Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

tiyatro sektörüne girmek lazım

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

GwindonSurion said:

Şaka dimi?
Şt ve Dt'nin tek oyununa bile gitmediğin belli ,ESEK , oyun atölyesi, dot ve diğer bunun gibi özel tiyatroları saymıyorum bile. İnsanlar bunlara bilet satışının çıktığı 2. günü bilet bulamazken böyle bir kanıya varmanız gerçekten çok garip ve üzücü.

belki onun dediği kadar erken unutulmaz ama yavaş yavaş öldüğünü de kabul etmek gerekir. yine biraz talep olacak ama dünya genelinde sinema salonlarının bile artık eskisi kadar ilgi görmediği konuşulurken tiyatronun pek şansı yok gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

GwindonSurion said:

forgiver said:

tiyatro dediğin eski çağ sineması
zorla bugune kadar gelmiş
en fazla 10 sene daha ömrü var
sonra kimse sahneleri bile hatırlamaz
tiyatroya gidiyorum diyenler de tatava
sinema varken çok gereksiz

Şaka dimi?
Şt ve Dt'nin tek oyununa bile gitmediğin belli ,ESEK , oyun atölyesi, dot ve diğer bunun gibi özel tiyatroları saymıyorum bile. İnsanlar bunlara bilet satışının çıktığı 2. günü bilet bulamazken böyle bir kanıya varmanız gerçekten çok garip ve üzücü.

çocukken 23 nisan çocuk şenlikleri tiyatrosunda ninja kaplumbağaları izlemiştim, tam bir hayal kırıklığıydı
bir de şt dan izledim, o da sarmadı

tiyatro fazla yaşamaz ve gereksiz
canlı, insan emeği var diye bu kadar çok prim verilmemeli
tek sahne 1 saat izlenmez
netekim nuri bilge ceylan filmlerinde bu tandansı veriyor
cem yılmaz tek başına 3 saat daha başarılı
zaten tiyatro bişeye benzese dizi gibi çekerlerdi izlerdik
torrentlerden indirirdik
vcdleri satılırdı film gibi
eyh yeterr be
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.haberturk.com/yazarlar/nihal-bengisu-karaca/739489-ozellestirmenin-yahsi-cazibesi

+

ben bugün genç tiyatrosuna gittim. 3 tl. çok da beğendim. izleyen benden oldukça genç insanlar vardı. liseliler kantinde tost parasına gidip tiyatro izliyor gibi bir durum yaşadım.

izmirde durum böyle yani.
Sosyal ağlarda paylaş

lan adamlara o kadar çemkiriyor "BUNLAR VATANDAŞI HAKİR GÖRÜYOR,EN İYİSİNİ BEN BİLİRİM DİYOR" diye sonra gidip benden iyi mi bileceksiniz diyip yapacağını yapıyor.sanatçıya laf atıyor,spora karışıyor, ekonomiste bana yutturamazsın diyor.bişeyden de anlamayıver be mübarek.bırak o da eksik kalsın
Sosyal ağlarda paylaş

Tek sahne olan Uçurtmanın Kuyruğu oyunu 2.5 saat ve 2 sene kapalı gişe oynadı. Tek bir örnek bu.
Televizyon, sinema çıktığında da aynı şeyler söylendi ama ölmedi ve hatta tiyatro seyircileri 10 sene öncesine göre artmış durumda.
Düşünce tarzınınıza sadece helal olsun diyebiliyorum, siz gitmeyin ama giden kısmı küçümsemeyin, çünkü giden izleyen ve bunun hazzını yaşayan kesim, gerçekten büyük bir kesim.
Sosyal ağlarda paylaş

bu konuda bir yorum yapmak istemiyorum.

yo yo! lütfen diretmeyin, yorum yapmayacağım.

ama şey diyebilirim. yaşlı tiyatrocuları dizilerde oynatmasınlar, geneli aşırı abartılı oynamaya kasıyor. komik oluyor.

ellerine bi "dos and donts" kağıdı verilmeli ya da.. burası tiyatro değil, abartılı oynama salak ile başlayan
Sosyal ağlarda paylaş

tiyatro olayında da tiyatrolar sütten çıkmış ak kaşık değil brolar. random oyunlara gidin, sıkıcı olacak çoğu.

eee.. nerede doğal seleksiyon?
yok baba. çünkü devlet babamız milyon dolarla destekledi bu saçmalıkları da.

iyi olan kalsın, kötü olan yok olsun. çok iyi olanlar süper markalaşsın. deli fiyatlara bile doldursun salonları.

