Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yılmaz Özdil'in yazısı

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

throine said:

Ardeth said:

Valla işsizlik konusunda bir düzelme olmadı, alım gücünde de kişilerin sahip olduğu borç miktarında da.

ahah bu saatten sonra şunu bari deme yahu.

Ortada ahah denecek bir durum yok? Bak sırf sen qqlama diye yoksulluk sınırlarlarını diğer kurumlardan falan genelde %30 aşağıda hesaplayan TUİKin verileriyle bakalım oraya. 2003te rte geldi. İlk sütun TUİKin 4 kişilik aile için yoksulluk sınırı hesabı (kendileri bu ülkede bunu en düşük hesaplayan kurum olarak bilinir senin için daha iyisini bulamadım kusura bakma), ikinci sütun asgari ücret, üçüncü sütun işsizlik oranı. Ortada ahahah denecek bir durum var mı? Yok. Çevrendeki insanlara bakıp da insanların ekonomik durumu düzeliyor sanma bence.

yok. asg. işsizlik.
2002 310 222 10.3
2003 417 306 10.4
2004 429 423 10.25
2005 487 488 10.2
2006 549 531 9.8
2007 638 562 10.2
2008 767 608 10.9
2009 820 666 14
2010 896 729 11
2011 ? 796 11
Sosyal ağlarda paylaş

Yaw biz (edit :Almanlar yani, benim alakam olmaz asadasda) Almanya'da Volkswagenin şefi neden 17 milyon euro alıyor, normal bir mühendis 80 bin euro alıyor yıllık diye tartışıyoruz, bu fark azalabilir vesaire falan diye.

Aynı esnada Türkiye'ye bakıyorum

-Kuran eğitimi gelsin mi gelmesin mi
- 4+4+4 olsun mu olmasın mı
- 20 bin dolar mı 5 bin dolar mı kişi başı gelir vesaire...
Sosyal ağlarda paylaş

burda onları tartışmıyoruz ki zaten. RTE ne derse o oluyor, hele bi tartışılsın bak.

RTE kendisi dedi, benim kimseye danışmaya ihtiyacım yok gerekirse yasa çıkarırım diye. Bişey tartışmıyoruz yani :/ Ha RTE o sırada bir unutkanlık atağı yaşayıp çevresindeki danışman ordusunu unutmuş olabilir tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Buna verebileceğin tek cevap buysa hiç vermeseydin keşke.

Tam bir AKP kafası yaşıyorsun, ülkede kötü giden bir şeyi işaret edince anında "ülkenin kötülüğünü mü istiyosan" diye laf etmeler. Ülkede asgari ücretle çalışan insanların durumunda bir iyileşme olmadığını gösterince buna sevinmiş mi oluyorum? Bunu bir hükümet başarısızlığı olarak bile değerlendirmedim sonuçta dünya krizden geçiyor. Diğer ülkeler de altın çağını yaşamıyor şu son 10 senedir. Ama böyle bir durumda tutup da sanki ülkedeki insanların geliri sürekli artıyormuş da, her doğan bebek rızkıyla doğuyormuş da gibi saçma sapan yalanlarla insanları kandırmaya çalışmanın doğru olmadığı ortada değil mi? Sıçıp da sıvamaya gerek yok.

Hala RTEnin halkı kandırmasına kızacağına, RTEnin halkı kandırdığını işaret edene kızıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Almanya çıkıp daha tutumlu davranmamız lazım derken bizim ki çıkıp ucuz işçi isteği midir yoksa kendi kafasındaki insan sayısı artsın isteği midir bilemem en az 3 çocuk yapın hepsi rızkıyla beraber geliyor gibi şeyler diyor. Bu kafaya kriz çıksın diye dua eden ulusalcıları bile tercih ederim o kadar rezil bir kafa, bu kafanın destekçisi olmak istiyorsan senin tercihin tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Ülkede asgari ücretle çalışan insanların durumunda bir iyileşme olmadığını gösterince buna sevinmiş mi oluyorum?

seni eleştirdiğim tek yer burası oldu.
bu konuda haksızsın. 2002'deki asgari ücretle 2012'deki asgari ücretin alım gücünü karşılaştırmıştık ne çabuk unutuldu?
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Ardeth said:

Ülkede asgari ücretle çalışan insanların durumunda bir iyileşme olmadığını gösterince buna sevinmiş mi oluyorum?

seni eleştirdiğim tek yer burası oldu.
bu konuda haksızsın. 2002'deki asgari ücretle 2012'deki asgari ücretin alım gücünü karşılaştırmıştık ne çabuk unutuldu?

