Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.8 [10mayis12]

Kharon

Öne çıkan mesajlar

z78 board alma lazim. Ben bu sene asrock ve asus oneriyorum genelde. Komponentler iyi, fiyat performans daha basarili. gideri var. onceki sayfalarda olmasi lzm yazdigim.
pro 3, pro4, extreme 3 , extreme 4
aralarindaki farklar raid, ve sli farklari genelde. feature listten bakip kullanmayacagina gore sola yaklasmaya calismak lzm.

2x512 nin daha ucuz olmasini beklerdim, single package lar genelde daha pahali oluyordu yarisi x2 konfiglere gore. Heralde fiyatlardaki sacmaligi anlamis olacaklar ki olmasi gerektigi haline gelmis.

SSD lerin n zmn ne ariza verecegi ve ne gibi bir kayipla karsilasacagi belli olmuyor, olay cok fazla controller odakli. Dolayisiyla ben setuplara genelde 2 li duzenekler kurardim. Teki yeterince guvenli gelmiyor.

belki ramden kisarak aradaki farki azaltabilirsin. ram icin corsair in en ucuz 1600mhz sini al yeter. vengeance proya dogru cikmaya gerek kalmayabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

bana da bir yardım eli uzatın madem.

2011 kasım ayında inventus'tan yeni kasa toplamıştım, 2400 liraya falan denk gelen.

özellikleri şu şekilde (kopi peyst yapıyorum)

-INTEL Core i5-2500K SR008,3.30GHz, 6MB L3, çift kanal DDR3, 32nm, LGA1155 İşlemci

-GSKILL F3-12800CL9D-8GBXL G.SKILL RipjawsX DDR3-1600Mhz CL9 8GB (2x4GB) DUAL (9-9-9-24) 1.5V Bellek

- GTX 560ti twin frozr

- Anakart P67 tahminen gigabyte marka yine işte o dönemin motherboard'larından

- 1 TB sabit disk

-CORSAIR CMPSU-700G Gaming Serisi GS700 700W 80+ Güç kaynağı

şimdi dworgian'ın konusunda da yazmıştım, bir tanıdığım amerika'da olacak 10 günlüğüne, newegg'den alayım bir şeyler ona göndereyim diyorum. tabi her şeyi aldıramayabilirim, koyacak yeri olur mu bilmiyorum. bir yandan vatan'da güzel indirimler oluyor, oraya da bakarak oluyorum.

sistemim şu ana kadar hiçbir sorun yaşatmadı oyunlarda, genelde max ayarlarda oynayabiliyorum. belki birkaç özellik kapamam gerekebiliyor iyi fps için (misal tomb raider'daki saç hedesi) ama bir yandan da yeni bf 4 başta olmak üzere yeni nesil oyunlarda ayarları ufak ufak high medium'a çekme durumum olacağının farkındayım, ona da hiç gelemiyorum.

bütçe olarak yeni kasa fiyatına denk gelen bir şey olmasın istiyorum tabi ki, ama parçaların uyumluluğu, işte psu'nun yetip yetmeyeceği, anakart ile uyum derken ne alsam ne yapsam emin olamadım. önce bu konuda öneri bekliyorum.

bir de ufak sorularım olacak,

1) 2x4 ram var bende, yukarıda belirttiğim gibi. bunun yanında 2x4 ram daha ekleyip 16 gb yapmak istesem parça uyumluluğu/aynı marka vs. dikkat etmem gerekir mi ? ya da yanına direkt 8gb ram taksam ?

2) yukarıdaki sistemimde sadece ekran kartı ve ram upgrade ile ne kadar idare edebilirim ?

3) 700 watt psu az kalır mı 2. soruma istinaden ilerlersem ?

4) anakart ile uyumsuzluk çıkar mı bu kadar upgrade sonrasında ? bir yerlerden görebilir miyim acaba compatability'i ?

