Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Orhan Pamuk: Türk burjuvazisi beni tiksindiriyor.

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

orhan pamugun edebiyatina bir lafim yok, okumadim. okumus olsaydim da edebiyat elestirmeni de degilim. en kotu ben begenmedim der gecerdim.

AMA

adamin su soylediklari bildigin dunyadan bi haber oldugunu gostermiyor mu yahu?

turk ust sinifi dedigi ne? yeni zengin muhafazakarlar ve para o tarafa yoneldigi icin muhafazakar gibi gorunenler mi? eskiden beri cok zengin olan bir avuc insan mi? kim bu ust sinif?

gitsin once benim de icinde bulundugum orta kesimden tiksinsin, onlari elestirsin. neden hala ayaklanmadiniz, mazojist misiniz diye sorsun.

ya da en iyisi hic konusmasin da edebiyat dalindaki basarilariyla anilsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

adamin su soylediklari bildigin dunyadan bi haber oldugunu gostermiyor mu yahu?

turk ust sinifi dedigi ne? yeni zengin muhafazakarlar ve para o tarafa yoneldigi icin muhafazakar gibi gorunenler mi? eskiden beri cok zengin olan bir avuc insan mi? kim bu ust sinif?
evet, 15 yıl önce yapılsa bir işe yarayacak yorumu şimdi yapıyor. dışarıya da kendi ülkesindeki zalim, elinde gücü tutan kesime baş kaldıran kahraman entellektüel görünümü vermeye çalışıyor. çok ama çok ucuz kahramanlık numaraları...

her konuda gerçekten kopuk. arap baharı görüşleri de basit oryantalist görüşleriydi...
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

goldbären said:

nefes kesen türk burjuvazisi görüntüleri

sipeyskeyk said:
BUNU GEÇİN LAN HADİ. ÇARPARAK DURDUĞUM DOLAPTAN SONRASI DENİZ. YOLA UZAKLIK DA EN AZ 150 M HADİ.
sipeyskeyk said:
7thBreath said:
150m düzlükten sonra duramayıp nerdeyse denize uçurtan küçük aksilik ne merak ettim sadf.
VODKA FALAN

ee beni stalklayıp yaptığım kazayı bulunca ne oldu şimdi anlamadım?

Burjuva mı oluyorum alkollü araba kullandığım için?

Ayrıca burjuvazi sadece maddiyat ile alakalı bir durum mudur sence?

Koş bir dolan gel, hadi bakayım.

Bu forumda siyaset bilimine ait kavramları kullanmada sorun yaşayan çok kişi gördüm, sanırım goldbären'de bunlardan biri.

Her zengine, malı mülkü, parası olana burjuva diyorlar. Fransa'da Michelin Yıldızı olan herhangi bir restorana gidip hemen oracıkta kendinize burjuva diyebilirsiniz onlara göre.

Fransa'ya yolun düştüğünde böyle bir restorana mutlaka uğra, burjuva ol gel onun fotosunu koy bari. sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen hakkını verelim burjuvalığın.

İşte sonradan görmeliğimiz bu noktada ortaya çıkıyor. Burjuvanın sosyokültürel bir sınıf olduğunu, paranın yanında birçok özellik gerektirdiğini bilmiyoruz. Soylu / Aristokrat kesimi olan bir toplum değiliz, ondan. Bizim toplumun "burjuvaları" parayı vuran görgüsüzler sonuçta. Orhan Pamuk da bunu eleştiriyor işin içine siyasi görüşlerini katarak, büyütmeye gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

NiccoloMachiavelli said:

fenris said:

her konuda gerçekten kopuk. arap baharı görüşleri de basit oryantalist görüşleriydi...

Terimlerin bilinçsizce gelişi güzel kullanımına iyi bir örnek.
yazar yazmaz tahmin etmiştim birinin çıkıp bunu diyeceğini. hayır değil. tam olarak demek istediğim anlamda kullandım.
Sosyal ağlarda paylaş

NiccoloMachiavelli said:

Myshkin said:

atatürkten 15-20 yıl sonra ÇOK DEMOKRATİK ABD'De yönetmenler savaş karşıtı film çekiyor diye komünist yaftası altında yada gerçekten komünist diye yıllarca hapse atılıyordu.

İllaki komünistlere çektirilen eziyetten bahsedeceksek (konu nereden geldiyse?) çok uzaklara gitmeden önce Nazım Hikmet'ten bahsetmekle iş başlayabilirsin. Atatürk ve rejiminin Nazım Hikmet'e çektirdiği eziyetlerinden bahset.

Bu gerçeği bile göremeyecek halde olup Amerika'dan bahsetmek gerçekten kötü.

Ben Türkiye'de yapılmadığını mı söylemişim? Anlamada problem var herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Ben Türkiye'de yapılmadığını mı söylemişim? Anlamada problem var herhalde.

