Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1 euro = gold ? sizce ne olur

akirafes

Öne çıkan mesajlar

Teodor said:

Sorieno said:

(WoW'da AH cutlarından topladıkları o paralar bir şekilde satıldı hep)

bunu açıklar mısın, ne demek bu?

AH'ye item koyarken deposit fee veriyorsun. Üstüne yaptığın satışın 5%'ini de AH kesiyor. Yani, bir server'ın günlük AH cirosunun yüzde 5%'den fazlası Blizzard'ın cebine giriyor wow'da. Blizzard bu topladığı gold'la faction mount aldığını düşünmüyoruz sanırım?
Sosyal ağlarda paylaş

@Sorieno

Her ne içtiysen ben de aynısından istiyorum. Yani diyorsun ki "Blizzard gold satıyor ve bu goldu oyunda yaratma teknolojisi yok, AH'de kesilenler bir chara aktarılıp ordan satılıyor"

Hocam iyimisin sen :D, Blizzard gold satmak isterse yaaratır bir guild gider bankasına 1 trilyon altını koyar (2 tuşa basmakla olcak birşey bu) orda satar, gidip AH'den altın kesmeklemi uğraşcak.

Aynı mantıkla bir teori, tamir paralarıyla Blizzin patronu ada almış diyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

lol bu nası bi mantık. sanal olan parayı adam kendisi yapamayacak da ahtaki cutlardan mı alacak sdghsdgsdgh

blizzard'ın cebine giriyor diyor adam sanki reşat altını.

Di mi, kağıt nasıl olsa, bas parayı bütün borçlarını kapa, hiç bir devlet akıl edemiyor onu.

İşin içindeyim diyorum, biliyorum ki söylüyorum. Third party olarak toplu satar, alıcı adam da üstüne 250% kar koyup oyuncuya satar. Hayır bu büyük alıcılarla çalıştım, bu işlerin böyle yürüdüğünü bizzat gördüm.

Blizzard neden wow'da "Bashiok bas oğlum oradan generate 100m gold tuşuna" diye gold yapmıyor, çünkü böyle yaparsa oyundaki tüm ürünlerin fiyatı enflasyondan etkilenir. Etkilensin, Blizzard'ın umrunda mı diyebilirsin. Umrunda çünkü oyundaki bütün crafting material'lar sınırlı sıyıda. Ore'un sayısı belli, regen time'ı belli, herb'lerin nerede spawn olacakları ne kadar vakitte spawn olacakları belli. Her dakika gidip toplayamazsın. Eğer öyle var olmayan gold'u üretip piyasaya salarlarsa 100g'ye aldığın gem'in fiyatı 1m olur, o zaman da pyrite ore'un tanesi 100k olur. Öyle olursa da hiç bir insan pvp, pve ile uğraşmaz, bütün gün ore node başında oturup tek bir spawn'u beklerler.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet abi şimdi de sıra, bilmeyen adam şakalarında.

Ulan birinizi de maliye bakanı yapsalar bütün kullanılmış kağıtları toplayıp 200 lira yaparsınız, en güçlü devlet oluruz değil mi? Hadi iktisat dersi falan görmemiş olabilirsiniz de hayat bilgisi, vatandaşlık dersi falan da mı görmediniz?

Öyle kafana göre "generate gold yapar ya" mantığını üç sene evvel Goldman Sachs bir kaç yüz milyar dolar gibi osuruk bir meblağ için yaptı da sigara alamaz hale geldiniz iki sene.

Ve evet Blizzard o AH cut'tan aldığı gold'u kullanıyor. Satmak için de kullanıyor, piyasayı kontrol etmek için de kullanıyor. Ama kullanıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

adam sanal parayı gerçek parayla karşılaştırıyor hala. la havle.

arkadaşım bak. bu bir oyun. oradaki o gold şu bu yok. oyunu yapan adamlar oyunda her şeyi yapma kudretine haiz.

hadi her şeyi geçtim geliri gideri belli olan, her konuda ticari denetime sahip olan sattığı her şeyin vergisini veren dünya çapında bir şirketi gold satıyorlar diye suçlaman tam crt kafası.

hala buna inanıyorsan da haliçin altı silme altınmış.
Sosyal ağlarda paylaş

@Sorieno iide o parayı zaten kestiğimiz biçtiğimiz domuzlardan dinazorlardan vs. bilimum yaratıktan basmıyo mu zaten blizz? yoksa vendorlara, flight masterlara vs. ve ahtaki cut parasının yüzde bilmemkaçı moblar yardımıyla sirkulasyona mı uğratılıyo? kalanda el altından satılıyo?

yani blizzin gold satımına kadar yazdıkların mantıklıydı da burayı tam anlayamadım.

birde AH resmen oyunu öldürüyor arkadaş diablo dediğin iyi item düşürene kadar farm yapma oyunudur 'bence'. gittim geçen gün 2 item aldım hırsıma yenik düşüp,şaka şaka hep bakıyodum zaten kodu mu oturtacak silah :)o' neyse aldım 2 tane dmg 1k'ya çıktı. nightmare sk'yı salam gibi doğradım resmen. neyse hell itemlarına param gücüm yetmez heralde o zaman yine kendim kasarım :)-D
Sosyal ağlarda paylaş

hayır blizzard oyuna istese de gold satamaz diyoruz. dünya çapında şirketlerin gelir giderleri paranın nereden geldiği nereye gittiği her şey kayıtlıdır.

ha derseniz de gold satan gm'ler var görevini kötüye kullanıp. ona belki eyvallah derim.

hadi diyelim enflasyon olur şu bu. ah cutlarını satması nedir abi sdgsdlgsg. repair paralarından, vendordan alınan malzemelerin paralarından vs ne farkı var ah cut'ının da oradan çalıp çırpacak adamlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Blizzard o gold'u satıyor demiyorum zaten, sattığı miktar da var, ekonomiyi yönetmek için kullandığı miktar da var. Bunu da Haliç'in altınları argümanıyla değil, deneyim ve gördüklerime dayanarak söylüyorum.