5) ssd yolu gözüküyor mu ?

teşekkür ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

1) Evet, kit olarak aldıysan eğer aynı kitten alırsan daha iyi olur.
2)Sistemin o kadar da eski değil, çok high-end göremezsin belki ama gayet güzel çalıştırır, değer mi yapacağın upgrade'e bunu düşün.
3)Referans gtx 7xx serisi desem, max. 300 w civarı ihtiyaçları oluyor. Yeter büyük ihtimalle, hani ben garanti olsun diye 850 kullanıyorum(sli).
4)Buradan uyumlu parçaları görme imkanın var.
5)Şahsi fikrim ssd'nin f/p olarak çok da gerekli olmadığı yönünde. Ama indirim yakalarsan kaçırma derim. Güzel bi alet sonuçta.

Saç hedesi dediğin tesselation+tress fx de gayet lüzumsuz kanımca.

Yine de bi /summon Kharon
Sosyal ağlarda paylaş

Ram eklemek de iyi olabilir ancak aynı kitden 2x4 olarak alman daha yararlı olur şayet onuda dual olarak kullanıcaksın.

PSU yu değiştirme , yeni nesil kartlar 2 adet PCI-E çıkışı (2x 6+2pin) istiyor ki senin kide destekliyor zaten bir sıkıntı olmaz.

Kısaca Ekran kartını güncellesen yeter.

BF4 diyorsun ama Nvidia kartlar ile BF4 de sorun yaşayanlar var diye biliyorum. Ayrıca BF4 AMD'in yeni Mantle API'sini de desteklediğini açıkladı. Yeni nesil AMD kartlar BF4 açısından baya avantajlı durumda görünüyor tabi release olunca herşey anlaşılacak ancak şu an bile AMD kartların performansı BF4'de daha iyi.
Sosyal ağlarda paylaş

teşekkürler cevaplar için.

o zaman ben ram'i ve ekran kartını satayım bu bizim köşedeki bilgisayarcıya, gideyim temizinden 4x4 gskill çakayım bir tane de gtx 760 ya da 770 çakayım.

@jonq

abi nvidia'dan pek şaşmak istemiyorum. nedendir bilinmez, tam tersine amd'ye çok güvenemiyorum ben.

@kharon

psu yeterli midir peki sence ? tam ucu ucuna olmasın, gerekirse onuda 800 900'a çıkartabilirim. sonuçta işlemci, ana kart vs. değiştirmiyo olucam. ekran kartı için ne önerirsin 760 - 770 arasında ? msi veya asus alayım diyorum her zamanki gibi.

anakart ile uyum sorunu çıkmaz değil mi ? işlemci upgradelenince anakart'a bakmak lazım diye biliyorum uyum için.
Sosyal ağlarda paylaş

700w psu gunumuz makineleri icin fazla bile. Coklu ekran karti kurulumlari kullanilmiyorsa 500 un ustu nadiren gerekiyor.
Ha zaten bilgisayariniz devamli 700 de cekmiyor, bu atiyorum 250-450 arasi dalgalanir durur. Verim ve yuk hesabina hic girmiyorum bile.

ekran karti icin 770 guzel dikis tutturdu, disardan soyleme imkani varken 770 alinir heralde. Attigin tas urkuttugune degsin. Asus un sogutuculari cok basarili 2 sezondur, evga veya asus gidilebilir.

anakart degismesede olur, islemci/board degistirecegin zaman girisirsin.

@bingildak
estimate etmek mumkun , pro cihazlarla olcum yapmadan soylemek imkansiz.
extremevision in falan psu calculator i hayli guzel sonuc verir mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

sayın gurular,

aşağıdaki setup'a feedback verirseniz çok sevinirim.

i5 3570k - socket 1155 - 3.4ghz
asus maximusvgene intel 277 socket 1155 ddr3 2800mhz
corsair 16 gb 2 x 8 2133 mhz soğutuculu fln
corsair 120 gb ssd 3 gt series sata 3
zotac gtx 780 gddr5 3gb 384bit

nelere gereksiz ve yanlış seçilmiş? neyi değiştirsek paramız cebimizde kalır ama perf kaybetmeyiz?

kasanız hiç tozlanmasın inşallah.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...