Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çalışanların geniş sosyal hakları neden yok?

Chaotic

Öne çıkan mesajlar

emanet said:

ben sistemi savunmuyorum, ki nefret ederim.

ama daha çok nefret ettiğim şey de insanların yetersizliklerinin suçlarını başka yerde araması ve bu ezikliğin üzerinden yapılan acıtasyon.

sistemi savunmuyorum diyorsun ama o insanların "yeterli" mi "yetersiz" mi oldugunu belirleyen kriterleri sistem kendi yaratıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

sistemin neyi belirlediği önemli değil.

insan kendi dışında olanı suçlayıp sorumluluk almaktan kaçınıyorsa kaybeder bu kadar basit. bilmem farkettin mi ama burası cennet veya ütopik bir dünya değil. bilinen tarihte hiçbir zaman ideal bir sistem gelmedi.

kirlenmeden adapte olacaksın, ağlamanın bir faydası yok. dilenciye para veren ona iyilik değil kötülük yapar.
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

1 sistemin neyi belirlediği önemli değil.

insan kendi dışında olanı suçlayıp sorumluluk almaktan kaçınıyorsa kaybeder bu kadar basit.2 bilmem farkettin mi ama burası cennet veya ütopik bir dünya değil. bilinen tarihte hiçbir zaman ideal bir sistem gelmedi.

3kirlenmeden adapte olacaksın, ağlamanın bir faydası yok. dilenciye para veren ona iyilik değil kötülük yapar.

1 yoo gayet önemli,örnegin van ın kücük bir ilcesinde doguyorsun,baban gecimini hayvancılıkla saglıyor,ilkokulu bitirdikten sonra babanın işini devralıyorsun,kendi halinde yaşayıp gidiyorsun,pat ülkenin hayvancılık politikası degisiyor,senin ürettigin sıgırları isvecten almaya baslıyoruz,sen magdur oluyorsun ya da karadeniz de fındık yetiştiricisisin,ülkeye sıcak para sokmak icin fındıgı senden degil de güney amerikadan ithal ediyoruz,gel bu adama 0 dan başlayıp da zengin olan insanların hikayelerini anlat.

2 elbette dünya mükemmel adaletin,sosyal duyarlılıgın oldugu bir yer degil,cogu zamanda olmadı ama en azından bazı dengeleri sağlamış ülkeler var,örnegin kuzey avrupa ülkeleri,oradaki bir işçiyle karadenizdeki maden ocaklarında calısan iscileri kıyaslayıp "bakın dünya düzeni adil degil,her yerde bu tarz seyler" diyemezsin,şayet elma ile armutu toplamak gibi olur,bilmem farkında mısın ama dünyadaki hiç bir hak,hiç bir zaman,savaşmadan,baş kaldırmadan,mevcut düzene eyvallah cekip kazanılmadı,tabandan bir talep olmadıkca,taban mevcut sermayeyi elinde barındıran kesmin kafasına vurmadıkca bu haklar verilmedi,senin bu dedigin gibi davransaydı herkes ne fransiz ihtilali olurdu ne sendikalar.

3 bunu git de migrosda 12 saat kasiyerlik yapan adama söyle,güzel bir cevabı vardır,git de hacı senin suçun burda olman kafan basmıyo vs.
Sosyal ağlarda paylaş

genel tespit yapıyorum, direk kimseye cevap vermiyorum

ben patronum a işini yapacağım ve gelirim x olarak hedefliyorum ve ilan veriyorum a işini yapacak x-y ücret alacak birinini arıyorum.

çalışan gelir ya kabul eder yada derki a işinin global ve yerel kar oranları x değil z dir ve benim emeğimin karşılı z-g e eşitir diye bilir eğer kalifiye bir elemansa, ve eğer iddia ettiği kadar kalifiye bir elemansa belli bir süre içinde söz konusu olan z karı z*2 veya z*3 e çıkarta bilir, hal böyle olunca da, gider patrona der, bu şartlar karşılığında be de z*x kadar kar isterim, patron bakar eğer, eleman gerçekten vazgeçilmez ise söz konusu şartlarda anlaşırlar, yok patron bi geri zekalı ise kabul etmez

işçi ile iş veren arasında anlaşma tamamen bundan ibarettir.
bunlara artı olarak, çalışılacak iş az ve işverenlerde işçilere görece daha güçlü olduklarından, devletlerin vergi mükellefi olan çalışanlarının da bazı haklarını garanti altına alacak yaptırımları vardır.

diğer bir husus sa, mesai saatlerinde paticik e giren ya:

patrondur,
ya işinden kaytaran işçidir,
ya işi olmayan işçidir,
ya öğrenci,
yada boş gezen bir kimsedir.

sizi de anlıyorum ama patron olmak o kadar özenilecek bir durum değil, rahmi koç olmadığın sürece, hem en az işçin kadar çalışmalı, hem onların yaptıkları işleri bilmek zorundasın, tatilinde bile işten kurtulamazsın

yok bütün işi siz yapıyorsanız, patronlarınız şefleriniz yatıyorsa, çalışmayın çıkın işten, iş gücünüzü kötü patronlar için heba etmeyin, yok çıkamam derseniz bir iç hesaplaşma yapın.

