Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yobaz strikes back, madalyalı atlet

Artariel

Öne çıkan mesajlar

Katibim said:

Ben yarın burada beraat kandiliniz mübarek olsun diye mesaj yazsam 50 tane adam gerçek islam o deil hell yea fuck filan feşmekan bir kamyon dalga geçer

boyle birsey oluyosa onu yapanin kendi ayibi. ama sen sunu dediginde

Katibim said:

Ha biz müslümanlar olarak rahatmıyız hayır değiliz ? Taaaaa lut kavminden beridir dinsiz insanlarla mücadele ediyoruz... Ha sonuç ne mi oluyor ? Sürekli onlar kaybediyor hem bu dünyada hemde ahirette ...

gel de dalga gecme simdi

Katibim said:

Neticede ne ateistlerin bizimle nede müslümanların ateistlerin kişilikleriyle veya savunmuş oldukları manevi değerlerle dalga geçmeye hakları yok bunları da unutmayalım

bir de suna katilmiyorum. sen gelip ahirette yancaksiniz temali birsey yazinca ok, bununla dalga gecince manevi deger. yok oyle.
inanmayanlarin cehennem denen bir yerde tekrar spawn olup orda ateslerde yanicagina inaniyorsun ama inanmayanlarin cevap hakki senin manevi degerlerine hakaret oluyo. sdf

sen kendini bu insanlarla ayni seviyede goruyosan, burda genellenen musluman kafasi denen seyden alinman cok dogal. yok gormuyosan da, gelip burda lut kavminden beri mucadele ediyoruz, ahirette yancaksiniz demen cok acaip.
Sosyal ağlarda paylaş

Osuran_boğa said:

şu ilk sayfadaki adamlarla patideki ateyistler arasında 2 fark var 1 dinsizsiniz 2 eğitimlisiniz onun dışında kafa aynı kafa, aynı yobazlık, hoşgörüsüzlük, benim gibi olmayan-düşünmeyen yaşamasın kafası.cidden artık şu 2 yobaz grubun kavgasından bıktım eminim bisürü kişi de bıkmıştır artık rahat bırakın düşün yakamızdan.varsa bi derdiniz gidin o tür yazıların yazıldığı forumlara kusun nefretinizi burda bunları destekleyen yok tek yaptığınız kalbimizi kırmak (lol)

bi sokağa çıkıp bak bakalım şu bold kısım kimin için geçerli?

ayrıca foruma yazacağı şeyler konusunda kimse senden izin almak zorunda değil. kalbin kırılıyorsa, beğenmiyorsan, forum kurallarına uygun olmadığını düşünüyorsan şikayet edersin. gerekiyorsa cezası verilir.

katibime bak mesela takmış at gözlüklerini dümdüz gidiyor sağa sola bakmadan hiç. hala ahirette kaybedecekler diyor. saygı duysun herkes birbirine diyor sonra ettiği laflara bak. bu adamla tartışmak duvarla tartışmakla aynı. istediğin kadar haklı, mantıklı örnek göster değişmez fikri, kabul ettiremezsin.

ayrıca kandil topiği açsan ve altında biri dalga geçse büyük ihtimalle direk uçar yörüngeye. denemesi bedava.
Sosyal ağlarda paylaş

Oturup şu 12 sayfa salak tartışmayı tek tek okuyacak halim hiç yok, ilk ve son 5-6'şar mesajı okudum da şunu merak ettim konunun gelişiminde; madalyalı atletin bacağı görünüyor diye "müslümanlık elden gidiyor" görüşünde olmayan normal insanlar "ateistler" kelimesiyle mi gruplandırılıyor, yoksa mizahlı şakalı yaklaşım mı bu :p
Sosyal ağlarda paylaş

Dei said:

Furkan 44;
Meal: Yoksa onların çoğunun, işittiğini veya (böylece) akıl ettiğini mi sanıyorsun? Onlar sadece hayvanlar gibidir. Hayır, onlar sebîlden (yoldan) daha çok sapanlardır.

