Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Demokrasi nedir?

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

Sory ceto, senin bizi aydınlattığın! açıklama sadece "on paper" dostum
ne algıda ne uygulamda öyle bişey oldugu yok. Amerika mevzularına mümkünse hiç girme çünkü orada hd cable, superbowl,adult chanel ve megazilyon fast footlar olduğu sürece hangi rejimle yönetildğininin ve etnik kökeninin bi önemi yok, sadece neyle yönetirsen yönet "demokratikmiş" gibi kılıflarsan hiç sorun olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

ben senden çok farklı bir şey söylemiyorum ki...amerika'nın ne olduğunu ve ne olmadığını sabaha kadar da yazarım buraya ama mevzumuz o değil. millet-halk kavramları arasındaki farkı bilmek lazım, bilmeyen varsa da bilmedikleri kavramlar hakkında sayfalarca yazmamaları, okuyup öğrenmeleri lazım.

örnek: NBA maçlarını izler misin bilmiyorum, adamlar basketbol potasına Amerikan bayrağı yapıştırıyorlar. ya da metronun üzerine Amerikan bayrağı basmışlar. Veya sokaktaki direğin üzerine Amerikan bayrağı yapıştırmışlar...Aynı şeyin Türkiye'de yapıldığını bir düşün bakalım, basketbol potalarına Türk bayrağı veya metrobüslere Türk bayrağı?!?!
"Faşist Türkiye Cumhuriyeti yine etnik ayrımcılık yapıyor" dan başlar malum kalemler-gazeteler-tvlar-partiler, 1-2 saat içerisinde AB''den kınama yazısı, ABD'den uyarı açıklaması gelir.
Durum bundan ibarettir.
Sosyal ağlarda paylaş

cetoritto said:
bu ülkede Kürt'de var, Laz'da, Çerkez'de, Arap'da, Arnavut'ta ve daha onlarca etnik kökenden insanımız var. Ama bu insanların hepsi Türk Milleti'nin bireyleridir. Nokta...

Kürtüm diyeni sen zorla yok sen Türksün bak anayasada “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.” yazıyor diyorsun? Ne anladım ben bundan? Adam kendine Türk denilmesini istemiyor, neden zorla türksün diyorsun ki?

Ne dillerini ne de kültürlerini tanıyorsun. Türksün diyorsun, her sabah ne mutlu türküm diyene dedirtiyorsun. Kürt olup her sabah ne mutlu türküm diyene demenin ezikliğini yaşayan milyonlarca insan var bu ülkede.
Sosyal ağlarda paylaş

bence en iyisi amerikadaki eyalet sistemi. neden derseniz yasa ve anlayis cesitliligine olanak sagliyor. muhafazakar biri misin? yasalarin daha muhafazakar oldugu bir suru eyalet var oraya yerlesirsin. cebinde silah tasiyan bir kovboy mu olmak istiyorsun? texasda serbest. cilgin seks partileri new york, az muhafazakar hatta liberal california, kir hayati ve tarzi icin bati sehirleri falan.

dunya capinda ideal sistem bu aslinda. fikirleri ve yasayis tarzi sana en cok uyan ulkenin vatandasligina pirt diye gecebilmen lazim. milliyetcilik falan gibi anlayislar da olmazsa insanlar sevmedikleri kulturun oldugu yerde kalmazlar sirf burasi benim ulkem diye. boylece gerginlik kavga vs buyuk olcude azalir.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

mani said:

Seçim kazanmış saygıyı hakeden diktatör.

"Tek dil değil, tek bayrak, tek din, tek devlet dedik!"

Heil Tayyip

Hadi RTE saçmalıyor.

Bu tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek dil sloganı yıllardır asker tarafından yürüyüşlerde kullanılıyor. Ein volk, ein reich, ein führer bir yerden tanıdık geldi sanırım?

O zaman neredeydin? Kusura bakmayın ama sizi bu yüzden samimi bulmuyorum.
Diktatörlüğün hepsine karşı çıkmak varken "benim diktatörüm iyidir" diyorsunuz.

bunu herkes yapiyor. turkiyede halk seviyesinde buyuk bir ideoloji bolunmesi var. kendi ideolojilerine sahip biri basa gelip dikta kurunca da laf etmiyorlar haliyle. ben samimiyim sahsen.

hadi tek bayrakla tek devlet mantikli. tek dil ve tek din derken ise devletin dini olmamasi acisindan halka tek din empoze edeceklerini cikarmak gayet kolay. yok devletin dini var diyorsa zaten halka tek dini empoze etmek istiyordur. devletin dili olabilir o normal ama yine halk duzeyinde diger dillere karsi bir yaptirim varsa bu da sacma. hala siz AKPnin demokrasi savascisi olduguna inanin.

