Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

sevan nisanyan: fire in the hole

roket adam

Öne çıkan mesajlar

mani said:

hahah yanlız twitleri okuyorum okadar saçma sapan cevaplar geliyor okadar gelişine vuruyor ki Sevan Nişanyan çekirdek alıp çitleyesim geldi. bu muhabbet sabaha kadar devam eder uyumazsa. takip edilesi.

valla ben de o yüzden açtım konuyu. mevzunun kendisinden ziyade twitter'dan gelen reply'ler ve onlara verdiği cevaplar efsane olabiliyo
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Mesela Paris’in meydanında “Fransızlar şöyle böyledir, hepsini kesmeli” diye konuşmak nefret suçu değildir, çünkü bir hak ihlali sonucunu doğurması ihtimali yoktur. Ama “bütün zenci seyyar satıcılar hırsızdır, bunları sınırdışı etmeli” demek, eğer gerçek bir düşmanlık ve saldırı eğilimi doğurma olasılığı varsa, nefret suçu oluşturabilir.

demiş aynı yazıda ama bana sanki mantığı hatalı gibi geldi. Verdiği iki örnekte birbirinin aynısı değil mi ? Şöyle böyle yerine hırsızdır koy aynı şey olmuyor mu? Şöyle böyle'den kastı gay hibino falan mı?

Ve ayrıca hayatımda "nefret söylemi" lafını cümle içinde kullanıp akıllı mantıklı olan bir adamla karşılaşmadım daha. Hepsi tutarsız boş tipler gibi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

nefret söylemi aslında yeni sayılabilecek bi konu, epey subjektif bir mevzu. o yüzden kendi içinde çelişiyor gibi olması muhtemel. zamanında ekşi sözlük'ün nefret söylemi eylem grubundaydım, orada muhalefet etmek için bayaa araştırmıştım.

senin verdiğin örneği incelersek: bazı kesimler diyor ki, nefret söylemi olabilmesi için ilgili eylemin 'tehdit altında, ezilen' bir gruba doğru yöneltilmiş olması gerekiyor. yani sen fransa'da 'fransızları pek sevemedim gitseler keşke' dersen, fransızlar zaten çoğunluk, zarar görmezler, ama 'zenciler de ne pis, gitseler de kurtulsak' dediğin an azınlıkta, zaten halihazırda sıkıntı yaşayan bir topluluğu hedeflemiş olduğundan NS yapmış oluyorsun.

ha bence saçmalığın daniskası ama kürtçüler de bunu benimser mesela. türklerin hepsinden nefret ediyorum dedin mi sıkıntı yok, ama aynısını azınlıklara, koruma altına alınması gereken -kime göre?- topluluklara dedin mi hemen NS.

özünde size nefret söylemi yapoyorson diyenlere hemen atar yapmayın, onlar da ne demek istediklerini bilmiyor tam olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

Bursa barosunun dergisinin temmuz aynı içeren zaman diliminde çıkardığı sayısında bu nefret söylemi konusunda baya güzel bir yazı vardı. Ne yazık ki tamamını bitiremeden İstanbul'a gelmek zorunda kaldım ve dergi de Bursa'da kaldı. Ona ulaşabilen olursa orada baya ilginç bilgiler bulunuyor.

Genel olarak bu nefret söylemi lafı bana çok amerikanvari ve yapmacık geliyor. Eskiden olsa olm hıyarlık yapma lan işte denecek şeylere şimdi "ama bu bir nefret söylemi" falan deniyor ya o beni deli ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

derse desin adam kime ne abi. biri twittera bişi yazıyor türkiye gündemi oluyor ne boş memleket burası ya

Geniş kitleler zaten kendi fikirleri hakkında şu rahatlıkta olabilselerdi şu an ne kadar güzel bir durumda olurduk belli değil.

Bu tarz beraberinde fanatizm getiren fikirler böyle tartışmalara yol açtığında hep aslında tepki gösterenlerin kendi düşündükleri şeylerin doğruluğundan yeteri kadar emin olmadığını ve herkes aynı şeyi söyleyene kadar da olamayacaklarını düşünüyorum.

Oysa cidden belli bir rahatlığa erişmiş olsa herkes kimse başkasının kendi düşündüğü hakkında ne dediğini takmayacak ya da başkasını da aynı şekilde düşünmeye zorlamayacak. Mis gibi çeşitlilik ve fikir alışverişi ortamı olacak.

Çok mu Şirinler Köyü oldu lan acaba?
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

Wispy said:

mali menfaat derken ?

arap ticareti
her zaman büyük adamla ticaret yap, o dönemin en büyüğü kim?

eh ?

hz. muhammed peygamberliğinden önce mali açıdan çok daha rahattı (eşinin zengin bir tüccar olması)

peygamberlikten ve medineye hicretinden sonra sürdüğü yaşam standartlarını gidin araştırın, ondan sonra atıp tutun.
Sosyal ağlarda paylaş

Wispy said:

BabacumMostors said:

Wispy said:

mali menfaat derken ?

arap ticareti
her zaman büyük adamla ticaret yap, o dönemin en büyüğü kim?

eh ?

hz. muhammed peygamberliğinden önce mali açıdan çok daha rahattı (eşinin zengin bir tüccar olması)

peygamberlikten ve medineye hicretinden sonra sürdüğü yaşam standartlarını gidin araştırın, ondan sonra atıp tutun.

Yıllık 400 milyon dolar cirolu bir şirketin patronunun kocası konumunda mıymış?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...