Öyeyse Atatürk ve rejiminin Nazım Hikmet'e eziyetlerinden bahsedelim biraz da?

Ona hayatının en büyük acılarını yaşatan insanı savunmanı bekliyorum. Hadi onun ne kadar cesur, milletini seven, vatandaşlarının iyiliğini düşünen adaletli bir lider olduğundan, nazım hikmet'e cennet bir vatan verdiğinden bahset.
Sosyal ağlarda paylaş

Ülkeler sıfırdan sevgi ve saygıyla kurulup daha sonra savaş dönemleri de yine sevgi ve mutluluk çiçeği olarak yönetilmiyor. 8 yaş mantığını üstünden attığın zaman anlatırım panpa. o zamana kadar bütün dünya demokratik atatürk tıpkı nazi, lanet olsun baskıcı ülke aynen bozuk plak gibi devam edin siz.
Sosyal ağlarda paylaş

Adam fikir belirtmiş niye bu kadar agresif yaklaşılmış ki. Size zıt görüşte olan biri yalaka ya da yalancı olmadan fikir belirtemez mi? Sırf adam hakkında "soykırımı kabul ederek nobel aldı" diye spekülasyonlar olduğu için adamı kendi fikrini belirtmekten men etmişsiniz. Adamın gerçekten bu söylediklerine inanma olasılığı yok yani diyosunuz.

Ha adamın safi yalakalıkla nobel kazandığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz o ayrı. Belki açıkladığı fikirlerinin etkisi vardır yoktur demiyorum. Fakat ben yurtdışında okuyan bir insanım ve orda konferanslara gelen ruslarla, almanlarla yabancılarla şunlarla bunlarla konuştuğumda benle Orhan Pamuğu konuşmak isteyen onların 4-5 kitabını okumuş insanlar çıkıyor*. Sanmıyorum bu ödülü öyle haybeye verdiklerini ha ama tabi bilim nobelleri kadar tarafsız olamayacağı kesin mutlaka işin içine politika giriyordur.

Ha buarada Türk medyasına da çok güvenmeyin orjinal kaynağa bakmak lazım, ulusalcı medyada "türk burjuvazisi beni tiksindiriyor" diye geçerken diğer yerlerde "türk burjuvazisi beni öfkelendiriyor" diye geçiyor. Zira ben Zeit online da Thumann isimli yazarın 2011den önce Orhan Pamukla ilgili bir yazısını da bulamadım olan da bir röportaj değil. Orjinal yazıyı gören var mı?

Buarada olay nasıl olmuşsa yine Atatürk Naziydiye gelmiş ama bu tavra zamanında çok güldüğüm için artık eğlenceli gelmiyor. Bazı arkadaşlarımız sanıyor ki Atatürk bizim kafamıza hatasız bir tanrı o yüzden bize onla ilgili kötü şeyler söylediğinde kalbimiz parçalanacak içinde yaşadığımız minik dünya çökecek. Atatürk belgeseline "Atatürk içkici olarak gösterilmiş" diye röröleyen ulusalcılara ilk lol çekenlerdenim ben sdf. Aynı şeyi "şanlı padişahlarımızı seks düşkünü gibi gösteriyor ahlaksızlar" diyen feto ve RTEimsiler için de geçerli.

*: bunu söyleme sebebim, doktora seviyesindeki bir bilim adamı adayı genelde çok fazla "kültürel" kitap okuyacak vakit bulamaz, diğer ülkelerin de yazarları sorulduğunda mantıken dünyaca ünlü olanların ismini söylerler. O ülkenin kültürüne özel bir ilgileri yoksa pek öyle yerel yazarları bilmezler. Bana rus yazar dendiğinde sayacağım 4-5 isim vardır tolstoy tanınırlığında hepsinde, tutup da yerel bir yazarın adını söyleyemem. Ben orhan pamuğu tanıyan bu kadar çok doktora öğrencisi olmasına şaşırdım şahsen hehe
Sosyal ağlarda paylaş

Spidee said:

Neyse ya, Ataturk'un derdini anlatamadigi adamlar Ataturkcu zannediyor kendini. Problem de bu biraz sanirim. İsletim sistemi uygun degil sanirim bunu anlamaya, format lazim. Demokrasi ve Ataturkculuk adini verdiginiz kelepceler takmaya calisiyorsunuz insanlara. Ataturk'un cikartmaya calistigi kelepceleri onun adina takmaya kalkip, bir de adini lekeliyorsunuz.

İnsanlar seni suclayip, hakaret edip yildiramamis degil. En komik olani da bu. İnsanlar anlatmaya calismis, sen ise karsiti oldugun bagnazligin bire bir aynisini yapip, seni yildiramadaklari sanrisiyla savunmussun inanclarini.