Dei said:

bakara 191: Onları Nerede yakalarsanız öldürün. Sizi yurdunuzdan çıkardıkları gibi siz de onları yurtlarından çıkarın. Fitne, adam öldürmeden beterdir. Yalnız onlar, Mescidi Haram yanında sizinle savaşa kalkışmazlarsa siz de onlarla Mescidi Haram yanında savaşmayın. Ama onlar, sizi orada öldürmeye kalkışırlarsa öldürün onları. Budur kafirlerin cezası işte.

Şöyle şeyler var kuranda. Araştırılsa bunlar gibi başka sureler de bulunur eminim. Bu deri yüzmeceler, cehennemde cayır cayır yakmalar cabası... ''Sümme haşa! Kitapta bu tür şeyler yok'' diyenlere iyi bir cevap olmuş Ardeth'inki.. O nedenle alıntılamak istedim:

Ardeth said:

Sam said:

ya kusura bakma da yani öyle havada bir argüman ki bu. "gidin kafirlerin derisini yüzün" filan mı denmiş de "eee kitap böyle diyor tabii böyle yaparlar" gibi bir çıkarımda bulunuyorsun?

Bunu diyen bir kitabı savunmaya çalışmak hala niye sam? Onca humanist duyguların, insancılığın falan yanına bunu nasıl sığdırıyorsun zor olmuyor mu? Benim verdiğim istatistiğin kanıdı değil bu evet de yani şu yukarda yazanları bir oku allasen ya, böyle bir şeyi neden savunmaya çalışır insan, kültür mü ne anlamak da zorlanıyorum heheh. Sebepsiz vahşet abi ne bu yani? Bana inanmadın sana sado mado gore yapcam?

said:
şu ikinci paragraf ironide başka boyutlara yelken açıyor zaten, hergün burada inananlara karşı nefret, şüphe ve negatif duyguların ALASI sergileniyor ki bu 2012 yılında, iyi kötü belli bir eğitim görmüş, ulaşabilmek için en azından orta seviyede gelir olması lazım gelen bir mekanda.

Aslen inanlar bu forumunda başındaki örnekte olduğu gibi başka insanlara gereksiz şekilde saldırmadığı sürece bir sorunum yok onlarla. Şöyle yok, evet dinlerinin söylediği şeyi eleştiriyorum, ki bu da doğal hakkım. Fakat sizi öldürmeden bu dünya düzelmez gibi laflar etmiyorum ya da hepinizi kızgın lavlarda yakıcam falan gibi. Hadi böyle bir şüphecilik ve nefert olmuş olsun yine de bunu diğerini aklamak için kullanamazsın o da ayrı mesele.

said:
herşey karşılıklı nihayetinde. devamlı taş atarken nasıl gül beklenebilir? ama şu ortamdaki herkesin aşağı yukarı benzer medeniyet seviyesinde olduğunu varsayarsak, inananlar en az on kat daha hoşgörülü şuradaki ateistlerden. ateizme yönelik her bir olumsuz mesaja rahat on tane çıkar inanç sahiplerine veya inançlarına yönelik olumsuz mesaj.

Baya hayal dünyasında yaşıyorsun. Olumsuz mesaj, eleştiri vs bunlar benim derdim değil. İnsanlar olumsuz düşünceler besleyebilir, istediği kadar din var inanmayanlar yanılıyor veya din yok inanlar yanılıyor diyebilir. Bunlar hoş görü seviyesini çok etkileyen şeyler değil. Ama ateistlerin, müslümanların eninde sonunda hayvanlar gibi işkence çekeceğini öneren bir manifestosu yok, daha işin kaynağından başladığımız zaman sorun burda ortaya çıkıyor zaten.

Böyle bir uygulamayı savunan bir dini hiç bir eleştiri yapmadan hatta "ateistlerden on kat daha hoş görülüler" gibi laflarla desteklemeye çalışmak baya çelişkili.

(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

ya abi iş ayet koymaya falan geldiyse koyalım yine 40 kere koyduk. Şu ılımlı müslüman geçinenlerin kaçı kitabı okumuş merak ediyorum. olmaz işte olmaz, ılımlı müslümanlık kitaba göre olmaz sizin yaşadığınız da müslümanlık değil kendinizi kandırıyorsunuz. gerçek islam da aynen o ilk fotoda milletin yazdıkları. deal with it.
Sosyal ağlarda paylaş

"Biz de sonuçta gözümüzle görmediğimiz ve göremeyeceğimiz, kanıtı olmayan bir şeye inanıyoruz, onlar inanmamayı veya bazı yerlerini eleştirmeyi seçmiş, tercih meselesi" diyebilmek hoşgörüdür.

