Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yılmaz Özdil'in yazısı

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

throine said:

Curunir said:

1 aydır yazılarını denk geliyorum.
Arada gözlemliyorum bakıyorumda sağlam trolsün. Bazı ciddi konularda bile tavrın yine aynı.

Sosyal anlamda çokmu ezildin de forumda kendini göstermeye çalışıyorsun?
Ha bana cevap vermen zerre kadar umrumda değil ciddiye alıncak bir kişilik de değilsin.Senin tedaviye ihtiyacın var.

Ergenekon var diyoruz troll oluyoruz bu arada bunu diyenler Can Dündar ve Savcılara trolllololol diyemiyorlar nedense.

Dersim'de çoluk çocuk öldürüldü diyoruz ben deyince troll, CHP milletvekili bunu mecliste söyleyince senin gibi adamlardan ses çıkmıyor. Üç maymunu oynuyor.

Yılmaz Özdil ucuz muhalefet yapan bir gazetecidir diyoruz yine troll oluyoruz. Aynısını kendi meslektaşları yüzüne söyleyince yine ses yok.

Alım gücü arttı diyoruz, sana kalsa ülke batmış, kriz var, her şey kötü. Yine seninle aynı fikirde olmadığım içni troll oluyorum.

Limonlu dondurma seviyorum, sen sevmiyorsun diye troll oluyoruz vs.

bunlar bitti bir de ruh hastası olmadığımız kalmıştı onu da olduk.

yakında beni cadı diye yakarsan hiç şaşırmam. :)

güzel kafa aynen devam.

edit: adam editlemiş mesajı. o da saçmaladığının farkına vardı herhalde?

Söylediğin şeyler yüzünden değil, birileri çıkıp söylediğin şeylere adam gibi cevap verdiği zaman karşılık olarak "ülke krize girse sevinceksiniz lolo" diye karşılık verdiğin için troll oluyorsun. sana rakam sunuyorum, buna karşılık ne rakamlarda bir yanlış var diyorsun, ne bu verilerin alım gücü ile ilgili olmadığına dair inanılır bir argüman sunuyorsun bunun üstüne hala aynı iddiada devam ediyorsun. Hani beni de az çok biliyorsun, adam gibi argüman sunsan tartışmayacak biri değilim. Bu durumda adam gibi argüman sunmayıp da saçma bir yorum yaptığın zaman otomatikman haksız olduğunu fark edip cevabın olmayınca işi trolle vurduğunu düşünüyorum.

Dediklerimi de doğru anlamıyorsun zaten alım gücü düştü ya da artmadı diye suçlamıyorum hükümeti böyle bir kriz döneminde. Ama alım gücü sabit kalmışken sanki Türkiye altın çağını yaşıyormuş gibi halkı kandırmaya çalışmasının bir manası yok. Almanya gibi, amerika ile teknoloji ve sanayi konusunda yarışabilen bir ülke bile kemer sıkmalı derken bu adamlar tam tersi bir izlenim yaratmaya çalışıyor. Komiklik bir yere kadar komiklik ondan sonra biraz gerizekalılık gibi durmaya başlıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

kasmayın abi allah için artık. adam cevap veremeyince susuyor bildiğin. baska bir konuda aynı yemeği bisirip biseyler katıp aynı seyleri yapıyor. sonra yine "BEN FİKİRLERİMİ BEĞENMİYORSUNUZ GERÇEKLERİ SÖYLÜYORUM BEN RÖAR"

p.s.: throine'den gelecke olası reply; "AMA ATATÜRK DE BÖYLEYDİ".
Sosyal ağlarda paylaş

"Bebek rıskıyla gelir. Eskiden bezler elde yıkanırdı şimdi makinada, 5 çocuk yapın" Zihniyetiyle ülke yöneten adamların ekonomiyi iyiye götüreceğini düşünen mi var.