Ayrıca "oyun bu oyun, istediğini üretir" diye bir şey yok. En başından beri bun anlatmaya çalışıyorum Blizzard'ın o fee'den elde ettiği parayı kullanması sadece yan boyutu işin.

WoW'daki gold currency'sinin bir dayanağı var. Ben en son 6-7 ay önce gem satıyordum, eğer şartlar aynı kaldıysa (oynayan adam sayısı, o gem'in hala en rağbet gören gem olması gibi faktörler) 6 aydan beri o gem'in fiyatı en fazla 10% değişmiştir. Çünkü o gem'i havadan yapamıyorsun, belli sayıda ve belli vakitte spawn olan ore node'lardan topladığın materyalle craft edebiliyorsun. O yüzden tıpkı gerçek hayatta nasıl tüm dünyadaki total altın miktarına endeksliyse bütün döviz değerleri, WoW'daki gold miktarı da crafting material'larının yoğunluğuna endekslidir. Kafana göre gold üretemezsin. Bu yüzden zaten server transfer yaparken yanında götürebileceğin gold miktarı sınırlıdır. High pop server'dan low pop server'a 1m gold'la gidersen Ragnaros'u haraca bağlarsın çünkü.

Bundan hareketle şunu düşün. Blizzard'ın WoW'daki AH cutını kullandığımı söylememe inanırsın inanmazsın, illa ispat etme gibi bir yükümlülüğüm yok, çok önemli de değil. Ama böyle sana ütopya gelmeyen, inanma inanmama yükümlülüğünü gerektirmeyen bir ihtimal, altını çiziyorum ihtimal var. O da şudur:

WoW'dakine benzer bir şekilde D3'te material/gold paritesi yok. Yani gold'un değerini belirlerken mevcut materyalleri hesaba katmak zorunda değilsin. En önemlisi de, server'da kısıtlamalar yok. Mesela WoW'da high pop X server'ında 5 kişi monopol kurup, yeterli sermayeyle bütün AH piyasasını denetlemeye çalıştığında bot'a falan sesini çıkarmayan Blizz anında bir sebeple ipini çeker, çünkü dediğim gibi ortada maintain edilmesi gereken bir düzen var. Diablo'da bu yok. Satıcı sayısı sınırsız. Alıcı sayısı sınırsız. Tamamen kaotik bir piyasa var. Bugün Blizzard işte o dediğin "generate 1m gold" tuşuna basar ve bunu satarsa senin dünyadan haberin olmaz. Çünkü ekonomik olarak kısıtlayıcı hiç bir faktör yok. Tamamen şansa dayalı D3'te kazanacağın gold miktarı.

Blizzard bunu yapar, yapacak falan demiyorum. Böyle bir ihtimal var ve bu alıcı açısından da satıcı açısından da kötü diyorum. Okumayı bilmeden yetoluk yapmayın diye de disclaimer koyuyorum tekrar.

Ve bu ihtimalin beni korkutma nedeni şu: adamlar artisan leveling'e inanılmaz paralar istiyor, repair için inanılmaz paralar gidiyor. D2'de exp giderken şimdi niye durability gidiyor diye düşünüyor musunuz, ya da item'ları vendorladığınız zaman üç beş gold'dan fazla para etmemesini? Hepsini geçtim, D2'deki en osuruk affix olan +gold from monsters affix'i bildiğin legendary rare'liğinde çıkıyor. Adamlar oyundan para kazanmamızı neden bu kadar istemiyor, bu benim kafamı kurcalıyor sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

kopernik said:

@Sorieno iide o parayı zaten kestiğimiz biçtiğimiz domuzlardan dinazorlardan vs. bilimum yaratıktan basmıyo mu zaten blizz? yoksa vendorlara, flight masterlara vs. ve ahtaki cut parasının yüzde bilmemkaçı moblar yardımıyla sirkulasyona mı uğratılıyo? kalanda el altından satılıyo?

Bassa ne olur? Sen 24 saat dinazor kessen yapacağın gold olsun olsun 10k olsun. Ben WoW'da günde 3-4 saat AH başında durarak (raid esnasında laptop'tan başka bir account'la tek tuşa basarak sadece) 60k-100k arası kazanıyordum. 100k kazanıyordum çünkü o gün competitor'um olmuyordu, 60k kazanıyordum çünkü o gün piyasaya hükmü sadece 1 gün sürecek bir yeni yetme geliyordu. Yani dönen para belli, WoW'da piyasaların günlük ve haftalık işlem değerleri sabittir. Her cumartesi günü aynı parayı kazanırsın, her çarşamba günü aynı parayı kazanırsın. Bu yüzden diyorum piyasaya ek para giremez diye. Ve bu yüzden de çok büyük oranda piyasayı karıştırırsan müdahale gelir diye.

Diablo'da bu yok işte. Sınırsız oyuncu (yani sınırsız gold üretimi) ve sınırsız alıcı/satıcı var. O yüzden düzenleyici şart Diablo piyasalarına.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...