Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

istanbul'daki konut çılgınlığı

roket adam

Öne çıkan mesajlar

abi sölenilenlerin doğru olduğunu kabul ederek yorum yapıyorsunuz.
abi bana maillarda yapı sektörü ile ilgili maillar geliyor. toplantıları falan oluyor bunların.

özellikle isim vermeyelim de belli şirketlerin patronları olduğu zaman size haber vereyim. kapıdan dinleseniz bile duyduğunuz şeylerin pek doğru olmadığını duyacaksınız zaten. sdfsdf

sölenilenlerin doğru olduğunu kabul etmek komik.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de son olarak hem ekşisözlükte hem burada o paraya yok New York'ta, yok Londra'da bilmem ne evler alırım diyenler varsa bir daha dikkatli baksın. Yok öyle birşey. Şehir içindeki ev, merkeze yakın ev her zaman pahalıdır. Değeri düşmez. Bugün Nişantaşı/Ulus/Etiler gibi yerlerde emlağın değerinin düştüğü/düşeceği ile ilgili bir varsayım varsa delil isterim. Sapphire projesi gidip almaya kalkın bakalım kaç para. Ama İstanbul'da o parayı ona verecek her zaman adam vardır. İngiltere'de kriz olması Knightsbridge'deki, Chelsea'deki evin değerini düşürmez. O parayı ona verecek adam hep vardır. O yüzden demek istediğim Maslak, Levent buralardaki projelerin değerinin düşeceğini düşünmüyorum, açıkçası param olsa direk basar alırdım. Şehir büyüyor, genç nüfus geliyor, 1+1'ler, stüdyolar, şehire yakınlık, İstanbul gibi yaşaması zor bir şehirde o kadar önemli ki.
Bu projelerin en büyük avantajı çalışan ve parası olan insanlara sağladığı imkan. Mesela şehirde eski kalıplaşmış semtlerde stüdyo, 1+1 bulmak neredeyse imkansız. Bunlar parası olan iyi işlerde çalışanlar için biçilmiş kaftan. Adam Maslak'ta oturuyor, Levent'te işe gidiyor. Şimdi bunun lüksünü verecek adam bu şehirde her daim çıkar. Ben spesifik bir alandan bahsediyorum. Kurtköy'deki evin fiyatını bilemem ama Maslak'ta şu projeye 500bin TL verecek adam hep çıkacaktır gibi geliyor..
Sosyal ağlarda paylaş

zillow trulia gibi sitelerde emlak balonu patladığında fiyatların nasıl düştüğünü görebilirsin.

hiçbir şeyden emin konuşmamak gerek özetle.

ancak istanbul gibi şehirlerde "geri dönüş" olayı var şu an.
elbetteki değerleri artıcak.

ama şişik fiyata göre değil... silkelenme sonrası olması gereken değere ulaşacaklar.
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

eed dogru ama ilk evini alanlarda bazen cok ucuyo. avustralya'dan ornek vereyim, bi cok genc burada ilk evini apartman dairesi olarak aliyor. (evlerin %90 i mustakil)
bizde ki sorun faizler cok yuksek ve adam gibi mortgage yok. normalde insanlar 30 sene mortgage a giriyor. bizde dusuk faizle 30 sene girebilsek, bizde rahat 500 luk ev aliriz aslinda ilk ev olarak.

hocam hani bomboş kıtaydı orası dağtaş boş değilmi, şehir merkezi olmaz ama yakın banliyölerde falan al bir arsa kendin dik müstakili olmuyormu? bide benzin kaç lira acaba?
Sosyal ağlarda paylaş