Hani yakında "Allah bize verince biz de size vereceğiz" diyecek duruma gelecekler. İşin kötüsü bu lafa bile "OLEY BAŞBAGANIM" çekecek bir dünya mal adam var ülkede.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Söylediğin şeyler yüzünden değil, birileri çıkıp söylediğin şeylere adam gibi cevap verdiği zaman karşılık olarak "ülke krize girse sevinceksiniz lolo" diye karşılık verdiğin için troll oluyorsun. sana rakam sunuyorum, buna karşılık ne rakamlarda bir yanlış var diyorsun, ne bu verilerin alım gücü ile ilgili olmadığına dair inanılır bir argüman sunuyorsun bunun üstüne hala aynı iddiada devam ediyorsun. Hani beni de az çok biliyorsun, adam gibi argüman sunsan tartışmayacak biri değilim. Bu durumda adam gibi argüman sunmayıp da saçma bir yorum yaptığın zaman otomatikman haksız olduğunu fark edip cevabın olmayınca işi trolle vurduğunu düşünüyorum.

Dediklerimi de doğru anlamıyorsun zaten alım gücü düştü ya da artmadı diye suçlamıyorum hükümeti böyle bir kriz döneminde. Ama alım gücü sabit kalmışken sanki Türkiye altın çağını yaşıyormuş gibi halkı kandırmaya çalışmasının bir manası yok. Almanya gibi, amerika ile teknoloji ve sanayi konusunda yarışabilen bir ülke bile kemer sıkmalı derken bu adamlar tam tersi bir izlenim yaratmaya çalışıyor. Komiklik bir yere kadar komiklik ondan sonra biraz gerizekalılık gibi durmaya başlıyor.

hah anladım şimdi sen o ulusalcı lafına alınmışsın ondan şimdi troll olduk iyi mi? :)

ben sana geçmişte bazı topiklerde alım gücünü karşılaştırdığımızı söylemiştim kast ettiğim topik o da değildi sen başka topikin linkini attın. benzin topikiydi hatırlarsan. ben bu senin attığın linkteki topiki hatırlamıyordum bile. aradan 5 ay geçmiş. dolayısıyla üzerine konuşamazdım.

biraz ulusalcı hesabı gibi olmuş dedik maşaalah ondan sonra her postunda saydırmaya başladın sen de gerizekalılık, akp kafası yaşıyorsun, rezil kafa falan diye.

ben burada herkesle kaynaklarıyla tartıştım, alım gücü topiki dahil bütün ücretlerin, fiyatların kaynağını verdim. Başka topiklerde 1930ların türkiyesini tartışıyorduk yine kaynaklarıla geldim. o dönemin manşetlerini koydum.

aldığım cevap troll, şakirt, vatan haini oldu. sonra gelip bana tartışıp "doğru düzgün" cevap verememekten bahsediyorsun bir lafımla.

liberal said:

kasmayın abi allah için artık. adam cevap veremeyince susuyor bildiğin. baska bir konuda aynı yemeği bisirip biseyler katıp aynı seyleri yapıyor. sonra yine "BEN FİKİRLERİMİ BEĞENMİYORSUNUZ GERÇEKLERİ SÖYLÜYORUM BEN RÖAR"

p.s.: throine'den gelecke olası reply; "AMA ATATÜRK DE BÖYLEYDİ".

Curunir said:

1 aydır yazılarını denk geliyorum.
Arada gözlemliyorum bakıyorumda sağlam trolsün. Bazı ciddi konularda bile tavrın yine aynı.

Sosyal anlamda çokmu ezildin de forumda kendini göstermeye çalışıyorsun?
Ha bana cevap vermen zerre kadar umrumda değil ciddiye alıncak bir kişilik de değilsin.Senin tedaviye ihtiyacın var.

al işte gel bu adamlarla (liberal, curunir vs.) tartış sonra troll olan sen ol. ahah
Sosyal ağlarda paylaş

El-Barto said:

@aket-atum ben şu yüzden sordum. çoğu kişi yazının arkasında çok derin bi anlam varmış gibi konuşuyo. "siz anlamamışsınız ne demek istediğini" gibi.

komikli yazı diye okuyosanız da ben komik bulmuyorum işte :) 10 kat güzeli penguen/uykusuzda oluyo zaten. tek karede de anlatıyolar dertlerini hem.

