Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Apple dunya'nin gelmis gecmis en degerli sirketi oldu

nedanko

Öne çıkan mesajlar

Mum Chamber in dediği herşeye katılıyorum.
Biz burda istediğimiz kadar konuşalım söz söyleme hakkımız var ama yaptırım hakkımız yok çünkü yaptırım gücümüz yok. Onun için pek konuşmaya gerek yok bırakın Apple ı. Şurada her sene 150-200 milyar net karı olan bir şirketiniz olsa dahi 1000 kat sert olabilirsiniz :)
Sosyal ağlarda paylaş

soyle diyim, tum turkiye 8 ay kadar calissa, ulkenin tumu, calissin deger uretsin.

8 ay sonunda apple i satin alabiliyoruz.

ya da soyle diyelim. Apple kasasinda bulunan paralarla bizim IMKB de islem goren tum firmalarin yarisindan fazlasini satin alabiliyor. koclar sabancilar tum sirketler var bunun icinde.

4 yil daha disini siksa, tum sirketleri aliyor imkb de ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Ayakkabılarında maliyeti 10 doları geçmiyor ama satış fiyatları ortada. Çünkü adamlar kar açıklaması yaparken her gideri düşerek söylüyor misal 100milyar kazanıyor ama arge için 80milyarı ayırıyor sonra da 20 milyar kar ettik deniyor.

Edit: Son çıkan teknoloji canavarı 4S 180dolara mal oluyor öncekiler şuan 100 dolar ve altında.
Sosyal ağlarda paylaş

90larda falan biz genç ve teknolojiye ilgili nesil olarak hiç kimse Microsoft'u sevmezdi hatta nefret ederdi. Kapitalizmin simgsiydi adeta, her bilgisayara zorla giriyordu falan.
Şimdi aynı rolde Apple var ama bizim o zamanki yaşımızda olan şimdinin gençleri fanboy direk.
Bu da nesiller arasında dünya algısının nasıl farklılaştığının bir göstergesi olarak dikate değer bence.
Sosyal ağlarda paylaş

ee zugurdun cenesi olayi.

benim bu benzetmeleri yapmamda tabii ki bi amac var. yani siz vatan millet sakarya gezin ama adamlarin bi sirketi senin ekonomini boyle madara edebiliyor. ki turkiye de kotu bi ekonomi degil, trilyon dolarlik bi ekonomi, dunyanin 17. si

yani guclerin nasil gucler oldugunu gostermek icin,.

(siz derken genel soyluyorum)
Sosyal ağlarda paylaş

DareJedi said:

Ayakkabılarında maliyeti 10 doları geçmiyor ama satış fiyatları ortada. Çünkü adamlar kar açıklaması yaparken her gideri düşerek söylüyor misal 100milyar kazanıyor ama arge için 80milyarı ayırıyor sonra da 20 milyar kar ettik deniyor.

Edit: Son çıkan teknoloji canavarı 4S 180dolara mal oluyor öncekiler şuan 100 dolar ve altında.

su mantigi biraz arabanin 100 km basina kac litre yakit yaktigina bakip, arabam 1 km'de x kurus yakiyor demeye, taksi olsa su kadar tutardi demeye benzetiyorum. kimse o arabanin senelik vergisini, bakim masraflarini, zorunlu sigortasini, kaskosunu dahil etmiyor hesaplamaya.

iphone'a gelirsek bir adet iphone'un fiziksel olarak uretilmesi 180 dolara mal olmus olabilir ama o iphone'un tasarimindan, gelistirilmesinden pazarlanmasina kadar bir cok baska masraf var. apple'in ic yapisini bilemiyoruz. belki sirf tasarimcilari rahat calissin, motive olsun diye ofiste ekstradan harcama yapilan `recreative` alanlar veya aktiviteler var. bunlarda iphone'un uretim maliyetine dahil edilir benim dusuncemde.

neyse ekonomiden cok anlamam bunlar benim dusuncem. bence bir urunun sadece fiziksel uretim maliyetine bakilmasini yanlis buluyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Tabii ki bu harcamalar da x giderleri y giderleri diye farklı hesap planlarıyla maliyetin içine dahil ediliyor ama 180 dolar fiziksel maliyetse 320 dolar da bu diğer maliyetlerin ürün başına yansıması olsun, en fazla 500 dolara mal ediliyor bi ayfon. Hadi bi 100 dolar da tedarik zincirince değer kazansın 600 dolar.

O 180 dolar artacak, gelen para işçilere dağıtılacak. Ayfon da daha ucuza satılacak o zaman dünyanın çoğu sorununu çözeriz. Çözeriz çözmesine de bu defa kimsenin ayfon yapmak için bi sebebi kalmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Adamlarin kar yapmasi normal kapitalist kafayla baktiginda, butun sirketlerin amaci bu. Yani maliyetine satin iste ohhh diye bi olay yok, yani 300 yil onceye gitmemiz gerek o zaman, ya da ne bileyim kapitalizmi yeniden yazmak gerek, felsefi konular o daha cok, benim kafam oraya daha gidemiyo su an. baska yonetim ve ekonomik sistemler icinde olabilir. ama kapitalizmden bahsediyosak kar amaci iledir hepsi. o acidan microsoft %5 kar ediyo, apple %25 o zaman microsoft daha cana yakin bi sirket yok.

ama bizim durdugumuz nokta, (bizim diyince daha guclu duruyo) vahsi kapitalist olmasi noktasinda.

yoksa yaptigi kar marji o sirketin basarisini gosterir kapitalist sistem icerisinde. ama en cok ben basarili olucam diye de umugunu sikarsan, bulundugun ekosisteme zarar verirsen, tepki de alirsin. yani bugun #boycottapple diye bi hareket ortaya cikti, bunlari es gecmemek gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...