Ben krizden önce de krizden beri de Londra'da yaşıyorum. Bakın mesela krizde Leeds gibi bir şehire gidin krizin nasıl vurduğunu göreceksiniz. Ama Londra'da Chelsea'de, South Kensington'da evin fiyatı düşmez. Mesela , dünyadaki her yeri bilemem. Şöyle diyebilirsin hani balonun etkisi bütün ülkedeki ev fiyatlarını arttırır, balon patlayınca genel olarak düşme vardır. Şimdi spesifik bir semt aratma imkanım yok, varsa güzel olur. Ha dersinki bak Knightsbridge'de evler yüzde bilmem kaç değer kaybetmiş, sanmıyorum. Ha mesela belki 1-2 yıl düşer. Ama uzun vadede bundan daha iyisi yok. O zaman fiyat elbet artacaktır, 5 yıl olur, 10 yıl olur. Ekşi'de millet orada burada ev alrıım diye yazmış da, o paraya gidip Londra'da şehir merkezinde ev alamazsın. Buranın merkezi de Maslak/Levent. Pahalı olması hele ki İstanbul gibi şehire yakınlığın hayati derecede kritik olduğu bir şehirde normal. Ben uzun vadeli düşünüyorum. Bugün deprem olur/kriz olur belki fiyatlar düşebilir. Ama bundan yirmi sene sonra atıyorum Levent/Maslak'taki bir evin o zamanın alım gücüne göre daha ucuz olacağını pek zannetmiyorum. Elbette bu benim fikrim. İstanbul çok özel bir şehir. Yerleşmiş/doymuş değil. Bence bunlar önemli noktalar..
Sosyal ağlarda paylaş

random NY based bi ev mesela

1.8m$'dan 1.3m$ a düşmüş ve düşüş devam ediyor elbette.

hacım USA based bi emlak işi için çok detaylı araştırmalar yapmştım. hâlâ takipteyim zaten.

emlakta anlamadığınız nokta şu: satan adam "ulan ben bu eve 2m$ vermiştim!!!! SATMAAAAM" diyor olabilir. ama bu durum o muhitteki herkesin canına tak edene kadar bekleyeceği anlamına gelmiyor.

irlanda'da şişen balon patladı. fiyatları düştü. avrupa o zaman sarsılmamıştı. ispanyadan sonra şimdi şimdi sarsılıyor işin doğrusu.

bakalım yunanistan, ispanya, sonrasında belki italya bi geçsin ne olacak.

daha hastalanmadan "BEN SITMAYI YENDİM ABİ!" demeye gerek yok. ki mean value'da düşüş var zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

kendin alip dikmek en pahalisi, onu genelde para kazanmis, fantazi yapanlar yapiyor. hazir ev her zaman daha ucuz.

uzakta oturursan sehir merkezinden yine alirsin tabii mustakil ev ama is yerleri burada cok konstantre belli semtlerde, istanbul ankara gibi degil. Bi semt is yerleri, 10 semt sirf ev ve bakkal market ancak.

sydney 4 milyon ama istanbuldan buyuk bi sehir mesela yayilma alani olarak. 50 km uzakta oturursan merkezden alirsin ilk evi mustakil. ya da iyi kazanan bi evli cift isen yine alirsin.

50 km de cok buyuk degil, 1 saat toplu tasima ile, rahatsizda degil, aam sonucta merkezden uzaksin, sosyal/sanat su bu bi ton seyden.

yine mustakil alan oluyo ilk evi biraz para biriktirmis ise mesela, ama yine zor. ust orta sinif ilk evi mustakil aliyo ama.

edit: @dasaa abi emlak krizi cikti tabii dunyanin son 100 yildaki en buyuk krizinden bahsediyoruz. (great depression dan sonra), normal o kadari.
Sosyal ağlarda paylaş

tr için konuşuyorum
said:
kendin alip dikmek en pahalisi, onu genelde para kazanmis, fantazi yapanlar yapiyor. hazir ev her zaman daha ucuz.

yanlış. birikimin varsa para kazanarak çıkarsın.

yoksa kenar muhitlerde yaparsın. bir miktar kapital şart tabii

bunca müteahhit nereden çıktı sanıyorsunuz?
çünkü deli gibi kârlı bişi bu
Sosyal ağlarda paylaş

said:
edit: @dasaa abi emlak krizi cikti tabii dunyanin son 100 yildaki en buyuk krizinden bahsediyoruz. (great depression dan sonra), normal o kadari.

bu bubble ki?

balondan yani bu düşüş.

