Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çalışanların geniş sosyal hakları neden yok?

Chaotic

Öne çıkan mesajlar

"nutella yerim" said:

Chaotic said:

"nutella yerim" said:

o degil şu an piyasada kurumlara / akademiye adam gibi matlab egitimi veren kurum eksikligi var,millet matlab bilmeden adını yazamaz dışarda bizdeki mühendislerin ( ben dahil ) bir çok eksigi var,kendi ogren desen başı var sonu yok keratanın yabancı dil gibi

çok güzel bir boşluk görmüşsün. biz de düşündüydük onu.

o konuda bir proje yaptım ben izzet diye bir arkadaşla ama. bir türlü hayata geçiremedik. geçirebilsek patlayacağını ümit ediyoruz. ama geçiremiyoruz bir türlü.

şu an piyasada bunu yapan 1 tek figes adında bir kurum var,onlar da tekel diye çok fahiş fiyatlardan veriyorlar,ben akademisyenim,makul olsa bulundugum okulda şu kursu almak isteyen 1000 tane muhendis var,getiririm firmayı adam gibi bir egitim duzenletirim,ama adamlar adam başı 500 tl falan istiyorlar sanırım,o yuzden talep gormuyor,amerikada felan matlab kendi veriyor bu egitimleri yuzlerce dolara,orda da pahalı gerci,sanırım tr de pahalı olması da bundan kaynaklanıyor,matlab firması güzel bir komisyon/telif istiyor,belki türklere bir şey bile kalmıyordur.

figes'ten 3-4 kişi geldi bize geçen ay. Adamlar gerçekten çok iyi abi. İşlerini çok iyi biliyorlar. Hepsi çok iyi mühendisler. Devlet kurumlarıyla, mesela Aselsan'la, TSK'yla falan ortak projeleri var.

ANSYS fluent alacağız onlardan, eğitimi için geldiler.

Ve evet pahalılar.
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

dasaaa said:

@nutella yerim:
abi matlab tutar.
hayatı epic kolaylaştıran bi program. eğitimini de evet herkes istiyor gerçekten.
@chaotic: itü'den bi izzet vardı matlab üstüne bişiler kasan da ondan dedim.

http://www.mathworks.com/matlabcentral/
abi ben şurdan çalılıyorum
http://www.mathworks.com/support/books/
surda da kitapları var
ama bilen birinin anlatması bambaşka oluyor,benimki learning by suffering

ben yl sırasında öğrendim. bi de stochastic analysis aldım ki gerçekten "abi bu dersi kesin almak lazım, kesin öğrenmek lazım" dediğim çok çok nadirdir. illa ki herkes almalı. hayatı değiştiriyor ders.

bi sürü kitap ile çalıştım ben de. sonrasında net üstünden aynı şekilde.
bilen birisine her seviyede o kadar ihtiyaç oluyor ki.
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

evet ansys le de anlaşmalı onu da veriyorlar,bizim okulda da 1 dönem ben ansys dersi verdim,baktım piyasada cok gidiyor ogrensin keratalar diye,gerci sallayan olmadı o ayrı,adamlara anlatamadım piyasada binlerce dolara veriyorlar egitimini hazır ben anlatıyorken dinleyin diye

abi ben seni böyle kareli gömlekli aylak mühendis zannediyordum yazdıklarından maşallah ....klı adammışsın saygı duydum belirtmeden edemeyeceğim.
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

evet ansys le de anlaşmalı onu da veriyorlar,bizim okulda da 1 dönem ben ansys dersi verdim,baktım piyasada cok gidiyor ogrensin keratalar diye,gerci sallayan olmadı o ayrı,adamlara anlatamadım piyasada binlerce dolara veriyorlar egitimini hazır ben anlatıyorken dinleyin diye

abi ahahahha salaklar yahu.
ahahuashuahsudhausdhaushd
olm pes etme yine de.
Sosyal ağlarda paylaş

@dasaa

ben sim mechanics / control toolbox ile ugrasıyorum,bir de peter corke diye bir adamın unofficial yazdıgı robotic toolbox ı var,o da başarılı

yok ya hacı,zaten biraz istegim dışında oldu,mekanik analiz yaptırdım genelde,mekanik calısmadıgımdan da bana pek faydası olmadı,arada soru sormaya gelen var yine cevaplıyorum ama bana kattıgı cok bir şey yok,bir daha verir miyim bilmiyorum

@chaotic

estafur. hacı ahahhah
Sosyal ağlarda paylaş

batuhan said:

Millet iş bağlamaya geçmiş. Bi allahın kuluda bana bi staj ayarlasın :) Muhasebe finans alanında kısa - uzun farketmez.
is guc sahibi tanidiklarina gidiyosun abi senin calistigin bir smmm var mi diyosun var tabi diyorlar boyle boyle bisiler dusunuyorum diyosun o da aa tabi soyliym ben ona bir diyor sora sansin yaver giderse bir buroya alirlar illa ki. 1haftadir anladigim kadariyla 5-10 kisi calistiran burolar staja col musait oluyorlar hem bos kalmamak hem de islerin nasil yurudugunu anlamak adina. Zor is ama :D cay icer ense yaparim klima altinda diyodum 2.gunden fatura yigdilar basima islemek icin.
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

o mantıkla patronun işçiye iyilik yapmak gibi bir zorunluluğu da yok. yasalar çerçevesinde sömüre bildiğin kadar sömürüp hayvan muamelesi yapacaksın. zaten akp saolsun gün geçtikçe çıkardığı yasalarla kolaylaştırıyor bu sömürüyü.

