Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Psycho-pass

Kaede

Öne çıkan mesajlar

ya varacakları nokta o zaten, böyle minority report hikayesinde "he ya makineler çok haklı, rakam gösterdikçe sıkalım" mantığının yıkılışı işlenecek illa ki. çocuk 10 bölüm "böyle geldi böyle gider" edebiyatı yapmadan, kızla sürtüşme yaşamadan vardı işte o noktaya. çok anlamı bir süreç değil zaten. bundan sonrası daha enteresan olur.
Sosyal ağlarda paylaş

3. bölüm çooook iyi

hani hiç efsane sahne yok ama sahne yönetimi ve işlenişi o kadar başarılı ki suçlunun arkaplanını biraz daha açsalarmış okulda ders diye anlatılır. gerçi bölümde anlatılmak istenen suçlu değil suç. o yüzden çok eleştirmek de doğru olmaz

20 dakikada bir konu ancak bu kadar güzel işlenir.

ben biraz daha story/character driven birşey bekliyordum ama pp daha çok cowboy bebop/gits sac tarzı birkaç plot bölümü dışında genel olarak monster of the week temasında ilerliyecek gibi

ayrıca HANİ MOE YOKTU LAN

http://i.imgur.com/onsO2.gif

JESUS CHRIST LOOK AT THAT KANAHANA
Sosyal ağlarda paylaş

çok iyi gidiyor ya

gits teki gibi sürekli dönüp dolaşıp aynı konsept üstüne bölüm yapmak yerine her bölüm farklı tür suçları incelemeye devam ederlerse efsane olur bu dizi

umarım o kadar insan öldürüp hala nasıl pp lerinin kontrole yakalanmadığını da açıklarlar
Sosyal ağlarda paylaş

heh gits'in 10 yıl önce yaptığı "meme! meme! meme!" aldı bölümü tekrar etti neredeyse, bölümleri stand alone ve complex diye ayırmaya çalışmasına kadar. konsept kullanımı bakımından gits gayet geniş yelpazeye sahipti buradaki her haltı sibel'e bağlama çabasına kıyasla bilhassa. lakin taklidi bile bu yoklukta ilaç gibi, keşke daha çok taklit etmeye çalışan seri gelse.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya o kadar alakası yoktu ki GitS'le, bölümün herhangi bir dijital içerigi olması asıl olayı aynı yapmıyor.

O bölümde konu Laughing Man, bunda düz cinayet soruşturması yani.

Hani kendini her bölüm GitS tarzı aşırı ciddiye almak zorunda değil, daha çok karakter establish olmadan yapabilecekleri şey değil, yavaş yavaş o noktaya da geliyor işte.

Daha çok cowboy bebop tarzı gidiyor su an, çok da iyi yapıyorlar. Eventler aracıgıyla karakterleri tanımamız info dumptan çoook daha iyi oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

yok öyle değil. gits sac da zaten bebopdan çaldı o 5-6 tane metaplota hizmet eden bölüp yapıp gerisini filler doldurma işini

sac deki bütün olaylar hep transhumanisme bağlanıyordu. yani nerdeyse her bölümün arkasındaki konu oydu. pp da ise henüz bu yok. adamlar işin sci-fi kısmını araç olarak kullanıp suçları işliyorlar. tabi bunu konuşmak için erken. o yüzden umarım dedim
Sosyal ağlarda paylaş

bebop'la gits'in alakası yok zira gits'deki stand alone bölümlerin hepsi ana konuya bir şekilde katkıda bulunuyordu, onları çıkarırsan complex bölümleri tek başlarına tamamlayamaz fikri. bebop bölümleri bildiğin olmasa da olur tarzında.

transhumanism konsepti tam tersine araç olarak kullanılıyordu hep, suçların çoğu günümüzde zaten gerçekleşen şeylerdi ama o devrin teknolojisiyle başka bir hal alıyordu. sci-fi'yi tamamen çıkarıp günümüzde geçen suç dizisi halinde işlenebilirdi çoğu.

psycho pass daha karakter ağırlıklı gidiyor evet, şahsen günümüzdeki serilerin %95'i zaten karakter ağırlıklı ve hemen hepsi zayıf/eksik karakterlerin bir şekilde güçlenmesini/tamamlanmasını işlediğinden yeni yetme kızın ekseninde ilerlemesi hikayenin benim için biraz hayalkırıklığı oldu. togusa gibi üçüncü lead olacak bir noktada halbuki.

sibyl diye bir konsepti öne atıp neredeyse yaşamın her alanını buna bağlamak biraz havada kalıyor. organize suçlar ne oldu? rasyonellikle suç işlemek mümkün değil mi? biraz telkinle idamdan rehab'a geçilebildiğini day 1 kız kanıtlıyorken bu sistem nasıl iş belirlemekten cezai yaptırımlara hayatın her alanına egemen olmuş? umarım bunlar hep işlenecek ileride ama biraz soft sci-fi şu ana dek.

yani fazla eleştirdim gibi oldu, istemiyorum eleştirmek yılların açlığı varken ama konu açılınca bunları da yazmam gerekti.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi manyak mısın daha en son bölüm hayvan gibi organize suça şahit olduk aheah.

Cowboy Bebop tierinde ilerliyor işte, kendini sürekli ciddiye almasına gerek yok derken kastım buydu.

Ben şahsen karakter based hikayeleri daha ço kseviyorum zaten, içine daha çok düşmemize, daha involved olmamıza sebep oluyor.

Mesela gits'in büyük eksikliğidir, Major'ın relate edilemeyen bir karakter olması.