1- Sallama bir tarafından heh, ekmek fiyatı ile asgari ücret karşılaştırılmıştı. ekmeğin fiyatının katlandığı kadar katlanmamıştır demiştim ama katlanmıştı.

http://forum.paticik.com/read.php?13,6046469,page=4

2- Hiç kıvırma, konuyu başka yerlere çekme. Ben hükümet insanların alım gücünü arttırmadı diye eleştirmiyorum. Dünya bir krizden geçerken ülkelerdeki insanların alım gücünün sabit kalması ya da düşmesi normal. Ama ortada böyle bir gerçek varken RTE sanki insanlarımızın alım gücü gün ve gün artıyormuş gibi milleti kandırarak hem oy toplamaya hem de çocuk yapmaya teşfik ediyor. RTE düpedüz insanları kandırıyor. Bir yazar da buna işaret edince "höhöh ne saçma" diye gülüyorsunuz. Asıl kendinize gülün.

3- Rakamlar arkada sayfada, yoksulluk sınırı ile asgari ücreti karşılaştırdım. Bir yanlış varsa göster yoksa fanatik ulusalcılarla tartışmaya devam et başka bir iş çıkmaz çünkü argümanlarından.

Ha sen "hoho alım gücü artmıyor mu" diye dalga geçtin ben de sana bazı veriler sundum. Bu verilere verdiğin cevap şöyle kenarda dursun da arada sırada sen başka insanları alıntılayıp "kenarda dursun dalga geçeriz" dediğin zaman ben de bunla dalga geçerim

throine said:

2002'den beri kriz çıksın diye her gün yatmadan önce dua eden chp/ulusalcı tayfa gibi olmuş bu hesaplar falan kusura bakma.
Sosyal ağlarda paylaş

Mighty_THoR said:

yalan yazmıyor, yanlış yazmıyor o zaman ya işinize gelmiyor ya beyniniz basmıyor.

evet adam belki bazen çok hafif şeyler yazıyor ama şu adama populist diyenler asıl kımıl zararlıları. Kusura bakmayın beyler ama adamın ya ne demek istediğini anlamıyorsunuz ya da boş laf kalabalığı yapıp kendinizi tatmin etmekten başka işiniz yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Yai AKP'nin tek iyi denilebilecek yani ekonomi politikalarında son 4-5 yıldır Türkiye'nin Avrupa'daki çoğu ülkeden daha az gerilediği ve bu nedenle kıyaslamalı olarak iyiye gittiği söylenebileceği.

Ama bunu söylemiyorlar, bunu söyleseler kabul ederim. Dedikleri Türkiye'nin düz iyiye gittiği, kıyasen filan değil. Alım gücü filan artmadı, sadece Avrupa'ya göre daha az düştüğü için artmış gibi bir ilizyon oluşturuyorlar. Halk da eğitimsiz olduğu için yiyor. Pati'deki eğitimli insanlar bile yiyorsa bu yalanı gerçi cahil vatandaşın şuçu hiç yok.

Bir de teknolojinin gelişimi nedeniyle daha fazla supply edilen (ve yine teknolojinin gelişimi nedeniyle Dünya'da ilk kez infinity supply diye ortaya çıkan bir kavram bulunması) ve bu nedenle fiyatı düşen şeyleri de çok iyi kullanıyorlar alım gücümüz arttı demek için.

