Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Troy - Truva

ghaldszar

Öne çıkan mesajlar

said:
OutTrader, 14 Mayıs 2004 21:14 tarihinde demiş ki:aşilin o fantastik zıplarımda vururumda hareketi gayet mantık dışıydı, gelsin samuraylar keserler walla dedirtti, adam havaya atlıo karşısındaki ağzı açık bakıo halbuki bu sırada aşilin kalkanı bacakları fln korumuyo git direk kes bitsin yani..

Onun orjinalinde Achilleus karşı tarafın görebileceğinden çok daha hızlı koşarak üzerine geliyor ve adam ne olduğunu anlayana kadar zıplayıp kılıcı geçiriyor. Hızından dolayı gözükmüyor bile. İnsanüstü hızı ve zıplayışı da sağ kolundaki kuvvet gibi doğaüstü bir gücü onun. Ama bunu göstermeyip sadece zıplayıp vururken gösterince böyle garip geliyor.[signature][hline]Quidquid latine dictum sit, altum viditur.
Sosyal ağlarda paylaş

yarı tanrı işte

ilk savaşta ortaya cıkan 2metrelik çam yarmasıda şok olmama neden oldu
süperdi valla tam body adamı[signature][hline]"All those moments will be lost in time, like tears in rain..."
Bish'in akıllara durgunlık vericek görüntüsü !

[Bu mesaj Bıshop tarafından 14 Mayıs 2004 21:36 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

yani şimdi kısaca özetlersek
filme gidilirmi gidilmezmi
yani boşuna 8 milyon bayılmayalım
bide kız arkadaş desek 20 milyona patlıyo[signature][hline] Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku
Sosyal ağlarda paylaş

Bana göre filmin müzikleri o kadar iyi değildi.Müziklerde ege havasını fazla estiremediklerini düşünüyorum.Tabi hectorla achillein düello sahnesindeki tam tamlar güzeldi.

Truva atı hikayeyle ilgili en bilinen ve en merak edilen şeydi ama çok kısa kesildi.Buna benzer kısa kesilmemesi gereken çok sahne vardı.

Tanrıların filme karıştırılmaması çok kötü olmuş.Efsane asıl onları içeriyordu.Birde bilmiyorum ne kadar önemli ama bazı mitoloji kavramalrı açıklanmamış(hoş ben biliyodum ama :)).Styx nehri,kayıkçı,Achillein topuğundan vurulması(çoğu kişinin bunu anladığını sanmıyorum)

Tarafsızlık.Savaş o kadar tarafsız verilmişki.Bir tarafı tutmak istiyorum .Achille kötü demek istiyorum diyemiyorum.Troylular iyi diyorum heleni kaçırdılar.Aradaki denge güzeldi.

Şimdilik bu kadar hatırladıkça yazarım.[signature][hline]İki tarafta saldırıyorsa bu taaruzdur;biri saldırıyor öteki savunuyorsa bu kuşatmadır;ama biri saldırıyor öteki birşey yapamıyorsa,işte o zaman katliam olur

A.K.A Xanros

[Bu mesaj Lykastos tarafından 14 Mayıs 2004 21:41 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Bence gidilir. Çok güzel filmdi. Sadece destanı okuduysan veya biliyorsan bazı beklentilerin "oha burayı nasıl yapmışlar acaba" diye heyecanlandığın yerler çıkmıyor. Ve işin mitolojik yönünü direk atmışlar sadece tarihsel ve gerçekçi yapmışlar ama yine de çok iyiydi bence. Pişman olmazsın.[signature][hline]Quidquid latine dictum sit, altum viditur.
Sosyal ağlarda paylaş

Filmin izleyen herkezin internet kullanıcısı olduğunu sanmıyorum :) Uzatılmaması gerekn pek çok sahne yerine bunlar anlatılabilirdi.3 saat(sürmüştür değil mi?)sürdü ama ne anlatıldı pek çakamadım yani[signature][hline]İki tarafta saldırıyorsa bu taaruzdur;biri saldırıyor öteki savunuyorsa bu kuşatmadır;ama biri saldırıyor öteki birşey yapamıyorsa,işte o zaman katliam olur

A.K.A Xanros

[Bu mesaj Lykastos tarafından 14 Mayıs 2004 21:46 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bu filmi yapanlar o kadar gladyatöre özenmişki, müzikler fln aman şuaraya bi hatun vokal sıkıştırın duygusal olsun şeklinde yapılmıştı, hiç bi sahnede duygulanmadim, ya bi suru sahne çalınti flndı, o kadar güzel hikayeyi bok etmişler.
bence tanrılarıda çok güzel metaforlu metaforlu anlatabilirlerdi, aman herneyse.
gidin eğlenirsiniz, ben sevmedim o ayrı konu..[signature][hline]İnsan beyni moleküllerinin sıkıştırılmasından yapılmış olan kalkan ile korunuyordu Dünya.(Dünyayı Kurtaran Adam)
Sosyal ağlarda paylaş

bana beklediğimi veremedi film

filmin en güçlü yanı olmasını beklediğim savaş sahnelerini beğenmedim, belki de "knighthood" olmadan beni pek etkilemiyolar ondandır .. onun dışında gayet sıradandı, bilet parasına acıdım diyebilirim; van helsing i mesela küfür ederek izlememe rağmen sıkılmamıştım, bunda sıkıldım ..[signature][hline]In god we trust, all others pay cash
Sosyal ağlarda paylaş

kurgu olarak harika, oyuncularda oldukça başarılı - parlak yüzlü paris dışında- fakat görüntü yönetmeni ve yönetmen işini o kadar az biliyorki sanki gladyatör'e özenmişde olmamış gibi bir hali var filmin.