RTE bunun deyince ''sacmaliyor'' oluyor ama asker ya da CHP deyince ''diktator'' oluyor. Bence sende de bir samimiyetsizlik sorunu var.
Sosyal ağlarda paylaş

Söylemde güzel gözükse de demokrasi çok da iyi birşey değildir. Zamanında bir güzelimiz "çoban oyun" vs vs bir şeyler demişti. Aslında katılıyorum.

Bu konu içinde bir çözümüm var. Devlet 1000 soru belirler, herkes önceden bu soruları ve cevapları bilir. Seçim günü random bu soruların 10-20 si sorulur, bilemeyen oy kullanamaz.

Not:Akp soru hazırlar yandaşlara dağıtır trollü yapmayınız.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

bence en iyisi amerikadaki eyalet sistemi. neden derseniz yasa ve anlayis cesitliligine olanak sagliyor. muhafazakar biri misin? yasalarin daha muhafazakar oldugu bir suru eyalet var oraya yerlesirsin. cebinde silah tasiyan bir kovboy mu olmak istiyorsun? texasda serbest. cilgin seks partileri new york, az muhafazakar hatta liberak california, kir hayati ve tarzi icin dogu sehirleri falan.

dunya capinda ideal sistem bu aslinda. fikirleri ve yasayis tarzi sana en cok uyan ulkenin vatandasligina pirt diye gecebilmen lazim. milliyetcilik falan gibi anlayislar da olmazsa insanlar sevmedikleri kulturun oldugu yerde kalmazlar sirf burasi benim ulkem diye. boylece gerginlik kavga vs buyuk olcude azalir.

Şuna tamamen katılıyorum. Kültürel mozaik, çeşitlilik, hedehödö diye kasılıp duruyoruz da bayağı anlamsız birşey bence. Olmuyorsa olmuyordur abi, kasmaya gerek yok. Hem topluma elle tutulur bi katkısı yok hem de sağdan soldan patlak verip duruyo.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

cevaplari biliniyorsa ne manasi kaldi anlamadim? olayi parti fanatikliginden kurtarmiyor hatta daha fazla oraya itiyor. partim kazansin diye fanatiklik yapan adamlar gerekirse oturur ezberler o sorularin cevaplarini.

öğrensin diye zaten, 1000 soru öğrenmek standart bir türk vatandaşı için çok büyük bir olay.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Kürtüm diyeni sen zorla yok sen Türksün bak anayasada “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.” yazıyor diyorsun? Ne anladım ben bundan? Adam kendine Türk denilmesini istemiyor, neden zorla türksün diyorsun ki?

Ne dillerini ne de kültürlerini tanıyorsun. Türksün diyorsun, her sabah ne mutlu türküm diyene dedirtiyorsun. Kürt olup her sabah ne mutlu türküm diyene demenin ezikliğini yaşayan milyonlarca insan var bu ülkede.

Bak senin bu yazına ben hiç kendimi yorup cevap vermeyeceğim. Az yukarıda emanet arkadaş yazmış, onun yazdığını aynen buraya yapıştırıyorum.

emanet said:

millet = ırk zannedenler var hala ya off oturup nasıl anlatacaksın ki sen şimdi bu adama.
Sosyal ağlarda paylaş

ne diyem mahmut mu diyem,ulan kürtsün desek bu sefer niye kürt yazıyor dersiniz,1000 senedir 20843023850934 tane etnik kökenin geçtiği/göç ettiği topraklar burası,ingilizler gibi 4395093485 senedir aynı kara parçası üzerinde yaşamıyoruz,etnik diversity yapsak bin tane adam tanımlarız,benim annem arnavut babam türkmenistan göçmeni 1 kere ulan niye bana niye türk diyolar diye gocunmadım,bi lafı da dötünüzden anlamayın,çektikçe cekiyorsunuz demogojinin dibine vurup.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

bence en iyisi amerikadaki eyalet sistemi. neden derseniz yasa ve anlayis cesitliligine olanak sagliyor. muhafazakar biri misin? yasalarin daha muhafazakar oldugu bir suru eyalet var oraya yerlesirsin. cebinde silah tasiyan bir kovboy mu olmak istiyorsun? texasda serbest. cilgin seks partileri new york, az muhafazakar hatta liberal california, kir hayati ve tarzi icin bati sehirleri falan.

