Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kur'an-ı Kerim ders olarak okutulacak.

Vendy

Öne çıkan mesajlar

tartışçağımız bir şey yok ki, 13 yaş "AAA DİNLER YALANMIŞ LAN!" diyen ergen gençler gibi davranıyorsun.

tartışılacak bir şey yok. akdeniz türkiye'nin güneyindedir diyorum, sen ise, "ama ya kuzeydeyse, güneyde diyerek kestirip atıyorsun ama belki de öyle değildir sanırsam" diyorsun.

kutsal kitapların fizik formül kitabı kadar net, kesin ve itiraz edilemez olmadığı bilinen bir şey.
bunun tartışılabilinir ya da tartışılması gereken bir şey olduğunu düşünüyorsan kolay gelsin, direk dogmalara hapsetmişsin kendini demektir.
kitapların hiç birinde "1 sincap öldürürseniz 10 günah puanı alırsınız, 3 fakire birer altın verirseniz 5 sevap puanı alırsınız, cennete girebilmek için 500 sevap puanı toplamanız gereklidir" gibi fizil formül kitabı benzeri bilgiler yer almıyor ki oturup bunu tartışmamız gerektiğini iddia ediyorsun?

daha ziyade bir görgü kitabı, bir felsefe kitabı gibi davranıyor, sembolizm'e ağırlık veriyor, "insanlara iyi davranın, fakirlere sadaka verin" gibi öğütler içeriyor.

"ani ben haklıyım çünkü ben haklıyım'a getirdin durumu ne tartışalım ki"
gibi bir şey iddia ediyorsan din konusunda hiç bir şey bilmiyorsun demek ki,
çünkü öyle bir duruma getirmedim, sadece obvious olan bir duruma işaret ettim,
yine de "hayır bunun tartışılması gerekli" gibi tuhaf bir durum içine girmeye çalışıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

din kitapları eski mitolojilerden, pagan dinlerinden etkilenmiştir, hatta çoğu yerleri direk alıntıdır. copyright olsa o zamanlar birilerinin canı çok yanardı. tevrat da incil de kuran da orjinal değildir, orjinal bir felsefe üzerinden üzerinden yazılmamıştır. bu yüzden esinlenilen diğer dinler/mitolojiler okunmadan hiçbirşey anlayamazsın. anladığını zanneden de karısının kızının kafasına çarşaf geçirip şuursuzca 5 vakit namaz kılar işte.

inanan insanlar bunu kesinlikle tartışmak bile istemez, adama gösterirsin bak kuranda yazan şey burda da yazıyo 3000 yıl önce yazmışlar. yok, ya şeytanın işidir ya da kötü niyetli insanların. böyle dogma, yalan yanlış, doldurma bir düşünce biçiminin okullarda ders olması resmen intellektüel katliamdır, beyni boş nesiller yetiştirmektir.

hatalı bir bilgi ve yanlış bir önyargı olmuş seninkisi.

öncelikle dinlerin ve peygamberlerin taaa hz. adem'den beri geldiği bilinen bir şey. ilk defa hz. muhammedle gelen bir şey değil.

"pagan dinlerinden etkilenmiştir" diyorsun ama bahsedilen pagan dinlerin "öncesinde gelen peygamberden" etkilenmiş olması da mümkün.

örneğin "bak yunan mitolojisinde şöyle bir şey var, birebir kuran'da da yer alıyor" diyebilirsin,
ama zeus'un aslında tanrının yolladığı bir peygamber olması da olası.
sonrasında masallaştırılıp kulaktan kulağa yayılıp kendi hikayelerini oluşturmuş olması da mümkün.

bu konuda kesin bir şey bilmiyoruz, kesin bir şey bilmemiz de mümkün değil, o yüzden kesin şu şöyledir diye iddia etmek yanlış olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

tartışçağımız bir şey yok ki, 13 yaş "AAA DİNLER YALANMIŞ LAN!" diyen ergen gençler gibi davranıyorsun.

tartışılacak bir şey yok. akdeniz türkiye'nin güneyindedir diyorum, sen ise, "ama ya kuzeydeyse, güneyde diyerek kestirip atıyorsun ama belki de öyle değildir sanırsam" diyorsun.