bu ülkede 1,500 liraya 4 kişilik aile geçindiren adamlar bile 1500-2000 tl televizyon aldılar, almasın mı alsınlar, almalılar da piyasa için ama, sonra geçim sıkıntısı ortaya çıkıyor ve zam talepleri geliyor,

kimse kusura bakmasın ama söz konusu örnekten muzdarip olanların %80, talep etikleri şartları ve ya paraları kazanacak katma değer üretmiyor.

mesela birazda buradan çıkıyor
Sosyal ağlarda paylaş

bahsettiğin türde kazık yedik diyelim, bir kaç kere hemde. üstelik yapılan bir ton iyiliğin üstüne (evlendirme, ev döşeme vs).

iyilik yapılacak insanlar var, geri kalanının canına okumak gerek demek. herkese iyilik yapmak = aptallık resmen

bazı insanlarda enteresan bir psikoloji var. iyilik yaptığın adam sana bileniyor, gıcık oluyor. gün geçtikçe kuyunu kazmaya başlıyor, hakkında kötü konuşup diğerlerini de dolduruyor. eline geçen ilk fırsatta sana yaptığın iyiliği acı bir şekilde ödetiyor.

para yok diyorsun inanmıyor adam. patron = zengin gibi salak bi yargı yerleşmiş. yav demişki 1 hafta geç vermek asgari ücretle çalışan işçi için ne kadar zor birşey. LAN yok para? olmayan paranın nesini vereceksin adama? o işçi olmayan parasıyla 4 kişilik aile geçindiriyorsa sen olmayan paranla şirket geçindiriyorsun, bunun maaşları var sigorta ödemeleri var piyasaya olan ödemeler var devlete olan borçlar var bankaya olan eşşek gibi faiz binen borçlar var oğlu var.

işçi acıtasyonu so 68s
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

sipeyskeyk said:

yav said:

Sipeyskeyk yazdiklarindan oyle anlasiliyor ki baya bir acinacak duruma dusmussun zaten.

Tabi tabi.

PC başından konuşmak kolay canım kardeşim.

Birkaç kişiye güven, kazığı ye otur, ondan sonra gel konuşalım. Bilmeden etmeden sallamayın şöyle. Ben hümanist bir insandım, hala da öyleyim. Ama 99% kazık yiyince biraz kendini korumaya alıyorsun.

İnsan doğasıdır Verirsin ister, daha iyisini bulursa gider ve verdiğinle kalırsın. İmkansızlıktan bir dönem veremezsin, adam arkasına bakmaz seni yüz üstü bırakır gider. Bu böyledir.

Temel haklarını tabiki vereceksin, onlara lafım yok. Kanunun emrettiğinin dışına çıkmıyoruz, neden acınacak duruma düşmüşüm? Devlet baba ne ver diyorsa veriyoruz adamlara, fazlasını verip vermemek paşa gönlümüze kalmış, niye battı ki?

Çocuk çocuk konuşacağınıza yanında 10+ adam çalıştıran herhangi yaşta, bir sistem idare eden HERHANGİ biriyle gidin konuşun aynı şeyleri duyarsınız.

Dedi hayatina patronunoglu olarak baslayan adam...
Sirf surda yazdiklarina gore taniyorum seni ve buna gore konusuyorum, okuduklarim da senin yedigin kazigin bile tatli oldugunu ertesi gun babanin hallettigini dusunmeme yol aciyor.
Bir de bir isveren ailesinden gelen sen varmissin gibi konusmanla birlikte forumda bunca vakit harcamandan az cok anlayabiliyorum nasil bir tip oldugunu.
İscilere 1 hafta gec maas vermenin anlasilabilir bir hata oldugunu daha bu yasta dusunmen cok feci. İki asgari maasla aile gecindirirken maasini 1 hafta gec aldigini dusunup oyle tekrar bir yap yedim dedigin kaziklarin muhasebesini.

Neyse. Ote yandan elbette bilemeyiz ne yapiyosun ne ediyosun gercek hayatta. Burda yalnizca klavye basindan iletisimde sinirli oluyor amma velakin dusuncelerini belitme seklin sonucu boyle bir profil olusturuyosun.

Şu yazılan o kadar saçma bir arguman ki her yerinden başarısızlık damlıyor.

