Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

"En demokratik hükümet dedim pişmanım"

Sparkcaster

Öne çıkan mesajlar

Viktor said:

gecmisten bahsediyorum, turkler hristiyan olsaydi su anda bambaska yerlerde idik

ortadogudaki boktan pek farkimiz yoktu malum kisi tesadufen osmanli topraklarinda dogmasa idi, sans iste en azindan ulkenin batisi bisiler uretebiliyor

Gelişmemiş Hristiyan devletlerde mevcut bunu böyle yargılamamak gerek.Bazı ülkelerde ise çoklu din olayı var.Her dinden insan rahatça birbirleriyle geçinebiliyorlar.Bence bunun kusurunu dinde veya başka bir şeyde aramamak gerek.Tek eksik nokta eğitim ve bu eğitimsizlikten kaynaklı olarak insanların sürekli birbirini irdelemesi.Hristiyan, müslüman, yahudi, siyah, beyaz veya başka bir şey bunların hepsini geride bıraktığımızda hepimizin iki gözü, iki kulağı ve tek burnu var.Kısacası hepimiz aynı bokuz fakat birbirimizin yaşam biçimine burnumuzu sokmaktan bir ayağımızı diğer ayağımızın önüne koyup yürümeyi beceremiyoruz sadece olduğumuz yerde sayıyoruz.Günlük yaşantımda benim Müslüman olmadığımı bilen az insan mevcut eğer çok fazla sorarlarsa açıklıyorum ve nedense şaşırıyorlar.Tüm dinler insana insan olmayı öğretiyor ama bunun için dine ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.Hepimizin içinde zaten bir insan var ._.
Sosyal ağlarda paylaş

hristiyan ulkelerin genellikle fakri olmamasinin sebebi protestan is ahlakidir direk, bi yahudilerde birde protestanlarda oturmustur bu, deli gibi calisiyor adamlar, fakir hristiyan ulkelere bakinca ya ortodoks ya katolik zaten ama genede durumlari musluman ulkelerden iyi

hristiyanligin sansi ramamen roma imparatorlugunun kucaginda dogmus olmasi, roma uretim nedir bilen bir medeniyet, bugunki yasam stilimizden cok farkli olmiyan bir medeniyet

araplar ise colun ortasinda, yerlesik duzene tam gecilmemis, siyasi bir otorite veya merkezi devlet yok romadaki gibi, gene bir devlet kurma gelenegi ve hiyerarsi yok , duzenli ordu yok

devlet gelenegi konusunda genelde irani ornek almislar, hiyerarsi ve askeri duzen konusundada turklere bu yuzden muhtac kalmislardir, emevi doneminde 2. sinif vatandas muamelesi goren bu arap olmiyan muslumanlarin onu abbasi ayaklanmasi ile acildi, daha sonra orduda kilti pozisyonalri ele geciren turkler yavas yavas yonetimide ele gecirdiler, mogallarin ortami darma duman etmesinden sonra araplar gunumuze kadar kendi devletlerinin sahibi olamadilar hicbir zaman

herneyse konuya geri donelim

ay tanrisi ve ayin onemi konusunda zaten gocebe araplarin uzerinde ayin ne kadar guclu bir gokcismi oldugunu anlatmistim, gunduzun kavurucu sicaklarindan sonra gece ayin cikmasi ile asil onemli islerini yapiyorlardi, calismak ve yol katetmek icin en degerli vakit gunesin batisi ile dogusu arasinda kalan zamandir, imsak ve iftar vakitleri rastgele secilmemistir yani, gene astronomi ile kafayi kirmalarinin sebebi ay fazlarini bu akdar isabetli hesaplamalari ve gene gunes takvimi yerine ay takvimi kullanmalari bu yuzdendir, dolunay misal cok kiymetli bir zamandir ki geceden yararlanmak icin uyku duzenleride bolup porcuktur

colun ortasinda hammadde olmadigindan zaten uretim konusunda cok geri kalmistirlar, uretim yerine ticareti tercih ederler bu yuzden, ticarete kafalarinin calismasi zaten tek krutaran nokta olmustur kulturlerini

islam araplarin dini oldugu ve o donem halkina gore duzenlendigi icin uretim ile ve modern yasamla uyumlu degildir, namaz vakitleri araplarin bu geceden yararlanma saatlerine gore ayarlanmistir, sabah namazinin o kada rerken olmasi, ogle ile arasindaki bosluk ve ikindiden itibaren namaz sayisinin artmasi tamamen bu nedenledir, peygamberin amaci araplarin bu uyusuk hayat sistemini az hariketlendirmek olsada uykudan kalk, namaz kil ve yat seklinde bugun bile suren bir gelenek getirmistir

gene araplar orucluyken gunduz uyur, kahvalti niyetine iftar ederler genelde, suudiler daha yakinalrda gunduz orculuyken uyumanin onune gecmek icin bi takim zorlamalar yaptilar
Sosyal ağlarda paylaş

tr'nin en büyük problemi aydın diye geçinen, aslında bana dokunmayan yılan bin yaşasıncı zihniyetin medyada her köşe başını tutmuş olması ve kamoyuna yön vermeleri...