Derin anlam aramana gerek yok, gayet basit olan bir anlam var aslında. Ben de zaten derin bir anlam olduğunu söylememiştim :)

Madem söylendiği kadar iyi durumdayız, bu iş ne? Bırakın yalanları diyor işte adam. Orada ölen askerin ailesinin de zor durumda olduğunu, sadece onu öldürenlerin kendi sandıkları gibi tek sıkıntı yaşayan insanlar olmadığını göstermiş bu yazısında da.

Buna karşı mı çıkıyorsun ya da ifşa olması mı işine gelmiyor? Sıkıntın nedir bu yazı ile ilgili?

Bu tarz şeyleri yazanlara populist diye diye kötü gösterip hükümetin ve diğerlerinin yaptığı yanlışları meşrulaştırdı insanlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben gerizekalıyı sana demedim AKPnin çizmeye çalıştığı imajın gerizekalıca bir çaba olduğunu belirttim. Ama evet söylediğin söz tam AKP kafası (kriz olsa sevinirsiniz siz) onun sonunda kadar arkasında dururum.

Benim asgari ücreti tartıştığımı hatırladığım tek konu buydu. Benim dahil olmadığım bir tartışmadan bahsediyorsan "daha önce kanıtlamıştım ya" demenin hiç bir manası yok. İyi o zaman ben de daha önce alım gücünün artmadığını kanıtlamıştım forumda oldu mu? Ulusalcı lafına pek alınmadım sunduğum argümana karşı verecek adam gibi bir cevabın olmayınca saçmalamana kızdım. "Daha önce alım gücünün arttığını göstermiştim forumda" desen bile ona kızmazdım iyi sen bilirsin der geçerdim. Daha önce bunu kanıtlamış olmanınsa bir manası yok ama herhalde farkındasın, ben sana rakamlarla bazı veriler verdim. Bunda bir matematik ya da mantık hatası bulamıyorsun ben daha önce öyle olmadığını göstermiştim demenin bir manası yok.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

al işte gel bu adamlarla (liberal, curunir vs.) tartış sonra troll olan sen ol. ahah

liberal said:

ahah abi liseli misin sen yoksa tane tane mi yazayım lol
Sosyal ağlarda paylaş

Yözdilin ise söylediği şey doğru, söylemeyi seçtiği yolu beğenseniz de beğenmeseniz de (ben beğenmedim şahsen).

RTE çıkıp kişi başına düşen gelir miktarı sanki herkese eşit dağılıyormuş gibi konuşma yaparsa, özdilin de bunu demeye hakkı olur. Ortada böyle bir söylem olmasa zaten özdil böyle bişey yazamaz. Azcık akıl ve mantık yoluyla bakın olaylara allasen.
Sosyal ağlarda paylaş

Öyle bir şey yok. Evet matematiksel olarak 1 milyar kazanan kişiyle 11 milyar kazanan kişiyi yan yana koyarsan ortalama ülke kazancı 6 küsür milyar çıkar. Matematiksel olarak doğru olması bunu politikacıların kullanıp cahil vatandaşını kandırmasını haklı çıkarmaz. Öte yandan gazetecinin görevi bu tip yalan dolanı herkesin anlayacağı biçimde dile getirmektir.

İkisinin yaptığı işi aynıymış gibi göstermek hiçbir şekilde mantıklı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

bir kişinin hata yapıyor olması diğerini aynısını yapıyor olduğu halde birini doğru yapmaz herhalde? bu mantıkla her türlü şey haklı görülebilir.

öyle diyerk rte ne kadar sallıyorsa, yözdil'de o kadar sallıyor.

Yözdil yanlış bir şey demiyor ki? Kişi başına düşen milli gelir herkese eşit olarak dağılan bir şey değildir diyor. Bunu söylerken de bilimsel bir yol yerine popülist bir yol tercih ediyor. Söylediği şey yanlış değil, ama halk bu şekilde kandırılabilen bir halk ise de "bakın şimdi ekonomik terminolojide milli başına düşen gelir şu demektir" diye açıklamaya başladığın zaman da kimse sallamaz seni bu da bir gerçek.

