Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hakkari ne halde?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

sipeyskeyk said:

hamsilipilav said:

sipeyskeyk said:

Ne diyor adam? TÜRKİYE'nin doğusu, kürdistan bölgesi.

http://galeri3.uludagsozluk.com/145/k%C3%BCrdistan_191646.jpg

Böyle yani.

Türkiye'nin sınırlarına dahil olduğunu inkar eden yok ki bölgenin.

Ama Kürtlerin yaşadığı bölgeye kürdistan deniyor sınırlardan bağımsız olarak.

yok marmara bölgesinde bitiyor kürdistan. tarih bilgisi 0 nüfus dağılımı bilgisi 0

Arkadaşım haritayı ben mi hazırladım.

Ben Kürdistan kelimesinin içeriğini anlatmaya çalışıyorum, harita doğrudur yanlıştır bana ne. Daha geniş haritalar bile var hatta lol.

Bilinen ilk Kürdistan terimi resmi kaynaklara göre 1000'li 1100' lü yıllara rastlar.[kaynak belirtilmeli] Dönemin Selçuklular hükümdarı çizdirdiği bir haritada Kürdistan ismini kullanmıştır.

boşboş komiklik yapmaya çalışıp saçma sapan şeyler koyma da ben sana demedim zaten haritayı hazırlayanlar için söyledim onu ama sende içeriğini önemsemeden bilip bilmeden bir şeyleri koyup argmanlarında kullanıp sonra doğru yalnış banane diyorsan sende yetoluğunu kanıtlarsın sadece
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

nedanko said:

oraya 1000 yildir kudistan deniyor zaten, cografi olarak ama. gerci osmanlida resmi olarak kullaniliyodu benim bildigim.
Öyle abi Selçuklu Türklerinden beri kullanılıyor. Anlatamıyorum ki COĞRAFİ BÖLGE olduğunu.

Yabaci devletlerin resmi konusmalarda, hatta turistlerin bile gunluk konusmalarinda Kurdistan diye gecmezki dogu anadolu. Ya sehir ismi, ya dogu turkiye/anadolu vs..

Cografi bolgeye laf eden yok. Benim anlatmak istedigim, Dogu Turkiye'yi Kurdistan olarak duymaya sikca baslayacagiz yakinda.
Sosyal ağlarda paylaş

kaynak sormadan once internette de arastirma yapilabilinir kaynakli.

The earliest medieval attestation of the toponym Kurdistan is found in a 12th century Armenian historical text by Matteos Urhayeci. He described a battle near Amid and Siverek in 1062 as to have taken place in Kurdistan.[32][33]

^ Matt'eos Urhayec'i, (Armenian)Ժամանակագրություն (Chronicle), ed. by M. Melik-Adamyan et al., Erevan, 1991. (p.156)
^ G. Asatrian, Prolegomena to the Study of the Kurds, Iran and the Caucasus, Vol.13, pp.1–58, 2009. (see p.19)
Sosyal ağlarda paylaş

fenn said:

Çünkü pkk ve pkk sempatzanlarının geçimi ve varlığı kanla, karışıklıkla

Kürtler eziirken türkler pasta yiyerek refah şekilde yaşıyordu

Bırakın allah aşkına azıcık mert olun

Teşekkürler yüzbaşı aşikar. Demek pkk mafyalıkla para kazanıyor. Bizi aydınlattın, yolun açık olsun.

Bide mertlik ne ya ahahaha. Parama keyfime bakarım ben. Şu anda keyfimi kaçırıyor bu olanlar, verelim gitsin diyorum o yüzden. Mutlu mesut yaşasınlar "kürdistanda".
Sosyal ağlarda paylaş

In 1150, the Seljuk Sultan Sanjar was obliged to separate the eastern part of Jibal Region (Kuhistan) and establish an autonomous region for the Kurds because of the Kurdish disagreement and demonstration against the tax system. Thus, Sultan Sanjar separated the eastern part of Jibal region and then named it Kurd Ustani, or the Kurdish State. The cities and towns of this new Ustan were Kirmanshan, Chamchamal, Kingawar, Dinawar, Alishtar, Bestun, Harsin, Krind, Hilwan, Sharazur, Sisar, Mahidasht, Sultan, Abad, Bahar, and others.

Later on, Sultan Sanjar asked his nephew, Suleiman Pasha, to manage this new Ustan during the years 1156-61. After that, his uncle took the administration of this Ustan and became the Sultan of the Arabic Iraq and Ajam Iraq. The city of Bahar, eight miles north of Hamadan city, was the capital city of Kurd Ustan. Later, Sultan Abad, which was close to Chamchamal and Bestun Mountain, became the capital city of Kurd Ustani.