"Zaten cayır cayır yanacaklar, ben niye zıt gideyim kendileri bilir" demek ise hoşgörü değil, ukalalık/acıma vs. üzerinden varılan bir başka cahillik noktasıdır, sadece daha ılımlı ve uyumludur.

Her susan, her kavga etmeyen hoşgörülü diye bir şey de yok yani, belirtmek istedim.
Sosyal ağlarda paylaş

yapmayın ya bakara 191, furkan 44 diyorun aradan çekiyorsun o yağından önce 191 tane ayrı metin var mesela

ve oralarda anlatmak isten şey, mayolu kız görünce taşlayın öldürün değil ki.

o yazılanların muhatabı kafirler şimdi bizim burada şikayet etiğimiz şeyleri müslüman kisvesi ile yapanlarla aynı kişiler.

bakara yahudileri suçlar genel olarak, benim adımla insanlara zulm ediyorlar, onlar gibi olmayın der. bir bütünlüğü var, satır arasında verilen öğütler var.

ama bizim mallar papağan gibi arapça okuyup, anlamaz ve ona şehi ne derse onu yaparsa kitap ne yapsın, din ne yapsın.

ayrıca benim sıkıntım neye inanıp neye inamadığınız değil, konuşulan şeyin doğru olmaması, bence
Sosyal ağlarda paylaş

zamanın efendisi, herşeyi bilen, sonu görenin tüm zaman şartlarına göre kitap gönderememesi, emin ol kulunun suçu olmuyor.

satır aralarını birleştir. hakaretler yine allah yolunda gitmeyene. ne olursa olsun, kul allah yolunda gitmeli. düşünce olarak bile çıkıyorsa, kafirdir. kafiri öldür dedi mi de olay biter.

neyse ki, ateistler saygısızlar. korkardım yani müslümanlar saygısız ve hoşgörüsüz olsa.
Sosyal ağlarda paylaş

188 Mallarınızı aranızda haksız ve uydurma yollara baş vurarak yemeyin; bilip durduğunuz halde insanların mallarından bir kısmını günaha saparak yemek için onları yargıçlara aktarmayın.

189 Sana, doğan Aylardan sorarlar. De ki: "Onlar, insanların çeşitli yararları ve bir de hac için vakit ölçüleridir." Hayırda erginlik/dürüstlük evlere arkalarından girmeniz değildir. Hayırda ergin/dürüst o kişidir ki, takvaya sarılıp korunur. Evlere kapılarından girin. Allah'tan korkun ki kurtuluşa erebilesiniz.

190 Sizinle çarpışmaya girenlerle Allah yolunda siz de çarpışın. Ama haksız yere saldırmayın/çarpışmada zulme sapmayın. Çünkü Allah, sınır tanımaz azgınları sevmiyor.

191 Onları yakaladığınız yerde öldürün; onların sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. Fitne/baskı ve bozgunculuk, öldürmekten daha kötüdür. Mescid-i Haram'da, onlar sizinle çarpışmaya girinceye kadar siz de onlarla çarpışmaya girmeyin. Eğer sizinle çarpışmaya girerlerse siz de onları öldürün. İşte böyle verilir küfre sapanların cezası!

192 Eğer savaşı sona erdirirlerse Allah çok affedici, çok merhametlidir.

193 Fitne kalmayıncaya ve din yalnız Allah'ın oluncaya kadar onlarla çarpışın. Eğer çarpışmaktan vazgeçerlerse artık zulme sapanlardan başkasına düşmanlık edilmez.

bakara 191 in öncesini ve sonrasını koydum. zulum etmek; eziyet ve işkence etmek.

edit: tezatlıklar var gibi diye alt falan çizdim.
Sosyal ağlarda paylaş

furkan
41 Seni gördüklerinde, şu şekilde alaya almaktan başka şey yapmazlar: "Allah, resul olarak şunu mu gönderdi?!"

