Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

son zamanlarda içeceklerin tadı mı bozuldu ?

antiban

Öne çıkan mesajlar

kullanmaya başlamayı bırakın neredeyse her şey fruktoz şurubundan oluşuyor artık. özellikle ucuz ürünlerde. BİMe gidin, abur cubur duvarı farklı renklere boyanmış farklı şekillerde paketlenmiş mısır şurubu var. aslında hepsi aynı ürün yani. çubuk krakerde, cipste bile fruktoz şurubu var lol. dünyadaki en ucuz kalori bu şu an sanırım.

az yiyip öz yemek lazım. paraya kıyıp fruktoz şurubu kullanmadığını iddia eden lindt, rittersport falan alın.

fruktoz şurubunun tatlılık indeksi yüksek, ama glisemik endeksi düşük. yani abartıldığında şekerlilikten dilde artık acı bir tat bırakıyor (tarifi zor oldu da şerbetli tatlılarda hissedilen bi durum mesela) ama kan şekerini yükseltme hızı (glisemik endeks) lahanayla, brokoliyle bir. yani salata yiyormuşçasına geç geliyor tokluk hissi, böylece yarım paket yiyip bırakacağınız şeyi iki paket yiyebiliyosunuz.

şundan bir süre uzak kalınca vücut bariz kendine geliyor. ama morbid obez olduğumdan yemem gerek, benim genlerime işlemiş artık.
Sosyal ağlarda paylaş

KullofAtlantis said:

20 yıldır (kolaya 7 yaşında başladım ne yazık ki, tabi diş miş gitti hep zamanında) günde 1 litre kola içen bi adam olarak çeşitli nedenlerden ötürü son 3 ayımı sadece ve sadece su ve sade sodayla geçiriyorum, bu başlık içimi rahatlattı, "çok üzülüyordum ama ben de içmek istiyoruuuummmm" diye. neyse oh, bozmuş zaten...

kardeş allah kurtarsın.

kolaya başlamak nedir ya
Sosyal ağlarda paylaş

patatespresi said:

KullofAtlantis said:

20 yıldır (kolaya 7 yaşında başladım ne yazık ki, tabi diş miş gitti hep zamanında) günde 1 litre kola içen bi adam olarak çeşitli nedenlerden ötürü son 3 ayımı sadece ve sadece su ve sade sodayla geçiriyorum, bu başlık içimi rahatlattı, "çok üzülüyordum ama ben de içmek istiyoruuuummmm" diye. neyse oh, bozmuş zaten...

kardeş allah kurtarsın.

kolaya başlamak nedir ya

bağımlılık yapıyor bi nevi o bakımdan "kolaya başlamak"
benim gözümde sigaradan farkı yok, kişisel fikrim tabii...
Sosyal ağlarda paylaş

KullofAtlantis said:

Ben de günde 1-2 litre arası içiyordum. Ocak ayında içmeyi bıraktım. Hakkaten çekilecek gibi değil ama ya kahvaltıda bile kola içen bir insandım şimdi pizza yerken meyvesuyu falan içiyorum, tüm gazlı içecekleri bıraktım. Öncesinde de sigarayı bırakmıştım, acayip mutsuzum uzun zamandır hayat kalitem düştü resmen. Geceleri dürüm-kola yapıp sonrasında yaktığım sigaralar burnumda tütüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

manyak mısınız olm günde 2 litre kola ne lan?

insan gibi içseydiniz zamanında bir tek pizza hamburger gibi şeylerin yanında arada sırada içer diğer zamanlarda insan gibi yaşardınız sdf.

ben mesela dürüm, pide, döner vs gibi şeyler yerken %90 oranla ayran içiyorum. yanında ayran sevmediğim bir hamburger var bir de pizza onları da zaten bir kaç haftada bir yediğim için sorun olmuyor
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

KullofAtlantis said:

Ben de günde 1-2 litre arası içiyordum. Ocak ayında içmeyi bıraktım. Hakkaten çekilecek gibi değil ama ya kahvaltıda bile kola içen bir insandım şimdi pizza yerken meyvesuyu falan içiyorum, tüm gazlı içecekleri bıraktım. Öncesinde de sigarayı bırakmıştım, acayip mutsuzum uzun zamandır hayat kalitem düştü resmen. Geceleri dürüm-kola yapıp sonrasında yaktığım sigaralar burnumda tütüyor.

takdir ettim. boşver yılma ben de senin gibiydim, hayat kaliten önce düşer gibi olur belki ama sonra artar kesin, ben şekerli ve tatlandırıcılı bütün içeceklerden uzak duruyorum artık.

