Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gerçek islam bu değil !

Feamer

Öne çıkan mesajlar

Ardeth said:

Law said:

@Ardeth

O yazdıklarımı ciddiye alıp cevap verecek en son kişiydin bu forumda belki ama sağlık olsun :).

valla ciddi bir tartışma içersindeyiz ironi yapıyorsanız daha başarılı olmanız lazım.

Daha ne kadar başarılı olabilirim bilmiyorum. Neyse madem konuyu ciddiye alınıyor ! Ben çekileyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

moncici said:

Feamer said:

Viktor said:

neden ay takvimi kullaniliyor?
nedne islamda ay en onemli obje?
neden muhammed ayi yariyor kuranda?
nedne kiyametin ay yarildiginda gerceklesicegi yaziyor?
nedne her camide ay sembolu var?

hani malumu ilan ediyoruz, yok ole bisi diyip muhammedin ayetleri yaziliyor

yahu daha muhammed hayattayken insanlar itiraz etmis "bi ole diyosun bi boyle, biz ne yapicagimizi sasirdik" diye, cok yeni tartismalar degil yani bunlar, adam oglen uykusu kacti diye ayet indiriyor, evine gelen misafirleri uzun oturuyor diye kizip ayet indiriyor, hamza deveyi kesti diye kiziyor ayet geliyor, karilari ile halvet sirasi sorun oluyro diye ayet indiriyor, insanlar kendine inanmiyor diye allahi yeminli sahidi yapmak icin ayet indiriyor

bunlarin hepsini atliyrouz, saymiyoruz bu ayetleri

yagmur yagdi bitki oldu onu tartisiyoruz

yahu bunu yazmak icin insanin peygamber olmasina gerek bile yok, basit doga olaylarinda kutsiyet ariycaksak izafiyet teorisi ile allahtan buyuk einstein var

iyi tamam sümere bağlada, bi söyle bana sümerler kimdir? onlarmı icat etmiş aylı ilahi?

ayetlere gelirsek, bunlar belirili bir sıkıntı yaratan durumlara karşı inanlara ibret almaları için gönderilen aytelerdir, sen veya kim ise bahsettiğin anlamları çıkartıyorsanız bu sizin anlayışınızla alakalıdır,

öte yandan, adam kafasından salıyorsa? iyide adam manyakmı, dini kurmuş binlerce takipçisi var 2-3 savaş kazanmış, şehir almış, kısacası belli bir noktaya gelmiş sıktığı masallarla,

çıkın der evimden çıkarlar, olmadı cemaatan adam toplar döverek çıkartılar, -şimdi nasıl bizim din adamları yapıyorsa- niye adam ayet geldi sure geldi diye bin takla atsın bu mantıklı mı?

birinci paragraf : fallacy of red herring
iki : argumentum ad hominem
üç : appeal to common practice
dört : fallacy of converse accident

bunu nasıl başarıyorsunuz ya

ya birader arkeoloji hakkında ne biliyorsun, onu söyle bi ona göre konuşalım

ahahahah biraz eğlenelim. şu mesajından sonra baktım acaba tarihöncesiyle ilgili ciddi yazılar mı yazdın diye ve şunu buldum:

tarihöncesiyle ilgili mükemmel bir tez

Feamer said:

bölgesel bir olaydan bahsetmiyorum zaten veya sel basmasından, veya günümüzde veya 500 yıl sonra bir savaş çıksa ne gibi bir ortam olacak sanki?

ve bana da, 18yy arkeolojisinin:

insanlar mağaradan çıktı, toprağı işledi, çok üreti, şehir kurdu bıdı bıdı sı mantıklı gelmiyor, nitekim modern arkelojik bulgular, özellikler mısır için zamanında fransızların üretiği safsataları çürütüyor

gelelim asıl konuya

evet bana insanlığın bu gelişim ağacı hiç mantıklı gelmiyor

bence, artık tufan mı dersin, büyük savaşmı dersin ne dersen de, büyük insan uygarlığı bir şekilde büyük ölçüde ortadan kalktı ve onların kalıntıları, bilgi kalıntıları ile mezopotamyada örneğin sümerler ve bahsettiğiniz şekilde ortaya çıktı, mesela gılgamış akıl danişmaya gittiği kimseler var... pek tabi kurtulanlar veya yaşamını sürdürenler bunlarla sınırlı olmaya bilir.