ha bana kalırsa her şeyde olması gereken budur.
Sosyal ağlarda paylaş

benim arkadaşlar var genç tayfa böyle şehir şehir gezerler, doğusu batısı gayette giderler gitmedikleri il yok. ama devletten bi kuruş almazlar sponsorlar falan bulurlar. böyle gençlerin teşviki daha önemli bence istanbuldaki ihtiyar elitlerden çok.

yada şöyle olabilir belli yaş grubunu devlet desteklesin,belli yaştan sonra maaş kesilsin destke kesilsin..
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:

sinema da böyleydi türkyede, son 15 senede devlet sinemalara destek verirken kullandığı ideolojik süzgecini az kullanınca nası canlandı sinema görüyosunuz.

evet gerçekten...

fetih 1453
recep ivedik serisi
maskeli beşler
çılgın dershane
dabbe

keşke o "ideolojik süzgeç" kalsaydı da bunlar gelmeseydi başımıza.
Sosyal ağlarda paylaş

TD)Pentagram said:

benim arkadaşlar var genç tayfa böyle şehir şehir gezerler, doğusu batısı gayette giderler gitmedikleri il yok. ama devletten bi kuruş almazlar sponsorlar falan bulurlar. böyle gençlerin teşviki daha önemli bence istanbuldaki ihtiyar elitlerden çok.

yada şöyle olabilir belli yaş grubunu devlet desteklesin,belli yaştan sonra maaş kesilsin destke kesilsin..

Arkadaşların ne dekoru kullanıyor da neye yetiyor paraları? Belediyenin de tiyatro oyunları var ama tiyatro için önemleri; recep ivediğin film dünyası için olan öneminden farksız.

Bu yaşlı elitist ayaklarını falan geçeceksin. Türkiyede tiyatroyla uğraşmak bu kadar zorken adamlar yıllarca eğitimini alıyor, hayatlarını buna adıyor sonra birileri çıkıp bunlar elitist alışmış rahata faso fiso bir yığın laf ediyor. Yazık valla.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Dasaaa'ya katılıyorum burada. Ankara'lı arkadaşlar konuşmasın ayrıca lütfen =)

Ben de Ankara'lıyım, biliyorsunuz. Ankara'da tiyatro apayrı bir fenomen. Ama İstanbul'da mesela gittiğim 20-30 küsür oyunun neredeyse hepsi özel tiyatrolardandı, 5-6 tane devlet gitmiştim, onları da oyun günü önden bilet bulup sonra da sıkılma yöntemiyle izlemiştim.

Devlet tiyatrosu sadece Ankara'da iyi işliyor. Devletin tüm ülkeye buna rağmen para yatırmaya devam etmek istememsi normal bence. İçinde art niyet aranacak bir olay değil bu. Hatta Ankara için de iyi olur. Devlet desteği kalkıp rekabet gelince Ankara tiyatrosunun daha da iyi olacağına inanıyorum ben. İstanbul'da o rekabet var mesela ve cidden epey iyi oyunlat çıkıyor özel tiyatrolarda.

Tiyatronun öldüğüne inanmıyorum ama. Di operaya gelen yok diyor ama Londra'da filan hala 300£'a opera bileti satıldığını biliyorum ben. Konser olayı farklı. Klasik müzik filan canlı daha farklı oluyor. Özellikle günümüzün evinde oturup 2 saat klasik müzik dinlemeye izin vermeyen dikkat dağıtıcı karmaşasından klasik müzik konserlerinin popülerliği bile arttı. Salonlar daha çok doluyor artık. Tiyatro ama görsel bir performans ve sinema iyi bir rakip gerçekten. Ama konseptler farklı yine de. Die Hamletmaschine gibi perdede olması pek olası olmasan şeyler var. Ölmez ama azalır, daha bir niş olur. Ama kalır bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Ahaha kişisel fikirlerini halka mal etmeye çalışan adam.
Gören de senelerdir bu konuda istatistik araştırması yapıyorsun sanacak. Boş boş konuşuyorsun. Hani tiyatroya çok giden biri değilim şahsen ayda bir belki de daha az. Tiyatro fanatiği değilim yani (ama güzel tiyatro piyasadaki çoğu ortalama üzeri filmden daha iyidir bence ve üzerine de ek olarak yine bence her on filmden dokuzu ancak ortalama ve biraz üzeri oluyor o da ayrı). Tam bir AKP kafası yaşıyorsun, sadece AKP gibi kendi ahlakını empoze etmek yerine kendi zevklerini empoze etmeye çalışıyorsun bunun için de halkın senin gibi olmayanını göz ardı ediyorsun.

forgiver said:

GwindonSurion said:

forgiver said:

Şaka dimi?