Usta yalancı bizim başbakan ve arkadaşları.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

evet adam belki bazen çok hafif şeyler yazıyor ama şu adama populist diyenler asıl kımıl zararlıları. Kusura bakmayın beyler ama adamın ya ne demek istediğini anlamıyorsunuz ya da boş laf kalabalığı yapıp kendinizi tatmin etmekten başka işiniz yok.

bu yazının arkasındaki derin anlam nedir, anlatır mısın bana?

bilmiyorum, belki benim köşe yazarından beklentim çok farklı normale göre. ondan böyle geliyo olabilir bana. ama bu adamın bana yollanan yazılarında (hergün takip etmiyorum sonuçta, çok iyi diye yollanan yazılara bakıyorum) bi olay yorumu, çözüm önerisi, görüş bildirimi vs. yok.

yani halka hitap etmek için bu kadar basit yazıyo diyosanız, siz niye böyle hayranlıkla okuyosunuz? burdaki çoğu kişi üni seviyesindedir, bu yazı size herhangi bişey katıyomu görüş olarak? yoksa sadece komiklik + haber olarak mı okuyosunuz?
Sosyal ağlarda paylaş

halka hitap etmek için basit yazma işi değil bu.

halk yığınlarının duymak istediği, onların bazı duygularını okşayan, gaza getirici türden ucuz yazılar demek bu. tam olarak yaptığı bu yılmaz özdil'in.

muhalefet falan hak getire zaten ama takip edenlerine göre en muhalif gazetecilerden biriymiş. :D tabi bizim gibi demokrasisi çolak olan ülkenin muhalefeti de böyle oluyor ister istemez.
Sosyal ağlarda paylaş

@aket-atum ben şu yüzden sordum. çoğu kişi yazının arkasında çok derin bi anlam varmış gibi konuşuyo. "siz anlamamışsınız ne demek istediğini" gibi.

komikli yazı diye okuyosanız da ben komik bulmuyorum işte :) 10 kat güzeli penguen/uykusuzda oluyo zaten. tek karede de anlatıyolar dertlerini hem.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

yok. asg. işsizlik.
2002 310 222 10.3
2003 417 306 10.4
2004 429 423 10.25
2005 487 488 10.2
2006 549 531 9.8
2007 638 562 10.2
2008 767 608 10.9
2009 820 666 14
2010 896 729 11
2011 ? 796 11

Bu hükümet orta direği yok etti zaten zengin daha zengin fakir daha fakirleşti.
Milli gelir dağılımıda resmen şaka gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Curunir said:

1 aydır yazılarını denk geliyorum.
Arada gözlemliyorum bakıyorumda sağlam trolsün. Bazı ciddi konularda bile tavrın yine aynı.

Sosyal anlamda çokmu ezildin de forumda kendini göstermeye çalışıyorsun?
Ha bana cevap vermen zerre kadar umrumda değil ciddiye alıncak bir kişilik de değilsin.Senin tedaviye ihtiyacın var.

Ergenekon var diyoruz troll oluyoruz bu arada bunu diyenler Can Dündar ve Savcılara trolllololol diyemiyorlar nedense.

Dersim'de çoluk çocuk öldürüldü diyoruz ben deyince troll, CHP milletvekili bunu mecliste söyleyince senin gibi adamlardan ses çıkmıyor. Üç maymunu oynuyor.

Yılmaz Özdil ucuz muhalefet yapan bir gazetecidir diyoruz yine troll oluyoruz. Aynısını kendi meslektaşları yüzüne söyleyince yine ses yok.

Alım gücü arttı diyoruz, sana kalsa ülke batmış, kriz var, her şey kötü. Yine seninle aynı fikirde olmadığım içni troll oluyorum.

Limonlu dondurma seviyorum, sen sevmiyorsun diye troll oluyoruz vs.

bunlar bitti bir de ruh hastası olmadığımız kalmıştı onu da olduk.

yakında beni cadı diye yakarsan hiç şaşırmam. :)

güzel kafa aynen devam.

edit: adam editlemiş mesajı. o da saçmaladığının farkına vardı herhalde?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...