abi cidden ekonomi okuyor musunuz?
bi siteden data çektirtmem gerekiyor. onu öğrenmeye çalışıyorum. onu yaparsanız size 2003 yılında evlerin nasıl atıyorum 800k'dan 2m$'a çekildiğini göstereyim. sonrasında da ne güzel diplere inmeye başladığını.

yani sen elindeki domatesi abi kilosu 20lira bunun!!1 diye satmaya çalıştın. millet de hadi lan! diyince elinde kaldı ve fiyatını 18lira, 15oldu, akşam paazarına gel 8lira!!!! diye düşürmeye başladın.

daimi olarak fiyatları hep değerinden çok daha yukarı öteleyemezsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Random NY'deki bir ev olabilir ona lafım yok. Bugün G.Osmanpaşa'daki evin fiyatı düşebilir. Mesela bak Londra-Knightsbridge. Site çok dandik verisi nedir bilmem.

http://www.zoopla.co.uk/home-values/london/knightsbridge/

Değerler pek düşmemiş gözüküyor 5 yıllık zaman diliminde. (Burada herhalde hesaplamışlardır da İngiltere'de enflasyon filan zaten pek yok).

Yani dediğim gibi genel bir düşüş olabilir, hiç itirazım yok. Ancak şehir merkezi, insanların oturmak istediği semtler, senin merkezin de Levent/Maslak/Etiler vs. Bunların değeri uzun vadede pek düşmez diyorum, ben inancım bu, param olsa gider buralardan evler alırdım açıkçası. Yarın öbür gün çocuğum zarar etmez diye tahmin ediyorum. Dediğim gibi İstanbul gibi yerleşik olmayan, nerede oturduğunun hayati önemi olan bir şehirde, ben niche semtlerin daha farklı olacağını tahmin ediyorum. Ha Ağaoğlu patlar mı vs onları bilemem. Ama semt işi bence İstanbul'da çok önemli...

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:_SjT2s-QjacJ:www.cbre.co.uk/uk_en/services/central_london/central_london_content_new/Central%2520London%2520Property%2520Market%2520Review%2520Q4.pdf+&hl=en&gl=uk&pid=bl&srcid=ADGEESg6khnAtar1MBHOm31vRyr4RU8RaY6pfmwkwLxLJE-V5BQXewDVZhOrRRbcjV13yR7WHn-mTqm9Z4RYes0l-ZydWm4BNSOXmZlJonPVxpnalFKw6pRXTdPUXQVmoS4dRqA_YNA4&sig=AHIEtbSXKGuZfdFfsBPWHQdjRRwcjPI67Q

Dikkat edersen, hepsine bakamadım, 96'dan beri Central London'daki ortalama ev fiyatları değerleri. (sayfa 24) Krizde ciddi bir düşüş olmasına rağmen çabucak 96 seviyesine gelmiş. Çünkü Central London orası. Elbet artacak zamanla, en azından toparlayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

abi iste bozuk saat gunde iki kere dogruyu gosterire geliyor hep muhabbet.

her sektorde balonlar olusur ve patlar, bu her sektorun gercegi. patlayinca fiyatlar vs duser. ama bunu predict edemessin siradan bi insan olarak. total de hep zararli cikarsin beklersen cok bariz isaretler yoksa. 2002 den beri em lak fiyatlari dusecek muhabbeti var. ha zaman zaman dustu, ama 2002 den bu yana 4 kat artti fiyatlar.

6 ay sonra 10% dustu diyelim, ama bu halen mantikli bi secim olmuyo 4 senedir duscek diye bekleyen icin.

bu matematige millet olarak cok takiliyoruz. (prof yatirimcidan bahsetmiyorum)

abi 2 ay sonra en iyi ekran karti cikacak bence alma.