kutsal kitapların fizik formül kitabı kadar net, kesin ve itiraz edilemez olmadığı bilinen bir şey.
bunun tartışılabilinir ya da tartışılması gereken bir şey olduğunu düşünüyorsan kolay gelsin, direk dogmalara hapsetmişsin kendini demektir.
kitapların hiç birinde "1 sincap öldürürseniz 10 günah puanı alırsınız, 3 fakire birer altın verirseniz 5 sevap puanı alırsınız, cennete girebilmek için 500 sevap puanı toplamanız gereklidir" gibi fizil formül kitabı benzeri bilgiler yer almıyor ki oturup bunu tartışmamız gerektiğini iddia ediyorsun?

daha ziyade bir görgü kitabı, bir felsefe kitabı gibi davranıyor, sembolizm'e ağırlık veriyor, "insanlara iyi davranın, fakirlere sadaka verin" gibi öğütler içeriyor.

"ani ben haklıyım çünkü ben haklıyım'a getirdin durumu ne tartışalım ki"
gibi bir şey iddia ediyorsan din konusunda hiç bir şey bilmiyorsun demek ki,
çünkü öyle bir duruma getirmedim, sadece obvious olan bir duruma işaret ettim,
yine de "hayır bunun tartışılması gerekli" gibi tuhaf bir durum içine girmeye çalışıyorsun.

buna da sen karar veriyorsun,peki iyi forumlar.
Sosyal ağlarda paylaş

hatalı bilgi? yanlış önyargı?

tonlarca kitap, din kitapları, mitoloji, makale okumak yetmiyor demek. bizzat göğe yükselip allah'la konuşmam lazım demek ki.

said:
bu konuda kesin bir şey bilmiyoruz, kesin bir şey bilmemiz de mümkün değil, o yüzden kesin şu şöyledir diye iddia etmek yanlış olur.

nasıl abi? işin gerçeğini merak edip araştırana gayet bol bilgi mevcut. kalanı da kendi çıkarımlarına ve noktaları birleştirmene bakıyor zaten, hop kucağıma gelsin hazır bilgi diye bir olay yok.

allah islamdan önce vardı zaten. arap panteonunda en tepedeki tanrıydı. muhammed'in yaptığı tek şey diğer deity'leri yokedip allah'ı tek tanrı ilan etmesidir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Akhenaten

firavun akenaten de aynı şeyi yapmaya çalışmış, bütün diğer tanrıların rahiplerini öldürüp tapınaklarını yok etmişti. diğer tanrıları yok edip aten'i tek tanrı yapmaya çalıştı. ama muhammed'in aksine başarısız oldu, tek tanrı dinini getiremedi. eğer başarılı olsaydı şu an aten'e tapıyor olurdun zaten, büyük ihtimal islam bu başarıyı yakalayamazdı.

http://cigirtu.net76.net/web_images/ads__305_z1114.jpg

al bak, en sağdaki allah. el-ilah yani. moon god. soldakilerde allah'ın kızları.

önceki dinler/mitler allah'ın önceki etkileri olabilir diyip işin içinden sıyrılamazsın. sümer inanışı, mısır inanışı, babil, kenaan vs. bunların hepsi iç içe ve kuran'da bahsedilen olaylar bunların eksik ve değiştirilmiş versiyonları.

yani bu konu ile ilgili o kadar şey yazılır, o kadar materyal var ki paticik'in database'i kaldırmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Karea said:

bir müminin rage ini dinlediniz

şimdi kaldığımız yerden devam

Karea said:

adam sorgulamadan inanmış ya, tartışmak bile saçma diyor

hatta bi tek o doğru , sen sorgularsan sende yanlışsın

sivası yakanların kafasıyla çok da farklı değil benim nazarımda

bunları bana karşı yazdıysan: hahahahahahahahahahahahahahahahahaha
Sosyal ağlarda paylaş

benzetimler ve aslen felsefi aktarımlar üzerinden gerçek olayları sembolize eden kutsal kitabın kadınların toplumdaki yerini nasıl betimledigine ufak bir bakalım