güzel yazıyorsun ardeth'de, amerika'da ki o eyalet sistemi bütün yani üniter bir ülkeyi eyaletlere ayırmak şeklinde olmamış, zaten adamlar eyaletlerin birleşmesi ile amerika'yı kurmuşlar. bizde de bazı kesimler zaman zaman şiddetle amerika'da ki eyalet sistemini savunuyorlar, yalnız bu üniter bir devletin cart diye bölünüp eyaletlere ayrılması şeklinde olunca öyle kolay ve mantıklı bir şey değil. her şeyden önce bu ülkede en çok haksızlığa uğradığı iddia edilen kürtlerin bile çoğunlukta olduğu yer belli değil. İstanbul'da mı daha çok Kürt var, Diyarbakır'da mı veya doğu-güneydoğudaki Kürtlerin sayısı mı daha fazladır veya batıdaki Kürtlerin sayıları mı şeklindeki klasik ama bence doğru soruları cevaplandırmak ve bu cevapları hazmetmek lazım. eyalet sistemini ve hatta daha da ileriye gideyim kürtlere bağımsızlık verilmesini kabul ettiğimizde batıdaki kürtlerin durumu ne olacak? (zaten kendime göre bu soruları cevapladığımda bu ülkenin bölünmesine en çok karşı çıkacak kişilerin kürtler olduğuna inanıyorum da ayrı bir tartışma konusu)
Sosyal ağlarda paylaş

dindar olmayan sktrsin gitsn diyen başbakanın yaşadığı ülke de paşanın konuştuğuna bak.azcık oku/araştır istanbulun göbeğinde kaç ermeni mahallesi,tr de ciddi holdinglerin sermayesini elinde bulunduran kaç tane ermeni/yahudi kökenli adam var,duyan da hitler gibi kesiyoruz sancak,tamam demokratik oldugumuzu ben de iddia etmiyorum da sıkmanın da bi adabı var.

her kuşu öptük bi leylek kaldı.

Sosyal ağlarda paylaş

cetoritto said:

throine said:

Bak senin bu yazına ben hiç kendimi yorup cevap vermeyeceğim. Az yukarıda emanet arkadaş yazmış, onun yazdığını aynen buraya yapıştırıyorum.

emanet said:

millet = ırk zannedenler var hala ya off oturup nasıl anlatacaksın ki sen şimdi bu adama.

Kültür ve görenek olarak asimile ettiğin adama bunu yutturabilirsin ama anadili kürtçe olan, Türkçeyi okulda zorla öğrenen kendi izole bir kültür ve sanatı olan adama gidip en Türk'sün dersen abes oluyor işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

RTE bunun deyince ''sacmaliyor'' oluyor ama asker ya da CHP deyince ''diktator'' oluyor. Bence sende de bir samimiyetsizlik sorunu var.

ahah öyle bir demişsin ki sanki diktatörlük tersi bir şey demişim aferin iyi ki yapmış doğru yolda demişim gibi sanacak duyan da.

illaki bir şey çıkarıcam diye kasmışsın neyse.. :)
Sosyal ağlarda paylaş

cetoritto said:

Ardeth said:

güzel yazıyorsun ardeth'de, amerika'da ki o eyalet sistemi bütün yani üniter bir ülkeyi eyaletlere ayırmak şeklinde olmamış, zaten adamlar eyaletlerin birleşmesi ile amerika'yı kurmuşlar. bizde de bazı kesimler zaman zaman şiddetle amerika'da ki eyalet sistemini savunuyorlar, yalnız bu üniter bir devletin cart diye bölünüp eyaletlere ayrılması şeklinde olunca öyle kolay ve mantıklı bir şey değil. her şeyden önce bu ülkede en çok haksızlığa uğradığı iddia edilen kürtlerin bile çoğunlukta olduğu yer belli değil. İstanbul'da mı daha çok Kürt var, Diyarbakır'da mı veya doğu-güneydoğudaki Kürtlerin sayısı mı daha fazladır veya batıdaki Kürtlerin sayıları mı şeklindeki klasik ama bence doğru soruları cevaplandırmak ve bu cevapları hazmetmek lazım. eyalet sistemini ve hatta daha da ileriye gideyim kürtlere bağımsızlık verilmesini kabul ettiğimizde batıdaki kürtlerin durumu ne olacak? (zaten kendime göre bu soruları cevapladığımda bu ülkenin bölünmesine en çok karşı çıkacak kişilerin kürtler olduğuna inanıyorum da ayrı bir tartışma konusu)

Türkiye'nin bağımsızlık savaşı da yerel otoritelerin işbirliğine ikna edilmesiyle başladı, bir nevi farklı güçlerin birleşmesi şeklinde yine. Ne olur ki eyalet olsa, federasyon olsa, yani ne olur insanlar azıcık daha rahat bırakılsa. Ben anlamıyorum Türkler'deki bu üniterlik sevdasını, ülkelerin sınırları ve idari biçimleri insanların yaşam kalitesini gözetecek şeklinde olmalıyken Türkler sırf haritaya baktıklarında görmek istedikleri şekil uğruna hayatlarının cehenneme dönmesine razılar. Sanırım indoktrine ediliyoruz, resmen böyle bir fobi var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...