42 "Eğer biz kendilerine bağlılıkta sabırlı olmasaydık, bu bizi ilahlarımızdan saptıracaktı." Azabı gördüklerinde, yolca kimin daha sapık olduğunu bilecekler.

43 İğreti arzusunu ilah edinen kişiyi gördün mü? Şimdi ona sen mi vekil olacaksın?

44 Yoksa sen bunların çoğunun işittiklerini, aklettiklerini mi sanıyorsun? Onlar hayvanlar gibidirler, hatta yolca, hayvanlardan da şaşkındırlar.

45 Görmedin mi Rabbini, nasıl uzatmıştır gölgeyi? Eğer dileseydi, onu elbette hareketsiz kılardı. Sonra nasıl Güneş'i ona delil yapmışız!

46 Sonra nasıl tutup onu ağır ağır kendimize çekmişiz!

47 O'dur sizin için geceyi elbise, uykuyu dinlence yapan. Gündüzü, dağılıp yayılma zamanı yapan da O'dur.

48 O gönderdi rüzgârı bir müjde olarak rahmetinin önünden. Biz indirdik gökten tertemiz bir su.

49 Ki onunla ölü bir beldeyi diriltelim ve onunla, yarattıklarımızdan bir takım hayvanları ve birçok insanları suvaralım.

50 Yemin olsun, onu aralarında çeşitli biçimlerde ifade ettik ki öğüt alabilsinler. Ama insanların çoğu sadece nankörlükte ısrar etmektedir.

burada da sapkın kabilenin maceraları anlatılmış, iflah olmaz onlardan denmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Bunu diyen bir kitabı savunmaya çalışmak hala niye sam? Onca humanist duyguların, insancılığın falan yanına bunu nasıl sığdırıyorsun zor olmuyor mu? Benim verdiğim istatistiğin kanıdı değil bu evet de yani şu yukarda yazanları bir oku allasen ya, böyle bir şeyi neden savunmaya çalışır insan, kültür mü ne anlamak da zorlanıyorum heheh. Sebepsiz vahşet abi ne bu yani? Bana inanmadın sana sado mado gore yapcam?

ahirete inanmıyorsan neden rahatsız oluyorsun? inanıyorsan zaten sorun yok? hayır o kadar yanlış bir noktadan olayı tutmaya çalışıyorsun ki, hani böyle "inanmıyorum ama YA GERÇEKSE" diye içten içe kuruntu yapanlar gibi lol. tonla dinde benzer önermeler var, hiçbir rahatsızlık duymuyorum bunlara inanmadığım için.
said:
Aslen inanlar bu forumunda başındaki örnekte olduğu gibi başka insanlara gereksiz şekilde saldırmadığı sürece bir sorunum yok onlarla. Şöyle yok, evet dinlerinin söylediği şeyi eleştiriyorum, ki bu da doğal hakkım. Fakat sizi öldürmeden bu dünya düzelmez gibi laflar etmiyorum ya da hepinizi kızgın lavlarda yakıcam falan gibi. Hadi böyle bir şüphecilik ve nefert olmuş olsun yine de bunu diğerini aklamak için kullanamazsın o da ayrı mesele.

o lafları bu forumda eden yok, zaten burada sizin bütün argümanınız çöküyor. devamlı işinize gelen yerden üçüncü şahıs en kötü örnekleri seçerek haklı çıkmaya çalışıyorsunuz. hani şu forumdaki tutum 2012 model mekke'ye bir adım kaldı zaten, herkesi ya kaçırttınız ya sindirdiniz. buna rağmen hala kimse size sataşmadığı halde tek yanlı olarak saldırıya devam ediyorsunuz durdurak bilmeden.
said:
Baya hayal dünyasında yaşıyorsun. Olumsuz mesaj, eleştiri vs bunlar benim derdim değil. İnsanlar olumsuz düşünceler besleyebilir, istediği kadar din var inanmayanlar yanılıyor veya din yok inanlar yanılıyor diyebilir. Bunlar hoş görü seviyesini çok etkileyen şeyler değil. Ama ateistlerin, müslümanların eninde sonunda hayvanlar gibi işkence çekeceğini öneren bir manifestosu yok, daha işin kaynağından başladığımız zaman sorun burda ortaya çıkıyor zaten. Böyle bir uygulamayı savunan bir dini hiç bir eleştiri yapmadan hatta "ateistlerden on kat daha hoş görülüler" gibi laflarla desteklemeye çalışmak baya çelişkili.