Anlatamamis ki Ataturk derdini sana. Anlatmasi da zor gerci, haksiz degil tabii. Taraf olma hissiyati yaratiyor bu sorunlarin hepsini sanirim. Ya da taraf olarak yetistirilmek. Bilimsel yontemi anlayamamak, akademik dusunus seklini kavrayamamak da sebep olabilir. Ama en basta savunduklarinin hep TEK DOGRU oldugu on bilgisiyle yola cikmak sebep. Ayni karsiti oldugunuz "bagnazlar" gibi. Bilmem goremiyor musunuz aradaki korkunc benzerligi.

Bu insanlar Ataturkculugunuze, dinciliginize, dindarliginiza, Fenerli, Galatasarayli olmaniza karsi degil. Bu insanlar bunlarin hepsini sorgulamayi, objektifligi rafa kaldiran dogmatiklik penceresinda yasadiginiz icin karsi. Ama kim anlatmis ki bugune kadar ben anlatabileyim.

Beni Ataturk karsitligiyla suclayan adamin agzini kirarim normalde de, hatanin, amacin o olmadigini bildigim icin sinirlenmiyorum. Gercekten Ataturk karsiti saniyorsunuz cunku yazarken, muhakeme yeteneginizin ici onbilgiler, inanislar, kaliplar ve dogmatiklikle dolu baya baya. Ne yapayim ben. Forumdan adam mi kurtaracagim, degismek istemeyen adam degismez ki, niye bosa kurek cekeyim.

oğlum işmisin,siparişmisin?gelip bana hakaret edip,çatıp,benim bir diğer arkadaşın yazdıkları ile ilgili olarak yazdıklarımı yani Atatürk karşıtlığı konusunda yazılanları üzerine alıp yani kendi kendine gelin-güveyi olup sonra da triplere nasıl giriyorsun? dengim değilsin gözüm.
heee,ille ağız-burun kırmayı denemek istiyorsan ve bunu benim üzerimde denemek istiyorsan adım ve soyadımı herkes biliyor,itü kimya mühendisliği mezunuyum, yaşım 38...senin maçan sıkıyorsa kimsin, neyin nesisin, mesleğin, ne,yaşın kaç yazıver. halen ağzımı burnumu kırmak istiyorsan özelden yazıver, nereye istiyorsan oraya geleyim, bir bakalım ağız burun kırmak nasıl,öyle kolay mı? kuru kuruya buradan atıp tutmak kolay, senin geçtiğin yollardan defalarca geçtim, geçmediğin yollar ise benim için 2inci adres oldu. benimle konuşurken, yazışırken dikkatli yazıver, 3 düşün 1 yazıver. terbiyesizlik yapıp, hakaret edip, yağ gibi üste çıkmaktan, demagojiden vazgeç. adam ol, mert ol, akıllı ol...beni tahrik edip, ondan sonra da mağdur edebiyatı yapan çok adam geldi geçti bu sayfalarda. sen de onlardan birisin. bunun sanırım okuyan herkes farkında ama sen de farkına varırsan güzel olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Ha buarada siz burjuvazi ismine ve tiksinme kelimesine takınmışınız ama bu ülkede karşıt görüşten olan insana üstten bakma kafası her kesimde var. sadece tabi kürtlere baş örtülülere tepeden bakma değil bu müslüman olmayanlara da ahlaksız gözüyle bakmak bunun bir örneği. Orhan Pamuğun bu ikinci kesimden pek bahsetmeyip hep ilk kesme odaklanmasını ben de şahsen dar görüşlülük olarak görüyorum ama söylediklerini %100 yanlış yapmıyor bu. Sizin de bu adamdan farkınız yok bu açıdan. Bazı doğru şeyler söylüyorsunuz ama hep tek taraflı düşünüyorsunuz hep siyah beyaz düşünüyorsunuz. Birileri çıkıp da sizin görüşlerinize uyan siyah beyaz açıklamalar yaptığı zaman hemen onu sahipleniyorsunuz.

Sadece medyada yapılan siyah beyaz açıklamaların %90 ihtimalle propaganda olduğunu fark etseniz bile dünyanız baya genişler heh Mesela Esad ve Suriye Özgür ordusu savaşlarını iyi takip edin orda Esad ve Suriye Özgür ordusu ile ilgili yapılan birbirine %100 zıtlıkta haberleri yapan medya kuruluşlarını iyi inceleyin. Hiç biri olayın diğer tarafını yansıtan haberler yapmaz. Az bi aklınızı başınıza devşirin artık.
Sosyal ağlarda paylaş

abi türkiyede kimse okumadığı için orhan pamuk kıçı kırık bir yazar algısı var.

bir iki yıl öncesine kadar avrupada 2 günde bir metroda, tramvayda vs birini elinde orhan pamuk kitabıyla görüyordum.
avrupada az çok okumuş adam orhan pamuğu tanır.