sigarayı da kolayla aynı zamanda bıraktım. zor oldu tabi
Sosyal ağlarda paylaş

benim hatun kolayı ve benzeri meşrubatların tüketimini haftada 2 kutuya fln indirdi bununla beraber diğer şekerli ürünlerin tüketimini azalttı 2 beden farketti, daha dün son gelinlik provasına gitti 1 ay sonunda bir parkam kadar fln daha daralttılar

önceki sayfada cücenin de değindiği gibi bu glikoz şurubu kullanmayla ilgili yasa geçtiğinden beri ağız tadıyla kola içemedim, hep hüzün hep hüzün sibel tüzün
Sosyal ağlarda paylaş

Ben gazozlu içecekleri günlük aşırı derecede kullanıyordum. Göbek çıktıkça iyice soğuyup bıraktım. Ancak iki ayda bir içecek başka şey kalmazsa belki içiyorum. Başta istiyorsunuz ama bir süre sonra hiç canınız çekmemeye başlıyor. Gayet iyi bir iş yapmış oldum kendim için.
Sosyal ağlarda paylaş

İnanmazsınız ama günde 2.5 litre kola içtiğim olurdu. Eve 4 tane 2.5 luk alıp geldiğim ve 3 gün dayandırmadığım günlerde oldu. Şimdi kola yı aramıyorum bile. Ayda belkide içtiğim 1 litre civarıdır oda davetlerde yemeklerde ve pikniklerde içecek birşey kalmadığında.

Şu an süt, soğuk su, meyve suları ve en önemlisi ayran içmekten hoşlanıyorum. Özellikle ayranı 1 sürahi yapıyorum ve bazen 3-4 satte bitiriyorum.

Ayrıca Bim in dost sütünü açıp içmeyi de seviyorum. hafta da 3-4-5 paket içtiğim gün oluyoır. Şu an pınar süte geçtim ve tadı daha bi tatlı gibi ve pınar sütte devam edeceğim ama oda pahalı diğerlerine göre dost,balmar,mis süt 1,25 1,5 tl lerde iken pınar 2,25 lerde fiyat çekiyor. Neyse 2 paket içeceğime 1 paket içerim diyorum bakalım şimdi. Hatta şu an içtim geldim süt

Birisinin tavsiyesi üzerine özel alacağım sütü ve kendim yoğurt çalacağım.
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

Ben gazozlu içecekleri günlük aşırı derecede kullanıyordum. Göbek çıktıkça iyice soğuyup bıraktım. Ancak iki ayda bir içecek başka şey kalmazsa belki içiyorum. Başta istiyorsunuz ama bir süre sonra hiç canınız çekmemeye başlıyor. Gayet iyi bir iş yapmış oldum kendim için.

hakkaten yahu, ben de bırakıyorum şu an gaza geldim sdf
Sosyal ağlarda paylaş

fenn said:

Ayrıca Bim in dost sütünü açıp içmeyi de seviyorum. hafta da 3-4-5 paket içtiğim gün oluyoır. Şu an pınar süte geçtim ve tadı daha bi tatlı gibi ve pınar sütte devam edeceğim ama oda pahalı diğerlerine göre dost,balmar,mis süt 1,25 1,5 tl lerde iken pınar 2,25 lerde fiyat çekiyor.

bim virali
Sosyal ağlarda paylaş

Daemir said:

@fenn şeker yerine karbonhidrat yazıyorlar zaten. aynı şey.

Aynı şey değil.

Şeker denilen şey bildiğimiz glikoz, enerjinin son hali. Ağızdan girdiği anda kana karışması çok kısa sürüyor. Bu da organların çabuk reaksiyon vermesini gerektiriyor vücutta. Eh doğal olarak fazlası zararlı.

Karbonhidrat ise şekerin parçalanmadan birkaç evvel ki hali. Karbonhidrat ağızdan girdikten sonra tipine bağlı olarak kana karışması ve sindirilmesi biraz daha fazla sürüyor, 15dakikadan 120 dakikaya kadar falan. Tabi bu da organların randımanlı çalışmasıyla sindirilen bir şey ayrıyetten o esnada hareket halinde iseniz yediklerinizin bir kısmını da kullanmış oluyorsunuz ve böylece organlara daha az iş düşüyor. Tabi onun da fazlası zararlı.
Sosyal ağlarda paylaş

Saeros said:

Redeagle said:

hakkaten yahu, ben de bırakıyorum şu an gaza geldim sdf

elimde kola vardı. bardağı kenara koydum ve bıraktım.
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

Bende bu mesajdan sonra kola içmeyi bırakıyorum beyler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...