Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dinsiz Toplum Düşünülemiyeceği Gibi Din Eğitimi Vermeyen Okul Da Düşünülemez

Butcherofego

Öne çıkan mesajlar

idilik said:

''Atatürk sever'' ne ya gerçekten? Atatürkçü olandan niçin bu kadar korkuluyor, aşağılanmaya çalışılıyor acaba? bir de elbette her fikir ya da ideolojiyi savunan kişiler arasında bilinçlisi de vardır, bilinçsizi de... tüm Atatürkçüleri aynı kefeye koyup, adlarını da Atatürk sever yapmanın mantığı nedir? bundan sonra ulusalcı kemalist yerine ulusalcı Atatürk sever mi denilip, tatmin olunacak? e buyrun...her türlü tatmin yolu açık... çeşitli adlar yakıştırıp, hatta Atatürk sevici, Atatürkçü şirinler, kemalist kafadarlar v.s. deseniz de gerçek Atatürkçüler, bu ülkede her zaman var olacak ve ''O''nun izinden gidecek. adlarına ne derseniz deyin... hiç önemi yok...

''dinci'' ne ya gerçekten? dindar olandan niçin bu kadar korkuluyor, aşağılanmaya çalışılıyor acaba? bir de elbette her fikir ya da ideolojiyi savunan kişiler arasında bilinçlisi de vardır, bilinçsizi de... tüm dindarları aynı kefeye koyup, adlarını da dinci yapmanın mantığı nedir? bundan sonra mutaassıp mümin yerine gerici dinci denilip, tatmin olunacak? e buyrun...her türlü tatmin yolu açık... çeşitli adlar yakıştırıp, hatta din sevici, dinibütün şirinler, müslüman kafadarlar v.s. deseniz de gerçek dindarlar, bu ülkede her zaman var olacak ve ''O''nun izinden gidecek. adlarına ne derseniz deyin... hiç önemi yok
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

''dinci'' ne ya gerçekten? dindar olandan niçin bu kadar korkuluyor, aşağılanmaya çalışılıyor acaba? bir de elbette her fikir ya da ideolojiyi savunan kişiler arasında bilinçlisi de vardır, bilinçsizi de... tüm dindarları aynı kefeye koyup, adlarını da dinci yapmanın mantığı nedir? bundan sonra mutaassıp mümin yerine gerici dinci denilip, tatmin olunacak? e buyrun...her türlü tatmin yolu açık... çeşitli adlar yakıştırıp, hatta din sevici, dinibütün şirinler, müslüman kafadarlar v.s. deseniz de gerçek dindarlar, bu ülkede her zaman var olacak ve ''O''nun izinden gidecek. adlarına ne derseniz deyin... hiç önemi yok

Bundan sonra "dinsever" yada "atatürksavar" diyelim o zaman. Bence dinci demekten daha samimi söylemler. :)
Sosyal ağlarda paylaş

davidmills, alıntıladığım yere bakmadan sadece yazdığıma cevap vermişsin sanırım. neyse her ne sebeple olduysa olmuş ben yine de söyleyim ne düşündüğümü: kim kime ne demek istiyorsa söylesin, ama hakaret, ince alay, zekigörünümlüaptal aşağılama içermesin.
Sosyal ağlarda paylaş

cetoritto said:

cetoritto said:

Osie16 said:

cetoritto said:

Sam said:

bunu beğenmeyenler sıkış bursa nutkunu da alkışladı.

sıkış bursa nutku ne demek? ben <> diyor muyum? senin kutsalın sana kutsal, benim kutsalım bana kutsal.
o sıkış Bursa nutku dediğin de pekala Atatürk tarafından söylenmiştir. seninkilerin işlerine gelmediği için <> diye bulandırıyorlar her tarafı. zaten seninkilere kalsa bu ülkede Kurtuluş Savaşı'nı da Atatürk kazanmamıştır, Vahdettin Atatürk'ü Mission Impossible ile görevlendirmiş ve Atatürk Vahdettin'in emirlerini yerine getirmiştir. Ve hatta Çanakkale Zaferi'ni de Atatürk kazanmamıştır, yukarıdan inen evliyalar zaferi kazanmışlardır.