şirket bol para kazanırken çalışanlar evlendiriliyor, evleri döşeniyor, saçma borçları kapatılıyor (ki bu yönde hiçbir yükümlülüğümüz olmamasına rağmen). para yokken ben aç kalacaksam o da çenesini kapatıp aç kalacak.

para kazanırken çok iyisin patron, olmayınca işçi hakları sömürü blah blah.

kaç sayfa önce bunları dedik ne arabalara bindiğimiz kaldı ne yetoluğumuz.

bizim demek istediğimiz ilerde insanlar işveren konumuna geldiğinde işçilerine iyilik yapacakları zaman iki kere düşünmeleri. "ben ona şu kıyağı geçmiştim şirketin zor zamanlarında yanımda olur" malesef geçerli olmuyor.

kar ediyorsan işçine daha çok ver
zarar ediyorsan da o senin sorunun
Sosyal ağlarda paylaş

Chaotic said:

Merhabalar arkadaşlar.

Yakın bir dostum car care işi yapıyor. ege ve akdeniz bölgesinde 5 6 tane bayisi 35 e yakın çalışanı var. izmirin de en büyük bayilerinden birinin de car care işilerini o yapıyor. bugün kendisini ziyarete gittim hava çok sıcaktı. dedim ki abi fena mı olurdu şimdi servisin bir yerinde şöyle bir havuz olsaydı çalışanlar için. eğlence salonu olsaydı stres atarlardı. sanki küfretmişim gibi döndü baktı olm öyle birşey olsa burada 1 kişi bulamazsın çalışan herkes havuza, bilardoya, langırta kaçmanın hesabını yapar kimse çalışmaz dedi.

öte yandan ishak alatonun tecrübelerini anlattığı bir kitabı okumuştum geçenlerde. isveçte fabrikada çalışırken çalışanlar için havuz olduğundan bahsediyordu.

sizce çalışanlara böyle haklar verilmesi çalışma performansını olumlu mu etkiler olumsuz mu?

Rewendor said:

Adam haklı, mesaiyi falan dikkate almazsan sonra öyle adam bulamazsın işte çalışan. Herkes havuzda bilardoda olur. Ayrıca İsveç'le falan kıyaslamamak lazım bizi. Biraz görmemişlik ülkecek kültürümüzde olduğu için fırsatı bulduğumuz anda suistimal ederiz, acımayız.

İşin kolayı var. Kartlı sisteme geçersin, mesai saati bitiminde kartını basar gider havuza adam. Kart basmadan geçerse adam o zaman da normalde mesaide kaytardığında ne tepki alıyosa o tepkiyi verirsin.

"bizim ülke böyle, havuz koyarsan mutlaka kaytarır" düşüncesine katılmıyorum.

aklıma "ablacım etekle dolaşırsan tabii ki tecavüz ederiz, türkiye burası" lafını getiriyor. aynı adama sorsan, "vay arkadaş, millet mini etekle dolaşıyor, ne kadar da gelişmiş devletmiş" felan der.

olay aslında gelişmişlikle felan alakası yok,
eğitimle alakası var.
hiç hayatında kadın eli tutmamış, bir kızı sevdiğinde babası tarafından tokat manyağı yapılmış adamlar,
sokakta kadın gördü mü tecavüz etmeye kalkar.
oysa cinsellik konusunda daha özgür olunsa, insanların tecavüz etme dürtüsü de gider.

benzeri iş yerleri için de geçerli.
işyerinde bilardo olsa insanlar garipsemez ve alışır.
ayrıca bilardoyu ayarlamak da zor değil. nasıl insanlar çalışma saaatinde dışarda gezip tozmuyorsa, laylaylom vaziyette bilardo da oynamıycaklardır.
viktorun açıkladığı yöntemler de var elbette.

öte yandan carcare yerinde ne bilardosu, ne havuzu yahu?
senin dediğin carcare şöyle bi binadır büyük ihtimalle:

http://i.imgur.com/FWYFC.jpg

böyle bir yerde çalışan adama bilardo yeri yapmanın ne faydası olcak ki?
"havuz/bilardo" muhabbeti büyük ihtimalle internette sıkça dolaşan google binası fotoğraflarından dolayı geldi sana.
şöyle bir izahta bulunayım,
öncelikle google gibi şirketlerde yüzlerce kişinin çalıştığı yerlere yapıyorlar o havuzları, bilardo içeren dinlenme yerlerini. bir-iki kişilik şirketten bahsediyorsak gayet saçma olur.
ayrıca, google gibi şirketlerde, adamların işi sabah akşam bilgisayarın başında geçiyor. sürekli bilgisayarın başında oturmak, hem kişiyi şişmanlatır, hem sağlık problemlerine neden olur, hem de yaratıcılığı sınırlar. bu şirketlerde havuz/bilardo vs için mola saatleri veriyorlar ki, adamın zihni açılsın, kendine gelsin, işindeki verimi de artsın.
ha bu formülü tutup da saatlerce fotokopi çeken, kağıtlara damga basan, faks çeken vs gibi memuriyet işleri yapan kişilere uygulamana çok büyük bir gerek yok. çünkü yaratıcılık veya açık zihin isteyen işler değil bunlar pek.

neyse eyyorlamam bu kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...