Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yurtdışından gelen telefonlara yeni harç

Mosquito

Öne çıkan mesajlar

Zep said:

evet ama o vergi değil işte, harç.Yurt dışından bir şey alma diye.

yurt dışından alma diye bişi olur mu ya?
türkiye'de aldığım telefonu isveç'te ve kıbrıs'ta kullandım mesela.
ama diyelim ki ingiltere'den bir telefon aldım.
türkiye'de kullanırken önce devlete para ödemem gerekiyor?

çok saçma bir olay,
o yüzden diyorum haraç diye.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Nedenini sorarsan çok fazla el altından satılıyorlar derler ki haklılar. Ama kayıt olayı zaten yeterli bir önlem değil mi bunun için? Ben sırf o yüzden ucuza alamadım mesela.

kayıt olayının vergi toplamayla ilgisi yok.

telefon kayıt olayı güvenlik için vardı. kayıtdışı telefonlar suç işlemede çok kullanılıyordu bunu önlemek için kayıt zorunluluğu getirilmişti.

mesela biri bir bomba düzeneğinde kayıtdışı tel kullandı diyelim, bu telefonun izini süremiyorsun, geçmişte kim hangi hatlarla kullanmış kimden kime geçmiş bulunamıyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
100 lira çıkar eğer yasa yürürlükte olursa.

İşin saçma tarafı, kız arkadaşım burda 35 liraya telefon aldı, çok seviyor; kapaklı, küçük vs. kayboldu çizildi derdi yok vs.

Şimdi kız bu telefonla Türkiye'ye giriş yapmak istediğinde hem pasaportuna işletmesi gerekiyor, hem de 100 lira vermesi gerekiyor. Telefonu çöpe atıp, pasaporta işletme hakkını da 50 liraya okutsa 115 lira karda. O parayla gidip aynı telefondan 2 tane alabiliyor Türkiye'de.
Sosyal ağlarda paylaş

cok sacma birsey bu. ben butun sene yurtdisindayim, dogal olarak yurtdisindan aldim telefonu, simdi bir ayligina turkiyeye donucem gidip devlete harac vericem o 1 ayda telefonu kullanabilmek icin.

bir de ustune limit var. madem harac koydun niye telefon limiti koyuyosun? kac tane telefon kullanicagima, kac senede bir telefon alicagima devlet karar veriyo resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

cok sacma birsey bu. ben butun sene yurtdisindayim, dogal olarak yurtdisindan aldim telefonu, simdi bir ayligina turkiyeye donucem gidip devlete harac vericem o 1 ayda telefonu kullanabilmek icin.

bir de ustune limit var. madem harac koydun niye telefon limiti koyuyosun? kac tane telefon kullanicagima, kac senede bir telefon alicagima devlet karar veriyo resmen.

Evet , tatile gelenlere bis istisna tanısalardı bari.

Senin durumunda binlerce adam vardır .

Bence git 80-100 TL ye burdan bir telefon al , burdayken onu kullan , yedek bir telefonun olsun daha iyi.
Sosyal ağlarda paylaş

elesso said:

abi o zaman adam başı 2 senede 1 telefon limitini kaldırsınlar.

Bu sefer de ithalatçılar ağlar .

Ortalama bir telefon için 100 TL çok ama , yeni çıkan akıllı telefonlar USA'da 500-600 $ iken , burada 1800-2400 arası olunca , 100 TL koymayacağı için millet bavul ticaretini arttırır.
100 TL kar edicem derken , kayıt dışı tel hızlanır , totalde vergiden kaybeder devlet
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
bunla ilintili olarak bir sey sormak istiyorum.

almanya'da telefon alip 1 hafta sonra istanbul'a giris yapicam. telefon alirken almanya'da havaalaninda verginin geri iadesi gibi birsey soz konusu mu acaba, cunku almanya'da hic kullanmiyacagim?
bir de her telefona fiks 100tl mi yoksa fiyati arttikca harc artiyor mu tr'ye giriste alinan?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...