Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkiye de 10 kişiden 9 u evrime inanmıyor

fenn

Öne çıkan mesajlar

Kuranda evrim vardır demek sorunu çözmüyor, sadece erteliyor.
Yarın bulunan x kuranda yazan birşeyle çelişiyorsa yine aynı sorunlar çıkacak.
Kuranda yazıp yazmamasının bilim için hiçbir anlam taşımadığının öğretilmesi gerekiyor.
Bu kafayla
1)reddet
2)öldür
3)kuranda yazıyor zaten
döngüsünden çıkamayız.
Sosyal ağlarda paylaş

Bilimsel biseye inanip inanmamak diye bisi olmaz, dogrular vardir, kabuller vardir, yanlislar vardir.

Biz bilim ureten insanlar olmadigimiz icin bilimadamlarina bakariz. Bir konu var, ornegin evrenin yaratilisi. Bir suru teori var ortada, biz neye bakariz fikir birligine. Bazi konularda tam anlami ile fikir birligi vardir bilim dunyasinda, bir cok konuda da yoktur, evrenin yaratilisi gibi. (big bang bile tam anlami ile kabul edilen bir teori degil, cok fazla teori var, farkli patlama turleri vs)

Evrim teorisi gibi, yercekimi gibi teorilerde kabul edilmis teorilerdir. O zaman bizde dogrulugunu kabul ederiz. Ben buna inanmiyorum dediginde de, yine bilim cevrelerinde kabul edilen bir teori ile cikmamiz gerekir. Biz bilimin icinde olmayan insanlar bunu yapabilir ancak. Komplo teorilerine, ya da din adamlarinin teorilerine girdigin zaman is bilim olmaktan cikar.

Yani bilime mi guvenmiyosunuz? Bilgisayardan cep telefonunuza, televizyonunuza, hepsinde yuzlerce bilimsel bulus var. Bilim coktan rustunu ispatladi. Cherry picking yapip dunya gorusune uymayan bir iki bilimsel teoriyi itelemek sizi komik duruma dusurur.

Ha konu kara delikler olur, her kafadan bin ses cikabilir, cunku bilim dunyasinda da fikir birligi yok, ki zaten daha anlamiyoruz bile.

Eger ki bilime saygi duyuyosak, bilimsel teorileri yine ancak -varsa- karsit bilimsel teorilerle elestirebiliriz. Gerisi kahve muhabbetine, ya da daha kotusu bilim dusmanligina doner.

Ha bilimsel teoriler degismez gercekler midir? Tabii ki hayir. Ama eger ki bu mantikla yaklasiyorsan, yer cekimine de ayni mantikla yaklasacaksin. Yani tum bilimsel buluslar icin bu gecerli. Her bilimsel bulus degisebilir, yanlis cikabilir. Eger ki tum teorilere boyle yaklasmadan sadece yine cherry picking yapip evrim teorisine boyle yaklasirsan, o zamanda komik duruma dusersin. Ve tekrar ediyorum, her bilim teorisi yanlis cikabilir derken sonrasini da getiriyosan, yine bilimsel bisi ile cikmalisin. Ya kendin bi research yapican, paper yazican onunla cikacaksin ve bilim dunyasinda belli bi derece kabul goreceksin, ya da baska bir *bilimsel* teoriyi one sureceksin.

Ya da her bilim teorisi degisebilir diyip susucaksin, gerisini getirmiceksin. Sadece hepimizin bildigi bir gerceklige parmak basacaksin.

Bunlar olmadan evrim teorisine inanmiyorum demek, allahin varligi kesindir, ruyama girdi demek gibi bisi, sacma.
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

bilim adamlarının umrunda değil ki "evrime inanmıyorum yaa" diyen insanların ne düşündüğü. kesinlikle hiçbir etkileri yok bilimsel gelişime bu insanların.

yav nasıl yok, bu bir nesilde araştırılıp bitecek bir şey mi,

bir fikrin ne kadar takipçisi olursa, okadar o fikir üzerine düşünecek, o fikri geliştirecek bilim adamı ortaya çıkacak

şu anda belki en büyün genetikçi, şehremini lisesinde okuyor ama konudan bi haber olduğu için ve tabu olduğu için bu konuları araştırma yapmayı bırak, konusunu bile açmıyor,

adanada pamuk toplayan çocukları filan saymıyorum bile...
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

bilim adamlarının umrunda değil ki "evrime inanmıyorum yaa" diyen insanların ne düşündüğü. kesinlikle hiçbir etkileri yok bilimsel gelişime bu insanların.

Dolaylı yoldan var.

Bu insanlar yeterince çoğunluk olunca dar kafalılıklarının da etkisiyle baskıcı sisteme geçiş yapıyor. Çevrelerinde bu konuda araştırma yapmaya çalışan insanları engelliyor, tehdit ediyor, hatta onlara zarar veriyor. Böylece bu insanların bilimle uğraşmasını engelliyor. Okullarda bu konuda bilgi verilmesini engelliyorlar, medyada ve yayın organlarında bu konudaki program ve belgeselleri engelliyorlar. Bu sayede toplumun oraya yönelimini engelleyecek güce sahip oluyorlar. Çünkü sadece basit halk değil siyasetçiler de bu döngünün içinde. Dahası bu insanlar çocuklarını bu şekilde yetiştiriyor, ve geleceği de bu yönde şekillendiriyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor baya haklı.
Olay evrim teorisi değil aslında, bu kadar gündeme gelmesinin tek sebebi anti-evrimci propogandaların yapılması. Biri kalkıp helyosentrik modele dil uzatırsa ona da verilen tepki aynı olur.
Önemli olan şey halkın bilimin nasıl işlediğini ve bilime nasıl yaklaşması gerektiği öğrenmesi ki bence bu aktif çalışmalar kadar önemli en az. Çünkü şu an olan şey hem çalışmaları yavaşlatıyor hem yeni insanların bilime ilgi duyup bandwagon a atlamasını engelliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

http://www.youtube.com/watch?v=34SoCuafY2g
şu adama mesela oturup evrimi mi anlatçan

buna değil,

bunun oğluna ve/veya toruna anlatacaksın,

şunu diyim üni. 1. sınıfız terör müydü konu, yoksa feodal yapımıydı olay hatırlamıyor, benim şahinliğim tutmuş atacan bombayı yakacan hepsini moduna konuşuyorum, yanım daki arkadaş yurtlardan yetişmişti, gerek yok diye söze girdi, yatılı eğitimi zorunlu tutup onlara düzgün iş imkanı vereceksin, 1-2 nesil sonra bütün sorunlar çözülür...

köy enst. ler bu yüzden muazzam işlerdi ama oradan yetişen 1-2 nesili gördüler ve köklerini kazıyacaklarını bildikleri için, dağdaki cobanın işine yaracak bir sistemi, yine o cobanın oyu ile ortadan kaldırdılar,

bizde aynısını yapabiliriz
Sosyal ağlarda paylaş

HikmetHoroz said:

Kuranda evrim vardır demek sorunu çözmüyor, sadece erteliyor.
Yarın bulunan x kuranda yazan birşeyle çelişiyorsa yine aynı sorunlar çıkacak.
Kuranda yazıp yazmamasının bilim için hiçbir anlam taşımadığının öğretilmesi gerekiyor.
Bu kafayla
1)reddet
2)öldür
3)kuranda yazıyor zaten
döngüsünden çıkamayız.

sorun çözme değil -hep aynı şey oldu ama-

bir sornaki nesilin konuya daha sıcak bakmasının önündeki en büyük engele bir delik açmış olursun
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...