Bana görede nutuk rererö napacaz?

bana göre de sen tırıvırısın, sana ne yapabiliyorsam sen de onu yap nutuk'a.

Sen ekstra tırıvırsın onu napacaz?
Sosyal ağlarda paylaş

Mithat said:

-Atatürk dinsiz biri değildi bu lafı söylemiştir söylememiştir ama hem müslüman hem türkiye cumhuriyetini kuran bir adama-

Muhtemelen Atatürk'ün Müslüman bir benliği sahiplendiği söylemlerine bakıp kendisini bir Müslüman olarak algılıyorsunuz, ama bolca antiteist söylemi de mevcut:

"Âhiren Kur'ân'ın tercüme edilmesini emrettim. Bu da ilk defa olarak Türkçe'ye tercüme ediliyor. Muhammed'in hayatına âit bir kitabın tercüme edilmesi için de emir verdim. Halk, tekerrür etmekte olan bir şeyin mevcut olduğuna ve din ricâlinin derdinin ancak kendi karınlarını doyurup başka bir işleri olmadığını bilsinler."

"Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir. Âdetâ halkı bir kapana kıstırırlar. Benim halkım demokrasi ilkelerini, gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir. Batıl inançlardan vazgeçilmelidir. İsteyen istediği gibi ibadet edebilir. Herkes kendi vicdanının sesini dinler. Ama bu davranış ne sağduyulu mantıkla çelişmeli ne de başkalarının özgürlüğüne karşı çıkmasına yol açmalıdır."

Bu esasları ihtiva eden cümlelere ayet, ayetlerden mürekkep parçalara da sure derler. İslam an’anesinde bu ayetlerin Muhammed’e Cebrail adında bir melek vasıtası ile Allah tarafından vahiy, yani ilham edildiği kabul olunur.
Muhammet birdenbire Allah’ın Resulüyüm diye ortaya çıkmamıştır. O, Arapların ahlak ve adetlerinin pek fena ve pek iptidai ve ıslaha muhtaç olduğunu anlamış, bunları ıslah için tenha yerlere çekilerek senelerce düşünmüş ve yıllarca tefekkürden sonra kendisinde vahiy ve ilham fikri doğmuştur.
Vahiy insanda fikir olarak doğmaz ve bir insan hiç bir şekilde vahiy almaya karar veremez. Bir insanın kendisinde vahiy fikrinin doğması, ancak çevresine böyle bir telkinde bulunarak insanlar üzerinde etki sağlamaya çalışması fikrine kapılması şeklinde açıklanabilir. Burada da Muhammed’in aynı kavram içinde bulunduğu çok açık bir şekilde belirtilmektedir. Tenha yerlere çekilerek, yıllarca tefekkürden kastedilen Hira dağında geçirdiği zamandır.
Vahiy ilham fikri Muhammet’ten evvel de Araplarca meçhul değildi. Bütün iptidai kavimler gibi, Araplar da, şairlerin akıl erdiremedikleri kuvvetlerden ilham aldıklarına inanırlardı. Bu kuvvetler Araplar için cinlerdi. Cinler güya, kahinlere gaipten haber vermek kudretini ilham ederlerdi. Bu nevi itikatlar Arabistan da her zaman o kadar canlı ve derin olmuştur ki, Muhammed dahi cinlerin vücuduna samimi olarak inanmıştır.
Araplar şairleri bir kahin gibi telakki ederlerdi. Muhammed’in Musa, İsa, dinlerine dair öğrendikleri de, kendisinde bu itikadı kuvvetlendirmiştir. Bu peygamberler de melekler vasıtası ile ilham aldıklarını söylemişlerdi.
Muhammet uzun bir devirdeki tefekkürlerin mahsulü olan ayetleri lüzum ve ihtiyaçlara göre takrir ediyordu. Bununla beraber kendisini tahrik eden kuvvetin tabiat fevkinde bir mevcudiyet olduğuna samimi surette kani idi. Muhammed’i harekete getiren ilk amil bu samimi heyecanlar olmuştur." (Özetlemek gerekirse İslam'ın ilahi bir din değil Muhammed'in icadı olduğunu söylüyor)

