Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Apple vs. Samsung - Samsung 1.049 milyar dolar verecek

GERGE

Öne çıkan mesajlar

dasaaa çok kastın mı kopya örneğini uydurmak için sdfsdf. Nasıl zorlama bir örnek o yahu hahah.

Kopya kağıda 0 verir hoca, diğerleride ne alaka öğrenir sınavda ne yapması gerektiğini o olaydan? :D

Example fail.

Bone, işte adam akıllı designer bulurlar artık. Öyle kopyalamayla olmuyor bu işler. Otursunlar innovative birşeyler yapmak için kassınlar.

Apple tekel falan değil zaten, olamazda.
Sosyal ağlarda paylaş

khalad said:

Samsung'a vız gelir tırıs gider bu karar. Sadece S3 satışları ile çıkartır bu zararı ki adamlar öyle bir durumdaki sadece telefon,mp3 çalar,tablet ve bilgisayar üretmiyorlar. Beyaz eşyasından tut her türlü elektroniğe kadar samsung üretimi var ve gelirleri inanılmaz sonuçta şirketler bazında bu tarz davalar çok normal günümüzde. Bu davanın bu kadar göz önünde olmasının sebebi sadece 2 büyük firma arasında olması. Bu saatten sonra samsung zaten kopyalıyacağını kopyalamış üzerine oynar biraz daha devamını getirir.

samsung 2 gunluk geliri, 20 gunluk kari. koymaz maddi anlamda samsung a, zaten sorun maddi olmasi degil, uzun vadede ki etkisi, ki kotu olan bu. gelisime darbe vurmasi.

zaten genisce tartisiliyor, davanin hakimi bile patentleri elestirmisti, ama kanunlar ne diyosa onu yapiyor o da.

geek kulturunde apple sevilmemeye baslandi bile coktandir. early adopter lar apple i bu hale getirdi, early haterlarda sonunu getirir eger boyle giderse, kimler sevilirken gitti bu sektorde, yahoo bir ornek.

gecmis jenerasyonun derdi ms di, bu jenerasyonun derdi apple oluyor gelisime set koymasiyla.

isin kotusu apple ms den kotu cikti.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

dasaaa çok kastın mı kopya örneğini uydurmak için sdfsdf. Nasıl zorlama bir örnek o yahu hahah.

Kopya kağıda 0 verir hoca, diğerleride ne alaka öğrenir sınavda ne yapması gerektiğini o olaydan? :D

Example fail.

Bone, işte adam akıllı designer bulurlar artık. Öyle kopyalamayla olmuyor bu işler. Otursunlar innovative birşeyler yapmak için kassınlar.

Apple tekel falan değil zaten, olamazda.

abi zaten sıkıntı da orda.
adam kârda mı bu parayı ödemeye rağmen? deli gibi kârda.
0 falan almadı yani. sadece puanı düşürülmüş oldu. yorulmadan piyasada kendisine güzel bir edindi diyebiliriz.
apple'ın xerox'dan gui çalmasının yanında incir çekirdeğini doldurmayacak bir olay. çünkü orada sıfırdan bi çıkış vardı. burada adamlar sadece piyasa hakimiyetini kazandılar. ama sıfırdan bi çıkış yok. rakibi bitirme yok vs.

samsung hızlı bir şekilde piyasaya girdi, parasını aldı. rakiplerinin üstüne çıktı.

sana dese 50milyon dolar kasaya atacaksın, dünyanın her tarafında senin ördüğün kazakları giyecek insanlar. ama sonrasında "aaa bak şu örnekte de kopya çekmiş tüh" diyip 10milyon dolarını geri isteyecekler.
daha basit bi örnek oldu mu şimdi?

sen sanıyormusun ki diğerleri çok aşırı uzak durdular? 2010'da meizu vs apple davasının konusu m8'in ne kadar apple ürünlerine benzediği idi mesela. en fazla benzer ürünü yapan meizu diye onu örnek veriyorum ama samsung'da bi sürü model ile piyasayı kavurmadı değil doğrusu.

apple'ın dava açtığı şeylerin çoğu da alt tarafı gui.
cidden "alt tarafı gui" çünkü bu pazar hacmine ulaştıktan sonra düzenlemesi sorun bile değil. bu kadar pazar hacmine ulaşamadan önce, evet dert gerçekten. ancak adamlar süper satıyor.

dahası apple bu gibi davlar açtıkça, dava içerisindeki komedi unsurunun artacağına, bu yüzden patent yasalarının değişeceğine ve slide to unlock gibi tırt şeylerin sorun olmayacağına inancım da tam.