çocukken 23 nisan çocuk şenlikleri tiyatrosunda ninja kaplumbağaları izlemiştim, tam bir hayal kırıklığıydı

torrentlerden indirirdik
eyh yeterr be
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Ahaha kişisel fikirlerini halka mal etmeye çalışan adam.
Gören de senelerdir bu konuda istatistik araştırması yapıyorsun sanacak. Boş boş konuşuyorsun. Hani tiyatroya çok giden biri değilim şahsen ayda bir belki de daha az. Tiyatro fanatiği değilim yani (ama güzel tiyatro piyasadaki çoğu ortalama üzeri filmden daha iyidir bence ve üzerine de ek olarak yine bence her on filmden dokuzu ancak ortalama ve biraz üzeri oluyor o da ayrı). Tam bir AKP kafası yaşıyorsun, sadece AKP gibi kendi ahlakını empoze etmek yerine kendi zevklerini empoze etmeye çalışıyorsun bunun için de halkın senin gibi olmayanını göz ardı ediyorsun.

forgiver said:

GwindonSurion said:

forgiver said:

Şaka dimi?

torrentlerden indirirdik
eyh yeterr be

ayda bir yazmışsın ama senede 2 oyuna bile gitmemişsindir
kadrolu devlet memuru tiyatrocu olması ya da olmaması beni çok enterese etmiyor
devlet dediğin müze yönetemiyor, tiyaro mu oynatcak

sen de bol keseden genelleme yapmışsın her türlü filmi tiyatoryu izlemiş gibi
ara sokak esnaf tiyatrosuna, bağımsız filmlere gitmemişsindir
nasıl filmler kötüyse tiyatronun kötü varsa, devlet o filmlere para mı veriyor tiyatroya da vermesin
zaten tiyatro olmasa, insanlık çok mu şey kaybetcek, desteklemek zorunda mı
Sosyal ağlarda paylaş

forgiver said:

ayda bir yazmışsın ama senede 2 oyuna bile gitmemişsindir
kadrolu devlet memuru tiyatrocu olması ya da olmaması beni çok enterese etmiyor
devlet dediğin müze yönetemiyor, tiyaro mu oynatcak

sen de bol keseden genelleme yapmışsın her türlü filmi tiyatoryu izlemiş gibi
ara sokak esnaf tiyatrosuna, bağımsız filmlere gitmemişsindir
nasıl filmler kötüyse tiyatronun kötü varsa, devlet o filmlere para mı veriyor tiyatroya da vermesin
zaten tiyatro olmasa, insanlık çok mu şey kaybetcek, desteklemek zorunda mı

Aha dönemine göre (mesela türkiyeden ayrılmadan önce kadıköydeki oyun atölyesinde oyun sezonu olduğunda gidiyordum) değişiyor ayda 2 kere gittiğim de oluyor 2 ayda bi kere de şu an yurtdışında olduğum için haliyle hiç gitmiyorum. Bağımsız filmlere de gittiğim oluyor bazen Taksimin ara sokak sinemalarında falan. Çıktığı zaman festival filmlerinden ilgimi çekenlere de gidiyorum.

Ben senin gibi diğer insanların zevkleri üzerine genelleme yapmadım fark ettiysen, bence gibi yorumlar yaptım, sırf söylediğin şeylerin herkes için geçerli olmadığını belirtmek amacıyla. Ben tiyatroya fazla giden biri olmadığım için de tiyatronun geleceği varmış yokmuş gibi yorumlar da yapmadım fark ettiysen ne saçmalıyorsun tiyatro asla ölmez falan demedim. Bir fikrim yok açıkçası ölür mü ölmez mi, giderse insanlık çok şey kaybeder mi, onu tiyatro üzerine daha çok düşünen insanlar tartışsın.

Sen ise tiyatro sevmeyen biri olarak çıkmış tiyatro üzerine ahkam kesmişsin. Sen her hafta tiyatroya gidip de oyuncuları ve seyircileri yakından mı takip ediyorsun ki bu kadar kesin vargılara varıyorsun liseli gibi "SÖNÖMÖ VÖRKÖN TÖYÖTRÖÖ NÖ YÖÖ" gibi argümanlar üretiyorsun :p Sunduğun fikirlerin RTE'nin konuşmasından gıdım farkı yok derinlik olarak hehe 1 saat tek sahne izlenir mi, cem yılmaz daha güzel falan.

RTEnin de en büyük hatası orda zaten "bu çağda tiyatro ne yeaaa bunu protesto edenler yarım enteller" gibi laflar olayı açıklamaya çalışmış, cahil halk da zaten mest oluyor bu tarz çıkışlarına adamın. Hadi adamın halkı gaza getirmek gibi bir amacı var bu yüzden yapıyor böyle saçma böyle sığ açıklamalar, sen adamın yaptığna benzer seviyede yazılar yazıyorsun buraya eğer başka bir amacın yoksa sana kötü bir haberim var sdf
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...