"Dünyaca bilinmektedir ki, bizim devlet yönetimimizdeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı prensipler, yönetimde ve siyasetde bizi aydınlatıcı ana çizgilerdir. Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

"Efendiler, bütün insanlığın görgü, bilgi ve düşüncede yükselip olgunlaşması, Hristiyanlığı, Müslümanlığı, Budizmi bir yana bırakarak basitleştirilmiş ve herkes için anlaşılacak duruma getirilmiş saf ve lekesiz bir Dünya dininin kurulması ve insanların, şimdiye kadar kavgalar, çirkeflikler, kaba istek ve iştahlar arasında bir sefalethanede yaşamakta olduklarını kabul ederek, bütün vücutları ve zekâları zehirleyen zararlı tohumları yok etmeye karar vermesi gibi şartların gerçekleşmesini gerektiren «birleşik bir Dünya devleti» kurma hayalinin tatlı olduğunu inkâr edecek değiliz."

"Muhammet, Medine’de yerleştikten ve az çok teşkilat yaptıktan sonra Mekke ile Suriye arasında gelip giden tüccar kervanlarına tecavüzlere başlamıştı. Suriye’ye ticaret için gitmiş bir kervan hepsi Kureyş kabilesine mensup 70 kadar süvari ile Mekke’ye dönüyordu. Bunların başında Ebu Süfyan vardı. Sahil yolu ile yürüyorlardı. Muhammet bunu haber aldı. Kervanın yanında ne kadar servet olduğunu ve kuvvetlerinin azlığını da öğrenmişti. Muhammet Müslümanları topladı. Onlara vaziyeti anlattı ve bu kervanı vurmak üzere Medine’den hareket olundu."

"Türk milleti birçok asırlar, bir kelimesinin manasını bilmediği halde Kuran'ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndü…"

"Din birliğinin de bir millet teşkilinde müessir olduğunu söyleyenler vardır. Fakat biz, bizim gözümüz önündeki Türk milleti tablosunda bunun aksini görmekteyiz."

"Türkler Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük millet idi. Arap dinini kabul ettikten sonra bu din, ne Arapların, ne aynı dinde bulunan Acemlerin ve ne de Mısırlıların ve sâirenin Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir tesir etmedi. Bilakis, Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti; milli hislerini, milli heyecanlarını uyuşturdu. Bu pek tabii idi. Çünkü, Muhammed'in kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde şamil bir Arap milliyeti siyasetine müncer oluyordu. Bu Arap fikri, Ümmet kelimesi ile ifade olundu. Muhammed’in dinini kabul edenler, kendilerini unutmağa, hayatlarını Allah kelimesinin, her yerde yükseltilmesine hasretmeğe mecburdular."

"... Arapoğlunun yavelerini Türkoğullarına öğretmek için Kuranı Türkçeye tercüme ettireceğim ve böylece de okutturacağım ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler.."

http://tr.wikiquote.org/wiki/Mustafa_Kemal_Atatürk/Din#cite_note-0 sayfasında kaynaklarıyla birlikte yer almaktalar

Sonuncusu ise Kazım Karabekir'in Paşaların Kavgası isimli kitabının 159. sayfasından
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

[i]"Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir. Âdetâ halkı bir kapana kıstırırlar. Benim halkım demokrasi ilkelerini, gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir. Batıl inançlardan vazgeçilmelidir. İsteyen istediği gibi ibadet edebilir. Herkes kendi vicdanının sesini dinler. Ama bu davranış ne sağduyulu mantıkla çelişmeli ne de başkalarının özgürlüğüne karşı çıkmasına yol açmalıdır."

Ama burada niye tam tersini söylüyor? Hatta "Elhamdülillah hepimiz müslümanız, hepimiz dindarız." bile diyor.