öyle yerel bir yazar değil.yazdıkları yabancılara daha fantastik geliyor o ayrı belki bu yüzden ama adam yurt dışında türkiyeden daha çok tanınıyor nobel almasa herif adını dahi duymayacak insanlar var trde.
Sosyal ağlarda paylaş

cetoritto said:

Spidee said:

Neyse ya, Ataturk'un derdini anlatamadigi adamlar Ataturkcu zannediyor kendini. Problem de bu biraz sanirim. İsletim sistemi uygun degil sanirim bunu anlamaya, format lazim. Demokrasi ve Ataturkculuk adini verdiginiz kelepceler takmaya calisiyorsunuz insanlara. Ataturk'un cikartmaya calistigi kelepceleri onun adina takmaya kalkip, bir de adini lekeliyorsunuz.

İnsanlar seni suclayip, hakaret edip yildiramamis degil. En komik olani da bu. İnsanlar anlatmaya calismis, sen ise karsiti oldugun bagnazligin bire bir aynisini yapip, seni yildiramadaklari sanrisiyla savunmussun inanclarini.

Anlatamamis ki Ataturk derdini sana. Anlatmasi da zor gerci, haksiz degil tabii. Taraf olma hissiyati yaratiyor bu sorunlarin hepsini sanirim. Ya da taraf olarak yetistirilmek. Bilimsel yontemi anlayamamak, akademik dusunus seklini kavrayamamak da sebep olabilir. Ama en basta savunduklarinin hep TEK DOGRU oldugu on bilgisiyle yola cikmak sebep. Ayni karsiti oldugunuz "bagnazlar" gibi. Bilmem goremiyor musunuz aradaki korkunc benzerligi.

Bu insanlar Ataturkculugunuze, dinciliginize, dindarliginiza, Fenerli, Galatasarayli olmaniza karsi degil. Bu insanlar bunlarin hepsini sorgulamayi, objektifligi rafa kaldiran dogmatiklik penceresinda yasadiginiz icin karsi. Ama kim anlatmis ki bugune kadar ben anlatabileyim.

Beni Ataturk karsitligiyla suclayan adamin agzini kirarim normalde de, hatanin, amacin o olmadigini bildigim icin sinirlenmiyorum. Gercekten Ataturk karsiti saniyorsunuz cunku yazarken, muhakeme yeteneginizin ici onbilgiler, inanislar, kaliplar ve dogmatiklikle dolu baya baya. Ne yapayim ben. Forumdan adam mi kurtaracagim, degismek istemeyen adam degismez ki, niye bosa kurek cekeyim.

oğlum işmisin,siparişmisin?gelip bana hakaret edip,çatıp,benim bir diğer arkadaşın yazdıkları ile ilgili olarak yazdıklarımı yani Atatürk karşıtlığı konusunda yazılanları üzerine alıp yani kendi kendine gelin-güveyi olup sonra da triplere nasıl giriyorsun? dengim değilsin gözüm.
heee,ille ağız-burun kırmayı denemek istiyorsan ve bunu benim üzerimde denemek istiyorsan adım çetin soyadım taş,itü kimya mühendisliği mezunuyum, yaşım 38...senin maçan sıkıyorsa kimsin, neyin nesisin, mesleğin, ne,yaşın kaç yazıver. halen ağzımı burnumu kırmak istiyorsan özelden yazıver, nereye istiyorsan oraya geleyim, bir bakalım ağız burun kırmak nasıl,öyle kolay mı? kuru kuruya buradan atıp tutmak kolay, senin geçtiğin yollardan defalarca geçtim, geçmediğin yollar ise benim için 2inci adres oldu. benimle konuşurken, yazışırken dikkatli yazıver, 3 düşün 1 yazıver. terbiyesizlik yapıp, hakaret edip, yağ gibi üste çıkmaktan, demagojiden vazgeç. adam ol, mert ol, akıllı ol...beni tahrik edip, ondan sonra da mağdur edebiyatı yapan çok adam geldi geçti bu sayfalarda. sen de onlardan birisin. bunun sanırım okuyan herkes farkında ama sen de farkına varırsan güzel olacak.

çetori adamın yazdığının tek cümlesini anlamaya yetemeden "hadi adres ver erkeksen" diyip yetoluğunu göstermişsin tekrar.tebrikler.
38 yaşına gelmişsin koskoca adam olmuşsun ama kafandaki kalıbın dışındaki şeylere ters 2 cümle okuyunca liseli veletlere dönüşüyorsun.

şuç seni ciddiye alıp bir şeyler anlatmaya çalışanlarda gerçi ama neyse.

şimdi aynı şekilde bana da öyle bir post döşe ve rahatla.hiç okumayacağımdan emin olabilirsin ama.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...