Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dedemin sarayında evlenmek istiyorum

reyou

Öne çıkan mesajlar

Abi disardan evlenebilir bu arada, sorunum yok, kafatascilik yapmiyorum. ama nedense osmanogullarini sevenler kafatasciliktan, turk diye seviyor. Turk diye bakarsan degiller genetik olarak. Ondan dedim ben.

Bu arada adamlar cok korkmus turklerden bi de, tam nedenlerini bilmiyorum. Hep duzeni bozarlar korkusu var. O yuzden yeniceri vs de yaptirmiyolar, ikinci plana atmislar hep. Yenicerilikte askerlik degil, devletin en iyi egitimi. Dusun ki anglolar harvard da okuyamiyo yasal olarak :)

Ama pragmatist adamlar, ticari kafada dusunmusler hep. Yahudileride alirken ispanyadan o mantikla bakmislar. Alsak yarari mi cok, zarari mi diye.

Insaniyetlerinden degil yani :) Guzel mantik ama, duygusal davranmamislar. Zaten kardesi kardese olduren sistemde nasi dygusallik olur ki?
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

ya bi adim daha gidilse, aslinda kagit ustunde osmanli orayi yonetiyodu diceksin :)

aynen bu.. bunu ben degil, 500 sene altinda yasamis kisiler soluyo, baksan adamlarin tarih kitaplari cok daha farkli seyler yaziyo..

osmanli gidip oralara bunlarin coluk cocuk ne varsa topluyo
sonra cariye, yonetici vs yapiyo.. insanlari musluman yapmak icinde harac sistemi uyguluyo ama insanlar sozde musluman, asker gelince elhemdullilah diyo arkasini donunce halelleuyhay diyo

oteki turlu girdigi yerde halki kilictan getirip anadoludan insanda tasiyabilirdi ama bunu yapsa gram gram ilerlerdi kisa zamanda bu kadar toprak alamazdi..

zaten bukadar kisa surede kaybetmesinin sebebide bu..

eger osmanli girdigi yerlerde asilimile operasyonu yapip brute force yagmalama yapsaydi, o yerlerde tekrar yerlesik hayat icin en az 50-100 yil beklemesi gerekicekti..

ha tabi bunun tek getirisi topraklarini kaybetse bile, yasayan halk turk-musluman oldugu icin cikan isyan sonrasi donup tekrar osmanlilara katilirlardi :)
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

eyalet sistemi var zaten osmanlıda. kağıt üstünde olmasa bile gayet ademi merkeziyetçi bir yapı var. kendi içişlerinde özerk eyaletler onlar.

vergi veriyorlar, çocuk veriyorlar asker veriyorlar falan. o kadar.

zaten başka ne bekler ki bir devlet o zaman halkından.

mesela mısır müslüman olmasına rağmen devlet içinde devlet olmuş yüzyıllarca.

misir devlet icinde devlet kavrami biraz havada kalmis olsada osmanlinin geneli zaten bole

saniyoruzki tarih haritalarindan bakip OUUUUUU HER YER OSMANLININ, aslinda ole degil

yerel emirlere, seyhlere, sultanlara filan genelde dokunmuyorlar turk oglu turk olmadiklari surece, asker gonderip surekli bi varligida olmuyro cogu toprakta, bi nevi vassallik var ama biz ahritada boyuyoruz hemen bizim diye, zaten kati bir merkezi yapi olmadigindan bu kadar cabuk cozuluyor imparatorluk

ademi merkezi yapida yerel yoneticilere birakiyorsan isi batidaki gibi aristokrasin olmasi lazim, hanedandan evlilik olmasi lazim ki bunuda yapiyorlar zaten ama sadece kiz veriyorlar, kesinlikle hanedana kiz sokmiyorlar disardan, ayse hafza sultanin cidden kirim haninin kizi olduguda saibelidir misal muhtesem yuzyil sagolsun tartismasi basladi bununda

avrupada kompleks evlilikler goruyoruz iste, hanedanalr karismis, aristokrasi karismis birbirine iyice, bununda dezavantaji oldugu gibi avantajida olmus

osmanlida yok iste bu, gucu hanedan disinda herhangi birileri ile paylasmama, tek basina iktidar olma arzusu iktidarlarinin sonunu getirdi

bugun devam eden monarsilerin hemen hemen hepsi bi sekilde gucunu paylastigi icin kalabilmeyi basarmis, japon imparatoru butun siyasi gucu shoguna devretmis misal, ingiltere ve avrupada ozellikle magna carta dan sonra gelen, sanayi devrimi ile zirve yapan bir guc devri akimi var, iktidarda kalabilmek, halkla gecinebilmek adina surekli kendi yetkilerindne feragat etmisler

bizde merkezi idarenin bu zaafiyetinden bugun bile devam eden gayri resmi feodal sistem dogdu

