Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Alt katta restoran olması ve evin sırf sigara ve yemek kokması

Chemical

Öne çıkan mesajlar

Chemical said:

napılır ya buna, sigara içmiyorlarsa yemek yapıyorlar ev yemek kokuyor, gece oldu mu aynı anda 3 kişi sigara içiliyor ev sigara kokuyor ve öle az bişey değil, bildiğin bulandırıyor adamı.

bi de bu binanın alt katına restoran açıp, bacasını apartman cephesine bağlamak nasıl bir kafadır ya? yasa masa yok muydu bu konuda, alttan çıkan duman ağzımıza giriyor.

Kapalı alanda sigara içiliyor diye şikayet et. Bacayı da şikayet et. (Bir dost adı altında)

Yemek konusunda da git adamlarla konuş böyle böyle ,madurum diye aspiratör kullansınlar ya da geliştirsinler.
Sosyal ağlarda paylaş

sigara yasağına giriyor mu ki o durum ? İş yerini kapattıktan sonra adamlar içeride içiyor anladığım kadarıyla . Gece 3-4 kişi aynı anda yakıyor sigarayı demiş.

O kısmına pek karışamaz bence.
O zaman sen de evinde içme diyicek adam 20 katlı apartmana :D

Ama baca meselesini adam gibi konuş bence , mülk sahibiyle yaptırsınlar . Şikayet eden olmamışsa adamların aklına bile gelmiyordur.
Sosyal ağlarda paylaş

normal şartlarda bina altını restoran yapmadan önce bu adamların belediyeden işyeri açma ruhsatı alması için bazı kriterleri yerine getirmesi gerekiyor. sadece baca hakkında konuşmak gerekirse bacanın boyu, genişliği zartı zurtu birsürü prosedür var. sadece bacayı kapsayanları yazayım sana

baca

1- Binanın dışından baca çıkarılmayacak,çıkarılması halinde o parsel içerisinde bulunan binadaki
bağımsız bölüm sahiplerinden izin alınacak ve baca kamuflaj yapılarak binanın renginde
boyanacak,(Meclis kararı 7 Temmuz 2005)
2- Fırın
olması halinde baca çıkışlarında sulu filtre takılacak ve aynı aboneye bağlı su sayacı takılacak ,Kat maliklerinden Muvafakat (Noter) alınacak

yerine getirmeden belediyenin ruhsat vermesi mümkün değil zaten. restoran sahibi bacayı çıkaracak başka yer bulamamışsa, gidiyor sizin yöneticinizle konuşup izin alıyor. yöneticinizde tüm kat sakinlerinden onay alıyor. sonra noterlen onaylanıyor. ek olarak ruhsat başvurusuna eklenilip belediyeye başvuruluyor.
çoğu zaman (ki her mantıklı yönetici bunu yapar), elalemin bacasının pisliğiyle püsürüyle derdiyle uğraşmamak için kabul etmiyor bunu. burdada hava parası devreye giriyor. baca karşılığı apartmana bi para ödeniyor. apartmanda bunun karşılığında bacaya izin veriyor. restoran sahibinin sizin apartmandan baca çekmeye izni varsa, ve ruhsatta belirtilen şekillere uygun çekilip üzerinde bir değişiklik yapmadıysa, o bacadan sizin evlerinize siyanür bile püskürtse kanunen hiçbirşey diyemiyorsun. baştan o kağıdı ruhsat alım aşamasında apartmanın uygun gördüğünü varsayıyorum burada.

kısaca belediyeye şikayet edebilirsin. bu konuda inanılmaz titizler zaten. anında gelir kontrol ederler. ruhsata uygun değilse, veya apartmandan alınan izinden farklı bir yol uygulanmışsa baca ile ilgili, o restoran baca çıkışı yeniden başka bir şekilde yapılana kadar kapatılır. tam tersi ruhsata uygunsa ve apartmandan alınan kağıt o bacanın ordan geçmesini onaylıyorsa belediye evinin yemek kokmasını umursamaz bile.
türkiyede ne yazıkki böyle chemical.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
Bütün apartmanın sigara dumanının en üst kata çıkması gerçekten çok kötü bir şey lan, boğulacak kadar duman oluyor bazen içeride kapı cam fayda etmiyor. Geçen gün girişe yazı astım sökmüşler üstüne, ben de ne yapacağımı bilmiyorum.

Yani burda yanımda içmeleriyle en alttan en üste bir yerde kendi dairelerinde vs. içmeleri fark etmiyor gerçekten, ben içmiyorum çünkü ve daha kötü bu, eninde sonunda bütün duman yükseliyor çünkü her akşam.
Sosyal ağlarda paylaş

S-H said:

benim konuyla bi alakam yok ama meraktan soruyorum; belediyeye şikayet işinden bir şey çıkmadı mı ?

ya aspiratör takmışlar taktıktan sonra şikayet ettik baca maca yok böyle iş mi olur diye ama rüşvet mi yedirdiler bilmiyorum baktık sorun yok dedi belediye, fakat yemek kokusu gelmeye devam ediyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

Litminov said:

alt katta restoran olması çok kral bişey.. bizim eski evin alt katında kebapçı vardı yiyip içip hesaba yazdırıp ay sonu ödüyordum. Tabi bizim ev en üst kattaydı herhangi bir şikayetim olmuyordu.

ya aslında başlıkta yanlış yazmışım, restoran değil, kafe var, insanlar gelip wireless var diye oturup, tanesi beş liraya süpermaker malzemeli tost yiyor gidiyor, donmuş etden hamburger vs. Saçmasapan şeyler hep.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...