komik abi bildiğin.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

apple'ın dava açtığı şeylerin çoğu da alt tarafı gui.
cidden "alt tarafı gui" çünkü bu pazar hacmine ulaştıktan sonra düzenlemesi sorun bile değil. bu kadar pazar hacmine ulaşamadan önce, evet dert gerçekten. ancak adamlar süper satıyor.

abi alt tarafi ui dedigin sey senelerce elektronik aletlerin tumunun en zayif noktasiydi. Cogu sektorde goruyoruz, simdi bizim kaniksayip "basit sey ne olcak ki" dedigimiz seylerin cogunu bir araya getiremeyip dumduz muhendis kafasiyla yurutulen ve sonunda kullanicisinin ruhunu teslim alan gui ler her zaman cogunlukdaydi.

Ote yandan slide down to refresh gibi muazzam ve inanilmaz dogal bi gesture in twitter tarafindan patentlenip sadece kendi haklarini korumak icin kullanmalari ve kullanan onyuzbinmilyon app e hicbirsey dememeleri de olayin baska bi acidan bakisi.
Sosyal ağlarda paylaş

alt tarafı ui çünkü ui'yi yaptıracak param var.
ancak zamanım yok aslında.

berbat ui'ler ile geziniyorum piyasada.
onun yerine diyorum ki "alın bunu çalışın. bunu kullanın" hoop rakip firmanın ui'si.

şimdi olay şurada. mass production ve reklama ayıracak bütçem, tüm dünya genelinde satış yapabilecek dağıtım ağlarım varken ve rakiplerim piyasada satışlarını arttırıyorken ben bir şirket olarak satışı arttırmayı mı hedeflerim yoksa "aman abi bi 10ay sonra çıksın. ilk başta arayüz çalışayım. innovatif olsun falan ama eski olsa da olur.." mu derim.

misal gerge habire sony'den dem vuruyor.
şu anda iphone5 beklentileri, işlemcilerin değişimler etc diye piyasa alabildiğine durgun. aktif bir model yok. son epic çıkanı one x ve s3 di mi?

hah bu piyasada sony'nin en kral modelini alıp diğer telefonların yanına koyun. orta üst kalıyor adamların en üst seviyesi. geriden geliyor çünkü. deli gibi geriden gelen bir marka sony.

diğer yandan samsung piyasayı model spamladı ulan!

şimdi bakış açısı önemli, ben normalde arayüze çok önem veren bi adamım. s3 yeterli gelmediği için kasıp da almadım hiç. daha iyisi gelene kadar idare edecek bi çin malı alayım. daha iyisi gelince atarım ona geçerim dediğimi de biliyorsun. tüketici açısından durum böyle.
siz sadece yazılımcı olarak bakıyorsunuz.

ama şirket olarak bakın. adamın iki seçeneği var.
a. vakit kaybı + treni kaçırma (arayüz kasacak)
b. epic kâr ve epic kâr ve epic kâr ve de tecrübeyi başkalarının tecrübelerinden yararlanarak kolayca kazanma. (model basacak)

adamlar so much win! durumundalar şu anda.

bi sene sonra bu başlığı canlandıralım, yeniden bakalım duruma. ok? s4-s5 kötü arayüzlerle mi gelecek sanıyorsunuz?

ama en başından piyasayı spamlamasaydı ne olurdu?
o kadar spamladılar ki arada Bada OS gibi bişi bile sıçrattılar adamlar etrafı spamlarken.

özet geçelim:
samsung'un yaptığı iyi bi şey mi? hayır.
samsung'a faydalı mı oldu? deli misin?
Sosyal ağlarda paylaş

chip uretirsin vs patent korur onda bi sorun yok. apple benim telefonum kare diyor, kenarlarida yuvarlak. slide to unlock da ben yaptim diyo vs. komik yani.

hani deseki su chip birebir reverse engineered olmus, ki o bile aslinda tartisilir, cunku reverse engineered chip ler olmasa bugun PC olmazdi, keza IBM uretti, ve firmalar kopyaladi. Sonucta ne oldu butun yazilimlar bi ton bilgisayarda calisiyo oldu. Yoksa herkes ibm bilgisayar almak zorunda kalicakti sadece. (ms de onun sayesinde patladi)

apple in bi de dava ettigi hersey onceden yapilm,is, kare telefin yuvarlar kenarlar.

http://photos.appleinsider.com/Sam.Apple.001.jpg

edit: 1 ay sonra release edilmis bu samsung un telefonu iphone dan sonra gerci. ama yani bakti caldi diyo adamlar bizim kare telefon ve yuvarlak kenar icadi.

cunku biz icat ettik, ondan once telefonlar huni seklinde idi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...