Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

'çocuklar masumdur' hadi ordan !

-Deno-

Öne çıkan mesajlar

zamanında böyle şeyler yapanlar bir bir dökülüyor "herkes yapmıştır" diye hehe. valla şahsen ben böyle bir grup halinde insanlarla dalga geçmedim hatta tam tersine böyle dalga geçilen insanlara nispeten daha yakın davrandım.

beyin bedava siz zamanında yaptıysanız çocuklarınızı iyi yetiştirin onlar sizin gibi bok kafalı olmasın en azından. çocukken herkes yapar deyip geçmeyin, bunun kurbanı olan insanları da düşünün biraz.
Sosyal ağlarda paylaş

Çocuk masum elbette, sorun onu yetiştirememekde, neden bir yaşlıya yada çaresiz birine o şekilde davranmaması gerektiği öğretilmez ise, bu şekilde davranır.

Sorun ebeveynlerde, ve ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durum ile ilgili.

Ardeth demiş, çocuklarınızı doğru düzgün yetiştirin, ve hata yaptıkalrında da uyarın ve doğrusunu anlatın. Bunları yapamayacaksanızda çocuk sahibi olmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Çocukların masum olduğuna inanmak en hafif tabirle saflıktır.

İnsanın gelişim evresi de hayvanlar gibidir, eğitimle yontulana, düzeltilene kadar içinde içgüdüler yatar. En basit haliyle ego yatar.

İnsan sürü hayvanıdır, eğer ilkokul - lise arası arkadaşlık gruplarını görürseniz standart discovery channel hayvan belgeseliyle birebir örtüştüğünü görürsünüz. Direkt olarak sürü davranışıdır. Herkes kendisini o sürüye kabul ettirmeye çalışır, her sürüde liderliğe geçmek, başa oynamak, ve önündekileri altetmek için çabalayan alpha'lar olur, bir de onların yancıları olur. Sürüde öne çıkmanın kuralıysa kendini güçlü göstermektir. Bu işte bazen kavga gürültüyle, bazen otoriteye karşı çıkıp büyüklere meydan okumakla olur. Burada olan da o.

İnsan hayvani içgüdülerle doğar, sonra onları eğitimle köreltip gizler, sonradan masum ve iyi olur, o da olmayı seçerse. Ama herhangi bir yoklukta o içgüdüler genelde geri gelir.

Zaten insan dediğiniz çocuk dediğiniz doğuştan masum olsaydı eğitime ihtiyaç kalmazdı.
Sosyal ağlarda paylaş

Çocuk diyoruz, daha gelişmemiş, ergin değil ham. İradesi yok diyoruz, çünkü hareketlerinin sonucunu öngöremiyor. Bundan dolayı yasalarda fiil ehliyetini 18 e çekmiş, 18 de bir sınır değil yani sembolik bir sınır işte 18 ini tamamlayan biri artık ergin diyoruz. İşte evlenemez diyoruz, cinsel ilişkiye şu şu şartlarda girerse onunla ilişkiye giren yetişkin cezalandırılsın diyoruz. Doğru ile yanlışı öngöremez, kaşılaşdığı somut durum karşısında sağduyulu ve mantıklı kararlar alamaz.

Ortada bir irade yok denmeye çalışıyor, o yaştaki biri tam oalrak doğru ile yanlışı idrak edemez deniyor. Bir suç işlese farklı şekilde cezalandırılıyor yada ıslah evine yollanıyor vs.

Çocuklar masumdur "bence" (hani ben biliyorum bunu olarak algılamayın subjektif fikrimi belirtiyorum, pedagog değilim) çünkü yaptığı hareketi tam olarak algılayamıyor, yani sonuçlarını. Bundan dolayı iyi ve kötü çocuk için muğlak kavramlar, masum bundan dolayı çünkü karar verme yetisi eksik. Yaptığı şeyin yani eylemin gerçekden sonuçlarını anlamıyor, anlamaıdğı içinde yaptığı eylem onun için, bir yetişkine göre farklı.

Empati kuramıyor kısaca karşısındaki ile yani yetişkin birine göre.

