Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Niğde Üniversitesi Camii Diyanet İşleri Başkanı tarafından ibadete açıldı

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

Niğde Üniversitesi Camii'nin açılış törenine katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 38 üniversite kampüsünde cami inşaatlarına destek verdiklerini söyleyerek, “Hiçbir üniversite mabetsiz olmamalı” dedi.

Kaynak: http://www.haberfx.net/nigde-universitesi-camii-ibadete-acildi-haberi-544167/
Sosyal ağlarda paylaş

aynı mehmet görmez heybeliada ruhban okulunun da hemen açılmasını istiyor. her mahallede camii varken her okul kampüsünde de bir camii olmalı tabi. bunun neresi yanlış?

diğer dinlere mensup öğrencilerin de varsa ve onların da günde 5 vakit ibadet etme ihtiyacı varsa onlara da açarsın yer.

büyük devlet böyle olunur.

"size yaparsak diğerlerine nası yapacaz" kafasıyla hiç bir yere varamazsın.

spagetti dinine bile yer ayarlayacaksın. işin o.
Sosyal ağlarda paylaş

isteyen gider kılar, istemeyen kılmaz.

camiyi yapınca insanları zorla mı sokuyorlar içeri?

ha yok cami yaptırmayarak insanları namaz kılmaktan alıkoymanız sorun değil, isteyenin gidip kılması sorun.

zaten bizim memlekette sorun bu; neden cami yapıyorlar kütüphane yapsınlar diyeceğine insanlar, cami yaptınız iyi hoş şimdi de kütüphaneyi tamamlayın, lab. daki eksiklikleri tamamlayın demiyor.

o cami yapılmayacak illa. din tüm kötülüklerin anası.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşım,zamanında namaz odasıydı...Oldu mescit...Şimdi de diyorlar camii. Sonunda Külliyeyi de göreceğiz, orası muhakkak da bir üniversiteye camii yapmanın nesini savunuyorsun? Burası bir İslam devleti değil. Hee, becerir sultanımız, anayasayı değiştirir, ülkenin yönetim biçimi İslami Cumhuriyet olur, o zaman bunları yazmamın bir anlamı olmaz. Ama halen laik hukuk devleti (en azından ismi böyle) olan bir cumhuriyette yaşıyor isek üniversitelere ibadet yeri açılması yanlış. İbadet eden, etmek isteyen için dinin sunduğu kolaylıklar birilerinin işine gelince sıra sıra sıralanır. Üniversitede ibadet etmek isteyenler içinse dün nasıl ibadet imkanları varsa yine aynı imkanlardan yararlanabilirler. Üniversiteye camii bir semboldür. Tıpkı türban gibi. Bunun isteyenin ibadet etmesi ile bir ilgisi yok. Demokrasi ile bir ilgisi yok. Tamamen baskıcı dayatmanın ürünü.

Ve tabii ki eğer bu kadar camii yi savunan kafaya sahip ise bir insan, o üniversitenin eğitim yuvası olması gerektiğini ve kütüphanesinin, insana yakışır, üniversiteliye yakışır kütüphanesinin olması gerektiğini de bilmesi gerekir. Camiiden önce kütüphanenin kavgasını vermesi gerekir.

Tabii kütüphane siyasal İslam'ın sembolü olamaz. Bu nedenle kütüphaneyi savunmanın da bir anlamı yok. Haksız mıyım?
Sosyal ağlarda paylaş

cetoritto said:

Arkadaşım,zamanında namaz odasıydı...Oldu mescit...Şimdi de diyorlar camii. Sonunda Külliyeyi de göreceğiz,

olaya bu açıdan yaklaşmak lazım, ve evet sonunda kolundan tutup içeride atarlar,

sonra ramazanda yemek yiyeni niye dövdüler?, katlanarak gidiyor bütün bunlar.

ayrıca namaz kılmak için illa camimi gerekli?
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

isteyen gider kılar, istemeyen kılmaz.

ha yok cami yaptırmayarak insanları namaz kılmaktan alıkoymanız sorun değil, isteyenin gidip kılması sorun.

zaten bizim memlekette sorun bu; neden cami yapıyorlar kütüphane yapsınlar diyeceğine insanlar, cami yaptınız iyi hoş şimdi de kütüphaneyi tamamlayın, lab. daki eksiklikleri tamamlayın demiyor.

o cami yapılmayacak illa. din tüm kötülüklerin anası.

kütüphanesi ve lab.ları olmayan, eski olan veya yetersiz olan bir üniversiteye veya kampüse sen gidip camii yapıyorsan ortada çok büyük bir yanlış var demektir. Herşeyin illa sırasıyla yapılması gerekmez tabi. Ama üniversite dediğin yer bilimin ve bilginin olduğu, tartışıldığı, üretimin yüksek düzeyde olduğu yerdir. Sen bunları destekleyen atılımlar yapmıyorsan ve insanların maneviyatlarını bahane gösterip camii yapma konusunda ısrarcıysan olayın dini inançlarla alası yoktur şovla alakası vardır, sömürmeyle alakası vardır.

Talep olur, acil gereklilikleri olmaz kampüsün ve üniversitenin mescit de yaparsın camii de. Çok umrumda değil yani kimin hangi inancına hizmet için ne yapıldığı. Önemli olan öncelikler iyi belirlensin, o okulda okuyanların asıl amaçlarına gölge düşürülmesin. Ayrıca devlet de defolsun gitsin artık şu üniversitelerden. Yok camiisi yok polisi, yok güvenliği. Camii yaptırmak isteyen üniversite kendi senatosunda karar versin ve yaptırsın. Sokucam devletin her boka maydonoz olmasına.
Sosyal ağlarda paylaş

Fly said:

said:

gercekten inaniyor musunuz boyle bir sey olmayacagina ?
lutfen samimice soyleyin

ben şimdiye kadar zorla camiye götürülen tek bir kişi görmedim hayatım boyunca. siz gördüyseniz buyrun anlatın. tuttular kolumdan 5 vakit zorla camiye soktular diye.
Sosyal ağlarda paylaş

içeri sokma olarak olmaz belki ama fişleme yolu ile illaki yaparlar, ha olmadı döverler, yapılmamış şey mi?

bazı devlet dairelerinde-belediyelerde cumaya gitmezsen ne oluyor mesela bilen var mı?

ha birde camiye yardım meselesi var tabi, harç gibi para gider bide oraya :)
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

...

ben şimdiye kadar zorla camiye götürülen tek bir kişi görmedim hayatım boyunca. siz gördüyseniz buyrun anlatın. tuttular kolumdan 5 vakit zorla camiye soktular diye.

public ortamda goturulenden bahsediyorsun.

ben yol ortasinda genc sakalin sacin kupen var ne ayak diye yolunun kesilebildigi universitelerden bahsediyorum
camiye gitmeyen kafir ateyiz agnostikler diye taglenmen veya evet bizzat zorla goturulme ihtimalinin olmasi icin illa bir ornek mi koymak gerekiyor ?

herkesin gercekten kendi inanciyla yasam stiliyle ilgilenip milleti umursamadigi bir ortamda degiliz, ateisti cami ne wtf yapar dincisi fisler, art niyet aramadan dusunemiyorum su ulkede olan hicbir seyi kusura bakmayin
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...