"Beni bile tutukladıklarında şaşırdım"
kim olduğunu bilmiyorum yazsını okumadım, prof ünvanı haketmesi zor bir ünvan ama o cümlesi yazar sıfatını haketmekten ne kadar uzak olduğunu gösteriyor ne yazık ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

islam olmasaydi inan su anda cok daha iyi biyerlerdeydik

tembel araplar savasamiyor diye 1000 kusur sene orta doguyu kendi kanimizla koruduk, bulduklari ilk firsatta sirtimizdan ahncerlediler simdi burunlari pislikten cikmiyor, hap kadar israil hepsini toplayip denize doktu nerdeyse, tanklari birakip kactilar korkudan

araplarin dini icin harcadigimiz emegi baska bi din icin harcasaydik su anda o dinin mensuplari icin kahraman filandik, turkuz diyince yuzumuze tukurmezlerdi en azindan arapalr gibi lol

turku islam adam etmedi
islami turk adam etti

islam turk milletinin basina gelen en kotu sey, 9 yasinda cocuklarin pesinde araplarin peygamberini ornek alip kosmasindansa dagdaki keci ile iliskiye girsin daha iyi

yazının tamamına katılıyorum

ama, dinin kendisinden değil, uygulamasından kaynaklanan sıkıntılardan kaynaklı sorunlarla uğraşıyoruz daha çok

ha bunun baş sorumluları, arapları ve acem soytarılarını devlet makamlarına getiren selçuklu,

saçma ve sapık ümmet anlayışı ilede osmalıdır

ayrıca eşek kovalayan türk, altın kaplama konaklarında oğlan kovalayan araptan daha ahlaklıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

patide yakında "bu gün hava çok sıcak" konusu bile 1 sayfa sonra din konusu olacak.

din vs gelişmişlik konusu tartışmadan önce

1- http://www.imdb.com/title/tt0475043/ seyredilmeli

2- https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2162410236919&set=a.1679681288997.49743.1746480276&type=1&theater düşünülmeli.

3- Ekvator çizgisi (tropikal ve sıcak) çevresindeki ülkelerin gelişmişliğine bakmak lazım.

edit : site adresi çalışmıyor?
Sosyal ağlarda paylaş

sorun dinlerden cok kitaplarda, kitaplar yoruma cok acik, kuran misal sunu ayp bunu yap diyor ama hadis olmadan tek basina islemiyor, kendi kendini tasiyamiyor ikinci bir kaynaga ihtiyac duyuyor

alin guncel konu

http://www.haberturk.com/polemik/haber/761629-bunun-hesabini-allaha-veremezler

70 dakika fazla oruc tutuyoruz demis, kuranda iplik hesabi yapildigindan saatler belli degil, sakirt kardes demiski bu diyanet modern astronomiden yararlaniyor oysa biz dededen kalma yontemle aciyoruz, diyaneti sallamayin vs vs
Sosyal ağlarda paylaş

hic bir kitap ek kaynak olmadan kendini tasiyamiyor zaten. ya ek kaynaga bakiyolar, ya da butun ek kaynaklari silip oz be oz inanca geliyolar (o zamanda dinin dikte ettiklerinden secmece salata tabagi hazirliyolar) e nasil tasisin ki? 1500-2000 yil once cahil bi grup insan tarafindan seksuel ve maddi ihtiyaclarina yol gostersin diye yazilan kitapta, seksuel ve maddiyati duzenleme disinda duzgun ne bulabilirsin ki?

hadislere de bakiyosun, e kuran-i kerim de cherry picking yapan adamda hadislerde yapmamasini beklemeyessin. ayni olayi orada da gosteriyo. kendi insani degerlerine uyan yerleri seciyor, digerlerini redediyor.

ornegin modern muslumanlar cok daha komik oluyor. tarikatci esnemez muslumanlara gulemiyosun, yazik diye bakiyosun. Cultural evolution diye bisi var, darwin in evrim teorisini kultur evrimine uyarliyolar. Aslinda kulturlerde tamamen dogadaki evrim gibi evriliyor. Savasiyor, guclu olan, sartlara uyum saglayan kazaniyor buyuyor, digeri kuculuyor yok oluyor, cok hucreli gibi ikiye bolunuyor, iki tane lider cikiyor vs vs. cok buyuk bi dusunce tabii bu kadar basit degil.

tarikatcilere de o duzlemde uzuluyorsun tabii. ama modern muslumanlara gulebiliyosun, cunku komik oluyolar. adaptasyon sikintisi yasiyor. Gozumde entellektuel olarak mini etek giyen basortulu kadin goruntusu ciziyorlar, ondan komik oluyorlar. kuran-i kerim bi emirler butunudur diyor adam, peki emirse neden sunu veya bunu yapmiyorsun, o da onunla allahi arasinda oluyor birden. modern muslumanlari suudi arabistana vs koysan varolma savasi verecekler farkinda degiller. muslumanlarin cogu onlari muslumandan saymiyor. oyle yamuk yumuk bi din.
Sosyal ağlarda paylaş