2 ay sonra, abi 3 ay bekle su geliyo bence mantiksiz bunu alman.

taksi plakasi alma abi, kanun cikacak, dusecek fiyatlar vs vs.

dun komik bi haber okudum, bi tane zengin calisanlarina mail atmis. eger obama secilirse bi kisminizi isten cikaricam diye, cunku vergi oranini dusurmicek, ama mitt romney dusurucek.

adam diyo ki, ben 30 yildir hep dogru kararlar verdim basarili oldum, neden ben cezasini oduyorum vs diye.

amerikan kapitalizminin gerceklerinden biridir. ben calistim, dogru kararlar verdim, baskalari yanlis kararlar verdi vs vs.

destekledigim bi arguman degil, ama abi simdi alma bekle vs diyenler oluyo ya dedigim gibi taksi plakasinda sunda bunda, bu adamlar paso bekliyo. ati alan ama uskukdari geciyo totalde yaptigi dogru yatirimin yanlis yatirima oranla buyuklugunden.

sonra bende icimden geciriyorum hakli arguman diye bu tip durumlarda.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
her sektorde balonlar olusur ve patlar, bu her sektorun gercegi. patlayinca fiyatlar vs duser. ama bunu predict edemessin siradan bi insan olarak. total de hep zararli cikarsin beklersen cok bariz isaretler yoksa. 2002 den beri em lak fiyatlari dusecek muhabbeti var. ha zaman zaman dustu, ama 2002 den bu yana 4 kat artti fiyatlar.

nerede arttı abi 4kat??

@fistan: abi genelde söyleyecek hiçbir şeyin olmuyor değil mi?

said:
her sektorde balonlar olusur ve patlar, bu her sektorun gercegi. patlayinca fiyatlar vs duser. ama bunu predict edemessin siradan bi insan olarak. total de hep zararli cikarsin beklersen cok bariz isaretler yoksa.

bir de bu bekleme olayı nereden çıktı. ben daha önce de söyledim.

önemli olan RATIO. alacağın evin oranı uygun ise alırsın. değilse çok yüksek ise lan bu ölü yatırım dersin geçer gidersin. şehir dışındaki evin artmasına sebep olacak bişi varsa alırsın. yok efendim tekirdağ falan sınırlarında oturuyor millet. oralardan kredi ile dahi ev almazsın.

ölü çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

şu ev işine bir süredir bakıyorum. istanbulda çalışıyorum izmitten git gel yapıyorum. eve çıkmaya karar verdim bir kaç aydır ama düzgün bir ev bulamıyorum. burada oturduğumuz ev kendi evimiz kira yok, temiz site, etrafta alışveriş merkezleri fln var. kiralar 350-400 binalar yeni, mahallede ki okullar başarılı fln. hani evlenseniz üniversiteye kadar gideceği okullar belli çocuğunuzun.

istanbula bakıyorum iş yerim anadolu yakasında. binaların hepsi eski. yeni binalara bakıyorum ebesinin köründe. residencelara fln bakıyorum 1+1 750-900 arası değişiyor aidat yakacak fln hariç. eve bakıyorum küçücük bir şey, muhite, siteye bakıyorum leş. evlensem çocuğum olsa illa servise gidecek uzakta okullara gidecek fln e ben nasıl taşınayım buraya? 2+1 3+1 hani evlendikten sonra 2 maaşla fln olur da sonuçta verilen parayı düşününce burda ev alırım lan o paralara 4-5 tane ve daha iyi bir yaşam sürerim.

tamamen iş, yol yorgunluğu yüzünden o taraflara geçmeyi düşünüyorum ama kesinlikle orada daha kaliteli bir yaşam yaşayacağımı düşünmüyorum. düzgün yapılaşma olsa, hani değecek olsa vereyim o parayı ama değeceğini düşünmüyorum. 40 yıllık binaya deprem görmüş adam olarak giremem ben. ne alırım ne kiraya çıkarım.
Sosyal ağlarda paylaş

Hadi Batı Ataşehir'de saçma sapan (+600.000) ev fiyatlarını anlarım ama artık Çekmeköy'den de ileride Alemdağ sınırındaki sitelerdeki saçma sapan fiyatları anlayamıyorum.

