Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vergiler sıfırlandı, Güneydoğu Çin olacak

mani

Öne çıkan mesajlar

abso aslında elinde sermaye varsa bu işe girmek lazım

hani devlet teşvikleri inanılmaz, sırf yurtdışında fuara katılsın millet diye fuar ile ilgili harcamaların %60 ını ödüyorlar

bu tarz teşvikleri listeleyip birbiriyle çalışacak şekilde bir araya getirmek gerekiyor

mesela AB dstekli ar-ge hibeleriyle kosgebin ucuz kredisi tam anlamıyla "combo" oluşturuyordu ve ar-ge yatırımı için kaynak arayan bir çok kobiye iyi bir destek oldu

hani elimde toplu para olsa g.doğu anadoluya yatırım yapmayı düşünürdüm

en kötü ihtimalle iki sene sonra aleti edevatı toplar çanakkaleye fln taşırım fabrikayı eheh
Sosyal ağlarda paylaş

Girsen ne olacak ki sanki senelerdir o bölgelerde büyük rant yoktu da şimdimi başlıyor. Oranın rantınıda karını da ağaları ve PKK yer. Aynı şey gene olacak. Batıdan gelip orda para kazanmak için ya arkdanda gerçek anlamda devlet olacak (ortak) ya da ordakilerle işbirliği yapman lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Girsen ne olacak ki sanki senelerdir o bölgelerde büyük rant yoktu da şimdimi başlıyor. Oranın rantınıda karını da ağaları ve PKK yer. Aynı şey gene olacak. Batıdan gelip orda para kazanmak için ya arkdanda gerçek anlamda devlet olacak (ortak) ya da ordakilerle işbirliği yapman lazım.

arap sermayesi ortaklığında olması muhtemel gibi görünüyor ama bölgedeki sosyal ve toplumsal hareketleri iyi şekilde irdelemek gerekiyor ki bu da ayrıca bir maliyet

şimdiki teşvik paketiyle bazı maliyetlere kaynak aktarılabilir duruyor, güvenlik gibi o yüzden benim bu teşviklere yönelik kalkınma umudum var. doğuda iş yapmak sadece beşeri münasebetlerden değil ama diğer maliyetlerden ötürü (eğitim, güvenlik, vs) gerçekten zordu, bundan sonra ise etkin bir kaynak aktarım mekanizması kurulursa bölgesel kalkınma mümkün gibi görünüyor

her ne kadar ekonomik öngörülerim hep "karamsar" tablolardan yana olsa da artık daha fazla kötü öngörülerde bulunmak istemediğim için belki de bu kadar umutluyum bilemedim ama şu kalkınma hamlesi beni,m yıllardır yapılmasını istediğim ve desteklediğim bir plan umuyorum ki tutacak
Sosyal ağlarda paylaş

işin rant boyutu farklı ama devlet taraflı olmayan yatırımcıyı oraya çekmenin başka yolu yok.

Bazı şeylerin değişmesi lazım ve bişiler yapıolar irili ufaklı. Mesela ben bursadayım, buradan bildireyim. Gebzeyi buraya kaydırmak gibi saçma sapan bi motto vardı bi aralar; toki şu anda bursanın dağlarına 300bin konutluk evler inşa ediyor. Plan şu, bursa ovasını boşaltmak?

neden?
1- deprem bölgesi
2- tarıma çooook elverişli arazı.

sen kalk sanayini bursaya yap sonra.
işte böle ufak ufak adımlarla saçma sapan sanayileşmenin önüne geçmeye çalışıyorlar zamanla. Çünkü şu ülkenin ennn büyük sorunu tek kutuplu olup sapık gibi göç almak.
Bu yüzden hem işçi maliyeti artıyor, hem yaşam standardı düşüyor.

ekonomik anlamda beslenmeyi eşit dağıtabilirsen, sanayiyi biraz da doğuya taşıyabilirsen çok şey değişir bu ülkede.
yani sonuçta para herşeyi, herkesi satın alabilen bişi, ve ben kimsenin cebine güzel stabil bi maaş + gecelek girdiğinde "bijibibiji" yapacağını zannetmiyorum.

zaten devlet konusunda en güzel özellik bu,
bir kesime yeterli ekonomik doyumu verirsen, bu kesim lükse kayıp borçlanıyor;
borçlanma da devlete sadakati arttırıyor.

nasıl biz, batıdakiler çalışan kölelersek (:p) onlarda doğuda ki köleler olacaklar.

nasıl bizim de "ağa patron 'ceo'larımız" varsa, onlarında olacak bu kaçınılmaz.
ama SSK, istiham ve krediye girip ev alma gibi muhteşem zincirler takılacak, bijibiji nin önüne geçilecek.

öte yandan, belirli pazarlara - üretim anlamında - girebilmemiz için buna ihtiyacımız var. üretmek demek, malları daha ucuza almamız demek, bunu hesap edin.

yalnız anlamadıgım bı nokta var uluslararası ticaret kanununa aykırı deıl mı devletın desteklemesı?
Sosyal ağlarda paylaş

hatırladığım bi madde vardı, örnekleyeyim

mesela sony türkiyede satıyor. Japonya eğer el altından sony'e destek verirse, sony zaten güçlü olan marka bizim pazarı domine edeceğinden bu yasaktı.

ama tabi bizim yaptığımız tam anlamıyla bu mu bilmiyorum.
doğrulayın baken
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...