İçgüdüler ile hareket ediyorsa bu da zaten survival kısmı ile ilgili, hani bedenin ne olursa olsun hayatta kal güdüsyle ilgili buda insan diye tabir ettiğimiz akıl ve vicdan sahibi insanla ilgili birşey değil, daha çok biyolojik birşey diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Çocuklardan nefret ettim izleyince ancak ben de küçükken mahalleden bir arkadaşıma kandırıp inşaat çukuruna indirmiştim sonra diğer arkadaşlarımı kışkırtıp 2-3 saat çocuğu taşlamıştık, oradan oraya koşturuyordu çok komikti ehe ehe.
Şimdi yatılı bakım merkezinde gönüllü olarak staj yapıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Çocukların masum olduğuna inanmak en hafif tabirle saflıktır.

İnsanın gelişim evresi de hayvanlar gibidir, eğitimle yontulana, düzeltilene kadar içinde içgüdüler yatar. En basit haliyle ego yatar.

İnsan sürü hayvanıdır, eğer ilkokul - lise arası arkadaşlık gruplarını görürseniz standart discovery channel hayvan belgeseliyle birebir örtüştüğünü görürsünüz. Direkt olarak sürü davranışıdır. Herkes kendisini o sürüye kabul ettirmeye çalışır, her sürüde liderliğe geçmek, başa oynamak, ve önündekileri altetmek için çabalayan alpha'lar olur, bir de onların yancıları olur. Sürüde öne çıkmanın kuralıysa kendini güçlü göstermektir. Bu işte bazen kavga gürültüyle, bazen otoriteye karşı çıkıp büyüklere meydan okumakla olur. Burada olan da o.

İnsan hayvani içgüdülerle doğar, sonra onları eğitimle köreltip gizler, sonradan masum ve iyi olur, o da olmayı seçerse. Ama herhangi bir yoklukta o içgüdüler genelde geri gelir.

Zaten insan dediğiniz çocuk dediğiniz doğuştan masum olsaydı eğitime ihtiyaç kalmazdı.

sgdghsdsfdg
Sosyal ağlarda paylaş

Su kufurleri soyleyen cocuk, bunu yapmamasi gerektigini gayet iyi bilir,yaptiginin yanlis oldugunu bile bile karsindaki tepki vermiyor diye bunu surduruyor.

En buyuk suc , en ufak bir tepki vermeyen kadinda,hani birseyler yapabilecek gucu ve beyni olmasina ragmen mal gibi durursa illaki 3-4 velet boyle davranir.

Bu cocuklari tek tek 1 hafta eve kapatip, pc ,tv vs ile baglantisini keseceksin,karsina gecip hergun ettigi kufurleri kendisine soyleyeceksin, 1 hafta sonra kuzu gibi olur hepsi.
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:

Çocuk diyoruz, daha gelişmemiş, ergin değil ham. İradesi yok diyoruz, çünkü hareketlerinin sonucunu öngöremiyor. Bundan dolayı yasalarda fiil ehliyetini 18 e çekmiş, 18 de bir sınır değil yani sembolik bir sınır işte 18 ini tamamlayan biri artık ergin diyoruz. İşte evlenemez diyoruz, cinsel ilişkiye şu şu şartlarda girerse onunla ilişkiye giren yetişkin cezalandırılsın diyoruz. Doğru ile yanlışı öngöremez, kaşılaşdığı somut durum karşısında sağduyulu ve mantıklı kararlar alamaz.

Ortada bir irade yok denmeye çalışıyor, o yaştaki biri tam oalrak doğru ile yanlışı idrak edemez deniyor. Bir suç işlese farklı şekilde cezalandırılıyor yada ıslah evine yollanıyor vs.

Çocuklar masumdur "bence" (hani ben biliyorum bunu olarak algılamayın subjektif fikrimi belirtiyorum, pedagog değilim) çünkü yaptığı hareketi tam olarak algılayamıyor, yani sonuçlarını. Bundan dolayı iyi ve kötü çocuk için muğlak kavramlar, masum bundan dolayı çünkü karar verme yetisi eksik. Yaptığı şeyin yani eylemin gerçekden sonuçlarını anlamıyor, anlamaıdğı içinde yaptığı eylem onun için, bir yetişkine göre farklı.