Bu kentsel dönüşüm hikayesi başlasın hele bir ilk ürünlerini vermeye, merkezi konumda onbinlerce konut çıkacak şu anda o bölgede oturanların almaya gücü yetmeyeceği ve dışarıya satılacak olan. O zaman emlak piyasası ne olacak onu kestirebilmek lazım kar elde edebilmek için.
Sosyal ağlarda paylaş

bayrampaşada mahalle arasında apartman dairesi 3-4. katlar falan 130-140m2 civarında fiyatlar 350-400 civarında.
istanbul gibi bir yerde her zaman alıcı bulunur. o kadar insan yaşıyor sonuçta. arz talep meselesi bu ev işleri. sonuçta o parayı verenler oldukça her zaman yüksek gidicektir.
türkiyede amerikadaki gibi saçma sapan insanlara yüksek ev kredisi verdiklerine inanmıyorum. öyle olsaydı çoktan batağa 1 ayağımız girmiş olup bunu cevremızden farkederdik.
ben ev kredisi cekip de ödeyemeyen duymadım hiç cevremden. ha hiç olmaz da demiyorum ödeyemeyenler elbet olucak.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben artık İstanbul'da yaşamak istemiyorum. Ne kadar paran olursa olsun, büyük oranda çevrene bağımlısın, tüm faktörlerin birbirine yakın olma ihtimali yüzde sıfır. İlla ki trafiğe gireceksin, illa ki o fakirliği çekeceksin, yani artık olacak gibi değil bu kalabalık. Bİriyle buluşayım diyorum, ben varana kadar canım çıkıyor, karşımdaki ölmüş zaten, zoraki bir yer bulup oturuyorsun, bakıyorsun iki tane gelene kadar yorgunluktan ölmüş insan zar zor eğlenmeye çalışıyor. En konforlu ulaşım aracı, taksiyle bile gitsen gerçekten bezmeye başlıyosun bi yerden sonra. Ciddi ciddi bu yüzden mümkün olduğunca evden dışarı adım atmıyorum.

yani özünde istanbul çok zengin değilseniz yaşanacak bir yer olmaktan çıktı gibi. Çok zenginsindir, iş yerin maslaktadır, maslak projesinden ev alabilirsin, vesaire, onu bir kenara ayırıyorum.

İzmit'te 160 milyara 2 katlı şahane villalar satıldı geçen, birine gittim hatta, bildiğin harikaydı. Alırsın bi de cip, mis gibi yaşarsın modundayım. Ciddi ciddi eğer iş durumum çok iyi olursa istanbulun fakirliğini çekmem, gelecekte ailesiyle insanca yaşamak isteyen varsa başka yollar düşünmeye başlasın, yoksa aldığınız 3 kuruşa mal gibi yaşarsınız, trafikte boğaz köprüsünde saatler geçirirken manzaraya 3 sn bakıp allam ne güzel istanbuldayım diye şükredersiniz. 6 saat trafikten, binlerce insanın içinden omuz ata ata geçtikten, yorulduktan, sinirim bozulduktan sonra ne maaş almışım onun önemi var, ne de manzara görmüşüm, mekanda eğlenmeye çalışmışım.
Sosyal ağlarda paylaş

ne konuştunuz le bu kadar,
önlem geliyormuş hükümetten maketten satış olmayacak diye. Yoksa zaten dap ve fiyapı gibi, batıcak firmalar. ( varyapta batıyormuş ). Bunun zararı binlerce insana olacak.

piyasa dengeler, evlere 500k tl verebilecek adam sayısı belli, veremeyince bizim orlardaki gibi fiyatlar düşecek ve "lol" çekicez.

toplumsal olarak tepki vermesekte, ekonomiksel olarak mecburen vericez.

yani hani bu fiyatlar herkesin ödeyebileceği şeyler değil ki. İşçi adamın ev alması imkansız.
Sosyal ağlarda paylaş

zamanında alanlar köşeyi döndü işte.

ataşehir ilk yapıldığı zaman kimse almıyordu.babama bildiğin kelepire nerdeyse komple apartmanı teklif etmişlerdi.ne alcam lan burdan dedi sonra deprem oldu ataşehir coştu.geleceği görcen o yüzden fakriz zaten ahha

şimdi ataşehirde bi bina yapıyorlar.daha temeli kazmadan kapış kapış.kim hangi paralarla alıyor bu evleri çözemedim.

sattığımız dairemizide mesela zamanında baya ucuza almıştık.

şuan ise kiracıyız.işte hayat haha
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...