Hangisine inanalım?

throine said:

http://www.atam.gov.tr/index.php?Page=SoylevDemecler&IcerikNo=156

Metinden bazı inciler.

said:
Cuma günlerini teneffüs ve tatil günü yapmakla çok mantıklı bir iş yapmış oldunuz. Birer haftada bir günlük tatil hem sıhhatiniz için, hem de din gereği olarak lüzumludur. Biliyorsunuz ki, şeriatte Cuma namazından maksat herkesin dükkânlarını kapatarak, işlerini bırakarak bir arada toplanmaları ve İslâmların topluma ait meseleler hakkında dertleşmeleri idi. Cuma günü tatil yapmak şeriatın da emri gereğidir. Bu kadarcık bir gerçeği size herhangi bir kişinin milletvekili olsun, ben olayım, hacı olsun, hoca olsun “bu yapılan şey dine aykırıdır” demesi kadar küstahlık, dinsizlik, imansızlık olamaz. Saygıdeğer sanatkârlar, aziz arkadaşlar, bizi yanlış yola sevk eden kötüler bilirsiniz ki, çoğunlukla din perdesine bürünmüşler, sâf ve temiz halkımızı hep şeriat sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz... görürsünüz ki, milleti mahveden, esir eden, harap eden kötülükler hep din elbisesi altındaki küfür ve lânetlikten gelmiştir. Onlar her türlü hareketi dinle karıştırırlar. Halbuki, Elhamdülillâh hepimiz Müslümanız, (bu ülkenin %99'u müslüman mı demek istemiş?) hepimiz dindarız, artık bizim dinin gereğini öğrenmek için şundan bundan derse ve akıl hocalığına ihtiyacımız yoktur. Analarımızın, babalarımızın kucaklarında verdikleri dersler bile, bize dinimizin temellerini anlatmaya yeterlidirler. Buna rağmen hafta tatili dine aykırıdır gibi, hayırlı ve akla, dine uygun konular hakkında, sizi aldatmaya ve alçaltmaya çalışan kötü huylulara değer vermeyin. Milletimizin içinde gerçek ve ciddi bilginler vardır. Milletimiz bu gibi bilginleriyle iftihar eder. Onlar milletin ve ümmetin güvenine sahiptirler. Bu gibi bilginlere gidin. “Bu efendi bize böyle diyor, siz ne diyorsunuz?” deyiniz. Fakat genellikle buna da gerek yoktur. Özellikle bizim dinimiz için herkesin elinde bir ölçü vardır. Bu ölçü ile hangi şeyin bu dine uygun olup olmadığını kolayca değerlendirebilirsiniz. Hangi şey ki akla, mantığa, halkın yararına uygundur; biliniz ki o bizim dinimize de uygundur. Bir şey akıl ve mantığa, milletin yararına, İslâm’ın yararına uygunsa kimseye sormayın. O şey dinidir. Eğer bizim dinimiz aklın, mantığın uygun bulduğu bir din olmasaydı eksiksiz olmazdı, son din olmazdı.

Sosyal ağlarda paylaş

1- Dini görüşleri sonradan değişmiştir, son olarak deizme ya da ateizme yönelmiştir

2- Başından beri deist ya da ateisttir, sadece politik davranıyordur.

Finali dinsiz biri olarak yaptığı kesin sonuç olarak zira tekrar ediyorum; bir ateistin allah vardır demesini kısıtlayacak tek ey vicdanı iken bir Müslüman'ın tam tersini söylemesinin cezası dünyada ölüm ahirette ateştir.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

paparnoz said:
etkinliklere mühendis olduğum için gelebilmem mimkin değil diyeyim,bana burs versinler ?

İşte anlamadığın kısım şurası. Adam etkinliklerinize katılamam demiyor. Sınav dönemine gelen etkinliklerinize katılamam diyor. Hani size tamamına katılırım diye garanti veremem diyor, bunu da tabi insani yollardan söylüyor.

Karşıdaki dingilin de cevabını yazdım yukarıda zaten onu da görmüşsündür. Gülen cemaatine burs başvurusu yapanlara git bi sor, reddedildikleri zaman dahi böyle itin şeyine sokulur gibi mi muamele görüyorlarmış? Bu kafayla bi cacık olmaz add'den ki zaten şu an bi cacık değil kendisi.