ama brad pitt standart isyankar ve karizmatik adamı oynamış. sırf başlangıçdaki tavırları için bile tekrar izlenebilir.[signature][hline]divine sarcasm
Sosyal ağlarda paylaş

karakterler havada duruo öyle bu kimdir kimin nesidir, hadi tmm hektor paris aşil bi derece onun dışında hiç bi karakter düzgün işlenmemiş. oldu bitti şeklinde film olmuş.

filmdeki gladyatör havası çok var gladyatör yapmaya çalışılmış ama yok.. of savaş sahneleri ztn bi berbat dediğim gibi bişi anlaşılmıo bi anda karambol oluo sonra iki adamı ortaya almışlar dövüştürüyolar eskiden savaşlar böylemiymiş neymiş bu..[signature][hline]İnsan beyni moleküllerinin sıkıştırılmasından yapılmış olan kalkan ile korunuyordu Dünya.(Dünyayı Kurtaran Adam)
Sosyal ağlarda paylaş

ya ne kadar tanıtıcak diger karakterleri sana ? tek tek bilgimi vericek hayatları hakkında. bi cok adam var hangi birini tanıtıcak. sen anlamıyorsun diye silsinmi adam karakterleri.edebi bir eserin sinemaya uyarlanması bun aynı yüzüklerin efendisini gibi, azcık acıp okuycaksın anlamak için..

gladiator havası dedigin nedir kostümlermi ? biri m.ö 1200 lerde yunan uygarlıgında geciyor diheri m.ö. 50 de roma da ikiside ortak kültür. kıyafetleri silahları kalkanları birbirine benzer.[signature][hline]"All those moments will be lost in time, like tears in rain..."
Bish'in akıllara durgunlık vericek görüntüsü !
Sosyal ağlarda paylaş

Bence film son zamanların klasik büyük prodüksiyonlarından. Yakışıklı aktörler, güzel aktrisler, koca koca savaş sahneleri, bol efekt, ortada bir aşk.
Yakışıklı aktörler, güzel aktrisler hariç hiçbirisi Troy da tam değil.
Ne savaş sahnelerinde hayır var, ne efektinde, nede aşkında. Bir kadın uğruna savaş çıkıyor ama Helen çok az vurgulanıyor. Zaten filmde her şey az vurgulanıyor. Rejim yapan bayanların günlük kürlerine benzemiş resmen. Sabah kibrit kutusu kadar aşk, öğlen sınırsız savaş sahnesi, akşam 50gr final sahnesi.
Müzikleri de hep başka fim-dizi müziklerini andırıyor. Şöyle bir orjinal kendine ait şarkısı yok.

[Bu mesaj Gallant tarafından 14 Mayıs 2004 23:50 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ben zaten umarım gladyatore benzetırler dıye gıtmıstım Glad.2 durumuyla karsı karsıya kaldım cok cok da memnunum,sevdıgım bır tur fılm olmus destanıda bılıyorum zaten tanrıları koysalarmıs lotr tadında olurmus koymamıslar glad. tadında olmus ..
Fılmdekı teke tekler cok hosuma gıttı kaptırmısım kendımı...
Brad Pıtt oturmus role guzel olmus...
Dızaynlar kostumler on numara...
Fılmın sonu olmamıs bencede daha ıyı yapılabılırdı...
Helen...ah helen ahh :)
Helen dıyoduk yerım onu ben yerım super hatun bulmuslar destana uymus..
eheh sımdılık bu kadar aklıma geldıkce yazarım..[signature][hline]Magic.Yes,I know you think you know what it is,and how it works.You don't.You are an ignored fool,just like all the others.