İçgüdüler ile hareket ediyorsa bu da zaten survival kısmı ile ilgili, hani bedenin ne olursa olsun hayatta kal güdüsyle ilgili buda insan diye tabir ettiğimiz akıl ve vicdan sahibi insanla ilgili birşey değil, daha çok biyolojik birşey diye düşünüyorum.

Soz konusu cocuklar bes alti yasinda olsa bunlara katilirim. Ama oniki onuc yasindaki cocuklardan bahsediliyor. Evet, o yastaki cocuklar da yetiskinlerle ayni kefeye konulamaz, yaslari herhangi bir suc icin hafifletici sebep sayilabilir, ama iyinin kotunun hic ayirt edilemeyecegi bir yasta da degiller. Hatta buyuk ihtimalle bundan birkac sene once, yani daha kucukken, burada gordugumuz davranisi sergilemeye cesaret edemezlerdi. Bazi seyleri bilmemeleri degil, yanlis ogrenmis olmalari soz konusu.

Zaten bence bu konunun basligi yanlis. Cocuklar masum denilirken, ergenler degil daha kucuk yastaki cocuklar kast edilir.
Sosyal ağlarda paylaş

@Komutan

12-13 yaş da aslında gayet çocuk(tamam teenage oluyorlar ama yinede ergin diyemeyiz) ben çevremdeki 12-13 yaş grubunu gözlemleyince harbiden çocuk bunlar diyor insan. elbette 5-6 yaşındaki gibi değil. İnsan gelişimini çok geç hatta en geç tamamlayan canlı.

12-13 yaş ortaokul oluyor, bunlara yetişkin de diyemeyeceğimize göre ?

Videoyu izledik Yaptıkları hareket aptalca kısaca, gülünç, ciddiye alıncak bir yanı yok bu kadar sinirlenecek birşeyde yok, işte karşısında bir yetişkin var videoyada çekmişler yaşlı bir kadın üstünde ego tatmini yapıyorlar, bakın yaşlı bir kadın ve karşısında 12- 13 yaş veletleri. Alıp çocukalrı yerden yere çalsak (yerden yere çalalım demiyosun anladım) buda senin benim acizliğim olur.

Yaptıkalrının tam olarak farkında değiller yani ne kadar gülünç ve aptalca birşey yaptıklarının. Yaptırım olarak çocukları alsınlar haftada bir kaç saat sosyal hizmet işlerinde kullanılsınlar, bakım vei vs, pedagog gözetiminde yani empati kurmaları gerektiği öğretilsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Dark_Soul said:

Su kufurleri soyleyen cocuk, bunu yapmamasi gerektigini gayet iyi bilir,yaptiginin yanlis oldugunu bile bile karsindaki tepki vermiyor diye bunu surduruyor.

En buyuk suc , en ufak bir tepki vermeyen kadinda,hani birseyler yapabilecek gucu ve beyni olmasina ragmen mal gibi durursa illaki 3-4 velet boyle davranir.

Bu cocuklari tek tek 1 hafta eve kapatip, pc ,tv vs ile baglantisini keseceksin,karsina gecip hergun ettigi kufurleri kendisine soyleyeceksin, 1 hafta sonra kuzu gibi olur hepsi.

Evet sonra artislenecekler kadına kadın 2 tokat çekecek zaten para yok birde davayla uğraşacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:

Aynı düşünüyoruz zaten. Ama ben "irade"nin ve "empati"nin insanda %99 (kalan %1 de işte gauss dağılımının uç kısımlarındaki uç örnekler) yapay ve sonradan edinilen eğitim sonucu getirilen bir şey olduğuna inanıyorum. Doğal insanın hareketi değil. Çocuk dediğin şey zaten isanın özü, doğadaki aynası. Daha sonradan eğitimle irade ve empati yerleştirilerek "günümüz dünyasında" uyum sağlayacak hale getiriliyorlar. Getirilemeyenler de "şımarık"tan "psikopat"a kadar bir dağılımda yer alıyorlar işte. Kimine züppe şımarık diyip geçiyosun, o kadar uyum sorunu oluyor, kimisiyse ne istersem yaparım lan diye kanuna kurallara meydan okuyor.