Yani yözdilin söylediği şey yanlış değil. Fakat bu ülkede kişi başına düşen milli gelirin gerçekten kişi başına düşen bir şey olmadığını açıklamak zorunda oluşu, AKPnin insanları yanlış bilgilendirdiğine bir işaret. Yözdilin bunu yaparken izlediği yolu sevmeyebilirsin ama çıkıp da "hohoho yözdil kişi başına düşen ekonomik gelirin ne olduğunu bilmiyor" dersen hata yapmış olursun. Bunu bilmeyen malesef halk ve siz malesef halkın bu eğitimsizliğinden yararlanarak onu kandıran bir partiyi destekliyorsunuz sırf liberal politikaları yüzünden.
Sosyal ağlarda paylaş

gelir dağılımının adaletli olması ayrı bir konu. burada tarışılına bu da değil zaten kişi başına düşen miktarı ele almış ikisi de.

biri $10k kişi başına düşen gelir diyor ama Yözdil bunu alıp oldukça ucuz muhalefete dönüştürüp her tc vatandaşının eline geçen para gibi göstermeye kalkıyor. Hani sizin geri kalan $8k??? TAYYİP REREÖERER diyor.

yoksa amerika'da $48k milli gelir varken wal-mart kasiyeri yılda $30k kazanıyor diye kimse QQ yapmıyordur eminim.
Sosyal ağlarda paylaş

Yani throine anlatamıyorum galiba. Yözdil şunu demiyor, "kişi başına düşen milli gelir bu kadar yüksekken, insanlar nasıl bu kadar fakir, kişi başına düşen milli gelir bu kadar yüksek olamaz yalan söylüyorlar". Yözdil bunu DEMİYOR.

Yözdil aynen benim dediğimi söylüyor "Kişi başına düşen milli gelir bu ülkenin insanlarına homojen olarak dağılan bişey değildir RTEnin bu söylemleri insan kandırmacadır" bunu yaparken de popülist bir yol tercih ediyor. Her şey açık saçık ortada niye bu kadar diretiyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

Wallmart kasiyeri armut gibi "aa ne güzel yıllık gelirim 60k dolarmış" derse orada da köşe yazarları "o öyle değil" şeklinde yazılar yazarlar. Ülkenin kaç milyon açlık sınırında yaşayan vatandaşı varken milli gelirimiz on yüz bin milyon dolar diye reklam yapan hükümete izin verin gazeteciler bir şey diyebilsin yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Ortada karmaşa yaratsan şey ise yözdilin çıkıp "RTE kişi başına düşen milli gelir bebeklerin rızkıdır demişti ama şu çocukların ayağında çorabı bile yok nereye 3 çocuk yapıyosun" demek yerine süslü ve popülist bir dil kullanarak gaz bir yazı yazmaya çalışmış olması.

Yözdilin yazım tarzını falan sevmem onu savunmak için bir sebebim falan da yok o yüzden hatta savunmamaya daha eğilimliyim belki de. Ama yazı bariz bir şekilde RTE söylemlerini eleştiriyor. Ya senin bu söylemlere gözün kapalı ya da yazıyı işine geldiği gibi algılamak istiyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Bütün dünya kriz döneminden geçiyor ve biz de krizden sallanmış bir avrupanın dibindeyiz. Kriz süresince tutumlu olun demek yerine sırf kendi amaçları ve çıkarları için AKP kendi halkının gözünü boyamayı ve onları sefilliğe itmeyi tercih ediyor. Bunun sonu iyi olmaz söyleyeyim ben.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Yözdilin yazım tarzını falan sevmem onu savunmak için bir sebebim falan da yok o yüzden hatta savunmamaya daha eğilimliyim belki de. Ama yazı bariz bir şekilde RTE söylemlerini eleştiriyor. Ya senin bu söylemlere gözün kapalı ya da yazıyı işine geldiği gibi algılamak istiyorsun.

Benim takıldığım nokta eleştirmesi değil, eleştirirken kullandığı kahve üslubu.

Kahvedeki adama desen milli gelir $10k olmuş. Sana verecek cevabı belli. ÖYLEYSE HANİ BENİM GERİ KALAN $9K?? Yözdil bunun gibi adamlara hitap ediyor, bu yazısını alkışlayacak kitle de bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...