Aynı arguman ile patron da şunu der: Piyasadan alacaklarımı 2 hafta geç tahsil aldığımı düşün, ben koca şirketi nasıl yöneteceğim? Onu bir düşün dese?

sipeyskeyk doğru yerlere parmak basmış. İşçi ile x fiyata anlaştıysan ve bunu kuruşu kuruşuna adama ödüyorsan daha da o işçinin şikayetlerini çekmeye mecbur değil patron. ama işte bizim ülkemizdeki küçük işletmeler genelde abi/kardeş ilişkisi ile iş yürüttüğü için o işçiye biraz taviz verirsen afedersin gelip kafana sıçıyor ilk fırsatta (istisnalar kaideyi bozmaz). Asgari ücretle çalışan bir işçinin maliyeti -mesai yapmıyorsa- yemek yoluyla 1400-1500 lirayı buluyor. vergi desen almış başını gitmiş, enerji fiyatları zaten allahlık. Türkiyede üretim yaparak birşeyler yapmaya çalışmak cidden sıkıntı işte... Yakarışını anlayabiliyorum.

Türkiyede hizmet sektörüne yönelmek çok daha akılcı...
Sosyal ağlarda paylaş

cacodemon said:

Mercedes'de çalışan bir arkadaşım var. Doğum günlerinde izin ve full depo bir merso veriyorlarmış. Al dolaş diye!

Ayrıca mesai yaparsan eve garajdan beğendiğin bir mercedesle gidebiliyorsun. Zaten İstanbul'un öteki ucunda ofisleri, taksi ücretinden daha uyguna geliyordur şirket için.

ahahaha arkadasinin ne guzel hayalgucu varmis :)
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:
]
para yok diyorsun inanmıyor adam. patron = zengin gibi salak bi yargı yerleşmiş. yav demişki 1 hafta geç vermek asgari ücretle çalışan işçi için ne kadar zor birşey. LAN yok para? olmayan paranın nesini vereceksin adama? o işçi olmayan parasıyla 4 kişilik aile geçindiriyorsa sen olmayan paranla şirket geçindiriyorsun, bunun maaşları var sigorta ödemeleri var piyasaya olan ödemeler var devlete olan borçlar var bankaya olan eşşek gibi faiz binen borçlar var oğlu var.

işçi acıtasyonu so 68s

İs kar etmiyorsa yapmayin abi is mis. mal misiniz zararina calisip adam calistiriyosunuz
Uzuldum senin adina acikcasi.
Sosyal ağlarda paylaş

Bankaya, devlete, piyasaya falan desenize "LAN para yok" diye? İşçi nasılsa ses edemez diye usulsüzlük bunların arasında hep ona yapılıyor, bir de işçi itiraz edince suçlu oluyor. Adam "nakit akışını adam gibi ayarla o zaman kardeşim" dese üstüne işten de kovacaklar, adam mahkemelerde uğraşacak üç kuruş hakkı için. Tam beceriksiz patron kafası yani eheh.
Sosyal ağlarda paylaş

Ah be abi :) Eşşek kadar adamlarsınız bu yorumlar ne böyle.

Yüzlerce çalışanı olan dev şirketlerin içeride çalışanların parasını tuttuğunu biliyor musunuz kaçmasınlar diye? Hayvan gibi cirolu yerlerde aylarca maaşını alamayıp ayrılıp bize gelen tonla adam sayarım.

Nasıl bu kadar bilgisizsiniz inanamıyorum?

Kitap mı zannediyorsunuz piyasayı?

Nakit akışını ayarla o zaman yetememişsin EHEH demek nasıl bir cahilliktir?

Nakit akışını 100% 7 gün 24 saat 12 ay ayarlayabilen şirket nerede gösterin de ben de oraya iş başvurusu yapayım?

Size bir isimler sayarım çalışana eziyet eden, mesai vermeyen, içeride 2-3 bin tl para tutan, işi bırakırsa vermemek için süründüren, aklınız kayar.

Bankayı arayıp kredi taksidini birkaç gün bekletebilir miyiz? deyip işçilerin maaşlarını vermediğimizi nereden biliyorsunuz.

Piyasaya ödeme yapmadan önce maaşları tamamladığımızı, maaşları tamamlayamazsak arayanlara YOK demediğimizi nereden biliyorsunuz?

Bizim mal aldığımız yerler yıllardır çalıştığımız yerler, 2-3-4 hafta bazen daha çok ödeme yapmadığımız halde mal vermeyi kesmezler.

Onlar İNSAN da, kendi işçilerimiz neden onlar kadar insan olamıyor?

Ben çalıştığımız bankaların 2 hafta ses etmediğini bilirim kredi taksidi gecikmesine.

BANKA, tekrar edeyim.

BANKA bekliyor, işçim bekleyemiyorsa kusura bakmasın kimse.
Sosyal ağlarda paylaş

valla bi tarafta işini götüremeyen salak var.

diğer tarafta mağdur.

sağa bakıyorum
salak..
sola bakıyorum
mağdur..

kefeye koyuyorum birisi işini götüremeyen salak hâlâ.

eee.. iki tarafa da bakmış olduk..

neeeext

ha bi de bankaları parayı vermiyor diye evinden kovudklarını falan sanmıyorum doğrusu. var mı abi evindenkovulmuş banka?
aç banka var mı mesela?

kusura bakmayın adama maaşının hiçbi kısmını vermeden geciktiriyorsanız yetoluk var demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...