaklanması geldiğimiz noktayı göstermekte, acı ve üzüntü vermektedir. Tarih ve toplumsal vicdan bu konuda gerekli yargıyı her zaman olduğu gibi verecektir. Ne yazıktır ki Ulu Önder Atatürk’ün, Cumhuriyetin kurucu ilke ve değerlerinin toplumsal bellekten silinmesi yönündeki çabalar hız kazanmıştır.

Bilinmelidir ki, Cumhuriyet ve Atatürk sevgisi bu toplumun yüreğine, belleğine kanun veya kararlarla konulmadığı gibi bu şekilde de silinemez, Türk mucizesi Cumhuriyetin kutlanmasını da hiçbir güç engelleyemez.

Bu vesile ile İstanbul Barosu olarak bir kez daha ve güçlü bir şekilde Cumhuriyetin kazanımlarını, Atatürk ilke ve devrimlerini, üniter devleti, ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunma ve koruma kararlılığımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.

http://www.istanbulbarosu.org.tr/Detail.asp?CatID=1&SubCatID=1&ID=7423

cidden ilginç yani
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

Myshkin said:

Şu da dursun

http://www.youtube.com/watch?v=Luc894hXAhU

ben olayı kaçırdım sanırım bunların hepsinin tenis turnuvasında işi ne? hayır izlicek isen otur adam gibi izle ne bu podyum merağı

çok kötü görüntüler,hadi bi turnuva düzenledin dünya capında,bi leşlik yapmadan durun bi ya,tenis turnuvasımı adamların gövde gösterisimi belli diil,tenis tenis olalı böyle bi sey görmemiştir,göstermişiz yine farkımızı..
Sosyal ağlarda paylaş

ben bu konuyu hiç takip etmedim, bilen birisi soruma cevap versin lütfen.

önceki senelerde nasıl oluyordu bu iş? bu sene chp biz yürüyüş yapacağız diye mi yoksa hükümet biz bu sene başkasına kutlama yaptırmayız diye mi icatta bulundu?

baştan söyleyeyim bu sene yeni icat çıkaran terbiyesizlik ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...