birincisi, yakındoğu prehistoryası hakkında bütün arkeologlar hemfikirdir ve hepsi de kenya çevresinden göç eden homo sapiens'lerin ilk defa dicle-fırat arasında ve nil deltası çevresinde tarım toplumuna geçtiklerini söylerler. bu 18.yy arkeolojisinin tezi falan değildir. çoğu da ilk defa 20.yy'da gordon childe'ın ortaya attığı tezlerle şekillenir. yine arkeologlar kent devletlerine madenciliğin, çanak-çömlekçiliğin yaygınlaşması ve tarımdan elde edilen artık ürünlerin bu sınıfların da ihtiyacını karşılamasıyla paralel olarak, bu ekonomik ilişkilerin düzenlenmesi için geçildiği konusunda da hemfikirlerdir. buna karşılık ne atlantis'e, mu adasına ne de başka bir uygarlığa dair EN UFAK BİR KANIT yoktur. malum tufan da evet birçok eski hikayede geçer ama so what? zaten büyük ihtimalle avrupa'nın ısınmasıyla birlikte eriyen buzların sebep olduğu bir olay sanılıyor ama öyle sular altında bıraktığı uygarlıklar falan yok.

annem antropoloji mezunu, ve ben bu konularda baya bir okumuşumdur, gordon childe'dan bronislaw malinowski'ye kadar. cahilliğin ve kendini bilmezliğin de bir sınırı var. sorun varsa alıyım.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

http://www.youtube.com/watch?v=rWJay3_ZQ_I

"Bu video yu seyreden 100lerce milyon müslüman ateist olmak için sıraya girdi."

Herhalde namazda amuda kalmak olsaydı, yine bir heykel bulurlardı.

Neyse, bir postunda Victor yazmış "2003 yılında tartışmayı bıraktım" diye. Ben 1996 da bırakmıştım.

Bu arada kendi fikrimi söyleyim. Bir yaratıcıya inanıyorum, müslümanlık çok daha yakın geliyor.

Evrime inanıyorum ki bir hücreli varlıktan bütün canlıların zamanla evrilerek bu hale gelmesi yaratıcının çok daha kudretli olduğunu ispatlar.

Kuran'da "kul hakkı" "yalan" konularını herkes okuyup uygulasa, dünyanın ne kadar yaşanabilecek bir yer olduğunu görürdük.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

oncekendimi said:

Sotto said:

Hayır, anlamadığım sokaktan kediyi alıp eve getirmenle inançlı biri olman arasında, iyi biri olmanla inançlı biri olup dinin dediklerini yapman arasında ne gibi bir ilgi alaka olduğu.

ben diyorumki elhamdulillah ki muslumanim sen diyorsunki ne alakasi var.

Yani diyorsun ki, ben müslüman olmasaydım iyi bir insan olmayacaktım, o kediyi de eve almayacaktım, ben mi yanlış anladım. Benim ne alaka dediğim konu bu...

şöyle bak, kedi orada duruyor ve senin önünde bir seçim var,

cebindeki paranın bir kısmı ile aç kalmış ve ıslanmış kediye yemesi için bir şeyler alacak ve birde karton kutu alacaksın, hem cebindeki paradan, hemde zamanından olacaksın

-ya bunu yapacaksın
-ya siktir mendebur hayvan diyeceksin (ki bunu demeyi öğütleyen mezhep kitaları var)

eğer kediye yardımı seçersen ki burada iki farklı insan var

1. dini inancı ne olursa olsun, hiç karını zararını düşünmeden zorda olana yardım eden, ki ne güzel insan
2. karşısına çıkan bu gibi bir durumda, yardım edip veya etmemek konusunda çelişki yaşayan, ve farz edelim ki müslüman olduğu için, iyi davranmayı referans alarak, Allah için bir şeyler yapmaya kendini zorlamak,
3. kişiye girip konuyu uzatmıyorum

1. kişi hiç bir çıkarı gözetmeden içinden geldiği için yardım ediyor makbul
2. kişi ise seçim yapması gerektiğin de, inandığı dinin emirleri dorultusun da davranıyor
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

o kadar kolay kestirip atmıyor kuran, eksik biliyorsun.

insanın yaratılması hadisesi ayrı, ama insan yaratıldığında dünya üzerinde insana benzeyen varlıkların yaşamadığını nereden bilebilirsin? belki allah bilinç sahibi ilk varlığı yarattı ve onu yolladı dünyaya?