yukarıda yazdığım şey aynı. inanmadığın spagetti canavarının seni öbür dünyada yakacağına yapacağın şey gülüp geçmek olur, ha yok insanlar tarafından bu dünyada zulüm görüyorsan onu ayrıca tartışırız. ama böyle bir durum yok, "siz falanca kulübü tutuyorsunuz, ben de sizi her fırsatta yerin dibine sokuyorum" mantığını sürdürüyorsun sadece.

kusura bakma ama hayatımda tanıdığım müslümanları şu forumda tanıdığım ateistlerle yanyana koyunca, medeniyet seviyesi BAYAĞI farklı. sadece ateistlerin karşıdaki insanın inancından bu kadar huylanıp ona sataştığına şahit oldum henüz. müslümanlar hiç bahsini bile açmıyor yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

ayrıca kandil topiği açsan ve altında biri dalga geçse büyük ihtimalle direk uçar yörüngeye. denemesi bedava.

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH

of lol, son 5-6 yıldır foruma bakmıyoruz galiba?
Ardeth said:

İşin özü bu da nasıl milliyetçilikte bu vahşete olan eğilimi eleştirtiriyorsak dinin de bu vahşet içeren önermelerini eleştirilebilir.

Öte yandan Sam gibi normal "humanist" imaj çizen insanların, yukarda listelenen şeyleri yazan bir dine toz kondurmaması da enteresan bir olgu. Milliyetçiler ortada dolaşıp "kürtler töröröstör höpsönö öldörön" dedikleri zaman "bu da onların kendi düşüncesi bırakın kendi hallerine" deyip geçiyor musun?

işin özü şu milliyetçiliğin vahşete olan eğilimini eleştiren yok, eleştirene VATAN HAYİNİ/ŞAKİRT muamelesi yapılıyor ve din & inanana bir bütün olarak sataşılıyor. sen bile yapıyorsun artık şu noktaya gelindiğinde ki çok daha beter örnekler FIŞKIRIYOR.

ve gene elmalarla armutları aynı sepete koyuyorsun. dinciler bu forumda ne zaman ortada gezip "ateyisleri öldürün" dedi? çünkü "kürtlerin hepsini temizlemek lazım" diyen ÇOK insan gördüm ben, banlanmayanı da var bayağı. banlananı da al capone gibi vergi kaçakçılığı misali başka şeylerden ban yemiştir. ikimiz de mod olduğumuz için farkında olmalısın, ırkçılık yaptı diye en son kimin banlandığını hatırlıyorsun?

bu fesbuk sayfasındaki kabzımal dangozlara sizin en az sizin sövdüğünüz kadar sövüyorum da burada yaptığınız "İSRAYİL FİLİSTİNDE MÜSLÜMAN KESEYOR" diye galeyana gelip yahudi mahallesine saldıran güruhun yaptığı direkt. üçüncü şahıstan gaza gelip yanınızdaki suçsuz adama dalıyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

EagleEye said:

karşındaki insanlar şöyle olunca huylanıyosun ister istemez:

http://i.imgur.com/Ttjt2.jpg

bayağı enteresan bir çevrede yaşıyorsunuz sanırım bu insanlarla arkadaşlık ediyorsanız.

eagleeye zaten bakıyoruz yukarıdaki son cevaplara, benim dediğim şekil 1-a. kim saygısız, kim medeniyetsiz herşey ortada.
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben de kenar mahallesinde ömrümde bir kere göreceğim adamın yaptığını size maledecek olsam bayağı enteresan tartışmalar yaşanır, haksız olurum o ayrı.

kendi çevrem diyorum, sizi de kendi çevremden sayıyorum ama bilmiyorum yanlış mı yapıyorum örneklerken.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

ahirete inanmıyorsan neden rahatsız oluyorsun? inanıyorsan zaten sorun yok? hayır o kadar yanlış bir noktadan olayı tutmaya çalışıyorsun ki, hani böyle "inanmıyorum ama YA GERÇEKSE" diye içten içe kuruntu yapanlar gibi lol. tonla dinde benzer önermeler var, hiçbir rahatsızlık duymuyorum bunlara inanmadığım için.