Yalnız şu kurduğun cümleler bir taraf belirtiyor Seagle,Cemaat Add'den iyidir demeye geliyor. Senin bahsettiğin bir muhabbet var,sonuçta biz bu muhabbete şahit değiliz yüksek ihtimal sende değilsin. Üstad yarın akşama sohbet var yarın gelmek ister misin ? Kibarlığı hep yok cemaat içinde,cemaatten olan bir arkadaşımda aynı muhabbetten dolayı burs alamadı vakt-i zamanında ve ona daha "öncelikli" insanlar olduğundan bahsettiler,arkadaşta gitti ticaret odasından burs aldı mesela. "Öncelik" kısmıda fakirlik veya ders başarısı konusu değil bambaşka bir durum. Ev imamına mesela burs verirler ama cemaatte olup da,o kadar aktif olmayan başarılı fakir bir gence de vermeyebilirler. Kaldı ki bizim arkadaş sohbetlere katılmayacağım da demedi,o muhabbetten sonra da sohbetlere katılmaya devam etti. Arkadaşın ADD'nin hiçbir faaliyetine önceden katılmaması ise apayrı bir durum genelde ADD'de aktif rol oynayan gençlere de öncelikli olarak burs verdiklerini hatırlatmam gerek. Kaldı ki bursu aldıktan sonra ADD'nin önünden geçmeyen gençlerin de yığınla olduğunu söyleyebilirim.(sınav genel mazeret oluyor ki arkadaşına verilen tepki bu yüzden olabilir )

Yani mantık aynı mantık sen gelip de cemaatten burs alamayan birinin veya herhangi muhafazakar vakıftan burs alamayan birinin,Ayrımcılık yapıyorlar annem türbanlı değil diye burs vermiyorlar dediğini duydun mu ? Ki çocuk nurcu annesi başı açık bir ev kadını olduğu için vermeyebiliyorlar.Bu ayrımcılıkları görmeyip ADD'ye yüklenmek ise rüzgarın yönüne hareket etmek olarak değerlendiriyorum.

Vermeyebilir,o vakfın kendi kuruluş amacına ve içinde ki kurula,değerlendirme ölçütlerine göre değişir.Mesela Türk Eğitim Vakfına giriyoruz,burs başvurusu kısmında

Tev said:

TEV, yurt içinde Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı, başarılı fakat maddi desteğe ihtiyacı olan teknik ve endüstri meslek lisesi, meslek yüksek okulu, yüksek okul, üniversite, yüksek lisans (master) ve doktora öğrencilerine burs vermektedir

böyle bir ibare yer alıyor,o vakfın tavrına göre değişir.Gerçek Atatürkçü bu değili sen belirlemiyorsun,o vakıfın Atatürkçü düşünceden ne anladığı belirliyor.Suudi Arabistan'dan da ki islami anlayışa "gerçek İslam bu değil" diyorsun ama o adamda Türkiye'de olan bitene bunu diyor. Algılar farklı algılayış farklı. Sonuçta bunlar bir "Devlet" bursu olmadığı sürece böyle olur. "Belediye" bursu olmadığı sürece böyle olur. Kaldı ki Devlet bursunda,Belediye bursunda nice kayırmalar,torpiller yapılırken tutupta ADD'yi eleştirmek, Cemaat burslarını eleştirmek komik kaçıyor.

Ama yeni trend ADD'yi yerden yere vurmak olduğu içinde "peh" diyorum. ADD'yi savunmuyorum zaten Atatürkçü bir adamda değilim ama şu yapılan eleştiriler kesinlikle "taraf" belirtiyor ve tüm bu eleştiriler objektiflikten uzak oluyor. Lise yıllarında Cemaat yurdunda da kalmış,Süleymancıların yurdunda da kalmış ve bolca abilerin evine gitmiş bir insan evladı olarak söyleyebilirim ki o kapıdan içeri girdiğin zaman o insanların kurallarına tabisin ve o kurallar ders çalışma temposunu disipline etme dışında hiç de iç açıcı değil ama o kapıdan girmek de kişinin veya ailesinin tercihidir,bunu da unutmamak gerek. Yani Süleymancıların yurdunda başı açık bir kız düşünemiyorum ama bu ayrımcılıktır kimse demiyor. Cemaatte ablaları okul dışında türbansız düşünemiyorum ama bu başörtüsü mevzusu ayrömcölök yapıyorlar olmuyor. ADD'ye gelince sular seller gibisiniz.