güzel mantık, sonuçta şeytanın dedikleride var
Sosyal ağlarda paylaş

moncici said:

Feamer said:

moncici said:

Feamer said:

Viktor said:

yahu daha muhammed hayattayken insanlar itiraz etmis "bi ole diyosun bi boyle, biz ne yapicagimizi sasirdik" diye, cok yeni tartismalar degil yani bunlar, adam oglen uykusu kacti diye ayet indiriyor, evine gelen misafirleri uzun oturuyor diye kizip ayet indiriyor, hamza deveyi kesti diye kiziyor ayet geliyor, karilari ile halvet sirasi sorun oluyro diye ayet indiriyor, insanlar kendine inanmiyor diye allahi yeminli sahidi yapmak icin ayet indiriyor

yahu bunu yazmak icin insanin peygamber olmasina gerek bile yok, basit doga olaylarinda kutsiyet ariycaksak izafiyet teorisi ile allahtan buyuk einstein var

iyi tamam sümere bağlada, bi söyle bana sümerler kimdir? onlarmı icat etmiş aylı ilahi?

ayetlere gelirsek, bunlar belirili bir sıkıntı yaratan durumlara karşı inanlara ibret almaları için gönderilen aytelerdir, sen veya kim ise bahsettiğin anlamları çıkartıyorsanız bu sizin anlayışınızla alakalıdır,

öte yandan, adam kafasından salıyorsa? iyide adam manyakmı, dini kurmuş binlerce takipçisi var 2-3 savaş kazanmış, şehir almış, kısacası belli bir noktaya gelmiş sıktığı masallarla,

çıkın der evimden çıkarlar, olmadı cemaatan adam toplar döverek çıkartılar, -şimdi nasıl bizim din adamları yapıyorsa- niye adam ayet geldi sure geldi diye bin takla atsın bu mantıklı mı?

ahahahah biraz eğlenelim. şu mesajından sonra baktım acaba tarihöncesiyle ilgili ciddi yazılar mı yazdın diye ve şunu buldum:

Feamer said:

bölgesel bir olaydan bahsetmiyorum zaten veya sel basmasından, veya günümüzde veya 500 yıl sonra bir savaş çıksa ne gibi bir ortam olacak sanki?

insanlar mağaradan çıktı, toprağı işledi, çok üreti, şehir kurdu bıdı bıdı sı mantıklı gelmiyor, nitekim modern arkelojik bulgular, özellikler mısır için zamanında fransızların üretiği safsataları çürütüyor

gelelim asıl konuya

bence, artık tufan mı dersin, büyük savaşmı dersin ne dersen de, büyük insan uygarlığı bir şekilde büyük ölçüde ortadan kalktı ve onların kalıntıları, bilgi kalıntıları ile mezopotamyada örneğin sümerler ve bahsettiğiniz şekilde ortaya çıktı, mesela gılgamış akıl danişmaya gittiği kimseler var... pek tabi kurtulanlar veya yaşamını sürdürenler bunlarla sınırlı olmaya bilir.

birincisi, yakındoğu prehistoryası hakkında bütün arkeologlar hemfikirdir ve hepsi de kenya çevresinden göç eden homo sapiens'lerin ilk defa dicle-fırat arasında ve nil deltası çevresinde tarım toplumuna geçtiklerini söylerler. bu 18.yy arkeolojisinin tezi falan değildir. çoğu da ilk defa 20.yy'da gordon childe'ın ortaya attığı tezlerle şekillenir. yine arkeologlar kent devletlerine madenciliğin, çanak-çömlekçiliğin yaygınlaşması ve tarımdan elde edilen artık ürünlerin bu sınıfların da ihtiyacını karşılamasıyla paralel olarak, bu ekonomik ilişkilerin düzenlenmesi için geçildiği konusunda da hemfikirlerdir. buna karşılık ne atlantis'e, mu adasına ne de başka bir uygarlığa dair EN UFAK BİR KANIT yoktur. malum tufan da evet birçok eski hikayede geçer ama so what? zaten büyük ihtimalle avrupa'nın ısınmasıyla birlikte eriyen buzların sebep olduğu bir olay sanılıyor ama öyle sular altında bıraktığı uygarlıklar falan yok.

annem antropoloji mezunu, ve ben bu konularda baya bir okumuşumdur, gordon childe'dan bronislaw malinowski'ye kadar. cahilliğin ve kendini bilmezliğin de bir sınırı var. sorun varsa alıyım.

