Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İnşallah Sosyalizm gelecek

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

benim mayamda az biraz islam da var. sabah bu anti kapitalist muslumanlarla ilgili habereleri dinlerken bir ara fena gaza geldim aha yol budur diger solcular gibi yavsak da degildir bunlar diyeyazdim. sonra tabi cabuk gecti bu haletiruyam. bi dolu sikma bas gelmis bik bik otuyolar cikmis adam bu memeleketin %30u ile bisi olmaz meydanlar solcu propogandayi biraksin falan diye sacmaliyor. sogudum tabi hemen. mayam cok karisik zaten bir kitleyle birlesebilcegimi asla dusunmuyorum hehe. supheci evrimci solculuk diye bisiler yazip murit toplamayi denicem bir ara usenmezsem.
Sosyal ağlarda paylaş

hatta geçenlerde biri bir kitap yazmıştı, kuran'da şöyle bir ayet var, siz lükslere savurup duruyorsunuz, jetlerle, limuzinlerle hayat sürüyorsunuz felan diye.

sonra insanlar suudi arabistan'a bakarak islam üstüne konuşuyorlar felan...

dendiği gibi kuran'da kapitalist/neoliberal karşıtı, sosyalizm/komünizm yanlısı oldukça fazla ifade var.

ama "pankart açan grup biz değildik" diyerek geri çekilmeleri komik olmuş resmen. arkasında duraydılar bari.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

hatta geçenlerde biri bir kitap yazmıştı, kuran'da şöyle bir ayet var, siz lükslere savurup duruyorsunuz, [b]jetlerle, limuzinlerle hayat sürüyorsunuz[/b] felan diye.

sonra insanlar suudi arabistan'a bakarak islam üstüne konuşuyorlar felan...

dendiği gibi kuran'da kapitalist/neoliberal karşıtı, sosyalizm/komünizm yanlısı oldukça fazla ifade var.

ama "pankart açan grup biz değildik" diyerek geri çekilmeleri komik olmuş resmen. arkasında duraydılar bari.

WTF ? :S
Sosyal ağlarda paylaş

Abi dinle alakasını çözemiyorum ki ben bu olayın. İlla dine prim vermek de garip yani, alakası yok. Dindar olmayan adam komşusu açken rahat rahat yatıp olsun ya zaten müslüman değil miyim beni ilgilendirmez mi diyecek. İnsanlıkla ilgili abi böyle şeyler. Bunun için ne müslüman olmaya ne ayet okumaya gerek var. Ha ihtiyacınız varsa siz bilirsiniz. İlla "ha bak bu doğruymuş" demek için ayete mi ihtiyaç var.
Müslümanlık belli katı kuralları olan inanış biçimi, bir düşünce sistemi değil. Düşünce sistemi olsaydı sorgulamak mantıklı ve serbest olurdu, bir felsefe değil yani...
Çünkü yukarıda dediği gibi bazı şeylerde mantıklı olabilirken, birçok şeyde de mantıksız olabiliyor...
Sosyal ağlarda paylaş

aslında sotto söylediğin şeyin çok basit bir yanıtı var ama düşünmek lazım onun için tabii.

insanlar çeşit çeşittir, bencillik yapacak olan da vardır, lawful good şeklinde aşırı idealist takılan da.
yani iyi olmak için dine ihtiyacın yok.

ancak din, bencilliğe, umursamazlığa yatkın olan kişilere "eğer şöyle şöyle yapmazsanız günah işlemiş olursunuz" diyerek bir tehdit unsuru koymuş.

niye böyle bir şeye ihtiyaç var, onun için uzun uzun sosyoloji tartışmamız gerekir, ki ona gerek yok sanırım?

ha, dinsiz adam ahlaksız olur, ahlak için din gereklidir diye bir kanıya varmak saçma olur.

