Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ucagimiz Suriye karasularının 8 mil açığına düştü

Editor

Öne çıkan mesajlar

Nuh tufanı bir kıstas değil yalnız. Tufanın kendisinden antik yunan mitolojisinde de bahsediliyor. Keza gerçekten tarihi olarak böyle büyük bir sel basımı olmuş karadeniz civarında. O yüzden yakın coğrafyadaki bütün destanlarda, dinlerde, masallarda olması çok doğal.

Sümer dini ile müslümanlığın birbirine tıpatıp benzediği ise doğru. Fakat sanırsam tanrı sayısı vs. gibi mitolojik ögelerde uyuşmazlık olması nedeniyle bu tip makaleler doğru düzgün yayınlanmıyor(yayınlatmayan ben değilim tabi imamlar).
Sosyal ağlarda paylaş

bak diyorum, deli gibi hayvan eti yeme konusu ve bir kaç konu hariç türklerin inancı budizme benzer. git istersen Ziya Gökalp bile oku o da bunu yazar. Binlerce din yığınla hikaye var, benzerlik arıyorsan hepsiyle benzerlik bulursun.

boş konuşuyorsun yani. tengrinin izleriyle burayı burayı feth ettim demiş aha bu önceden de müslüman gibiymiş demek deniz altı yer şekillerine bakıp aha fatih sultan mehmetin burnuna benziyor demek gibi bir şey, onu da iddia eden vardı.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Allaha inanıyorsan peygammberlere ve hz nuha da inanıyor olman lazım

Ya hiç birşeyi okumadım, tartışmayı da bilmiyorum da şu cümleye takıldım. Ne alakası var Nuh'a inanmakla Tanrıya inanmanın.

Ne kadar cahilsiniz ya. Türklere Budist demek küfürmüş. Kimseye Budist demek küfür olmaz, neler saçmalıyorsunuz abi. Keşke herkes Budist olabilse.
Sosyal ağlarda paylaş

türklerin neye inandığı belli eski çağlarda. kafayı çekip çekip ateşe ve demire tapar, suyu kutsal kabul ederlermiş.

şamanizm kelimesi biz kökenli ama batıdaki totemciliği nitelemek için yaygın olarak kullanıldığından orta asya inanışlarını tam olarak nitelemez.

bir de sibirya'dan aşağı inenler her kimse, kabile kültü yaratmak için sık sık ormanlarda görüp özlem duyduğu hayvanları kendilerine fetiş edinirlerdi. o da kafa karışıklığına nedendir.

evet, türkler mavi köşede ateş ve demire tapıp orta asya'yı en eski demir işlenen bölgelerden birisi yaparken, kırmızı köşedeki suriye ise fenikeliler gibi doğa güçlerine, rüzgara, suya tapan tipik tarım toplumu köklerine sahiptir. fenikeliler de gosu bir ırk bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

Neyin şartı abi. Tanrıya inanmak (veya Allah de ne dersen de önemli değil) eşit değil dinlere inanmak. Dinlerle ilgili defalarca yazıldı zaten, yine yazarım da girmeyeyim detaya. Çünkü bir yaradana inanmakla (daha büyük bir güce, evren olur, kosmik güç olur herşey olur) dine inanmak, dinin kurallarını benimsemek çok farklı şeyler...
Sosyal ağlarda paylaş

konuda hicbir fikri olmayip sadece katilmak isteyenler
hicbirsekilde tartismayi beceremeyenler
ve kendi ulkesi hakkinda bile birkac kelime tartisamayanlarin yaptigi geyikler ......
cunku ellerinden konusmak tartismak bile gelemeyen insanlar cok gereksizsiniz

biz burada dunyayi kurtarmiyoruz milli kuvayi de kurmuyoruz/
yalnizca tartisip haberleri bilgileri bir arada tutup derliyoruz.

daha nediyim
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...