bir iki sene önce anadoluda bir kazı yapıldı ve sonuçları ne biliyor musun?

ve evet bu saydıklarına ilkokul bilgisi olarak bende sahiptim, lisede falan bu kadar basit olmamalı diye düşündüm mesela,

sen ne yaptın bu kadar yeter dedin her halde?
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

Akhlaur said:

Aluriel said:

gerçek piramit bu değil. legendary nedankoya yük olur piramidinin yanında bunlar hiçbir şey değil

Ahaha nerde ya o hatırlıyor musun ?

biraz zor oldu ama buldum

http://forum.paticik.com/read.php?2,5051988,page=3

Ahahah çok temiz bir çalışma olmuş ya.Ben bunu yaptıktan sonra son halini göremeden banlanmıştım bi de.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

moncici said:

Feamer said:

moncici said:

Feamer said:

Viktor said:

Feamer said:

gelelim asıl konuya

ve evet bu saydıklarına ilkokul bilgisi olarak bende sahiptim, lisede falan bu kadar basit olmamalı diye düşündüm mesela,

ahahah hangi kazıymış ve sonuçları neymiş? göbeklitepe'den bahsedecek şimdi bana.
sen bu yazdığım bilgilere sahip falan değilsin. sen bu konularla ilgili yazan bir tane arkeolog veya antropolog okumadın. sen bilim araştırma vakfı, sirius sırları, cart curt aldatmacası adı altında 3-4 tane yazı okuyup oradan ezberlediğin cümleleri burada satmaya çalışan ve bilimdışı safsatalara inanan bir adamsın. ama bu basit gerçeği bile anlayamayacaksın.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Orda yazanlar lise müfredatı zaten ilkokul değil ama tabi bunları görmek için adam gibi bir lisede okuyor olmak lazım o kadar ortalık malı değil yani sdf. Ha bi de ne ilkokulda ne lisede kimin tezi olduğu söylenmez, bir de homosapienlerden falan da o kadar bahsedilmiyor daha çok uygarlıklarla ilgili bilgilere rastlamak daha olası.
Sosyal ağlarda paylaş

Kişisel olarak tüm dinlerde beni sinirlendiren tek bir konu var.

Dogmatik ve tamamen inanç üstüne kurulu bir sistemin "kanıt" adı altındaki saçma şeylerle haklı çıkarılmaya çalışılması. Bunun varlığını da aksinide kanıtlamak mümkün değil işte. Neden zorluyorsunuz. Neden illaki bi kanıta ihtiyaç duyuyorsunuz.

İmkansız bir şeyi kanıtlamaya çalıştıkça inananlar, diğerlerinin dalga malzemesi oluyorsunuz sonra iş saygı duya kadar geliyor.

Yok abi bunun bir kanıtı yok yani, olsa zaten her şeyi sorgusuz kabul eden kesimden önce sorgulayan kesim inanırdı.

Bir de islam dininde gerçekten beni rahatsız eden şey tüm insanlar eşit yaratıldı deyip, yaratılmış bir insanın yüzü suyu hürmetine tüm alemin yaratıldığına inanılması. Yok büyük zat, yok muhterem adam, yok ulvi kişi diye bazılarının üstün görülmesi.
Sosyal ağlarda paylaş

daha kötüsü sanki Din herşeyin cevabını KANIT yolu ile veriyormuş gibi insanların "O ZAMAN BİLİM NEDEN BUNA CEVAP VEREMİYOR" gibi komik sorularla gelmesi.

ama kanıtlamaya çalışmak bir nevi insananların dine olan inancını güçlendirme çabası. ne kadar meraksız olursa olsun insan yine de sorgulamaya yatkın bir varlıktır. Eh inanlardan bazılarının içinde de bu sorgulama dürtüsü olduğu için bu dürtüyü bastırmak için Allahın varlığını kanıtlama ihtiyacı duyuyorlar normal olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

ya bilader 2012 yılına göre 600 yılında et vardı dedin ya zaten daha ne diyeyim ben sana sırf sen hayatın boyunca şuana kadar 20 tane 600lerde yaşamış arabın yediği eti yemişindir

bu ne demek şimdi?

görece az nüfus var, hayvancılık işiyle uğraşanların sayısı ve hayvan sayısı da, insan nüfusundan fazla olunca ne olması gerekiyor.