2. mahmud bu ayanlarla masaya oturdu ve olu dogmus magna cartamiz olan sened-i ittifaki imzaladi, sonra bu ayanlari yoketti

sonra silah zoru ile mesrutiyet ilan edildi, ettirenler surulup meclis dagitildi eski duzene gecildi

2. mesrutiyet gene askeri darbe ile geldi, gene padisah yetki paylasmamak icin meclisi feshetti sonrasi zaten malum

israrla iktidari baskalari ile paylasmayan her zumre iktidarindan olmaya mahkumdur, siyasetin kurali bu
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

Abi disardan evlenebilir bu arada, sorunum yok, kafatascilik yapmiyorum. ama nedense osmanogullarini sevenler kafatasciliktan, turk diye seviyor. Turk diye bakarsan degiller genetik olarak. Ondan dedim ben.

Bu arada adamlar cok korkmus turklerden bi de, tam nedenlerini bilmiyorum. Hep duzeni bozarlar korkusu var. O yuzden yeniceri vs de yaptirmiyolar, ikinci plana atmislar hep. Yenicerilikte askerlik degil, devletin en iyi egitimi. Dusun ki anglolar harvard da okuyamiyo yasal olarak :)

simdi turklerde liderlik fetisi var genetik olarak, o yuzden takim calismasinada yatkin degiliz, yukarda ayzdigima paralel olarak guc paylasimini ve liderligin ayricaliktan cok sorumluluk oldugu anlayisi yok

liderlik mutlaktir
lider tek basinadir
lider hicbir hatasindan dolayi sorumlu degildir
lider daima astlarina sorumluluk verir ama yetki vermez, buna paralel basari liderin, basarisizlik astindir, ordu savas kaybedince sadrazamin kellesi alinir, sirket zarar edince mudurun koltuk gider ayni mentalite

adamlar bu genetik ozelligi bildigi icin turklerin herhangi bir makama gelmesini istememis cunki biliyorlar en ufak gucu toplayan turk iktidara ortak olmaya calisicak, en cok devlet kurup kendi elimizle yikan millet biziz yani bide gurur duyuyoruz bunla
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca Osmanlının Türk nefreti sadece başa getirmeme çabası ile bitse iyi. WSırf Yavuz döneminde Aleviler kisbesi altında 50000 Türk katlediliyo.

Aslıdna çok şaşırtıcı değil İmparatorluk olunca ulus ırk kavramları geride kalıyo. Fatih kendini Türk Padişahından çok Rum İmparatoru olmakla övüyo.
Sosyal ağlarda paylaş

Olay çok ciddiye alınıyor, daha doğrusu o kendi deyimi ile sultan olan kadının isteği.

Bildiğin kezban kafası, düğünüm olacak beyaz gelinlikler giyineceğim, herşey çok güzel olsun, rüya gibi, birde sarayda evlensem, akşamda duble küskünün heyecanı var tabi, enfes bir gün yaşamak istiyor herşeyin çok özel olmasını istiyor, öyle ki sırf o sarayda düğün yapmak için, "dedemin sarayı ama snn slak shey, gibi bir ukalalık ve budalaca bir istekde dahi bulunuyor.

Kafa aynen bu. Kezban kafası.
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:

Olay çok ciddiye alınıyor, daha doğrusu o kendi deyimi ile sultan olan kadının isteği.

Bildiğin kezban kafası, düğünüm olacak beyaz gelinlikler giyineceğim, herşey çok güzel olsun, rüya gibi, birde sarayda evlensem, akşamda duble küskünün heyecanı var tabi, enfes bir gün yaşamak istiyor herşeyin çok özel olmasını istiyor, öyle ki sırf o sarayda düğün yapmak için, "dedemin sarayı ama snn slak shey, gibi bir ukalalık ve budalaca bir istekde dahi bulunuyor.

Kafa aynen bu. Kezban kafası.

yok bence biraz çakallıkta var, AKP ve Fetonun "büyük osmanlı imparatorlarına karşı saygısızlıktır bu, osmanlı ccc" çıkışlarından nem almışlar biraz. o yüzden bunu kabul edersen iyice şımarır ben burda yaşayayım sembolik hanedan olayım sokakta dolaşıp insanlara terbiyesiz, saygısız, ahlaksız bu ne cürret diye bağırayım falan demeye başlarlar
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...