From here, we conclude that Seljuk Sultan Sanjar gave autonomy to the Kurds of these districts and used the word Kurd Ustani; this term became an administrative-political term.

Gradually, after that period of time, the word Kurd Ustani, like Hind Ustani, Afghan Ustani, Arab Ustani, etc., became Hindustan, Afghanistan, Arabistan, Kurdistan?etc., after many phonetic changes during post-Seljuk periods.

Italian traveler Marco Polo (1254-1324) was one of the earliest Western travelers to talk about the State of Kurdistan and describe it. Forty-one years after Marco Polo, Hamdalla Mistawfi Al-Qazwini (1349) mentioned the name of this state in the book Nazhat Al-Qlub. After that, the term Kurdistan was widely used in the area.

İsteyen varsa çevirelim gardaşım.
Sosyal ağlarda paylaş

oo kürdistan haritası da konmuş,
dendi mi kürtler 3000 yıldır burda falan filan diye eheheh.

denmediyse önceden diyeyim, 100milyon yıllık insanlık tarihinde 3000'i referans alıp komik duruma düşmeyin

ha coğrafi bölge savunuşu varsa, eet orası kürdistan, doğu anadolu da ermenistan oluyor.
var yani böyle isimler ama bişi ifade etmez.
Sosyal ağlarda paylaş

-The term started to appear in the registers of the Ottomans Empire only in the third decade of the 16th century, describing an area below the lake of Van. The Eastern frontier of this Kurdistan ran just to the west of Bitlis passing obliquely to the south east excluding Nisibin, Mardin and Mosul, including only the Amadiye region of Iraq. Ibid., P. 21

-Before 16th century, the term Kurdistan was almost absent from the historical manuscripts other than that of the Hamd Allah Mustawfi’s texts of the 14th century. It is worth noting that Turkmen and Kurds formed the majority of Mustawfi’s Kurdistan. 104 Referring to Mustawfi, Le Strange presented the following data: 105 (Map 1, 2)
104. Edger O’balance, "The Kurdish Revolt", page 33

105. Claudius James Rich, "Residence in Kurdistan", Vol. I, P. 142

Falan filan.
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

anlamadim ne demek istedigini.

şu mesaja ithafen yazdım:

sipeyskeyk said:

hamsilipilav said:

sipeyskeyk said:

Ne diyor adam? TÜRKİYE'nin doğusu, kürdistan bölgesi.

http://galeri3.uludagsozluk.com/145/k%C3%BCrdistan_191646.jpg

Böyle yani.

Türkiye'nin sınırlarına dahil olduğunu inkar eden yok ki bölgenin.

Ama Kürtlerin yaşadığı bölgeye kürdistan deniyor sınırlardan bağımsız olarak.

yok marmara bölgesinde bitiyor kürdistan. tarih bilgisi 0 nüfus dağılımı bilgisi 0

Arkadaşım haritayı ben mi hazırladım.

Ben Kürdistan kelimesinin içeriğini anlatmaya çalışıyorum, harita doğrudur yanlıştır bana ne. Daha geniş haritalar bile var hatta lol.

Bilinen ilk Kürdistan terimi resmi kaynaklara göre 1000'li 1100' lü yıllara rastlar.[kaynak belirtilmeli] Dönemin Selçuklular hükümdarı çizdirdiği bir haritada Kürdistan ismini kullanmıştır.

İnternette arattığında illaki bir sonuç gelecek karşına ama bu onun güvenilir olduğu anlamına gelmiyor. türkçe wikipedia'da selçuklu döneminden beri kürdistan dendiğinin yazması bir şey ifade etmiyor, kaldı ki orda bile kaynak belirtilmeli yazılmış.

Sağdan soldan kopyaladığınız ingilizce yazılar da bir şey ifade etmiyor aynı şekilde. Siz kaynağı raporlarda-tezlerde nasıl yazıyorsanız aynı şekilde yazın buraya, çok şükür okumamız-dilimiz var kendimiz okuruz. Biryandan da kaynağın ne kadar güvenilir olduğuna kendimiz karar veririz. Ermenilerin Türk soykırımı yaptığına inanan, kitap yazan da var. O zaman ordan alıntı yapıp ermeniler türk soykırımı yaptılar dediğimde haklı mı çıkmış olacağım, var mı böyle bir mantık allah aşkına.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...