Khelben 'Blackstaff' Arunsun
Sosyal ağlarda paylaş

ya filme iyi mi desem yoksa kötü mü desem gerçekten kararsız kaldım.
kötü yani çok fazla savaş sahneleri berbart ötesi daha kötü çekilemezdi herhalde.
hikaye desen acayip ortada kalmış. kızı kaçırdık oh aman ne güzel aaa savaş başlamış amanda aman ahanda savaş bitti oo truva atı keşke almasaydık atı bak truva yandı ee bitti film. bu ne gerçekten berbat ötesi.
savaşta kamerayı sallamaları efekt katalım biraz olayı falan ne kan var ne bi şey var sözde savaş yapıyorlar. o kadarını totalwar da da oynuos daha iyisini hatta.

filme kötü diyesim gelmio demiştim öle ama neden etkilendim bilmiyorum ama brad pitt in oyunculuğu olabilir kesinlik çok beğendim onun için izlenir ve bence onun olduğu sahneler güzel gerçekten.

gerisi fiyasko bence...[signature][hline]...bekliyorum kaderin elini sıkmak için.
Kararmayı bekleyen aLaCaKaRaNLıK gibi...
Sosyal ağlarda paylaş

kan yokmu?Abi truva meydan savaşı sahnesi ne dikkat etmedinmi?Adamların mızrağı soktuğu yerden kan patlıyodu resmen ve bence yeterince kanlıydı hatta aynı savaş sahnesinde kameraya kan sıçrıyo ama iyi dikkat etmek lazım görmek için:)Kill Bill gibi bişimi bekliyodun?[signature][hline]İki tarafta saldırıyorsa bu taaruzdur;biri saldırıyor öteki savunuyorsa bu kuşatmadır;ama biri saldırıyor öteki birşey yapamıyorsa,işte o zaman katliam olur

A.K.A Xanros
Sosyal ağlarda paylaş

film cok tutarlı, super kurgulanmıs, yonetmen işinin ehli,oyuncuların performansı muhteşem.Holywood bu işi iyi biliyor; 2,5 saat boyunca çok eğlendim.
İlyada'nın iyi bir adaptasyonu demek saçma olur, film destandan sadece "ilham" almış, mitolojik öğelerin hepsini atmış(topuk hariç) sanki tarihsel bir film havasına bürünmüş.
Müzikleri hiç fena değildi ama egevari hiç değildi ona katılıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben beğendim, herkese tavsiye ederim. Verdiğiniz paraya yazik olmaz, kiz arkadaşınızla da gidilir.

Film İlyada destaninı anlatmıyor, sadece ondan esinlendiğini belirteyim öncelikle. Zaten destandaki yüzlerce karakteri 3 saatlik bir filme sığdırmak pek mümkün olamayacağindan böylesinin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Olimpos tanrılarindan pek hazetmem ayrıca :)

Hoşuma gidenler;

Casting; hemen hemen herkese rolü için iyi düşünülmüş kişiler ve rollerinin hakkını veriyorlar. Kısaca LOTR ve Braveheart da kendini ispatlamış oyuncular bir araya getirilmiş.

Senaryo; İlyada nin benim için önemli olan kısımları, Achilles, Hector, Agamemnon, Menelaus, Priam, Paris, Helen in kişilikleri, hirslari, zaaflari, iyi yönleri, kötü yönleri filmde oldukça iyi işlenmiş.

Mesela Gladyatördeki gibi cesaret ve erdem timsali Maximus a karşi, babasini öldürüp, kardeşini beceren, her türlü kalleşliği yapip, dünyanin en büyük imparatorluğunun tek yasal varisi olmasina rağmen tek bir insan tarafindan sevilip sayilmayan, sirf insanlar tiksinsin diye surati çizik ve çirkin tasvir edilmiş, tek elle tutlacak bir yani olmayan veliaht gibi oldukça salak değil.

Savaşın bir trajedi ve dram, iyinin ve kötünün olmadığı, her iki tarafinda kazandıklarından çok kaybettiği şeyler olduğu karakterizasyonla belirtilmiş.

Setler, dekor, kostümler zirhlar muhteşemdi. Truva dizaynina çok emek harcanmiş belli. Ancak Çanakkalenin bu kadar kurak olduğunu bilmezdim. Sahildeki Güneş tanrisi Apollo templenin yerine Ra yi koysaniz, pekala insanlara biz Mısırı işgale gidiyoruz diye yutturabilirlerdi

Dikkatimi çekenler;

Senaryo; toplam 10 yil süren savaş 2-3 haftada bitiyor biraz aceleye geliyor gibiydi. Özellikle Hector öldükten sonra Truva atinin yapilmasi ve şehre girilmesi "abi zaman doldu hadi bitirelim artik olayi" düşüncesiyle hareket ettikleri hissini uyandirdi bende. film 1 saat daha uzun olsa ben zevkle izlerdim, ama herkes ayni düşünür mü bilemem

Zaten başta da belirttiğim gibi İlyada da böyle değildi lan, piç etmişler diye düşünmezseniz pek sorun olmaz. Bu, İlyada değil.

Son ve belki en önemli nokta, müzikler. Müziklar bu boyutta ve tam anlamiyla epik olan bir yapitta uygun olacak şekilde kullanilamamiş malesef. Hiç bir şekilde ortam yaratilamamiş ve bu büyük bir eksiklik bence. Braveheart taki gibi olsaydi, veya Gladiator, Last samurai daki Hans Zimmer ustayla çalışılsaydi, bu film onlarla yarişırdı, ama bu durumda ne olacak bilmiyorum

Mutlaka gidilip sinemada görülmesi gerektiğini düşünüyorum
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...