@copry: bir tane kitap vardı onla ilgili, ama hatırlayamadım ismini. nesine wtf çektin ki?
Sosyal ağlarda paylaş

"komşun açken sen tok" diyor, demek istiyor ki müslümansan bunu yapacaksın, müslüman olmak için böyle iyi insan davranışları sergilemen lazım, yoksa bu müslümanların meziyetidir müslüman otomatik böyle sayılır demek istemiyorki, bunu yapmayan da zaten dinden düşmüş oluyor.

bide böyle bi kanımı var gerçekten?

kendi fikrimce önce ön yargısız bi kuran okumak gerekir, o zaman bu inançtan bi bok olmaz derseniz ben bir şey demem ama onun bunun yaptıklarına göre çıkarım yapmayalım.

kominizim i anlamak için marks ın yazılarımı, lenin yazılarınımı okuyorsunuz yoksa rus tarihimi okuyorsunuz veya nataşaların ahlak anlayışını mı baz alıyorsunuz kominizmin ne olduğu bulmak için, örnekler çoğala bilir...
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

bilginin bittigi yerde din baslar, koskoca newton bile akli ermedigi seye "TANRININ ISI KESIN" demistir, aristo desen gene ayni kafa "lan sunu sunu cozemedim demekki tanri var!"

bu biraz düz bi varsayım olmuş.

eski toplumlarda din(ruhani) ve bilim(materyal) ayrımı yoktu. newton'ın esoteric öğretilerle içli dışlı olduğu bilinir. pythagoras da öyledir mesela. günümüz toplumunda herşey uç paradigmlere itildi. sağ-sol, din-bilim, liberal-muhafazakar, anti-pro vs gibi. iki taraftan birini seçmek zorundasın, orta yol yok. dualism'in bu kadar patladığı başka bir çağ yoktur herhalde dünya tarihinde.

tolstoy'un ruhaniyet ve bilim birleşmeden bi cacık olmaz tarzı bi lafı vardır mesela. onun zamanında iyice materyalizme kayan ibreden duyduğu rahatsızlık var bu lafın arkasında. biz tamamen materyalist bir toplumun içinde doğduğumuz için bütün resmi göremiyoruz doğal olarak.

bu arada dinler ruhani düşünce okullarının corrupt halleridir, ikisini karıştırmamak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

ezoterik ogreti ile organize dini ayni kefeye koymamak lazim, ezoterizm daima bilimle barisik olmus, materyalizm ile ruhaniligi gayet guzel dengelemeyi basarmistir ki ezoterik ogretide organize dinlerin insanligin gelisimine engel teskil ettigini kabul eder, aydinlanma cagi zaten ezoterizmin zaferidir diyebiliriz

ezoterik ogretiyi organize dinlerden ayri tutmak lazim din vs bilim mucadelesinde
Sosyal ağlarda paylaş

aynen katılıyorum

gel gör ki ona da saygı kalmadı günümüzde. conspiracy theorist ve new age tayfasının oyuncağı oldu esotericism. toplumun geri kalanında da bilim karşıtı ve çağdışı hurafeler olarak görülüyor. scientific view domine ediyor malesef. ikisinin harmanladığı eski usul yüksek eğitim kurumları kurulsa tekrar süper olur.

bu forumda bile bilim faşizmi uygulayan var mesela :)
Sosyal ağlarda paylaş

eskiden insanlar matematiğini de yapıyomuş, rakamlara da dua ediyormuş bakın

said:
A prayer of the Pythagoreans shows the importance of the Tetractys (sometimes called the "Mystic Tetrad"), as the prayer was addressed to it.

"Bless us, divine number, thou who generated gods and men! O holy, holy Tetractys, thou that containest the root and source of the eternally flowing creation! For the divine number begins with the profound, pure unity until it comes to the holy four; then it begets the mother of all, the all-comprising, all-bounding, the first-born, the never-swerving, the never-tiring holy ten, the keyholder of all".[2]
As a portion of the secret religion, initiates were required to swear a secret oath by the Tetractys. They then served as novices for a period of silence lasting three years.[citation needed]

The Pythagorean oath also mentioned the Tetractys:

"By that pure, holy, four lettered name on high,
nature's eternal fountain and supply,
the parent of all souls that living be,
by him, with faith find oath, I swear to thee."
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

ayette jetin limuzinin ne işi var diyor.

diyorum ki, adamın teki bir kitap yazmış,
kitabında ayetlerden örnekler göstererek,
"bakın burda burda böyle demişler, siz ise kapitalizmin en önünde gidiyorsunuz, ne iş?" diye soruyor.

ayette jetin limuzinin bi işi yok zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...