- kadın aklen ve dinen eksiktir
- kadınların erkeklere secde etmesi
- hz. ayşe'nin gusülü öğretmek için yıkanması
- bana cehennem halkı gösterildi çoğu kadınlardı
- dayak olumlu etki gösterip kadını yola getirebilir
- erkeğini tatmin etmeyen kadına allah'ın küsmesi
- zinaya şehadet için kadının vajinasına bakılabilir
- kadın tek başına 90 kilometreden uzağa gidemez
- erini tatmin etmeyen kadını meleklerin lanetlemesi

ama bunların hepsi aslında sembolik ifadeler,birebir okursan elbet sacma gelir yani mana önemli olan,biz de ateism i yeni öğrenen liseli ergenleriz.
Sosyal ağlarda paylaş

emanet haklı. Din kitapları çok egzantirik şeyler anlatmıyor aslında. Bunlar çook eskiden beri bilinen mitlerin, hikayelerin değişik versiyonları. İsa'nın söylediklerinin Buda'nın söylediklerinden çok farkı yoktur mesela eğer sözcüklerin anlamı kavranabilirse ki burada sembolizm konusunda Bone doğru söylüyor.
Yoksa dinlerin bundan 2000 yıl önce çat diye dünyaya gönderildiğini iddaa etmek saçma olurdu zaten, aynı şey peygamberler içinde geçerli. Buda eğer bir kitap yazmış olsaydı muhtemelen o da peygamber sayılacaktı ki genelde peygamberler odukları var oldukları toplumlarda aydınlanmış kişilerdir ve farklılıkları buradan gelir. Onlar toplumun genelinden daha farklı şeyler söylerler.
Ancak şu vardır ki bunda insan üstü birşey yoktur. Zaten insanın evrimleşme süreci içerisinde muhtemelen ileride birçok insan bu tarz bir düzeye gelebilir, bunlar peygamberlerin yukarıdan verilen çok özel büyülü güçlerinden çok birçok şeyi, ego olsun, zihin kalıpları olsun diğer insanlardan önce aşmış olmalarından gelir. Ha burada kaderci bir kavram onların gönderilmiş olduğunu iddaa edebilir, belki doğrudur, ama bu, ileride, daha birçok insanın İsa, Muhammed veya Buda düzeyine gelemeyeceğini göstermez.
Ben daha önce dinlerin özünü kaçırmak derken, insanların sadece yasaklara ve günahlara odaklandıklarını, özünde yatan birçok şeyi kaçırdıklarını söylemiştim. Çünkü birçoğumuz tahmin edebiliriz ki günah diye birşey yoktur, ve kötülük birçok açıdan görecelidir. Demek istediğim bundan 100 yıl önce normal olan birşey şimdi kötü olarak algılanabilir, bu da günah diye birşeyin aslında olmadığını belirtiyor. Çünkü tanrı muhtemelen oldukça fakir bıraktığı insanların çaldığı yemeğe kızmaz, ancak biz hırsızlığın kötü ve günah birşey olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden günah ve kötü kavramları göreceli olabilir.
Burada önemli olan daha önce de söylediğim gibi bazı insanların hala dinlere, belli kalıplara ve yasaklara ihtiyacı olduğu. Bu yine dediğim gibi insanın evrimleşme sürecinde önemli bir rol oynuyor. Dinler evet gereklidir, ancak belli bir düzeye ulaşmış birçok insan için o yasakların ve günahların pek bir anlamı yoktur, çünkü onlar için hedef bir sonraki aşamaya geçmek olmalıdır. Birşeylerin yanlış veya doğru olduğunu zaten bir kitaba gerek kalmadan kavrayabildiğini düşünüyorum bu forumdaki birçok insanın.
Bu yüzden amaç din kitaplarını, dualarını ezberletmek, insanları dinden tanrıdan korkutmaktan çok, daha iyi bir insan nasıl olmalı bunu göstermek olmalı. Ancak henüz herkes bunu kavrayabilecek durumda değil. Kimileri için yasağı engellemek din kitabı vasıtasıyla ve korkuyla olurken, kimi için zaten o yanlış birşeydir ve bir din kitabında yazması gerekmez...
Sosyal ağlarda paylaş

kuran-ı kerim çok kesin ve net bilgiler veriyor. miras olayından, evlatlık konusuna kadar şöyle yaparsan böyle olur, şunu şu şekilde yapmalısın vs vs diye.