benim mantığım bu şekilde...
Sosyal ağlarda paylaş

insan yaptığı her şeyi bir sebep doğrultusunda yapıyor. inananmak dediğimiz ruhani bir konuda bile aslında istemeden soruyor o kendine; "neden inanayım?"

görece bundan sonra başlıyor. bilimsel takılan adama bak dağlar ovalar nasıl hede dersen. e zaten öyle olmalı başka türlü olamaz der. bilimsel takılmayan adam da tabi lan dağı kim yapacak kesin tanrı yapmıştır diyor.

eheh. ardeth sonradan eklemiş zaten:

Ardeth said:

daha kötüsü sanki Din herşeyin cevabını KANIT yolu ile veriyormuş gibi insanların "O ZAMAN BİLİM NEDEN BUNA CEVAP VEREMİYOR" gibi komik sorularla gelmesi.

ama kanıtlamaya çalışmak bir nevi insananların dine olan inancını güçlendirme çabası. ne kadar meraksız olursa olsun insan yine de sorgulamaya yatkın bir varlıktır. Eh inanlardan bazılarının içinde de bu sorgulama dürtüsü olduğu için bu dürtüyü bastırmak için Allahın varlığını kanıtlama ihtiyacı duyuyorlar normal olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

hamsilipilav said:

ya bilader 2012 yılına göre 600 yılında et vardı dedin ya zaten daha ne diyeyim ben sana sırf sen hayatın boyunca şuana kadar 20 tane 600lerde yaşamış arabın yediği eti yemişindir

bu ne demek şimdi?

görece az nüfus var, hayvancılık işiyle uğraşanların sayısı ve hayvan sayısı da, insan nüfusundan fazla olunca ne olması gerekiyor.

benim mantığım bu şekilde...

bizim yediğimiz etin çeyreğini yemiyordu 600lerdeki araplar. söylediğin şey yanlış yani. eskiden et çok vardı o yüzden öyle demişler şimdi yeseniz bişi olmaz argümanı yanlış. kaldı ki avrupada romanın yıkılmasından sonra bile büyükbaşların boyutu neredeyse yarısına düşmüştür yani allahın çölünde yedikleri hayvanlarda şuandakinden baya küçüktür büyük ihtimalle
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

Feamer said:

ne olmuş sonuçları

ya çok aramak lazım kağıtların içinden ama gazetelere falanda çıktı, bulursam tarih kısmına koyarım
Sosyal ağlarda paylaş

Flameoffear ve Ardeth,

dediğiniz olay 80'lerde fethullah gülen ve sızıntı dergisi çevresiyle başladı. yani daha öncesi de vardır tabi ama kitlelere (özellikle orta sınıfa) böyle yayıldı diyelim. ne oldu sonra "ilim ve araştırma vakıfları" türedi. vaazlarda, toplantılarda arkeoloji, darwinizm, kuantum vs. konuşulur oldu. çok merak eden fethullah gülen'in internet sitesinden birkaç kayıt indirip bakabilir o dönemki toplantılara. şimdi hocanın ilmi de bir yere kadar. ne oldu bulgular çarptırıldı. (maymunların atamız olduğunu sanmaları mesela en bilinen örnek) bunların ışık evlerinde eğittiği çocuklar da zamanla iyi okullara girdiler ve bu düşüncelerin "okumuş" temsilcileri oldular. ama burada çok önemli bir nokta var. arkeoloji okuyan hiçbir müslüman da feamer'ın söylediklerini söylemez. zaten çok bir şey de söylemezler. materyalist bir kültür empozesi olmadığı için, bu bilim dışı düşünceler de çok kolay dallanıp budaklanabiliyor işte tabanda. bunu iyi anlamak lazım.

feamer de troll çıktı bu arada üstteki mesajıyla
Sosyal ağlarda paylaş

eğer başından beri okuduysan,

muhammetin sağdan soldan arak bilgilerle kitap yazdığını, bunu da falanca uygarlıktan arak aldığından bahsedildi.

bende bunun üzerine, 200 sene öncesin bulguları hatalı ve eksik ve bazıları özelikle yanlı olarak yazılmıştır, bunları kanıt olarak sunmayın, eğer kanıt olarak bunları kullanacaksanız, işin bu tarafında var

dedim

şimdi senin derdin ne?

evrim teorisini desteklemek için yazıldı o teoriler zaten, %60 bulgulara, kendi mantılarını ekleyerek

ayrıca böyle bilim kafasında kurban olayım, tanımadan bilmeden hemen itham et, hemen saldır
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...