Edebiyatın en büyük taşlarından biridir yani, the tools of the trade are not the story. Nasıl anlattığı büyük bir mevzu olsa da, ne anlattıgı her zaman daha önemli bir kriter.

Gits - Ethics of AI and Life desek, bunun hiçbir alakası yok Psycho Pass'le. Rip off durumu aslında hiç yok.

Gits sadece ilk oldugu için referans, sürekli bir kıyas yani. Başka birşey olsa, başka bir örnek vericez OHA FÜTÜRİSTİK DARK N EDGY ANİME Mİ? FUCKING GITS RIP OFF.
Sosyal ağlarda paylaş

işte işleyecek herhalde dedim o yüzden, tam olarak neyi ölçtüğü bayağı muallak çünkü şu ana kadar. sadece manik depresif ruh halini filan algılasa bizim elemanları zaten fişlemez. henüz işleyişi sihir gibi algılanıyor ki sci-fi'da seyrettiğim birşeydir ama pek sevmem yani.

major'ın bağ kurulabilecek kısımları var ama herkes için değil muhtemelen, ikinci sezonda karakterlerin geçmişini gösteren bölümler gelince daha iyi yerine oturuyor taşlar. ben şahsen "20 yaşına geldim ama hayatın işleyişi hakkında zerre fikrim yok, MORALFAGGOTRY & GAAAATTTTSSS" karakterlerine baya baya doydum yani japonlardan. gits kadrosu bu yüzden çok iyi, hepsi görmüş geçirmiş tipler. karşılaştıkları sorunları çözmeye odaklanmaları anime'in en ihtiyaç duyduğu şey bugünlerde.

"işyerinde anlayamadığım bir karakter var hadi buna kafa yorayım" seyretmek istemiyorum yani ben sci-fi seyretmeye oturduğumda, "siber suçlu ortalığı dağıttı bunu nasıl bulacaz" üzerine kafa patlatmalı ana karakter.

ripoff demiyorum çünkü tam olmuyor zaten, hikayeyi yazan bariz başka bir kafada. ha birebir taklit etsin gene elini öpeyim, ihtiyacımız var çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

ben şahsen "20 yaşına geldim ama hayatın işleyişi hakkında zerre fikrim yok, MORALFAGGOTRY & GAAAATTTTSSS" karakterlerine baya baya doydum yani japonlardan. gits kadrosu bu yüzden çok iyi, hepsi görmüş geçirmiş tipler. karşılaştıkları sorunları çözmeye odaklanmaları anime'in en ihtiyaç duyduğu şey bugünlerde.

"işyerinde anlayamadığım bir karakter var hadi buna kafa yorayım" seyretmek istemiyorum yani ben sci-fi seyretmeye oturduğumda, "siber suçlu ortalığı dağıttı bunu nasıl bulacaz" üzerine kafa patlatmalı ana karakter.

Şunu çok doğru söylemişsin. Ben çok saçma buldum 5. bölümün başlangıcını. Kızın kişiselde "bir arkadaşımın çalıştığı işte bir çocuk var böyle hasta kafalarda arkadaşım etkilenmiş ama çözememiş çocuğun olayını siz ne düşünüyorsunuz ne yapmalı sizce arkadaşım? " gibi bir başlık açmasıyla 3 aşağı 5 yukarı eş değer birşey orda yaptığı şey. Üstelik bu konuşma real-time, nette pek çok kişi dinliyor ve kızın avatarı gerçek bedeninin nerdeyse aynısı. Bir dedektif bu kadar lamer ve noob olabilir mi o zaman diliminde? Neyseki nicki ATsunemori2020 falan değil. Bütün bunlar bana bir dedektiften çok liseli bir kızın davranış şekli gibi geldi.

Gene de bütün bunlara rağmen psycho pass'in plotunun nasıl ilerlyeceğini merakla bekliyorum. Sibyl sisteminin nasıl toplum üzerinde bu kadar ağır bir etki kurabildiği ile ilgili detaylar falan lazım bence, bunları da umarım ilerki bölümlerde değinirler (2 cour olduğundan umutluyum). Bütün world setting öğelerini (Sibyl sistem vs.) Looper filminin zaman yolculuğunu sadece karakterler üzerine bir setting koymak ve onları spesifik bir durumun içine itmek için kullanması gibi kullanırlarsa büyük bir potansiyeli harcamış olurlar bence.
Sosyal ağlarda paylaş

kizin sacmalamasina katiliyorum da

ozellikle ikinci bolumde baya bariz gibi geldi bana,

cookie cutter ana karakter taslagina uygun olarak, sanki bu yetersizligin otesinde kizda gercekten bir enteresanlik oldugunu iyice goze sokmak icin yapiliyor

vatandas bulunmamasi gereken bir pozisyonda "turlu sebeplerden", ana konu bunu irdeleyerek ilerleyecek

dusundugum kadar kilise gitmez umarim
Sosyal ağlarda paylaş

ya kız esasen fikrinde haklı çünkü o sistemde çok bariz bir yetersizlik var. demolition man gibi, equilibrium gibi, bir fikre çakılmışlar "bizi kurtardı bu uydurduğumuz sistem" diyorlar ama kuruyla beraber yanan yaşın haddi hesabı yok resmen. ama işte bu eleştiriyi daha olgun bir karakterle getirseler de ahmet-mehmet'in kişisel ilişkisi tarafından gölgelenmese, ana konuya odaklanılsa. işte o zaman anime izlemeyen insanlara da tahatlıkla önerebileceğim bir seri haline gelir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...