Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Üniversite seçme ikilemi :S

Aiko

Öne çıkan mesajlar

kardeşim bu seneye üniversiteye başlayacak tercihlerini yaptık sayılır fakat 2 üniversite arasında kararsız kaldık. uluslararası ticaret olucak bölümü fakat sabancı mı özyeğin üniversitesi mi onun kararını veremedik.eğer özyeğini kazanırsa %100 burslu olucak, kazanamazsa sabancı burssuz olucak. bi ihtimalde yüzde 25 sabancıyı kazanma ihtimali var. o tercihi ilk sıraya koyduk. benim problemim kardeşime bütün hocaları özyeğin üni.yi tavsiye etmiş. ben bu üniversityeyi daha önce duymadım. bilgi fikir sahibi olan var mı? siz olsanız hangisini tercih ederdiniz ? tercih sıralaması;

1. sabancı yüzde 25 burslu
2. özyeğin yüzde 100
3. sabancı burssuz
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

özyeğinlimisin?

abidik gubidik isimli üniversitelere gitmeyin olm hakketen
hergün yeni üniversite türüyor zaten.

Baaziçiliyim.

Özyeğin gayet iyi hocalara ve gayet iyi imkanlara sahip bir üniversite. bu bir gerçek. şimdi biri çıkıp "özyeğin ne lan isme bak lololo" deyince biri de çıkıp "ihsan doğramacı" der. ama ihsan doğramacı ismi bilkent'i kötü bir okul yapmadığı gibi "özyeğin" i de kötü yapmıyor.

sabancı özyeğinden kötü demiyorum ama o aradaki farka (burslu okumak okumamak) değecek kadar değil.

%100 burslu özyeğin gayet akıllıca bir seçim, hiç birimizin sınırsız kaynakları yok sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

Özyeğin %100 tutuyorken sabancı'ya para bağlamak hiç mantıklı olmaz.

Yalnız ben uyarayım, kaçıncı kardeşin bilmiyorum gerçi ya, bu özü'nün geçen seneki puanına göre düşünüyosunuz (pek tabii) ama özü adeta logoritmik bir şekilde yükseltiyor puanlarını açıldığından beri. Dikkat etmekte fayda var.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

boş adamsan
sabancıdan çıkarsan bi etiketin olur
özyeğinden çıkarsan etiketinden de olmaz.

Üniversite seçerken tek kriterin bu mu? Ama onu adı "Sabancı"

Boş adam her yerde boştur. Sana P&G, Unilever, Coca Cola, Pepsi Co, Pfizer mülakatlarından nal toplayan Boğaziçililerin listesini yapsam wot olur buraya.
Boğaziçililer buralarda çalışıyorsa bu sırf "Boğaziçili" olduklarından değil. P&G kapısında gözü yaşlı bir şekilde Boğaziçi, Sabancı mezunlarını bekleyen insanlar yok.

yav said:

Özyeğin %100 tutuyorken sabancı'ya para bağlamak hiç mantıklı olmaz.

Yalnız ben uyarayım, kaçıncı kardeşin bilmiyorum gerçi ya, bu özü'nün geçen seneki puanına göre düşünüyosunuz (pek tabii) ama özü adeta logoritmik bir şekilde yükseltiyor puanlarını açıldığından beri. Dikkat etmekte fayda var.

Yükselmesi gayet normal çünkü bunu hak eden bir üniversite. Artık lisansı nerede yaptığının çok bir önemi yok zaten. Herkes lisans mezunu oluyor. Özyeğin gibi bir üniversitede burslu okumak kaçırılmayacak bir fırsat.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben aksini belirtmedim ki =)
özü'ye o ne ya semin üni hihohha diyen o kadar insan var ki otomatik savunmaya geçmişsin hehe

özü yakın gelecekte bu dalga geçenleri birbir dumur edecek bir üniversite. %100'ü tuttursaydım ben de ordaydım şimdi valla. ha bir yandan da şüpheyle yaklaşıyorum tabi üniversite olmanın ötesinde 21.yüzyıl pazar ekonomisine adam yetiştirme fabrikası gibiler.

Neyse,
konu sahibi arkadaşa tavsiyem de diğerini hiç duymadım sabancı iyidir diyen kimseleri kaale almasın. Sabancı'yı önerdikleri için değil fakat güncelle alakası olmamalarından ötürü o da. Sabancı da zaten gayet önerilebilir güzide bir üniversitemiz. Ancak arada epey de bir maddi fark var. O kadar puanın üzerine bir o kadar da para harcamaya gerek yok bence. Hele ki işletme okunacak ise tam bir paradoks oluşuyor çünkü işletme'nin sermayesini en başından yanlış yönlendirerek kurmuş oluyosun :p (kendini işletme farzedersen)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...