İncil ise İsa'dan sonra havariler tarafından İsa'nın hayatını anlatır. Tanrının emirlerini içermez. Eski Ahit'i çok farklı yorumlarlar.

Kuran iyi insan olma rehberi değil kullanım kılavuzudur. bir matematik, fizik kitabı gibi kesin yargılar, sonuçlar içerir. o yüzden okuduğunuzu anlarsınız ama anlamanız istenmediği için inatla arapça öğretilir, dersi verilmeye çalışılır. Halbuki türkçe çevirisi, gayet okuyan insanın anlayacağı dildendir. Anlamadığınız kelime olursa sözlüğe bakmanız yeterlidir.
Sosyal ağlarda paylaş

hiçbir kitabın türkçe çevirisine bakman yetmez. gerçekten okumak istiyorsan o dili ögrenmen gerekir. çünkü dil aslında bir kültürün herşeyidir, davranış pratiğini, değer yargılarını, geçmişten geleceğe taşıdıklarını içerir; ve bu bir sürü ifade biçimiyle deyimle kendini gösterir, çeviride bu deyimler ve ifadeler çevirenin iradesine kalır. türkçe de ufak bi kelime değişikliğiyle bile tüm anlayışı ters yüz edebilrsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Budanın öğretilerinin vs. bayağı takipçisi var. Adamlar kendi heykellerini yakacak olarak kullanabilme, tapınakları barınak olarak kullanabilme gibi özellikleriyle kendilerine modern dinler olarak adlandıran dinlerden çok daha rahat ve felsefi olarak çok daha bütün bir inanç sistemi oluşturmuşlar. Seviyorum öyle adamları. Bacak kadar çocuğa okullarda zorla anlamını bile bilmediği arapça dualar ezberleteceklerine şöyle güzel şeyler gösterseler keşke.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:
Ben daha önce dinlerin özünü kaçırmak derken, insanların sadece yasaklara ve günahlara odaklandıklarını, özünde yatan birçok şeyi kaçırdıklarını söylemiştim. Çünkü birçoğumuz tahmin edebiliriz ki günah diye birşey yoktur, ve kötülük birçok açıdan görecelidir. Demek istediğim bundan 100 yıl önce normal olan birşey şimdi kötü olarak algılanabilir, bu da günah diye birşeyin aslında olmadığını belirtiyor. Çünkü tanrı muhtemelen oldukça fakir bıraktığı insanların çaldığı yemeğe kızmaz, ancak biz hırsızlığın kötü ve günah birşey olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden günah ve kötü kavramları göreceli olabilir.
Burada önemli olan daha önce de söylediğim gibi bazı insanların hala dinlere, belli kalıplara ve yasaklara ihtiyacı olduğu. Bu yine dediğim gibi insanın evrimleşme sürecinde önemli bir rol oynuyor. Dinler evet gereklidir, ancak belli bir düzeye ulaşmış birçok insan için o yasakların ve günahların pek bir anlamı yoktur, çünkü onlar için hedef bir sonraki aşamaya geçmek olmalıdır. Birşeylerin yanlış veya doğru olduğunu zaten bir kitaba gerek kalmadan kavrayabildiğini düşünüyorum bu forumdaki birçok insanın.

şurda ilginç bir noktaya değinmişsin.

eğer tanrı varsa, "son din islamdır ve bunu kıyamete kadar kullanabilirsiniz" derken aslında ilerde bu dinler olmadan da düzgünce yaşayacağımızı ima etmiş olabilir.

eğer tanrı yoksa, zaten insanlar dinlere ihtiyaç duymayacağı için, tanrı yok mu var mı diye kanıtlama yarışına girenler olmayacak, dinlerden bağımsız bir yaşantı süreceğiz.

yasalar için de benzeri bir durum olabilir. yasa ve kanunlara ihtiyaç duymadan anlaşıp koordineli bir hayat sürebilen insanlar haline gelebiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...