Kulturel evrim demiyelimde diyalektik diyelim cunki herseyin ozu o, cok agir bir degisim var kulturler arasinda, ozellikle konu din olunca arap kulturu ile yerel kultur sentezinden cikan sey iki tarafada uzak kalmaya mahkum oluyor tipki turk islam sentezi gibi

Bati ile turk islam sentezinin sentezinden cikmis muslumanlarin eninde sonunda gidecegi iki yer var

Ilki deism ki soylemeselerde her gun kaaydiklari nokta bu, tek farki islamdan bazi inanclari ile kayiyorlar, tek ayeti bile reddedince dinden ciktiklarinin farkinda olmadiklarindan deist olduklarinin farkinda degiller, digeri ise direk ateizm ki en zor kabullenilen seyde bu ama akp hukumeti ve cmaatler begenmedigi batili muslumanlari "sende bizdensin din kardesimizsin" diye kendine cekicegine dogrulari soyleyip kafir diye itekliyor, bu durumda bireyinyapicagi biside kalmiyor haliyle, son yillarda atheist sayisindaki artisin temel sebebide bu
Sosyal ağlarda paylaş

Bilmemkaçtane kitapta özet olarak denilmişki,

1 tane Tanrı var ona şükret, ibadet et ve iyi bir insan ol.

3000 yıldır anlaşılmayacak ne var bukadar mübarek. Dinsizde olsan farkmaz üsttekiler esastır. Din olayını evde bırakabilsek akşam yemeğini saturnde yiyorduk şimdi. Bukadar mı zor iyi insan olabilmek yani, ya bütün dünya trolleniyorsa nolcak :D
Sosyal ağlarda paylaş

cevap hakkı doğuracak şekilde yorumlarınızı yazıyorsunuz, cevap yazılınca da manasız şekilde konu uzuyor, genel dini yaşayış ve davranış biçimlerini dinin kendisi gibi anlatıyorsunuz...

birde insanları sınıflandırmaya bu kadar takmak niye?

kitaptan bahsediyorsanız kitapın ve peygamberin talep ediği belli.

kitabın ve peygamberin etrafında sonradan oluşan ve zamanla onlardan kopan bir islam kültürünü eleştiryorsanız eğer,

ona "ılımlı, batılı, modern" müslümanlarınız da karşı
Sosyal ağlarda paylaş

Hristiyanlar belki dinsel anlamda entellektuel olarak 600 sene ilerisinde diye bu adamlarin, belki de baska diger kulturel etkilerden dogru evrimi gormeye basladilar. Deist oluyor onlar artik. Ornegin adem ile havvayi redetmeye basladiklarini goruyorsun. Cunku evrim teorisi ile cakisiyor, ve bir suru hristiyan din adamida evrim teorisinin en gecerli aciklama oldugunu soyluyor. Bir galileo olayi daha yasamamak icin kabul ediyorlar. Dini deizme indiriyorlar. Muslumanlarda ise konu cok daha karisik. Cunku oncelikle kitap in yorumlanabilir degistirilebilinir bir yapisi oldugunu kabul etmeleri gerekiyor. Keza turkiye aslinda bunun onculugunu yapiyor ama bu gecis surecinde de evrim teorisindeki mutasyon gibi mutasyon gecirmis cok komik muslumam goruntuleri ortaya cikiyor. (Mini etek giyen basortulu kiz misali)

Degsismeyen dinlerin zaten yasamasi mumkun degil. Eninde sonunda insan urunu ve insanlar ve degerleri degistigi icin onlarda uymak zorunda. 14 kadinla evlenilen, 6 yasinda kiz nikahlayip 9 yasinda gerdege girilen bi kulturde ve cagda degiliz.

Fettullah gulen mesela bunun onculerinden bir anlamda. Diger hardcore muslumanlar sevmiyor adami, cunku yaptigi islamiyete protestanligi getirmekten baska bisi degil. Faizi ya da diger modern degerleri rededen bir dinin modern dunyada yasamasinin mumkun olmadigini goruyor. Modern bi peygamber aslinda. Iste hucre bolunmesini gerceklestirenlerden biri.
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

tr'nin en büyük problemi aydın diye geçinen, aslında bana dokunmayan yılan bin yaşasıncı zihniyetin medyada her köşe başını tutmuş olması ve kamoyuna yön vermeleri...

"Beni bile tutukladıklarında şaşırdım"
kim olduğunu bilmiyorum yazsını okumadım, prof ünvanı haketmesi zor bir ünvan ama o cümlesi yazar sıfatını haketmekten ne kadar uzak olduğunu gösteriyor ne yazık ki.

eheh aynen captain subtext, "gelişmiş demokrasilerde hükümet yalakası -aydınlar- koruma altına alınır"
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...