İşin özü ayrımcılık ADD'ye özgü değil,Cemaat'te de var,Süleymancılar da da var,Ülkü ocaklarında da var,Chp'de de var,Mhp'de de var,Akp'de de,Bdp'de de var ama asıl bu ayrımcılığın olmaması gereken yer Devlettir. Bu ülkenin %99 müslüman değil %99 sunni değil %99'u dindar değil %99'u türk değil. Makro'da olanı eleştirmek yerine mikro'da olanı eleştirmek abesle iştigal kaçıyor
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

idilik said:

''Atatürk sever'' ne ya gerçekten? Atatürkçü olandan niçin bu kadar korkuluyor, aşağılanmaya çalışılıyor acaba? bir de elbette her fikir ya da ideolojiyi savunan kişiler arasında bilinçlisi de vardır, bilinçsizi de... tüm Atatürkçüleri aynı kefeye koyup, adlarını da Atatürk sever yapmanın mantığı nedir? bundan sonra ulusalcı kemalist yerine ulusalcı Atatürk sever mi denilip, tatmin olunacak? e buyrun...her türlü tatmin yolu açık... çeşitli adlar yakıştırıp, hatta Atatürk sevici, Atatürkçü şirinler, kemalist kafadarlar v.s. deseniz de gerçek Atatürkçüler, bu ülkede her zaman var olacak ve ''O''nun izinden gidecek. adlarına ne derseniz deyin... hiç önemi yok...

Çok güzel bir twist yakaladın.

Nigger_of_the_sand said:

1- Dini görüşleri sonradan değişmiştir, son olarak deizme ya da ateizme yönelmiştir

2- Başından beri deist ya da ateisttir, sadece politik davranıyordur.

Finali dinsiz biri olarak yaptığı kesin sonuç olarak zira tekrar ediyorum; bir ateistin allah vardır demesini kısıtlayacak tek ey vicdanı iken bir Müslüman'ın tam tersini söylemesinin cezası dünyada ölüm ahirette ateştir.

Artık politik davrandığına eminim.Muhtemelen dinin kontrolünü kendi eline almaya çalışırken halkı da bu şekilde kazanmaya çalışıyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

idilik said:

gerçek islam bu değil diyorsun yani bi yerde
Sosyal ağlarda paylaş

"Türkler Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük millet idi. Arap dinini kabul ettikten sonra bu din, ne Arapların, ne aynı dinde bulunan Acemlerin ve ne de Mısırlıların ve sâirenin Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir tesir etmedi. Bilakis, Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti; milli hislerini, milli heyecanlarını uyuşturdu. Bu pek tabii idi. Çünkü, Muhammed'in kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde şamil bir Arap milliyeti siyasetine müncer oluyordu. Bu Arap fikri, Ümmet kelimesi ile ifade olundu. Muhammed’in dinini kabul edenler, kendilerini unutmağa, hayatlarını Allah kelimesinin, her yerde yükseltilmesine hasretmeğe mecburdular."

Bunu gerçekten söylemiş ise çok haklı, bence hep haklı gerçi..
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Ama burada niye tam tersini söylüyor? Hatta "Elhamdülillah hepimiz müslümanız, hepimiz dindarız." bile diyor.

Olmadığına inanacaksın. Çünkü bir insan hem inandığını hem inanmadığını söylüyorsa değişik yerlerde, inanmıyordur. İnanmayan birinin inandığını söylemesi işine geldiği için anlaşılabilir bir durum ancak inanan biri inandığını reddetmez. hem bir kazancı yok hem de dinen büyük bir günah.
Sosyal ağlarda paylaş

yazik lan, adam boyle daga tasa yazdirmis ama okullara din dersi bile koymamis. her gordugunuz ataturk imzali seye atlamayin "vay ne demiiiis" diye. bu ulkeye din dersi 56da geldi, 80 darbesinden sonra zorunlu oldu. adam din egitimi vermeyen okul dusunemiyorum demis ama ne hikmetse okullara din dersi koymamis? lol

o donemlerden elinde istedigini yapma gucu olan, imam hatipleri lise seviyesinde okullar heline getiren, din dersini zorunlu yapan fasist sagci bi arkadas var, o yazdirmis olmasin?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...