Şu direk yetersiz müslümbörd açıklaması kusura bakma. Sence etrafımda benim acılar içinde yanacağımı düşünen ve bununda doğru olduğuna inan insanlar olmasının hoşuma gitmemesi doğal bir tepki değil mi? Çevremdeki insanların normu bu olmaya başlıyorsa tabi ki rahatsızlık duyarım. Beni ilgilendiren kuranda yazanlar değil burda yazan şeylere kalpten inanan insanlar. Saçma benzetmeler yapacaksak asıl senin yaptığın "nolur nolmaz destek çıkayım da allah varsa belki artı puan alırım" oluyor belki de bilemedim. Başka bir şekilde açıklayamadım.

said:

o lafları bu forumda eden yok, zaten burada sizin bütün argümanınız çöküyor. devamlı işinize gelen yerden üçüncü şahıs en kötü örnekleri seçerek haklı çıkmaya çalışıyorsunuz. hani şu forumdaki tutum 2012 model mekke'ye bir adım kaldı zaten, herkesi ya kaçırttınız ya sindirdiniz. buna rağmen hala kimse size sataşmadığı halde tek yanlı olarak saldırıya devam ediyorsunuz durdurak bilmeden.

Şahsen benim yaptığım eleştirilerin temel noktalarından biri direk Kuranda yazan ayetler veya yer alan fikirler. Bunun ne üçüncü şahısı kalıyor ne başka bişeyi, direk bu dinin özünde yatan şeyler. Genelde de üzerinde en çok durduğum durum bu. Hiç bir zaman da zaten agresif bir tavır takınmıyorum, bu dinde gördüğüm ve beni rahatsız eden şeyleri eleştiriyorum. Yaptığım en kötü şey genelleme olmuş olabilir. Bu durumda senin argümanını kullanıyorum Sam "bu genellemelere inanmıyorsan neden rahatsız oluyorsun?"

said:
yukarıda yazdığım şey aynı. inanmadığın spagetti canavarının seni öbür dünyada yakacağına yapacağın şey gülüp geçmek olur, ha yok insanlar tarafından bu dünyada zulüm görüyorsan onu ayrıca tartışırız. ama böyle bir durum yok, "siz falanca kulübü tutuyorsunuz, ben de sizi her fırsatta yerin dibine sokuyorum" mantığını sürdürüyorsun sadece.

Madem benim yaptığım genellemelere inanmıyorsun / ya da inanmıyor dinciler, o zaman neden rahatsız olunuyor bunlardan?
Gördüğün gibi mesela inanmak, inanmamak değil bir şeyden rahatsız olmak için. Etrafında bir sürü senin cehennemde yanarak acı çekmeyi hak ettiğine kalpten inanan insan varsa benim bundan hoşlanmam gayet normal heh. Bu mesela din üzerinden değil de kişisel düşünce üzerinde gelişse (yani dinden bağımsız olarak) topluma zararlı deyip tımarhaneye bile tıkarlar.

said:

kusura bakma ama hayatımda tanıdığım müslümanları şu forumda tanıdığım ateistlerle yanyana koyunca, medeniyet seviyesi BAYAĞI farklı. sadece ateistlerin karşıdaki insanın inancından bu kadar huylanıp ona sataştığına şahit oldum henüz. müslümanlar hiç bahsini bile açmıyor yani.

Hah yani şunu da şöyle bir kenara ayırayım. Kendi tanıdığın bazı anlayışlı müslümanlar üzerinden genelleme yapman ne kadar süper olmuş, beni genelleme yapmaktan suçladıktan sonra. Yani şu konunun başında koyulan şeye photoshop demiyorsan sırf ona bakman lazım. Kaç tane böyle müslüman tanıyorsun Sam? 50, 100? Interneti dolaşırsan, şu konunun başında yazılmış şeyler gibi saçmalıklar yazan 100 tane müslümanı çok rahatlıkla bulabilirsin. Yeni şafak gazetesinin sitesinden başla mesela. E ne oldu şimdi? Yüze yüz oldu? Bu mudur yani argümanın heh.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...