Oyun teorisinin çocuklarda çalışmaması, ego yüksekliği, liderliğe oynama ve sürüye adaptasyon içgüdüsü vb. Hep aynı şeyler işte. Ergen atarı konsepti biyolojik olarak "gücünün zirvesine ulaşmış" bireyin sürü liderliği için savaşması için çalan biyolojik saatten başka bir şey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Çocuğa ceza verilmesi zaten saçma, bunu yerine sonuçlarıyla yüzleştirme yi tavsiye der pedagog. Misal gitti komşunun camını kırdı, komşu geldi size şikayet etti. Pek ine yapmak lazım çocuğa 1 hafta odanda kal cezalısın yerine, çocuğu elinden tutp komşuya götürüp özürdilemesini sağlyıp akabinde ca için yapıalcak masrafın çocuğun harçlığında kesme şeklinde bir uygualam yada buan benzer bir uygulama yapılması daha mantıklı.

Öğrenmeleri gereken yaptığın bir şeyin sonucu bu bununla yüzleş demek.

@Rewendor.

Şahsen o empati dediğimiz şey zaten insan hani akıl ve vicdan sahibi bir canlı olarak bunu algılama potansiyeline sahip. Hyavdan farkıda bu. O ilk temel güdüler doğa halindeki insan için olmaz ise olmazdır diye düşünüyorum, işte hayatta kal kendini ortay koy gibi. Doğan bir çocukdaki emme güdüsü gibi, kendi bilincinde değil ama ne olursa olsun beden hayatta klamaya programlı, emme güdüsü gibi.

Eğitim ile çocuğa verilen yani ortaya çıkarılmaya çalışılan şey ki zaten içinde o potansiyeli taşıyor, buda vicdan ve aklını kullanmasıdır. Temelinde aynı haltız işte, tabi bu deneyimlede alakalı tecrübe ettikçe anlıyor insan vay demek böyle acılarda var böyle üzüntülerde var gibi, empati kurma burdan geliyor, ve çocuğa bir an önce öğretilemey çalışıan şey bu. Zaten bunun idrakına varacak.

Yani empati ve acıma duygusu aslında zaten insanın içinde var.

Ergen atarı hormonal değişimlede alakalı yalnız kimyasal bir süreçde var işin içinde, ergenlik bitip birey o süreci tamamlayınca kişiliğde oturuyor. Salt bunu ego veya kendini ifade etmek olarakda açıklayamayız gibime geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

kimyasal değişim, hormonların hücum etmesi vb hepsini aynı makinanın çarkları olarak görüyorum ben. Diğer konularda temelde aynı şeyi söylüyoruz zaten, bakış açımız biraz farklı. Yoksa empati vb gibi yetenekler hayvanlarda da var, kendi köpeğim kötü bir şey yaptığında üzülüyor, gelip özür dilemesini biliyordu mesela. Yani vicdan ve empati insana özgü değil. Ama bunlar doğal halde ortada olan şeyler değil, zamanla eğitimle parlatılan şeyler. Potansyel içeride var, ama temel davranış değil :)
Sosyal ağlarda paylaş

İşte pedagog değiliz, yada konuzun uzmanı genetikçi veya herneyse. Hani ben insanım kendi içime bakıyorum hmm bunlar bende varsa, karımdakinde de vardır oda insan diyip yorumlamaya çalışıyorum.

Bu arada humanist ve insan sevgisi ile dolup taşan biride değilim. Ama insanlık olarak (bende insan olduğum için) daha yisini hak ediyoruz buda ancak birbirimizi anlayarak empati kurarak kendimize ve çevremize yabancılaşmayarak, ortak bir payda işte oda insanlık olsun, )din, vatan, millet gibi kavramlardan daha makul geliyor)sonuçda çekilen acı ve ızdırap dünyanın her yerinde aynıdır. Schopenhaurer hatta ızdırapdaş olarak anlatır iki insan arasındaki ortak bağı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...